artykuły

Podsumowanie roku 2019 w branży nowych technologii

AMD kontratakuje, Nvidia sypie kartami jak z rękawa, Intel w odwrocie

7
1 stycznia 2020, 14:01 Adrian Kotowski

Pamięci i nośniki danych

Na pozór na tych rynkach było znacznie spokojniej niż w segmentach CPU i GPU. Najważniejszym trendem, który obserwowaliśmy właściwie przez cały rok, był spadek cen nośników SSD i modułów RAM. Pecetowcy w końcu mogli zaktualizować swoje zestawy komputerowe o nowe elementy, które nie miały zawyżonych cen. Zapasy magazynowe kości DRAM i NAND były ogromne, a to skłoniło producentów do zrewidowania swoich planów i zmniejszenia produkcji, by zredukować spadek cen.

W 2019 roku w końcu pożegnaliśmy legendarne kości B-Die, znane ze swojego świetnego potencjału podkręcania. Samsung postanowił zastąpić je chipami A-Die, przy czym ich dostępność w sprzęcie na rynek konsumencki jest na ten moment właściwie zerowa. Na popularności zyskały natomiast konstrukcje E-Die Microna, stosowane w modułach Crucial Ballistix, wybieranych chętnie ze względu na świetny stosunek ceny do wydajności. Innymi polecanymi kościami były C-Die CJR Hyniksa, montowane w szerokiej gamie produktów.

Będąc przy pamięciach trzeba wspomnieć o trwającej nadal modzie na podświetlenie LED. Właściwie każdy duży producent ma już co najmniej jeden zestaw RAM z diodami RGB, a w przyszłości dostępność takich produktów będzie jeszcze rosła. Zresztą nie tylko w tym segmencie tak będzie, bo systemy podświetlenia coraz częściej goszczą również w nośnikach danych, czego przykładem może być seria urządzeń Adata XPG Spectrix S40G lub Klevv Cras C700 RGB. Producenci SSD prześcigali się w pomysłach na sprzęt, który mógłby przyciągnąć uwagę potencjalnego klienta. Właśnie dlatego do sprzedaży trafiły pierwsze nośniki z systemami chłodzenia cieczą, będące swego rodzaju ciekawostką dla entuzjastów sprzętu komputerowego.

Adata XPG Spectrix S40G

Poza obniżkami cen SSD i rosnącą powoli pojemnością, najważniejszą zmianą w tym segmencie było pojawienie się modeli zgodnych z interfejsem PCIE 4.0. Urządzenia wyposażone w kontrolery Phison E16 osiągały bardzo wysokie transfery, niedostępne dla sprzętu starszej generacji. Problem w tym, że zainteresowanie nowościami było bardzo małe, ze względu na wymóg posiadania nowej platformy AMD, bo tylko ona oferuje obsługę nowszej wersji PCI Express. Po głośnych zapowiedziach kilku nośników temat szybko ucichł, bo klienci raczej nie byli skorzy, by dopłacać do lepszej technologii. W końcu wielu nie jest w stanie wykorzystać możliwości najszybszych nośników PCIE 3.0.

Gigabyte Aorus NVMe Gen4 SSD

W minionych dwunastu miesiącach trwała ekspansja chińskich firm w segmentach DRAM i NAND. Zgodnie z założeniami programu Made in China 2025, Państwo Środka chce uniezależnić się w jak największym stopniu od dostaw chipów z zewnątrz i by to się udało, pompuje gigantyczne pieniądze we własne firmy, takie jak np. Tsinghua Unigroup. Proces przejścia na produkcję kości na własny użytek przyspieszyły rosnące lawinowo ceny pamięci w 2016 i 2017 roku. Po części zachodni producenci DRAM sami ukręcili na siebie bat, bo im więcej kości wyprodukują rodzime chińskie zakłady, tym mniej swoich układów sprzedadzą w Chinach Samsung, Hynix, Micron i Kioxia.

3