artykuły

AMD Ryzen Threadripper 3990X – test 64-rdzeniowego procesora za 3990 dolarów

86
7 lutego 2020, 15:01 Mateusz Brzostek

Analizy szachowe

Test szachowy polega na długotrwałej analizie pozycji w zaawansowanym stadium gry. Odbywa się po ustabilizowaniu warunków termicznych (i turbo) procesora. Wielowątkowość jest w nim zdecydowanie najważniejsza.

Silnik Stockfish nie ma żadnych problemów ze zorientowaniem się w sposobie, w jaki Windows prezentuje topologię komputera ze 128-wątkowym procesorem. Bez żadnej ingerencji ze strony użytkownika skaluje się całkiem nieźle. Choć 3990X ma znacznie wolniejsze taktowanie, niż 3970X, i pobiera w tym teście tyle samo prądu (czuwa nad tym limit mocy PPT), jest od niego o wiele wydajniejszy.

Obliczenia i symulacje

Y-cruncher jest doskonale przystosowany do nietypowych, bardzo szerokich maszyn: traktuje Threadrippera 3990X jako dwie domeny NUMA i wykorzystuje do obliczeń wszystkie 128 wątków. Jego wydajność na nowoczesnych wielkich procesorach zależy jednak głównie od przepustowości pamięci, przez co 3990X nie jest wcale szybszy niż mniejsze Threadrippery 3000. 

Test symulacji MES w OpenFOAM był bardzo problematyczny. Po pierwsze, wydajność w bardzo dużym stopniu zależy od sposobu, w jakie cały obszar symulacji podzielimy na osobno symulowane segmenty. Podział na 48 segmentów wymaga takiej samej przepustowości pamięci, jak na 64 lub 128 segmentów, ale wymaga mniej komunikacji między wątkami. Ponadto wykorzystywana przez nas wersja OpenFOAM nie wie nic o grupach procesorów i nie wykorzystuje więcej niż 64 wątków. Dla spójności przedstawiliśmy tutaj rezultat z podziału na 64 segmenty, ale nie reprezentuje on maksymalnej wydajności Threadrippera 3990X w symulacjach MES. Wykorzystanie nowej wersji OpenFOAM w systemie Linux i przeprowadzenie znacznie większej symulacji, wymagającej co najmniej kilkudziesięciu gigabajtów pamięci stworzyło by znacznie bardziej sprzyjające warunki dla tego procesora. Nawet wtedy nie spodziewalibyśmy się radykalnie większej wydajności, niż w przypadku 32-rdzeniowego i 24-rdzeniowego Threadrippera. Symulacje tego typu potrzebują bardzo dużej przepustowości pamięci, i przy takiej liczbie wątków przydałby się 8-kanałowy kontroler pamięci, w jaki są wyposażone procesory Epyc.

9