artykuły

AMD Ryzen Threadripper 3970X i 3960X – nowy porządek na najwyższej półce

168
25 listopada 2019, 15:00 Mateusz Brzostek

Nowy standard wydajności i funkcjonalności

AMD gra w grę Intela, i w dodatku robi to lepiej. Threadrippery 3000 są bardzo drogie, częściowo dlatego, że za „najlepszość” zawsze dopłaca się nieproporcjonalnie dużo, ale najdroższe procesory Intela nigdy nie miały aż takiej przewagi nad kilkoma kolejnymi tańszymi modelami.

Jeśli kogoś szokują ceny porównywalne do kosztu małego samochodu, to polecamy przypomnieć sobie dwie okoliczności, które to wyjaśnią. Po pierwsze, zarząd AMD około 3 lat temu – przed zaprezentowaniem architektury Zen – jako jeden z najważniejszych celów przedstawił zwiększenie średniej ceny sprzedawanych produktów (ASP – average selling price). Nie liczby sprzedawanych produktów, nie udziału w rynku, ale właśnie ceny. Różnica między kosztem produkcji a ceną sprzedaży funduje koszty stałe i opłaca dalsze badania i rozwój. Dla AMD było to jedyną drogą z powrotem na czoło postępu w technice komputerowej, bo niemal wszyscy producenci półprzewodników poza start-up'ami wydawały na badania i rozwój znacznie więcej, niż AMD. Procesory Ryzen były tańsze od podobnych układów Intela dopóty, dopóki cena musiała skłonić nabywcę do przymknięcia oka na jakieś wady. Ryzen Threadripper 3970X wreszcie jest niemal pozbawiony wad – nie ma konfiguracji NUMA, nie trzeba poświęcać wydajności w popularnych, a zacofanych technicznie programach... Podobnie jak model 3950X do podstawki AM4, Ryzen Threadripper 3970X oferuje zawsze albo dobrą lub bardzo dobrą wydajność, i w niczym nie jest po prostu kiepski.

Po drugie, jak pokazuje przykład kart graficznych GeForce serii RTX, jest bardzo dużo chętnych nawet na drogi i luksusowy sprzęt. O skończoną powierzchnię krzemu i liczbę układów konkurują z domowymi użytkownikami również przedsiębiorstwa i profesjonaliści. Samo AMD podaje, że Threadripperami o mniej niż 16 rdzeniach (1900X, 1920X, 2920X) bardzo niewielu było zainteresowanych, a z innych źródeł wiemy, że modele szesnasto-, dwudziestocztero- i trzydziestodwurdzeniowe stanowiły daleko ponad 90% wszystkich sprzedanych Threadripperów.

A to jeszcze nie koniec – AMD zamierza w przyszłości sprzedawać jeszcze droższy i jeszcze wydajniejszy procesor. W przyszłym roku, w bliżej nieokreślonym terminie do sprzedaży trafi Ryzen Threadripper 3990X – 64-rdzeniowy, 128-wątkowy procesor o podobnej architekturze i budowie, z prawie 300 megabajtami pamięci podręcznej L3W sam raz, żeby zmieścić cały plik wykonywalny gry zabezpieczonej techniką Denuvo. i identycznym limitem mocy, co Threadripper 3970X.

Zdumienie może wywoływać nowa podstawka TRX4, mechanicznie identyczna, ale niekompatybilna elektrycznie z TR4. Więcej linii PCI Express o podwojonej przepustowości, zwiększone wymagania co do zasilania oraz niewyjaśniona bliżej przez AMD „skalowalność” tłumaczą, czemu trzeba było wprowadzić zmiany. Nie wyjaśniają jednak, czemu starsze procesory nie mogą działać na nowych płytach z ograniczoną funkcjonalnością. Pozostaje również pewna luka pomiędzy najlepszym procesorem AM4 z 20 liniami PCI-E a Threadripperem 3960X z 72 liniami PCI-E. Jeśli ktoś potrzebuje więcej niż 20, mniej niż 64, i chciałby mieć wszechstronnie dobrą wydajność architektury Zen 2, to nie ma tańszej alternatywy, jaką mają użytkownicy małego socketu – może jedynie kupić jedną z szalenie drogich płyt TRX40. Jak się dowiedzieliśmy nieoficjalnie, Asus Zenith II Extreme ma kosztować w Polsce ok. 3700 zł, a MSI Creator TRX40 – ok. 3150 zł. Oczywiście to jedne z najlepszych i najlepiej wyposażonych płyt głównych, jakie kiedykolwiek trafiły do pecetów, ale za taką cenę można złożyć cały komputer, a płyty LGA2066 z dobrym układem zasilania kosztują prawie dwa razy mniej. AMD obiecuje tylko, że w tej samej podstawce i na tych samych płytach będziemy mogli zainstalować wspomniany model 3990X. Nie ma żadnych innych obietnic ani deklaracji dotyczących potencjalnej możliwości modernizacji, dlatego komputer z Threadripperem 3000 trzeba oceniać wyłącznie na podstawie dostępnych dziś możliwości.

Platforma z nowym Threadripperem i chipsetem TRX40 oferuje największą dostępną w komputerach osobistych przepustowość dla kart graficznych, akceleratorów i urządzeń wejścia-wyjścia. Różnica względem LGA2066 jest ponad dwukrotna, a jeśli wykorzystamy wyłącznie urządzenia PCI-E 3.0, i tak pozostaje przytłaczająca. Trudno podać przykłady zadań, w których można odnieść z niej korzyść, ale jeśli coś da się podłączyć do komputera, to najwięcej tego z pewnością da się podłączyć do Threadrippera 3000. PCI-E 4.0 jest na razie wykorzystywane w nośnikach SSD, kartach graficznych AMD i bardzo wielu akceleratorach obliczeniowych (Radeon Instinct, Xilinx Versal, akceleratory SI firm Habana, Huawei i innych). Niestety jeszcze brakuje wśród nich najpopularniejszych akceleratorów: kart graficznych Nvidii.

Najnowszy procesor Intela, Core i9-10980XE, jest tańszy i konkuruje z tańszymi układami. Z kolei 28-rdzeniowe Xeony W kosztują (wraz z płytą główną) zupełnie niebotyczne sumy i nie są szeroko dostępne w handlu. Nowe Threadrippery nie są alternatywą dla produktów Intela; czymś podobnym, ale o innej charakterystyce. Teraz to one prezentują stan techniki, „state of the art”, i wyznaczają standard wydajności i funkcjonalności w tym zakresie cen.

Wyróżnienie Power dla procesora Ryzen Threadripper 3970X za niezrównaną wydajność i funkcjonalność w szerokiej gamie zastosowań

To jeszcze nie jest nasze ostatnie słowo o nowych Ryzenach Threadripper – w kolejnej publikacji opiszemy dokładnie wybrane płyty główne z chipsetem TRX40 i platformę TRX4 oraz zaprezentujemy wyniki dodatkowych eksperymentów związanych z wydajnością.

AMD Ryzen Threadripper 3970X
Zalety
  • niezrównana wydajność wielowątkowa
  • bardzo dobra wydajność w małowątkowych zastosowaniach
  • niezrównana funkcjonalność
Wady
  • bardzo wysoka cena
  • wysoki pobór energii podczas mało wymagających zadań
Do testów dostarczył:AMD
Oczekiwana cena w Polsce:ok. 9700 zł
Zobacz bieżące oferty:
Komputronik.pl
6990 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
AMD Ryzen Threadripper 3960X
Zalety
  • niezrównana wydajność wielowątkowa
  • bardzo dobra wydajność w małowątkowych zastosowaniach
  • niezrównana funkcjonalność
Wady
  • bardzo wysoka cena
  • wysoki pobór energii podczas mało wymagających zadań
Do testów dostarczył:AMD
Oczekiwana cena w Polsce:ok. 6800 zł
Zobacz bieżące oferty:
Komputronik.pl
6990 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
Strona:
czolgista778Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
czolgista7782019.11.25, 15:07
-24#1
Jest moc ale z ceną odlecieli, takie uroki braku konkurencji. Chociaż w sumie patrząc na wydajnosć jak bardzo 3970X młóci 10980XE to nie ma aż takiej tragedii.

Niestety test poboru mocy pokazuje dobitnie że proces 7nm jest w obecnej formie kompletnie nieudany.
Edytowane przez autora (2019.11.25, 15:12)
CaroozoZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Caroozo2019.11.25, 15:08
34#2
Umarł król, niech żyje król. Co tu dużo mówić - w segmencie HEDT to Intel jest teraz tańszą alternatywą dla AMD. Ceny mocne, ale i wydajność bez kompromisów - cóż, jak kupujesz Porsche to nie licz na zamienniki i niskie spalanie w mieście ;-).

Mam nadzieję, że w Intelu się obudzą i będziemy mieli prawdziwą 'wojnę' technologiczną i cenową. Jak zwykle zresztą podkreślam - zyskamy my, klienci, więc fanboyskie wojenki można sobie odsłonić na bok. Tego typu produkty wyznaczają nowe etapy w rozwoju technologicznym, dla ludu zostawiając 'tylko' 6-16 rdzeni. Kto pamięta 'wooooow' jak wyszły Quady i ile tak naprawdę rynek stał w miejscu, ten to doceni :).

Teraz tylko czekamy na APU i mobilki Zen2 - na razie AMD vs Intel w desktopie 1:0 na punkty (jedynie 9900x(x) wybija się dzięki wysokim zegarom, ale patrząc na wszystkie procki wygrywa AMD), w HEDT 1:0 knockout'em, w APU raczej też będzie 1:0, o serwerach to ja nawet nie wspominam :). Jedynie w mobilkach Intel może zachować koronę. Cóż - oby to był solidny sygnał dla Intela, że żarty już dawno się skończyły, a umowy i nie trwają wiecznie...
DaviMZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
DaviM2019.11.25, 15:16
Jest kilka błędów, np. na wykresach, [OC] 3960X jest oznaczony jako 32r/64w...
zskkZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
zskk2019.11.25, 15:18
> Z pewnością nikt nie myśli poważnie o zbudowaniu z Threadrippera komputera do grania
No myślę, że nie będę jedynym co mysli poważnie :E 24C 48T i 140MB cache to jest zabezpieczenie na przyszłą dekadę w kontekście grania. Aktualnie gry są już wielowątkowe, i będzie to tylko dalej i dalej postępować, a GPU i tak będzie w przypadku wyższych rozdzielczości bottleneckiem.
Edytowane przez autora (2019.11.25, 15:19)
bi3dron4Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
bi3dron42019.11.25, 15:25
-21#5
No cóż. Z ceną odpłynęli. No ale tak wygląda brak konkurencji i od lat nic się dla klienta nie zamienia poza nazwą beneficjenta, a są tacy, których to cieszy...
CaroozoZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Caroozo2019.11.25, 15:27
zskk @ 2019.11.25 15:18  Post: 1224238
> Z pewnością nikt nie myśli poważnie o zbudowaniu z Threadrippera komputera do grania
No myślę, że nie będę jedynym co mysli poważnie :E 24C 48T i 140MB cache to jest zabezpieczenie na przyszłą dekadę w kontekście grania. Aktualnie gry są już wielowątkowe, i będzie to tylko dalej i dalej postępować, a GPU i tak będzie w przypadku wyższych rozdzielczości bottleneckiem.

Niestety - o ile AMD nie zrobił ich ze złota, to zegary będą problemem i 'taniutki' (hłehłe) 9900KS będzie wydajniejszy w grach z obecnej generacji lub w zastosowaniach kładących duży nacisk na pojedynczy wątek. Ja np. do zastosowań muzycznych potrzebuję dużej ilości mocnych wątków, ale wolę mocarnego 16-rdzeniowca niż średniego 32-rdzeniowca - jak się trafi wtyka VSTi, która będzie 'żryć' więcej niż wydajność single thread jednego rdzenia, no to będą 'dropy'... ALE! Jeśli ktoś pracuje na takim kompie, nie chce ABSOLUTNIE najwyższej jakości, to fakt - z takim cache i ilością rdzeni nie ma wstydu i może te parę klatek/sekund/punktów mniej, ale za to inwestycja na wieeele lat... :)
bi3dron4 @ 2019.11.25 15:25  Post: 1224240
No cóż. Z ceną odpłynęli. No ale tak wygląda brak konkurencji i od lat nic się dla klienta nie zamienia poza nazwą beneficjenta, a są tacy, których to cieszy...

Spójrz, ile kosztują Epyc-i. Potem przelicz sobie, jak się skalują ceny desktopowych cepów z Zen2 wraz ze wzrostem rdzeni i CCXów. Im większe, tym mniejszy uzysk. Tam też nie daje się 'jak leci' tylko lepsze sztuki czy wręcz selecty do najlepszych (najdroższych) wersji. Dla mnie nie ma takiego odpału jak u Intela, że 4-18 rdzeni luz, a 28 JEB!!! i cena w tysiącach dolców. Jest to mniej więcej normalna cena + podatek od nowości. Jeśli to dużo, zobacz sobie, jak Intel wyceniał swoje topowe procki (szczególnie w segmencie serwerowy, bo TR 3 generacji to praktycznie Epyc-i).
Edytowane przez autora (2019.11.25, 15:30)
mbrzostekZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Autor publikacjimbrzostek2019.11.25, 15:31
DaviM @ 2019.11.25 15:16  Post: 1224237
[OC] 3960X jest oznaczony jako 32r/64w...

Już poprawione.
czolgista778Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
czolgista7782019.11.25, 15:32
@mbrzostek,
Można prosić testy 4x albo 6x NVMe Gen4.0 w raid0? :E :E
blubajuZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
blubaju2019.11.25, 15:34
zskk @ 2019.11.25 15:18  Post: 1224238
> Z pewnością nikt nie myśli poważnie o zbudowaniu z Threadrippera komputera do grania
No myślę, że nie będę jedynym co mysli poważnie :E 24C 48T i 140MB cache to jest zabezpieczenie na przyszłą dekadę w kontekście grania.
To jest zła droga. Co z tego że będziesz miał 24 czy 64 rdzenie jak platforma z czasem technologicznie będzie sie starzeć. Wystarczy że pojawią się nowe standardy złącz, albo co gorsza nowe instrukcje potrzebne do uruchomienia gry których przestarzały CPU nie będzie posiadał.
Edytowane przez autora (2019.11.25, 15:36)
mbrzostekZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Autor publikacjimbrzostek2019.11.25, 15:34
Można, ale Wojtka od Białek :E
Zaloguj się, by móc komentować
24