artykuły

AMD Ryzen Threadripper 3970X i 3960X – nowy porządek na najwyższej półce

169
25 listopada 2019, 15:00 Mateusz Brzostek

AMD Ryzen Threadripper 3970X i 3960X – pobór energii

Jeśli nowe Threadrippery mają jakąś wadę poza ceną, to jest nią pobór energii w spoczynku i w mało wymagających zadaniach. W spoczynku komputer z jednym z nowych procesorów pobierał blisko 100 W, co jest akceptowalne w przypadku bardzo dobrze wyposażonej maszyny. Jednak odtwarzanie wideo, w dodatku dekodowanego sprzętowo przez kartę graficzną, kosztuje dodatkowe 40-50 W: to bardzo dużo. Sądzimy, że złożona budowa wewnętrzna procesora wymaga sporego wydatku energetycznego na podtrzymanie komunikacji między rdzeniami x86 a podsystemem I/O, a więc i kartą graficzną. 

Podczas największego obciążenia procesor ściśle pilnuje limitu energetycznego 280W, co wraz z pozostałymi komponentami komputera i stratami na układzie zasilania daje nieco ponad 420 W. Dostarczenie zasilania nie będzie wielkim kłopotem, ale odprowadzeniu ciepła trzeba będzie poświęcić trochę uwagi. Zastosowany przez nas Navis 240 Pro był dość głośny podczas maksymalnego obciążenia, ale podobny układ chłodzenia all-in-one – Navis EVO 360 z większą chłodnicą i powolnymi wentylatorami – pozwalał na komfortową pracę w pobliżu komputera z 3970X.

Zarejestrowaliśmy efektywne taktowanie (średnia ze wszystkich rdzeni – uwzględnia stan uśpienia), raportowaną temperaturę oraz moc pobieraną przez procesor podczas długiegoProcesor jest zbyt wydajny – czas zaprojektować jeszcze dłuższy test... testu w Blenderze.

10