artykułysponsorowane

Dlaczego kupując TV z Androidem warto wybrać urządzenie z certyfikatem Google

10
20 grudnia 2019, 00:00 SHARP

Nowoczesne telewizory oferują więcej niż tylko oglądanie programów nadawców. To wszechstronne urządzenia multimedialne, które można dowolnie personalizować. Podpowiadamy, jak wybrać telewizor i dlaczego certyfikat od Google ma fundamentalne znaczenie.

Czym kierować się przy wyborze telewizora

Wielkość

Wielkość telewizora nie jest wyznacznikiem jakości obrazu, aczkolwiek nie da się ukryć, że na tych większych przyjemniej jest oglądać film czy transmisję sportową. Jednak kupowanie dużego telewizora nie zawsze jest najlepszym wyjściem. Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę wielkość pokoju i ilość miejsca na ścianie. Dla komfortu oglądania telewizor nie powinien stać w bezpośrednim sąsiedztwie innych mebli.

Rozdzielczość

To ona decyduje o jakości obrazu. Im wyższa rozdzielczość, tym więcej szczegółów widać na obrazie. Rozdzielczość wyrażana jest w liczbach i tak: Full HD to 1920 x 1080 pikseli, 4K – 3840 x 2160 pikseli. Piksel to najmniejsze pojedyncze pole, prawie niewidoczne gołym okiem. Rozdzielczość, choć może wydawać się to dziwne, ma wpływ na odległość ogladającego od telewizora. Przy rozdzielczości Full HD odległość ta powinna być trzykrotnością przekątnej ekranu, przy 4K wystarczy dwukrotność. Tak więc im mniej miejsca w pokoju, tym wyższa powinna być rozdzielczość telewizora.

HDR

Technologia HDR pozwala na znaczne poprawienie jakości obrazu. To lepsza jasność, kontrast, szczegółowość i odwzorowanie kolorów szczególnie w przypadku ciemniejszych barw. HDR obecny jest tylko w telewizorach z rozdzielczością 4K. Jest niezastąpiony w przypadku oglądania transmisji sportowych czy filmów akcji. Eliminuje efekt „zamazywania” się obrazu i podwyższa go do jakości niemal identycznej z tym, co rejestruje na żywo ludzkie oko. HDR jest tym, bez czego trudno wyobrazić sobie nowoczesny telewizor. Technologię HDR oferuje między innym każdy telewizor Sharp z roku 2019.

Tryb gra

Obecność trybu Gra nie jest obowiązkowa w telewizorach i nie każdy ją posiada. Właściwie zainteresuje tylko graczy, ale dziś coraz częściej telewizory służą nie tylkodo oglądania strumieniowanych treści, a również jako monitory do gier konsolowych. Tryb Gra oznacza wyłączenie tych funkcji poprawiających jakość obrazu, które mogłyby negatywnie wpłynąć na komfort grania. W praktyce można liczyć na mniejszy input lag (opóźnienia sygnału), dobrze odwzorowane kolory i liczbę klatek na sekundę zgodną z intencją producenta gry.

Tryb sport

Zawody sportowe rządzą się swoimi prawami i każdy kibic wie, że w telewizji to nie to samo, co na żywo. Tryb Sport niweluje nieco te różnice, oferując bardzo dobry kontrast i żywe kolory oraz – co najważniejsze – przestrzenny dźwięk do złudzenia przypominający np. ten ze stadionu piłkarskiego. W trybie sport można liczyć na dobrą jakość i widoczność szczegółów. Zdecydowanie wspiera to wspomniany wcześniej tryb HDR.

USB, HDMI, Wi-Fi, Bluetooth

Możliwość podłączenia urządzeń zewnętrznych, przesyłania plików z telefonu lub tabletu bezpośrednio na ekran telewizora to w dzisiejszych czasach nie wygoda, ale wręcz standard. Ułatwiają to właśnie różnego rodzaju wejścia. Im więcej rodzajów, tym lepiej. Szczególnie cenna jest obecność Wi-Fi, która otwiera przed użytkownikiem telewizora zupełnie nowe możliwości.

 

Smart TV – telewizory przyszłości?

Telewizory z systemem operacyjnym przekształcającym klasyczny telewizor w wielofunkcyjne urządzenie to rzecz nienowa, ale wciąż budząca emocje. Telewizor Smart to możliwość wygodnego korzystania z przeglądarki internetowej, mediów społecznościowych, oglądania filmów na platformach typu VOD, wygodne granie w gry i używanie komunikatorów. Sterowanie odbywa się najczęściej za pomocą pilota lub komend głosowych. Dobry Smart TV umożliwia instalowanie dodatkowych aplikacji, a co za tym idzie, personalizację telewizora według własnych potrzeb.

Telewizory Smart to bardzo prężnie rozwijający się segment branży RTV i można przypuszczać, że w niedługim czasie całkowicie zastąpią tradycyjne odbiorniki.

Android TV z certyfikatem od Google

Android TV to jeden z systemów operacyjnych stworzonych z myślą o smart telewizorach. Nietrudno zgadnąć, że pochodzi ze stajni Google i choćby z tego powodu warto przyjrzeć mu się bliżej.

Android TV oferuje dostęp do usług Google i możliwość zalogowania się na swoje konto, a dzięki temu synchronizację danych aplikacji z innych urządzeń. To wygodne przeglądanie poczty na dużym ekranie, oglądanie zdjęć i filmów, granie w te same gry, co na tablecie czy telefonie, korzystanie z własnych playlist na YouTube i wiele innych.

Kupując telewizor z systemem Android TV, trzeba się koniecznie upewnić, czy posiada on certyfikat od Google. Tylko takie telewizory mogą liczyć na okresowe aktualizacje, dostęp do sklepu Google Play oraz wsparcie techniczne.

Interesuje cię telewizor z systemem Android i certyfikatem od Google? TV w ofercie sklepu RTV EURO AGD.

 

KenjiroZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Kenjiro2019.12.20, 10:43
Kupując telewizor z systemem Android TV, trzeba się koniecznie upewnić, czy posiada on certyfikat od Google.

Szkoda, że nie dodaliście od siebie informacji (choćby tak jak dodaliście link do sklepu), jak można ową certyfikację sprawdzić, a można na stronie:
https://sites.google.com/view/droid-tv/home
A od Sharpa certyfikowane są: AQUOS XU Series, UE630X Series, LE580X Series.
Xenomorph2Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Xenomorph22019.12.21, 07:50
Odtąd, gdy w moim Szajsungu ni stąd ni zowąd zniknął youtube (i możliwość jego pobrania) mam wy&*^%$ne na Androsyf TV. Podłączyłem sobie HTPC przez HDMI i mam gdzieś politykę producentów.
KrisolZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Krisol2019.12.21, 11:46
Xenomorph2 @ 2019.12.21 07:50  Post: 1227540
Odtąd, gdy w moim Szajsungu ni stąd ni zowąd zniknął youtube (i możliwość jego pobrania) mam wy&*^%$ne na Androsyf TV. Podłączyłem sobie HTPC przez HDMI i mam gdzieś politykę producentów.

W Samsungu nie masz Android TV.
wahooZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
wahoo2019.12.21, 13:18
Co nie znaczy, że androida nie dotknie zaraza pozostałych smartów. Część aplikacji jest dostępna w sklepie play tylko u wybranych producentów/na wybranych rynkach, np. Amazon Prime. Na telefonach jest normalnie dostępna, ale na AndroidTV trzeba sobie wgrać ręcznie przez APK tam gdzie nie jest oficjalnie dostępna. HBO GO chyba też przed oficjalnym otwarciem na androida było dostępne jedynie na telewizorach Sony.
W dodatku wgrywanie ręczne sztucznie poblokowanych aplikacji nie zawsze zadziała. Takiego Amazon Prime wgrasz bezproblemowo, ale już z Netflixem na urządzeniach bez oficjalnego wsparcia nic nie zrobisz. dlatego kupowanie na allegro boxów 'noname' z AndroidTV nie ma sensu. ('Polscy' prodcenci obchodzą problem aktualizacjami z pirackimi kluczami do Netflixa z Miboxa i nvidia Shield kiedy usługa przestaje działać co parę tygodni :E)
Edytowane przez autora (2019.12.21, 13:22)
waszuZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
waszu2019.12.23, 14:36
> HDR Eliminuje efekt „zamazywania” się obrazu
co :D

> Kupując telewizor z systemem Android TV, trzeba się koniecznie upewnić, czy posiada on certyfikat od Google.
Co komu po certyfikacie jak okres wsparcia platformy jest liczony w latach, i np nabywcy bravii na atv2 (telewizory z 2019 roku) nie mają już aktualizacji do nowszego Android TV (ogłoszono wydymanie ich tydzień temu) przez brak wsparcia po stronie mediateka. Najlepszym wyborem w wypadku android tv jest przystawka typu shielda/amazonowego firesticka czy appletv, gdzie tv robi za wyświetlacz

> Smart TV – telewizory przyszłości?
Marketingowcy sharpa dalej mylą pclab z onetem i nie zauważyli że ze smart tv szydzimy już lekko 10 lat i za każdym razem dowcip polega na braku wsparcia i przestających działać apkach wbudowanych gdzie ekran jest dalej całkiem spoko :E
Edytowane przez autora (2019.12.23, 14:36)
Xenomorph2Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Xenomorph22019.12.23, 20:35
-1#6
@Krisol masz rację, korekta: mam wy$%^&ne na smart TV (co oznacza, że również na android tv, web OS etc, etc)
@waszu - 100% poparcia. Ja osobiście zastanawiałem się nad chromecast lub mi box.
Wygrała idea HTPC na używkach (haswell) - przynajmniej córka sobie może oglądać bajki z gazetek na DVD.
Jedyne co, to mógłby wspierać H.265, ale i tak mam tel. 1080p, więc na razie mnie brak sprzętowego wsparcia do 4k nie boli.
Edytowane przez autora (2019.12.23, 20:37)
Scr3mZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Scr3m2019.12.24, 11:36
Strasznie smutno mi jak czytam te komentarze :) Ale to nie mój był zły wybór w pierwszej kolejności.
Mam 2 lata OLEDa z LG, B6 i cały czas dostaje update, ale w sumie na nich mi nie zależy. Zależy mi na tym że na telewizorze mam YT, Spotify, Plex, HBO i Netflix. Reszty może nie być. A zdecydowaną zaletą odpalania wszystkiego na TV jako źródła jest to, że procek ma czas na zdekodowanie i zastosowanie wszystkiego co chce na obraz. Nie jest zmuszony np uzupełniać klatek czy filtrów w czasie wysyłania po HDMI, tylko ma materiał i robi to do przodu, płynniej.

A telewizji nie oglądam.
lyconeZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
lycone2019.12.25, 13:47
Scr3m @ 2019.12.24 11:36  Post: 1227871
Strasznie smutno mi jak czytam te komentarze :) Ale to nie mój był zły wybór w pierwszej kolejności.
Mam 2 lata OLEDa z LG, B6 i cały czas dostaje update, ale w sumie na nich mi nie zależy. Zależy mi na tym że na telewizorze mam YT, Spotify, Plex, HBO i Netflix. Reszty może nie być. A zdecydowaną zaletą odpalania wszystkiego na TV jako źródła jest to, że procek ma czas na zdekodowanie i zastosowanie wszystkiego co chce na obraz. Nie jest zmuszony np uzupełniać klatek czy filtrów w czasie wysyłania po HDMI, tylko ma materiał i robi to do przodu, płynniej.

A telewizji nie oglądam.

Miałem B7 i system tam jest rzeczywiście świetny. Teraz zmieniłem TV na większy i kupiłem Shield TV. W połączeniu z Kodi miażdży :) Taki Netflix tylko oparty o własną bibliotekę UHD.
beznazwieZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
beznazwie2020.01.02, 14:50
'HDR obecny jest tylko w telewizorach z rozdzielczością 4K.'

Yyy, wy tak na serio?
https://www.ceneo.pl/Telewizory/Technologi...ryb_HDR:Tak.htm
https://www.ceneo.pl/Telewizory/Rozdzielcz...ryb_HDR:Tak.htm
beznazwieZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
beznazwie2020.01.02, 14:57
Kenjiro @ 2019.12.20 10:43  Post: 1227441
Kupując telewizor z systemem Android TV, trzeba się koniecznie upewnić, czy posiada on certyfikat od Google.

Szkoda, że nie dodaliście od siebie informacji (choćby tak jak dodaliście link do sklepu), jak można ową certyfikację sprawdzić, a można na stronie:
https://sites.google.com/view/droid-tv/home
A od Sharpa certyfikowane są: AQUOS XU Series, UE630X Series, LE580X Series.


Nie tylko, na liście wymienione są te 3 modele i jest słowo 'etc.' + odnośnik do strony SHARPa. Istnieje więc prawdopodobieństwo, że każdy model Sharp z And TV jest certyfikowany.
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1