artykuły

Test Asustor Nimbustor 4 AS5304T - NAS również dla streamujących graczy?

17
29 stycznia 2020, 15:52 Tomasz Kurzak

Asustor ADM 3.4 − możliwości, multimedia, obsługa, bezpieczeństwo

Testowany NAS pracował pod kontrolą autorskiego systemu operacyjnego ADM (Asustor Data Manager) w wersji 3.4. Oprogramowanie sprawdza się bardzo dobrze i nie odstaje możliwościami od konkurencji: QNAP i Synology. Jest za to zdecydowanie lepiej dopracowane i oferuje więcej możliwości niż testowany przez nas dysk sieciowy QSAN. ADM podobnie do konkurencji oparty jest na Linuksie, a firma w ostatnich latach bardzo dopracowała swoją nakładkę. Jeśli chcecie przekonać się, jak ten system operacyjny działa i co oferuje, to możecie sprawdzić wersję demo dostępną na stronie producenta.

ADM 3.4 - Konfiguracja i pierwsze uruchomienie

Podczas pierwszego uruchomienia modelu AS5304T użytkownika wita prosty kreator, który pozwala na wstępną konfigurację urządzenia. Jest on dostępny w języku polskim jak cała reszta systemu operacyjnego. Kreator pozwala na szybką konfigurację, w trakcie której należy tylko wskazać nazwę i hasło dla konta administratora oraz wybranie czy zależy nam na większej pojemności macierzy, czy bezpieczeństwie danych.

ADM pozwala także na ręczną konfigurację. Jeśli zdecydujecie się na tę wersję, to będziecie mogli ustawić nazwę dysku sieciowego, wprowadzić nazwę i hasło dla konta administratora, strefę czasową, wybranie typu macierzy oraz używanego na niej systemu plików (EXT4, Btrfs).

W obu przypadkach na koniec kreator wyświetla pasek postępu informujący o inicjowaniu urządzenia. Po zakończeniu procesu wyświetlany jest pulpit, a na nim prosty samouczek pokazujący w kilku krokach możliwości systemu. Choć urządzenie wydaje się już w tym momencie gotowe do pracy, to w tle trwa inicjowanie woluminu, które może obniżyć wydajność sprzętu. W naszym przypadku do jego zakończenia potrzebne było około 13 godzin. W tym czasie mogliśmy normalnie korzystać z urządzenia bez większych problemów.

ADM 3.4 - Obsługa i możliwości

Po uruchomieniu systemu prezentowany jest pulpit, na którym umieszczono skróty do kilku aplikacji. Całość bardzo przypomina inne systemu operacyjne dla NAS-ów, więc nawet przy pierwszym kontakcie z ADM nie poczujecie się przytłoczeni nowościami. Z prawej strony ekranu można wyświetlić panel narzędzi dający szybki podgląd aktywności karty sieciowej, zalogowanych użytkowników, przejrzeć zdarzenia systemowe oraz sprawdzić użycie miejsca na dane. Panel można dostosować do własnych potrzeb, dodając i usuwając poszczególne widżety.

Podobnie jak konkurencja ADM pozwala na instalowanie aplikacji z repozytorium producent, a także ręczne ich dodawanie (w postaci plików APK). Centrum aplikacji daje dostęp do ponad 200 programów, które pozwalają rozszerzyć możliwości podstawowej konfiguracji urządzenia.

ADM nie jest tak rozbudowanym systemem operacyjnym jak QTS czy DSM, ale nie znaczy to, że wymagającym użytkownikom będzie brakowało wielu funkcji. W menu Ustawień oprócz podstawowych parametrów, jak ustawienia sieciowe, strefy czasowej czy regionalne możliwe jest dostosowanie parametrów pracy urządzenia uwzględniające sterowanie energią, wentylatorem, zasilaniem, a nawet jasnością diod umieszczonych na przednim panelu obudowy. Tu także skonfigurujemy powiadomienia, ADM Defender (firewall) i zaktualizujemy system operacyjny.

Więcej ciekawych ustawień znajdziemy w narzędziu Usługi. Pozwala ono skonfigurować takie funkcje jak obsługa CIFS/Samba, AFP i NFS. Włączymy także serwery FTP, WebDAV, WWW, MariaDB, rsync, TFTP, SNMP czy SFTP. W systemie nie zabrakło także narzędzia do kontroli dostępu, gdzie można dodawać i usuwać użytkowników oraz ich grupy, a także nadawać im odpowiednie uprawnienia. W tym też miejscu możemy zarządzać folderami udostępnionymi, które można szyfrować (AES).

Kopia bezpieczeństwa, zarządzanie wolumenami i plikami

Usługa Zarządzanie przechowywaniem służy do zarządzania wolumenami. Można tu dodawać nowe usuwać używane, a także stworzyć dla nich pamięć podręczną za pomocą nośnika SSD. W tym miejscu sprawdzimy także parametry pracy dysków (temperatura, SMART) oraz możemy zarządzać protokołem iSCSI. Z tego miejsca możemy także uruchomić Snapshot Center (odpowiedni skrót znajduje się także na pulpicie) do tworzenia migawek zawartości nośników, jednak trzeba pamiętać, że działają one tylko na systemie plików Btrfs lub w przypadku iSCSI. Za pomocą tego narzędzia możemy zaplanować harmonogram tworzenia migawek lub stworzyć je ręcznie.

Narzędzie kopia zapasowa pozwala na utworzenie mechanizmów kopiowania danych na lub z różnych usług. Wśród nich są Amazon S3, serwery FTP, backup lokalny (w ramach urządzenia) i na urządzenia zewnętrzne i skonfigurować działanie przycisku One Touch Backap (szybkie kopiowanie dany z i na urządzenia USB).

Ma pulpicie znajduje się także ikona aplikacji Ez Sync Manager. Pozwala ona automatyczną synchronizację danych pomiędzy NAS-em i komputerem lub urządzeniem mobilnym (Android, iOS), dzięki czemu w łatwy sposób można stworzyć swoja prywatną chmurę.

W komplecie preinstalowanych aplikacji znajduje się także prosty eksplorator plików. Nie wyróżnia się niestety niczym wybitnym, ale nie brakuje mu także najpotrzebniejszych funkcji pozwalających pracować na plikach.

Zdalny dostęp i aplikacje mobilne

Żeby mieć zdalny dostęp do NAS-a należy skorzystać z narzędzia EZ-Connect. W dwóch prostych krokach pozwala ono na udostępnienie urządzenia „na świat”. Konieczna do tego jest jednak rejestracja dysku sieciowego w usługach producenta i uzyskanie unikalnego Asustor ID. W ustawieniach zaawansowanych możemy włączyć lub wyłączyć usługi sieciowe, które będą dostępne zdalnie (SSH, MariaDB, SFTP, rysn, FTP, WebDAV).

Producent przygotował także 10 aplikacji mobilnych dostępnych na Androida oraz iOS dających dostęp do różnych funkcji urządzenia, oraz różnych rodzajów plików. Dzięki nim możemy przeglądać zdjęcia, odtwarzać filmy i muzykę, zdalnie zarządzać dyskiem sieciowym czy zarządzać danymi przechowywanymi na urządzeniu.

3