artykuły

ASUS TUF Gaming VG279QM - test pierwszego 280-hercowego monitora dla graczy

Rozdzielczość czy częstotliwość? Dla gracza - zdecydowanie to drugie

31
25 stycznia 2020, 14:01 Marek Kowalski

ASUS TUF Gaming VG279QM − podsumowanie

ASUS TUF Gaming VG279QM to monitor, który możemy polecić z czystym sumieniem graczom wymagającym dużej płynności w grach. Trzeba tylko pamiętać o tym, że największą korzyść z ekstremalnie szybkiego odświeżania obrazu uzyskamy w grach, w których nasz komputer jest w stanie wygenerować odpowiednio dużą (kilkaset) liczbę klatek na sekundę. Miłośnicy CS:GO i podobnych tytułów powinni być zadowoleni. W przypadku tytułów AAA, niezwykle wyrafinowanych graficznie, w których nawet najbardziej rozbudowane konfiguracje sprzętowe rzadko kiedy generują więcej niż 100 klatek na sekundę, korzyść z szybkiego odświeżania ekranu będzie ograniczona. 

Zaletą monitora jest sprawnie działający mechanizm synchronizacji klatek (Adaptive-Sync, zgodny zarówno z FreeSync, jak i G-Sync) współpracujący jednocześnie z funkcją ELMB Sync, czyli stroboskopowo działającym podświetleniem synchronizowanym z częstotliwością odświeżania obrazu. Inna sprawa, że przy ustawieniu maksymalnej częstotliwości 280 Hz, obraz w szybkich grach - takich jak CS:GO - wydaje się najlepszy bez dodatkowych "kompensatorów" wad ruchu obiektów, takich jak Overdrive, czy właśnie wspomniany ELMB. 

Rozczarowuje nieco HDR. Technika pozwalająca wyświetlać w grach (czy filmach) poszerzony zakres tonalny jest teoretycznie obsługiwana, ale efekt wizualny ze względu na dość ograniczony gamut zastosowanego w tym monitorze panelu nie powala na kolana.

Tradycyjnie już kilka słów na temat tego, jak opisywany tu sprzęt odnajdujemy w trzech typowych scenariuszach.

Biuro: ASUS TUF Gaming VG279QM jak najbardziej nadaje się do pracy biurowej, przede wszystkim dzięki świetnej ergonomii (jest nawet podwójny pivot). Szkopuł w tym, że jeżeli sprzęt widzielibyśmy tylko w tej roli, to testowane urządzenie jest po prostu zbyt drogie. Kupowanie monitora za niemal 1800 zł nie ma sensu, gdy w tej roli sprawdzą się monitory o porównywalnym calażu i rozdzielczości (choć oczywiście tylko 60 Hz odświeżaniu) dostępne za cenę co najmniej o połowę mniejszą.

Grafika: Do profesjonalnych zastosowań graficznych ASUS TUF Gaming VG279QM się nie nadaje. Monitorowi brakuje szerokiej palety barw. O ile - zgodnie z zapewnieniami producenta - testowany monitor radzi sobie z przestrzenią sRGB, to niewielkie pokrycie AdobeRGB wyklucza jego zastosowanie jako monitora do poważniejszych prac graficznych. Z drugiej strony warto zauważyć, że wierność kolorystyczna monitora ASUS jest naprawdę dobra, średni błąd odwzorowania barw jest znacząco niższy od 4, co jest uznawane za wartość poniżej której w ogóle można mówić o jakiejś pracy z kolorem. Nie zmienia to jednak faktu, że choć barwy ASUS prezentuje dość wiernie, to ich samych prezentuje ograniczoną ilość - w kontekście prac z grafiką i kolorem. 

Gry: to jest świat, w którym ASUS TUF Gaming VG279QM się świetnie odnajduje. Monitor oferując rekordową częstotliwość odświeżania, zapewnia znakomitą płynność w grach. Relatywnie niska rozdzielczość monitora (Full HD) jest w tym kontekście zaletą, bo - jak doskonale wiemy - im niższa rozdzielczość, tym większa liczba klatek na sekundę wygenerowana przez daną konfigurację sprzętową. W tym przypadku opłaca się, by tych klatek generowanych przez GPU w naszej ulubionej grze było jak najwięcej, bo monitor pozwala to zobaczyć i odczuć. Zaletą jest również praca panelu IPS, który został tak dostrojony, że mimo dłuższego (całkowitego) czasu reakcji od wymaganego dla częstotliwości 280 Hz, czas wygaszania/zapalenia się piksela został tak ustawiony,  by mieścił się w cyklu odświeżania. Podejrzewam, że to jest właśnie najważniejszy czynnik decydujący o tym, że tak naprawdę nie ma potrzeby uruchamiania dodatkowych mechanizmów kompensacji ewentualnych wad w ruchomym obrazie (overdrive, czy ELMB SYNC). Działający w szerokim zakresie częstotliwości (48 - 280 Hz - przez DisplayPort oraz 48-240 Hz via HDMI) Adaptive-Sync również działa sprawnie niwelując jakiekolwiek rozrywanie klatek w trakcie rozgrywki. Dodatkową zaletą są dobrze dopasowane do typu gier predefiniowane tryby wyświetlania obrazu. Ciekawostką jest tryb MOBA, czy funkcje takie jak Snajper, które faktycznie mogą dać pewną przewagę w rozgrywkach sieciowych. Choć przyznam, że casualowy gracz raczej z nich nie skorzysta. Łyżką dziegciu jest zaskakująco duży (jak na produkt przeznaczony dla graczy) input lag, warto jednak pamiętać, że opóźnienie to jest stałe, nie zmienia się skokowo, dzięki czemu nie powinno być absolutnie odczuwalne podczas rozgrywek (w sensie dyskomfortu, a nie e-sportowej przewagi). 

Konkurencja: z oczywistych względów konkurencją dla testowanego monitora ASUS TUF Gaming VG279QM są inne modele charakteryzujące się szybko odświeżaną matrycą. Bezpośredniego konkurenta o takiej częstotliwości (280 Hz) na rynku nie ma, ale jest kilka modeli 27-calowych z matrycą Full HD i częstotliwością 240 Hz. Przykładem może być Acer Predator XB272bmiprz z G-Sync, ale nie dość, że ma on matrycę TN (a nie IPS, jak opisywany tu model), jeszcze jest zauważalnie droższy od modelu marki ASUS. W matryce typu TN wyposażone są również inne 27-calowe i 240-hercowe modele Full HD dostępne na naszym rynku: LG 27GK750F-B  (sprawdź, ile aktualnie kosztuje ten model), Acer KG271Bbmiipx (sprawdź, ile aktualnie kosztuje ten model), BenQ Zowie XL2740 (sprawdź, ile aktualnie kosztuje ten model) czy Acer XF270HJABMIDPRZX (sprawdź, cenę). Poza monitorem BenQ wymienione modele są też nieznacznie tańsze od ASUS-a, ale ASUS ma istotną przewagę - to najszybszy IPS dostępny obecnie na rynku. 

Testowany przez nas monitor będzie można nabyć w polskich sklepach w połowie lutego. Sugerowana cena wejściowa tego modelu to 1799 zł, co oznacza, że już na starcie ten monitor jest rozsądnie wyceniony.

 • ASUS TUF Gaming VG279QM

Alternatywne polecamy rozważyć zakup trzech wymienionych poniżej modeli. Linki prowadzą do sklepu x-kom.pl, jeśli ten materiał pomógł Wam w podjęciu decyzji ─ skorzystajcie z nich. Będziemy za to wdzięczni: 

ASUS TUF Gaming VG279QM
Zalety
 • bardzo szybkie odświeżanie obrazu
 • bardzo krótki czas reakcji jak na panel LCD typu IPS
 • szeroki zakres ustawień ergonomicznych monitora
 • zgodność z G-Sync i FreeSync w szerokim zakresie częstotliwości
 • dość solidnie wykonana konstrukcja
 • wygodne w obsłudze, hierarchiczne menu OSD dostępne również w języku polskim
 • kilka ciekawych funkcji dla graczy (np. Snajper lub tryb MOBA Mode)
 • Efektywnie działający Shadow Boost
 • Brak smużenia przy 280 Hz
 • Tryby gier dostosowane do charakteru danej gry
 • dość dobra (równomierna) praca podświetlenia panelu
 • przyzwoite kąty widzenia
 • obsługa HDR z niezłą luminancją (ponad 500 cd/m2)
 • dobra wierność kolorystyczna emitowanych barw przy fabrycznych nastawach
Wady
 • zaskakująco długi input lag
 • relatywnie nieduże spektrum emitowanych barw
 • Niezbyt dobry efekt HDR
Do testów dostarczył:ASUS
Cena w dniu publikacji (z VAT):1800 zł
 
 
 
 
Strona:
buggeerZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
buggeer2020.01.25, 14:06
13#1
Jeżeli to jeszcze macie w redakcji to wejdźcie na ufo test i zróbcie test ghostingu. Ghosting to największa wada obecnych monitorów a jednocześnie ignorowana przez prawie wszystkich recenzentów.
TheMr.Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
TheMr.2020.01.25, 15:20
12#2
27.5 ms input laga kompletnie odrzuca ten monitor do CSa, to jest tak jakby grać z Vsync On (okolice 30ms input laga), nie wiem czemu gracze CSa mieliby być zadowoleni czymś takim. 27 cali przy FHD też odrzuci dużo ludzi, w 24 calach pewnie Asus lepiej by sprzedał ten monitor. Jak patrzę na wyniki to Kd25f go zjada na śniadanie typowo do CSa.
DrookashZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Drookash2020.01.25, 17:19
Marketing... marketing... Jest wiele lepszych i szybszych monitorów na rynku. Jakoś ASUS jako brandujący monitory innych nie podchodzi mi wcale :(
czolgista778Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
czolgista7782020.01.25, 17:20
Dziwne te wasze recenzje, po lewej stronie cała góra plusów, człowiek myśli że - no monitor idealny a tu nagle po prawej stronie pierwszy minus za input lag, lag który ten monitor praktycznie dyskwalifikuje.
Pseudo-profesjonaliści z zasobnym portfelem będą kupować jak szaleni.
Edytowane przez autora (2020.01.25, 17:22)
Kyle_PLZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Kyle_PL2020.01.25, 17:28
Przypomnę, że za dobry kolorystycznie monitor jest uznawany sprzęt o średnim ΔE < 4
Raczej średnie DeltaE poniżej 2 to byłby dobry wynik ( średni ΔE < 2 ). Nie miej jednak i tak pokazujecie różnicę koloru wzgl. sRGB, więc ta informacja średnio się przydaje dla kogoś, kto chce wierne kolory (ten ekran po oprofilowaniu powinien zejść ze średnim ΔE poniżej 2, więc kolory w np. filmach odtwarzanych przez MPC-HC czy PotPlayer z aktywnym CMS powinny być całkiem neutralne).
Edytowane przez autora (2020.01.25, 17:29)
KynarethZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Kynareth2020.01.25, 18:19
Moim zdaniem tak duży input lag w istocie psuje obraz całości i szkoda pieniędzy na ten produkt.
stark2991Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
stark29912020.01.25, 18:49
Trochę to zabawne, że nie tak dawno przerzuciliśmy się na monitory 'flicker free', bo na migoczącym podświetleniu męczyły się oczy itd. a obecnie wracamy do dokładnie tego samego, tylko że w innym zastosowaniu :)
szymcio30Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
szymcio302020.01.25, 21:20
1800 złociszy za 27 cali Full HD z pseudo HDR?? Pomimo swoich zalet to rozdzielczość jest za mała. Tego 240 Hz nie zniweluje. Moim zdaniem LG 27GL850-B który oprócz mniejszego odświeżania jest lepszym wyborem.
sylbZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
sylb2020.01.26, 09:21
Ale dlaczego, nie 288Hz ?
KasandratZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Kasandrat2020.01.26, 10:55
-1#10
Wpis usunięty przez moderatora
Edytowane przez moderatora (2020.01.27, 09:25): spam
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
4