artykuły

AMD Ryzen Threadripper 3970X i 3960X – nowy porządek na najwyższej półce

169
25 listopada 2019, 15:00 Mateusz Brzostek

Analizy szachowe

Test szachowy polega na długotrwałej analizie pozycji w zaawansowanym stadium gry. Odbywa się po ustabilizowaniu warunków termicznych (i turbo) procesora. Wielowątkowość jest w nim zdecydowanie najważniejsza.

W analizach szachowych Threadripper 3970X jest niemal czterokrotnie szybszy od Core i9-9900K. Nawet po ograniczeniu limitu mocy o połowę pozostaje wydajniejszy od 24-rdzeniowego 3960X, co pokazuje, że zmniejszając napięcie zasilania i taktowanie o stosunkowo niewielką część można radykalnie ograniczyć zużycie energii.

Obliczenia i symulacje

Duże obliczenia i symulacje są ciekawe pod względem potrzebnej wydajności. W y-cruncher Threadrippery dalece wyprzedzają Cascade Lake X, choć nie używają instrukcji AVX512-FMA i mają podobną przepustowość pamięci. Bardzo duża pojemność L3 pozwala nie sięgać do RAM-u tak często, jak muszą to robić mniejsze procesory, i pozwala wykorzystać moc obliczeniową tak wielu rdzeni.

Symulacje w OpenFOAM pokazują, że wydajność w bardzo dużym stopniu zależy od podziału domeny symulacji na osobno symulowane segmenty. Podział na 64 segmenty jest tak niefortunny, że 48-wątkowy 3960X jest szybszy od 3970X. Ten drugi może być szybszy, jeśli również podzielimy symulację na 48 części – ale dla spójności zachowaliśmy podział równy liczbie wątków. Przeprowadzając takie symulacje w praktyce trzeba koniecznie poświęcić sporo uwagi optymalizacji problemu, bo czasem można w ten sposób zyskać więcej, niż kupując znacznie droższy procesor.

8