artykuły

Cooler Master SK621 – test jednej z najmniejszych klawiatur mechanicznych na rynku

Niewielka klawiatura, wielkie możliwości

17
13 lutego 2020, 14:01 Damian Lejnert

Cooler Master SK621 — oprogramowanie i funkcje dodatkowe

Model SK621 zaskakuje nie tylko dobrą jakością wykonania oraz działaniem przełączników. Pomimo swojego niewielkiego rozmiaru jest też wyjątkowo funkcjonalny. Wiele osób z pewnością ucieszy fakt, że do jego obsługi nie jest wymagana instalacja dodatkowego narzędzia. Większość funkcji dodatkowych można aktywować, stosując odpowiednią kombinację klawiszy. Nie oznacza to jednak, że urządzenie w ogóle nie współpracuje z żadnym dodatkowym narzędziem. Osoby, które chcą zyskać pełną kontrolę, mogą w dowolnym momencie zainstalować dodatkowe narzędzie o nazwie Cooler Master Portal, które przeprowadzi instalację oprogramowania właściwego dla podłączonego do komputera modelu.

W trakcie testów korzystaliśmy z najnowszego oprogramowania układowego oraz zaktualizowanego narzędzia dodatkowego. Co możemy o nim powiedzieć? Z całą pewnością to, że jest wyjątkowo przejrzyste, przez co odnajdzie się w nim niemal każdy. Wszystko to dzięki wyraźnie podzielonym zakładkom oraz pogrupowanym funkcjom dodatkowym. Każda z wprowadzonych zmian zapisywana jest błyskawicznie. Ani razu nie zdarzyło się, aby oprogramowanie przestało odpowiadać, czy też zaczęło się zawieszać.

Na jakie funkcje dodatkowe mogą liczyć posiadacze klawiatury Cooler Master SK621? W zasadzie nie brakuje w niej niczego, co mogłoby zauważalnie odbić się na użytkowaniu. Większość funkcji dodatkowych to proste, ale skuteczne rozwiązania, takie jak na przykład mapowanie klawiszy. Co więcej, okazało się ono wyjątkowo użyteczne już na samym początku. Dlaczego? Bo model ten pozbawiony jest prawego klawisza „Alt”. Oznacza to, że w trakcie użytkowania niemożliwe staje się używanie go do tworzenia polskich znaków. Z racji tego, konieczne będzie przypisanie funkcji prawego klawisza „Alt” do klawisza innego niż „Fn" (w naszym przypadku rolę prawego „Alt” pełnił klawisz „Menu”, co wymagało pewnego przyzwyczajenia).

Nie brakuje też możliwości tworzenia poszczególnych profili. Użytkownik może zapisać 4 z nich. Co prawda dla bardzo zaawansowanych użytkowników ilość ta może okazać się niewystarczająca, jednak zdecydowana większość powinna być zadowolona.

Osoby poszukujące nieco bardziej zaawansowanych funkcji znajdą też edytor makro. Co prawda nie jest on tak zaawansowany, jak w oprogramowaniu producentów takich jak Corsair, Roccat, Logitech czy Razer, jednak pozwala na rejestrowanie akcji wykonywanych zarówno klawiaturą, jak i myszką (z wyjątkiem śledzenia ruchu myszy).

Fani oświetlenia mogą być spokojni. W oprogramowaniu znalazła się też zakładka pozwalająca zarządzać zarówno kolorami, jak i efektami oświetlenia. Co do jakości samego oświetlenia nie mamy żadnych uwag. W trakcie użytkowania nie raziło ono w oczy. Kolory są wyraźne, nasycone, a klawisze równomiernie podświetlane. Również przejścia pomiędzy poszczególnymi kolorami są wyjątkowo płynne. Trudno się pod tym względem doczepić do czegokolwiek.

Cooler Master SK621 — podsumowanie

Poszukiwania naprawdę małej, w pełni bezprzewodowej klawiatury mechanicznej o niskim profilu klawiszy są naprawdę trudne. Głównie ze względu na fakt, że modele tego typu, choć istnieją, to na polskim rynku nie są łatwo dostępne. Co więcej, nie każdy z nich może pochwalić się funkcjonalnością oraz gamingowym charakterem, czego z całą pewnością nie można odmówić SK621. Patrząc na ten model, można odnieść wrażenie, że producent zdecydował się na prawdziwą mieszankę wybuchową wielu istotnych z punktu widzenia użytkowników cech. Jedną z nich są z całą pewnością gabaryty, które przyciągną uwagę osób podróżujących z komputerem przenośnym, a które jednocześnie chciałyby poprawić komfort swojej pracy. W modelu tym coś dla siebie znajdą również fani funkcjonalności, którym przydałaby się klawiatura bezprzewodowa, współpracująca z kilkoma urządzeniami z Bluetooth naraz. Nie da się też nie wspomnieć o nocnych graczach, ceniących ciszę oraz niski próg aktywacji. Wydaje się więc, że Cooler Master SK621 to jedna z najbardziej uniwersalnych klawiatur na rynku, obok której z pewnością nie można przejść obojętnie.

Niektórzy mawiają, że jeśli coś jest do wszystkiego, to jest do niczego. I choć w klawiaturze SK621 niemal każdy znajdzie coś dla siebie, to mimo wszystko będzie trzeba liczyć się z pewnymi kompromisami. Tym sposobem, gracze otrzymają co prawda świetne przełączniki z niskim progiem aktywacji oraz szereg funkcji dodatkowych, ale przeciętnie wyprofilowane klawisze, które na dodatek umieszczone są praktycznie obok siebie, mogą okazać się sporym dyskomfortem. Nie inaczej jest w przypadku osób poszukujących niezawodnej, bezprzewodowej klawiatury do obsługi kilku urządzeń. Jakość działania bezprzewodowego jest naprawdę dobra, a czas pracy na jednym ładowaniu będzie budził podziw, ale trudno mówić o pełnym komforcie, skoro maksymalny zasięg urządzenia to trzy metry.

Cooler Master SK621 jest więc udanym modelem. Niewielkim i lekkim, funkcjonalnym, a przede wszystkim — dobrym do grania, pracy, jak i typowego użytkowania. Ze względu na swoje niskoprofilowe klawisze oraz łączność bezprzewodową Bluetooth wyróżnia się on z tłumu, a w czasach obecnych klawiatur i setek dostępnych ofert jest to naprawdę trudne. Nie każdemu jednak przypadnie on do gustu. I choć jest produktem dla każdego, to trudno dedykować go najbardziej wymagającym graczom czy osobom oczekujących bezkompromisowych osiągów bezprzewodowych. Tym bardziej, jeśli pod uwagę weźmiemy jego cenę, która w większości sprawdzonych sklepów oscyluje w granicach ponad 600 złotych.

Trudno jest jednak nie dostrzec, że model Cooler Master SK621 jest na ten moment jedną z najmniejszych i najbardziej funkcjonalnych klawiatur nie tylko w Polsce, ale i na świecie. To właśnie z tego powodu przyznajemy jej znaczek „urzekający”.

Jak już wspomnieliśmy, model Cooler Master SK621 trudno zastąpić drugą tak uniwersalną, a jednocześnie niewielką klawiaturą. Wśród dostępnych na rynku modeli dostępne są jednak mniej lub bardziej podobne konstrukcje, które być może nie mają tyle do zaoferowania, ale w praktyce okazują się tańsze o kilkaset złotych. Jeśli nasze testy pomogły Wam w wyborze odpowiedniej klawiatury dla siebie, będziemy wdzięczni, jeśli przy zakupie wybranej z nich skorzystacie z poniższych linków, które zaprowadzą Was do sprawdzonego sklepu x-kom.pl.

 • Modecom Volcano Blade (Kailh Brown Slim) — jedna z najtańszych niskoprofilowych klawiatur mechanicznych na rynku. Świetne przełączniki Kailh Brown niemalże dorównują pracy oryginalnym mechanizmom Cherry MX. Oprócz tego model ten jest świetnie wykonany i wyposażono go w dodatkowe podświetlenie. Co prawda nie jest bezprzewodowy ani tak mały, jak Cooler Master SK621, jednak w tej kwocie trudno o lepszy wybór.
 • Sharkoon PureWriter TKL (Kailh Red Low Profile) — testowany przez nas model, który w praktyce okazuje się jedną z najlepszych niskoprofilowych klawiatur na rynku. Co prawda jego dostępność nie jest zbyt duża, jednak wciąż znaleźć można nowe modele w naprawdę dobrej cenie.
 • Logitech G915 — jedna z najdroższych klawiatur na rynku, która wyróżnia się nie tylko doskonałym działaniem bezprzewodowym, ale również autorskimi przełącznikami niskoprofilowymi. Świetnie wykonana, wyjątkowo funkcjonalna, a na dodatek bardzo uniwersalna. Sprawdzi się zarówno na biurku gracza, jak i w trakcie typowego użytkowania. Minusy? Z całą pewnością cena, która może wywołać prawdziwy zawrót głowy.
TestyWyniki testów Cooler Master SK621
Jakość wykonania 6/6 – wzorowa. Wyjmując Cooler Master SK621 z pudełka, ani przez sekundę nie mieliśmy wrażenia, że w naszych dłoniach spoczywa klawiatura marki premium. Być może spowodowane jest to niepozornym, skromnym wyglądem i niską masą. Dopiero dokładniejsze oględziny pozwalają stwierdzić, że to wyjątkowo dobrze wykonany model, któremu nie sposób wiele zarzucić
Jakość użytych materiałów 5/6 – bardzo dobra. Bardzo dobrej jakości przewód poprowadzony w oplocie, guma przeciwpoślizgowa, lekko matowy plastik, metalowa płyta
Trwałość oznaczeń na klawiszach 6/6 – wzorowa. Szkoda, że nasadki wykonano ze znanego nam tworzywa ABS, a nie PBT. Są one matowe, jednak z czasem mogą zacząć wycierać się na lekki połysk. Na szczęście nie trzeba martwić się o wytrzymałość znaków, a to ze względu na fakt, że do ich naniesienia wykorzystano metodę „double-shot injection molding
Stabilność na biurku 6/6 – wzorowa. Model SK621 wyposażono w cztery niewielkie gumy antypoślizgowe umieszczone na spodzie. Zapobiegają one przesunięciom nawet w trakcie najbardziej dynamicznego użytkowania
Sztywność pod naciskiem 5/6 – bardzo dobra. Fani wytrzymałości oraz sztywnych konstrukcji nie powinni przesadnie narzekać. W modelu tym metal da się znaleźć bez trudu. Jest nim rama, w której zamontowano przełączniki. Jest gruba i dobrze usztywnia konstrukcję. Wyjątkowo mocny nacisk będzie jednak powodował jej uginanie. Wewnątrz tego modelu nie znajdziemy prawdopodobnie dodatkowego, usztywniającego kawałka metalu
Jakość działania bezprzewodowego 5/6 – bardzo dobra. Pod względem jakości działania bezprzewodowego model SK621 zasługuje na szkolną piątkę. Szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę czas pracy na jednym ładowaniu. Klawiaturę wyposażono w akumulator o pojemności aż 4000 mAh, co przekłada się na nawet 5 miesięcy typowego użytkowania (bez aktywnego podświetlenia). Aktywacja oświetlenia sprawia jednak, że urządzenie będziemy musieli ładować regularnie co 16 godzin. Bardzo podoba nam się to, że połączenie przez Bluetooth nie powoduje żadnych opóźnień. Z klawiatury mogą korzystać więc bez większych przeszkód nawet gracze. Rozczarował nas jednak maksymalny zasięg urządzenia, który w trakcie naszych testów wyniósł około 3 metrów. Przy takiej odległości zaczęły pojawiać się nie tylko niewielkie opóźnienia, ale również przerwy w połączeniu
Wygoda ułożenia dłoni (bez podkładki) 6/6 – wzorowa. Obniżony profil klawiatury sprawia, że podkładka pod nadgarstki staje się zbędna. Można bowiem ułożyć je wyjątkowo komfortowo na powierzchni, na której spoczywa klawiatura. W trakcie intensywnego użytkowania nie odczuwaliśmy dyskomfortu. Nie spotkaliśmy się też z bólem nadgarstków czy palców
Wygoda ułożenia dłoni (z podkładką) Nie dotyczy
Możliwość zmiany kąta nachylenia

Nie

Obsługa makr Tak. Możliwość rejestrowania działań na klawiaturze i myszy. Możliwość edycji opóźnień i przypisania makra do dowolnego klawisza. Co więcej, do nagrywania kombinacji makro nie jest potrzebne dodatkowe oprogramowanie producenta
Łatwość czyszczenia 6/6 – wzorowa. Wierzchnią część konstrukcji (ramę, nasadki) można bez większych trudności doczyścić. Wyciąganie okruszków z wnętrza urządzenia ułatwia otwarta budowa (klawisze nie są zabudowane wewnątrz ramy)
Cooler Master SK621
Zalety
 • bardzo dobra jakość wykonania
 • bardzo dobra jakość użytych materiałów
 • wzorowa wygoda użytkowania
 • wymiary i waga
 • świetnie działające przełączniki Cherry MX Red Low Profile
 • Bardzo długi czas pracy na jednym ładowaniu
 • bardzo dobre działanie bezprzewodowe
 • duża funkcjonalność
Wady
 • brak prawego przycisku „Alt” może okazać się dla niektórych problemem
 • maksymalny zasięg działania mógłby być lepszy
 • cena
Do testów dostarczył:Cooler Master
Cena w dniu publikacji (z VAT):699 zł
Zobacz bieżące oferty:
Media Markt
637 zł
Electro.pl
642 zł
Mall.pl
499 zł
MediaExpert
679 zł
Neo24
739 zł
Amazon.de
143 €
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
Strona:
SasiltonZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Sasilton2020.02.13, 15:20
12#1
Cena pewnie z dupy.
Scrolluje i faktycznie z dupy, bo aż 700zł.
WalitoraxZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Walitorax2020.02.13, 16:34
-1#2
Klawiaturka ładna, cena odstrasza... Meh. Żeby miała chociaż dołączaną głaskarę to byłaby elegancka alternatywa dla Logitecha K400.
DraghmarZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Draghmar2020.02.13, 18:13
Problem polega na tym, że jest to tak naprawdę jedna z najgrubszych niskoprofilowych klawiatur mechanicznych...
wojtzuchZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
wojtzuch2020.02.13, 18:57
-1#4
Doczekam się wreszcie czegoś w rodzaju Microsoft Sculpt Ergonomic Desktop (bezprzewodowa, łamana, a do tego zagięte w dwóch płaszczyznach linie klawiszy, osobny blok numeryczny, zintegrowana miękka podkładka), tyle że z przełącznikami mechanicznymi? W sumie lubię przełączniki laptopowe, ale przy takiej (kontroli) jakości już lepiej niech postawią na mechaniki, a mysz sprzedają osobno, bo albo jedno nawala, albo drugie.
TheMr.Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
TheMr.2020.02.14, 10:06
Sasilton @ 2020.02.13 15:20  Post: 1233699
Cena pewnie z dupy.
Scrolluje i faktycznie z dupy, bo aż 700zł.

Cena typowo rynkowa. K70 z takimi samymi przełącznikami kosztuje podobnie.
Warto poczytać inne recenzje, okaże się że nie jest to klawiatura nisko profilowa ;) A ma tylko tak nazwane przełączniki. CM już rakiem wycofuje się z tego.
i386Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
i3862020.02.14, 10:18
700 stów ?
no bez jaj
Zas2020.02.14, 12:17
Płaskie kapsle... niech się gonią.
Proszę, niech Logitech zrobi wersje TKL swoich klawiatur na Kailh Choc!
Purewriter RGB ciągle praktycznie niedostępny...
Ciężko kupić nową klawiaturę. Zostaje tylko Volcano Blade.
Edytowane przez autora (2020.02.14, 12:19)
TheMr.Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
TheMr.2020.02.14, 13:24
Zas @ 2020.02.14 12:17  Post: 1233798
Płaskie kapsle... niech się gonią.
Proszę, niech Logitech zrobi wersje TKL swoich klawiatur na Kailh Choc!
Purewriter RGB ciągle praktycznie niedostępny...
Ciężko kupić nową klawiaturę. Zostaje tylko Volcano Blade.

Nie każdemu Kailh podchodzi. Cherry to jednak bezpieczniejszy wybór.
MinciuZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Minciu2020.02.15, 01:02
Jak sprzedać mniej za więcej :D
aleck156Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
aleck1562020.02.15, 05:12
W tej cenie kupujesz TADA68, FC660M bądź podobne.
Za ok. 350zł są Akko 3068 na MX redach, brownach bądź blue, które również rozwalają tego CM. Za ok. 250zł kupisz już Geek GK64 na Gateronach.
LOL.
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
3