Asustor Nimbustor 4 AS5304T to przedstawiciel urządzeń dla streamerów oraz twórców treści, choć trudno oprzeć się wrażeniu, patrząc na stylistykę urządzenia, domyślną tapetę systemu operacyjnego oraz wygląd strony internetowej produktu, że producent celuje głównie w graczy. Czy ten dysk sieciowy to jedynie zwykły NAS, do którego zdecydowano się doczepić etykietę „gaming”, żeby liczyć na zyski od nowych konsumentów? O tym przekonacie się w dalszej części naszego artykułu.
Spis treści
- Asustor Nimbustor 4 AS5304T −wstęp
- Asustor Nimbustor 4 AS5304T − opis techniczny, konstrukcja
- Asustor ADM 3.4 − możliwości, multimedia, obsługa, bezpieczeństwo
- Testy syntetyczne − Intel NASPT, ATTO Disk Benchmark
- Testy rzeczywiste − protokół SMB, wielu użytkowników, szyfrowanie
- Testy rzeczywiste − protokół FTP, iSCSI, pamięć zewnętrzna
- Testy rzeczywiste − uruchamianie, pobór energii, ciśnienie akustyczne, temperatura
- Asustor Nimbustor 4 AS5304T − podsumowanie
Asustor Nimbustor 4 AS5304T to w głównym zamyśle sprzęt przeznaczony dla graczy streamujących swoje rozgrywki oraz osób publikujących materiały w serwisach takich jak YouTube i Twitch. Producent odnalazł swoją niszę, próbując znaleźć klientów w nowym segmencie rynku, który ostatnio rozrasta się w ogromnym tempie. Słowo „gamingowy” dodawane jest do coraz większej ilości produktów i choć nie razi w przypadku, chociażby laptopów czy akcesoriów komputerowych jak myszy klawiatury i monitory, tak przeglądarki internetowe (Opera GX), napoje, suplementy diety czy nawet obuwie dla graczy w większości z nas wzbudza jedynie politowanie. Od razu przywodzi na myśl skok na kasę osób, które graniem zajmują się bardziej lub mniej profesjonalnie. Czy tak też jest w przypadku testowanego przez nas NAS-a?
Asustor Nimbustor 4 AS5304T to 4-zatokowy dysk sieciowy wyposażony w mocne komponenty: 4-rdzeniowy procesor Intel Celeron J4105, 4 GB RAM, dwie karty sieciowe 2,5 GB/s z funkcją agregacji łącza. Producent dla swoich potencjalnych nowych klientów przygotował nie tylko nowy motyw menadżera okien systemu operacyjnego inspirowany „gamingiem”. Takich inspiracji można się także dopatrzeć w ogólny wzornictwie tego NAS-a. Błyszczący plastik i przetłoczenia na bokach oraz przednim panelu nadające dynamizmu konstrukcji pokazują, że sprzęt może być zaliczany do segmentu „gamingowego”. Całe szczęście, że producent nie zdecydował się na rozświetlenie tego NAS-a diodami RGB i zamiast tego postanowił wykorzystać użyte do jego konstrukcji komponenty, żeby sprawić, że faktycznie przyda się on graczom, choć od razu trzeba przyznać, że tylko tym strumieniącym rozgrywkę. Może być także przydatny osobom publikującym materiały w serwisach Twitch i YouTube.
Asustor Nimbustor 4 AS5304T został wyposażony w dwie karty sieciowe 2,5 Gb/s co pozwala na szybki, sięgający według producenta nawet niemal 600 MB/s transfer danych. Choć takich rezultatów nie osiągnie się przy użyciu tradycyjnych sieci lokalnych (potrzebny będzie do tego odpowiedni router lub switch i specjalna karta sieciowa w komputerze), to w połączeniu ze zmapowanym na PC dysku otworzonym za pośrednictwem protokołu iSCSI, możliwe jest zapisywanie na NAS-ie rozgrywki w jakości 4K bez utraty płynności w grze. Sprzęt został także wyposażony w HDMI 2.0a, dzięki czemu materiały 4K z HDR można odtwarzać na kompatybilnych telewizorach i monitorach z odświeżaniem 60 Hz. Dodatkowo osoby publikujące swoje nagrania w serwisach Twitch i YouTube mogą za pośrednictwem narzędzia Takeasy utworzyć lokalny backup zapisanych tam filmów (jak również pobierać materiały ze wskazanych profili). Czy to wystarczy, żeby NAS-a nazwać „przeznaczonym dla graczy”? I tak, bo jego wydajność i możliwości faktycznie mogą przydać się graczom i nie, bo tylko tym, którzy streamują swoje materiały do sieci.
Asustor Nimbustor 4 AS5304T to także tradycyjny NAS z segmentu SOHO, czyli urządzeń do użytku domowego i w małych firmach. Pozwala na tworzenie macierzy dyskowych RAID0, 1, 5, 6, 10, JBOD, szyfrowanie danych, został wyposażony w narzędzia do tworzenia kopii zapasowych, obsługi plików multimedialnych, dzięki czemu można z niego zrobić domowe centrum rozrywki oraz sprawnie działający system operacyjny, którego możliwości można poszerzyć za pomocą ponad 200 aplikacji dostępnych w oficjalnych repozytoriach producenta.
To wszystko brzmi bardzo dobrze, jednak do momentu, w którym wspomnimy o cenie modelu AS5304T, a ta w polskich sklepach wynosi około 2800 zł, a trzeba pamiętać, że urządzenie nie jest sprzedawane wraz z dyskami twardymi i należy zakupić je osobno, nie licząc odpowiedniego switcha lub routera pozwalającego wykorzystać szybkie karty sieciowe. Jednym słowem drogo. Czy zatem Asustor Nimbustor 4 AS5304T wart jest swojej ceny i przede wszystkim jaka jest jego wydajność i jakie możliwości oferuje autorski system operacyjny ADM? Sprawdziliśmy to, a wyniki naszych testów oraz przemyślenia na temat urządzenia znajdziecie na kolejnych stronach tego artykułu.
Wydajność NAS-a AS5304T porównaliśmy do wcześniej testowanych przez nas dysków sieciowych wyposażonych w podobne komponenty. Są to modele QSAN XN3002T, QNAP TS-253B, QNAP TS-251B oraz QNAP HS-453DX.
Procedura testowa
NAS-a AAsustor Nimbustor 4 AS5304T poddaliśmy naszej standardowej procedurze testowej. Na dalszych stronach przedstawiamy wyniki testów. Zainteresowanych tym, jak testujemy NAS-y, odsyłamy do wcześniejszego artykułu, w którym opisaliśmy dokładnie naszą procedurę testową.
- Asustor Nimbustor 4 AS5304T −wstęp
- Asustor Nimbustor 4 AS5304T − opis techniczny, konstrukcja
- Asustor ADM 3.4 − możliwości, multimedia, obsługa, bezpieczeństwo
- Testy syntetyczne − Intel NASPT, ATTO Disk Benchmark
- Testy rzeczywiste − protokół SMB, wielu użytkowników, szyfrowanie
- Testy rzeczywiste − protokół FTP, iSCSI, pamięć zewnętrzna
- Testy rzeczywiste − uruchamianie, pobór energii, ciśnienie akustyczne, temperatura
- Asustor Nimbustor 4 AS5304T − podsumowanie
10Gbps ethernet nie jest kompatybilny z 2,5Gbps! Dopiero powoli pojawiają się urządzenia wspierające 10Gbps i 5/2,5Gbps
1 x Aquantia GbE LAN chip (10 Gbit/5 Gbit/2.5 Gbit/1000 Mbit/100 Mbit) (LAN1)
A i znalezienie switcha 10GbE z obsługą Multi-Gigabit (5GbE i 2,5GbE) to nie problem:
https://www.netgear.com/landings/multi-gig/
https://www.netgear.com/business/products/...x#tab-techspecs
10-Gigabit copper ports:
1 (100M/1G/2.5G/5G/10GBASE-T)
Jedynym problem dla niektórych może być cena: $349.99
Na ostatniej stronie jest coś o NASach poniżej 100 zł... o jedno zero za mało
-dobra jakość wykonania
-...
-bardzo dobra jakość wykonania'