artykuły

Huawei Matebook 13 – uniwersalny notebook z autorskimi funkcjami

5
20 grudnia 2019, 13:18 Artykuł partnerski

Kierowanie się specyfikacją podczas wyboru notebooka jest oczywiście czymś naturalnym, jednak zakładając, że potrzebujemy uniwersalnego komputera, który sprawdzi się na co dzień, zgodnych modeli może być kilkadziesiąt. Ponieważ liczba dostawców procesorów, układów graficznych, a nawet ekranów jest skończona, a często ogranicza się do dwóch producentów, warto wiedzieć na co konkretnie zwrócić uwagę kupując laptop. Nie każdy bowiem jest tak samo dobry.

Laptop – kompan w życiu i pracy

Komputer dawno już nie jest wyłącznie urządzeniem do pracy. Korzystamy z niego robiąc zakupy, pracując, czy komunikując się ze znajomymi. Owszem, sporą część funkcjonalności przejęły smartfony, ale w zależności od sytuacji, niektóre zadania nadal wygodniej i sprawniej wykonuje się przy pomocy komputera. Jaki więc powinien być nowoczesny notebook, który będzie nam towarzyszyć, przy tym wraz ze smartfonem pozwoli na pracę i zabawę?

Odpowiedź na to pytanie wymaga analizy najważniejszych cech i zastosowania takiego komputera:

  • Wydajność ─ ma być wystarczająco szybki, aby system, aplikacje oraz ulubione gry (jeśli zachodzi taka potrzeba) działały sprawnie.
  • Przenośny ─ dla laptopa absolutnie nie powinniśmy szykować stanowiska w domu. Wolność jest kluczową cechą urządzeń mobilnych. Używajmy go zatem na kanapie, wygodnie siedząc w fotelu, pijąc kawę przy stole kuchennym, będąc w kawiarni czy pracując przy biurku. W tym wypadku krytycznym parametrem jest rozmiar ekranu. Aktualnie, dla aktywnych osób najbardziej uniwersalny będzie laptop z wyświetlaczem 13-14 cali i rozdzielczością 1920x1080 pikseli. Jest to na tyle duży ekran, żeby wszystkie elementy były czytelne, ale na tyle mały, że bez problemu mieści się do plecaka, torby.
  • Długodystansowiec - największym błędem jest używanie notebooka cały czas podłączonego do zasilacza. Po pierwsze, tego typu zachowanie wpływa niekorzystnie na żywotność akumulatora; po drugie, całkowicie nie pasuje to do ustalonego wcześniej schematu używania komputera przenośnego.
  • Bezpieczeństwo i wygoda – laptop powinien być solidny, odporny na trudy podróży i zmieniające się warunki. Powinien umożliwiać szybkie logowanie się do systemu i ochronę danych w nim zgromadzonych. Warto wiec zadbać, aby wybierany komputer miał aluminiową obudowę oraz wyposażony był czytnik linii papilarnych.

Huawei Matebook 13

Wszystkie z tych wymagań spełnia nowa wersja, bardzo dobrze przyjętego na rynku notebooka Huawei Matebook 13. To laptop z ekranem typu IPS o przekątnej 13-cali, wykonany w całości z aluminium i ważący około 1,3 kg. Pod względem wielkości (powierzchni) przypomina kartę papieru A4, grubość natomiast mierzy około 15 milimetrów.

Sercem tego komputera jest czterordzeniowy procesor Intel Core i5-8265U, który dzięki wielowątkowości rozpoznawany jest jako 8-rdzeniowy układ. To bardzo popularny procesor, jednak w tym modelu został on bardzo dobrze zaadaptowany. Im laptop cieńszy, tym układ chłodzenia mniejszy, a ciepło gorzej odprowadzane. Bardzo często zdarza się, że przegrzewający się układ automatycznie spowalnia swoją pracę ograniczając częstotliwość taktowania, co oczywiście wpływa na wydajność. Huawei zastosował podwójne wentylatory Shark Fin 2.0, które pozwalają oddawać o 25 procent szybciej ciepło, niż standardowe ich wersje. Mamy wiec pewność, że możemy skorzystać z pełnej mocy obliczeniowej tego procesora, co w wypadku tak małych konstrukcji nie jest oczywiste. To jednak nie wszystko, ten kompaktowy notebook jest także wyposażony w dedykowaną kartę graficzną ─ GeForce MX 250. Dzięki niej możemy uruchomić popularne gry - np. Fortnite, Counter Strike, Tomb Raider czy Battlefield.  Wbudowany nośnik SSD o pojemności 512 GB pomieści wszystkie potrzebne pliki, a przy tym sprawia, że komputer uruchamia się zaledwie kilka sekund. To naprawdę uniwersalna i godna polecenia konfiguracja, która zapewnia idealny balans pomiędzy wydajnością a mobilnością i jest przy tym bardzo dobrze zaimplementowana.

Mobilność to oczywiście czas pracy na baterii. Huawei Matebook 13, pomimo kompaktowych rozmiarów, ma pojemną baterię - 42 Wh. Tak jak smartfony tej marki, także i Matebook obsługuje szybkie ładowanie, co zdecydowanie ułatwia komfort pracy dla osób często pracujących zdalnie. W 15 minut uzupełnimy energię w akumulatorze potrzebną do 2,5-godzinnej pracy. Dostęp do gniazdka sieci elektrycznej nie jest już czynnikiem warunkującym użytkowanie tego notebooka, szczególnie że na jednym ładowaniu laptop pozwala przez 10 godzin oglądać filmy – to bardzo dobry wynik.

W podróży ważne jest także bezpieczeństwo. Wpisywanie hasła w miejscach publicznych czy podróży jest niewygodne, a dodatkowo niebezpieczne. Matebook 13 ma czytnik linii papilarnych, który jednym dotknięciem palca pozwoli sprawdzić naszą tożsamość. Sensor ten został pomysłowo zintegrowany z włącznikiem zasilania, co sprawia, że panel roboczy z klawiaturą i touchpadem wygląda elegancko, nie jest przesadnie naszpikowany dodatkowymi elementami.

Elegancki i funkcjonalny – również na pokaz

Jednym z kryteriów wyboru notebooka musi być wygląd. Komputer powinien nam się podobać. Na pewno wyznacznikiem nowoczesnego laptopa są wąskie ramki wokół matrycy, co nadal nie jest standardem. W Huawei Matebook 13 ramki mają szerokość 4 milimetrów, a ekran zajmuje 88 procent całej powierzchni, co oczywiście przekłada się także na wymiary zewnętrzne urządzenia i wagę. Dość niespotykane jest także zamontowanie czujnika oświetlenia, który może automatycznie dostosowywać jasność ekranu do panujących warunków oświetleniowych. Watro również wspomnieć o możliwości ograniczenia światła niebieskiego, które niekorzystnie wpływa na kondycje wzroku. Zainstalowane przez producenta fabryczne oprogramowanie może je zredukować nawet o 30 procent. 

Dodatkowe funkcje, czyli argumenty, które decydują

Laptopów o podobnej do Huawei Matebook 13 specyfikacji na pewno znajdziemy przynajmniej kilkanaście, o wyjątkowości tego modelu jednak decydują dodatkowe funkcje, które producent zaimplementował w tym modelu. Obok czujnika jasności, lepszych wentylatorów czy precyzyjnie wykonanej, solidnej obudowy mamy także system dźwiękowy obsługujący standard Dolby Atmos. Efekty przestrzenne zrealizowane przy użyciu tego standardu najlepiej sprawdzić za pomocą słuchawek, to najbardziej naturalny sposób konsumpcji tego typu treści. Zarówno film, jak i gra odpłacą nam się szeroką sceną muzyczną z możliwością precyzyjnej lokalizacji każdego z instrumentów lub przeciwnika w grze. To być może szczegół, ale robi sporą różnicę w ogólnym rozrachunku.

Nawet 500 zdjęć w 60 sekund

Huawei zachęca także do kupna tego modelu użytkowników smarfonów (wybrane modele) lub innych laptopów (np. Matebook X Pro) tego producenta. W tym konkretnym wypadku mówimy o funkcjonalności OneHop, która w prosty sposób pozwala przesyłać pomiędzy urządzeniami różnego rodzaju pliki i dane. Wystarczy na przykład dotknąć smartfonem w okolice panelu roboczego notebooka (na prawo od touchpada), aby przenieść dane z jednego urządzenia na drugie. W minutę można w ten sposób przesłać nawet 500 zdjęć. Oczywiście nie tylko fotki można przesyłać, mogą być to w zasadzie dowolne pliki i dane: dokumenty, wideo, muzyka, stopklatka z filmu. To bardzo wygodne rozwiązanie.

zakiusZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
zakius2019.12.20, 14:49
albo wydajny albo lekki, nie ma zmiłuj
Domina_RoksanaZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Domina_Roksana2019.12.28, 16:53
Wpis usunięty przez moderatora
Edytowane przez moderatora (2020.01.03, 14:20)
tadektreZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
tadektre2019.12.28, 23:39
Wpis usunięty przez moderatora
Edytowane przez moderatora (2020.01.03, 14:20)
Makavcio2Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Makavcio22019.12.31, 02:45
Spamboty ruszyły na spamarta :E
_BIZNES_Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
_BIZNES_2020.01.01, 16:09
Wpis usunięty przez moderatora
Edytowane przez moderatora (2020.01.03, 14:20)
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1