artykuły

Procesory Ice Lake − test najnowszych układów Intela opartych na 10-nanometrowej architekturze Sunny Cove

Czy warto było czekać na 10 nanometrów?

51
13 listopada 2019, 19:00 Mariusz Kolmer

Lenovo Yoga C940-14 – konfiguracja

Drugim z testowanych laptopów jest Yoga C940-14, która wyposażona jest w niemal najwydajniejszy procesor z serii U rodziny Ice Lake, czyli Core i7-1065G7. To układ 4-rdzeniowy i ośmiowątkowy, którego bazowe taktowanie wynosi zaledwie 1,3 GHz, ale podczas obciążenia jednego rdzenia może wzrastać nawet do 3,9 GHz, zaś w przypadku obciążenia wszystkich rdzeni do 3,5 GHz . W przypadku Yogi TDP procesora zależy od wybranego profilu wydajności.

Lenovo Yoga C940 CPU-Z

Największą różnicą w porównaniu do procesora zastosowanego w Inspironie jest zintegrowany z CPU układ graficzny. W przypadku Yogi jest to dużo wydajniejszy Iris Plus Graphics 940, który nie tylko cechuje się nieznacznie wyższym taktowaniem maksymalnym, ale przede wszystkim wyposażony jest w 64 jednostki wykonawcza, a więc dwukrotnie więcej niż UHD Graphics 920. Dodatkowo GPU na swoje potrzeby wykorzystuje cześć pamięć operacyjnej Yogi zdecydowanie szybszej niż ta zastosowana w Dellu.

Lenovo Yoga C940 GPU-Z

Wsparcie dla szybszej pamięci to jedna z zalet rodziny Ice Lake i Lenovo, w przeciwieństwie do Della postanowiło z tego skorzystać. Yoga wyposażona jest w 16 GB RAMu typu LPDDR4X, który działa z częstotliwością 1866 MHz (DDR-3733) w trybie dwukanałowym. Wadą tego rozwiązania jest niestety fakt, że kości pamięci są wlutowane i nie ma w urządzeniu slotu SO-DIMM, zatem nie mam możliwości zwiększenia pojemności pamięci operacyjnej.

Lenovo Yoga C940 HWinfo

Nośnikiem danych w Yodze jest SSD od Samsunga, PM981a o pojemności 512 GB. Nośnik ma oznaczenie MZVLB512HBJQ-000L2 i jest odmianą wydajnego i sprawdzonego modelu PM981. SSD ma format M.2 2280, oparty jest na 64-warstwowych kościach V-NAND TLC, obsługuje interfejs PCIe Gen. 3.0 ×4 oraz standard NVMe 1.2. Jak widać na poniższych wynikach, PM981a wypada świetnie i jest jednym z lepszych nośników spotykanych w laptopach.

Lenovo Yoga C940 PM981a Crystal Disk Mark

Pozostałe szczegóły dotyczące najnowszej Yogi zawiera poniższa tabela:

Lenovo Yoga C940-14 – dane techniczne (egzemplarz testowy)

Procesor

 

Intel Core i7-1065G7
4 rdzenie + HT, 1,3 GHz (do 3,9 GHz)
Pamięć

16 GB DDR4, 1866 MHz (LPDDR4-3733), dwukanałowa (dual channel)

Ekran 14" (1920 × 1080), IPS, błyszczący, dotykowy
Układ graficzny

Intel Iris Plus Graphics 940

Nośnik danych 512 GB, NVMe
Napęd optyczny Brak
Wymiary i masa 320 mm × 215 mm × 16,5 mm
1,385 kg (laptop) +  0,322 kg (zasilacz)
Łączność bezprz.

Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac/ax (Wi-Fi 6)
Bluetooth 5.0

Wejścia-wyjścia

USB 3.1 Gen. 2 typu A (USB 3.1),
2 USB 3.1 Gen. 2 typu C (Thunderbolt),
wyjście audio (zintegrowane),
czytnik linii papilarnych

Gwarancja 2 lata
System operacyjny Windows 10 Professional
Cena

ok. 5400 zł

 

Lenovo Yoga C940-14 – wygląd

C940-14 jest nowszym wcieleniem opisywanej przez nas Yogi C930-13. Tym razem trafił do nas jednak model w piaskowozłotym kolorze mika.

Lenovo Yoga C940

Bryła tego lekkiego i cienkiego konwertowalnego laptopa nie uległa istotnym zmianom. Najłatwiejszą do zauważenia różnicą względem poprzednika jest zastąpienie dwóch charakterystycznych, asymetrycznych obrotowych zawiasów, jednym. Jednak tak jak poprzednio metalowa obudowa zawiasu jest gęsto perforowana, a w jej wnętrzu umieszczone są dodatkowe głośniki.

Lenovo Yoga C940

Pozostałe zmiany to między innymi sporo węższa dolna ramka ekranu, który teraz ma nieznacznie większą przekątną (14 vs. 13,9 cala) oraz ułatwiające otworzenie laptopa subtelne wyprofilowanie górnego brzegu klapy matrycy, na którego krawędzi znalazło się miejsce na sygnaturę Yoga 9 Series. Kamera internetowa, tak jak w poprzedniej Yodze wyposażona jest w fizyczną zasłonę, o której zasunięciu informuje czerwona kropka.

Lenovo Yoga C940

Zmianom nie uległa natomiast uboga ilość i rodzaj portów. Na lewym brzegu urządzenia znajdziemy jedynie jedno złącze USB 3.1 Gen.2 typu A, dwa złącza USB 3.1 Gen.2 typu C obsługujące interfejs Thunderbolt, z których jedno jest wykorzystywane do ładowania akumulatora urządzenia oraz zintegrowane wejście/wyjście audio.

Lenovo Yoga C940

Na prawym boku umieszczono jedynie przycisk zasilania z diodą sygnalizującą działanie laptopa. Niewielkim pocieszeniem może być dołączana przejściówka z USB typu C na port HDMI, DVI i USB typu A. Ponownie można mieć też zastrzeżenia do braku czytnika kart (micro)SD czy dedykowanych przycisków do regulacji głośności, które są powszechne w innych konwertowalnych laptopach.

Lenovo Yoga C940-14 – matryca

Omawiana Yoga wyposażona jest w 14-calową matrycę AUO B140HAN05.A. Panel klasy IPS cechuje się rozdzielczością 1920 na 1080 pikseli, błyszczącym wykończeniem oraz powłoką rozpoznającą dotyk. Jasność maksymalna wyświetlacza wynosi 343,79 cd/m2, kontrast statyczny to 1622 : 1. Bardzo dobrze wypada też stopień pokrycia palety barw sRGB na poziomie niemal 94% oraz bliska neutralnej wartości temperatura bieli wynosząca 6545 K. Chociaż jasność ekranu jest niższa, niż obiecywana przez producenta na stronie internetowej, to ogólnie parametry wyświetlacza są bardzo przyzwoite i w zupełności powinny wystarczyć nie tylko podczas przeglądania internetu, ale też innych (multi)mediów.

Dane techniczne (egzemplarz testowy)
Rozmiar i typ matrycy 14"/IPS/błyszcząca/dotykowa
Rozdzielczość 1920 × 1080 pikseli
Maksymalna jasność 343,79 cd/m2

Pokrycie palety barwnej:
sRGB
Adobe RGB
DCI-P3


93,9%
65,5%
68,3%
Luminancja koloru czarnego (przy 180 cd/m2) 0,11 cd/m2
Kontrast rzeczywisty (statyczny)  1622 : 1
Temperatura barwowa bieli (idealnie: 6500 K) 6545 K
Delta E:
średnia
maksymalna
4,42
6,37

Lenovo Yoga C940-14 srgb gamut

Słabo natomiast wypada szybkość reakcji matrycy. Czas potrzebny na zmianę stanu pikseli czarny – biały – czarny wynosi aż 32 milisekundy. To dużo nawet jak na panel typu IPS, jednak podczas codziennego korzystania nie zaobserwowaliśmy uciążliwego smużenia. Podświetlenie wyświetlacza nie jest regulowane metodą PWM, zatem nawet na najniższym poziomie jasności ekran nie migocze.

Lenovo Yoga C940-14 czas reakcji

Lenovo Yoga C940-14 czas reakcji

Lenovo Yoga C940-14 – klawiatura, płytka dotykowa i rysik

Klawiatura w C940 również pozostała bez istotnych zmian. Układ jest charakterystyczny dla większości laptopów Lenovo i tak jak w poprzedniej Yodze przyciski mają przyjemną, metaliczna powierzchnię, cechują się sporym skokiem i bardzo wyraźnym momentem aktywacji. Obszar klawiatury jak i reszta panelu roboczego sprawia wrażenie bardzo solidnego. Nie ugina się i nie trzeszczy. Dzięki tym wszystkim cechom pisanie na C940 jest bardzo komfortowe i nie wymaga dodatkowego czasu na przyzwyczajenie. Jedyne zastrzeżenia można mieć do klawiszy strzałek góra/dół, które są o połowę mniejsze niż sąsiednie strzałki lewo/prawo.

Bardzo dobrze sprawdza się też płytka dotykowa. Tak jak klawisze, ma przyjemną metaliczną powierzchnię i nie stawia opuszkom palców zbędnego oporu. Dotyk i gesty rozpoznawane są bez problemów, a zintegrowane z płytką przyciski myszy mają przyjemny klik.
Po prawej stronie panelu roboczego umieszczony jest też czytnik linii papilarnych, który dzięki sprawnemu działaniu zdecydowanie przyspiesza logowanie do systemu.

Lenovo Yoga C940 klawiatura

Oczywiście Yogę można też obsługiwać za pomocą dołączonego aktywnego rysika. Ten jest niemal identyczny jak piórko z C930 i tak samo jak w poprzedniku, chowany i ładowany jest z tyłu, wewnątrz urządzenia (choć w nowszym modelu nie wyskakuje samoczynnie po naciśnięciu lecz musimy go zwyczajnie wyciągnąć). Piórko niestety nie rozpoznaje m. in. stopnia nachylenia (co potrafił rysik w Yodze C920), wyposażone jest jedynie w dwa, a nie trzy przyciski. Ich funkcje oraz czułość działania i stopień naładowania rysika możemy kontrolować w dołączonym oprogramowaniu Lenovo. Chociaż takie cyfrowe pióro nie jest spełnieniem marzeń profesjonalisty, dla mniej wymagających użytkowników z pewnością będzie zadowalające. Możliwość szybkiego tworzenia i edytowania notatek czy zdjęć, zwłaszcza gdy korzystamy z Yogi w trybie tabletu zdecydowanie ułatwia pracę i szybko wchodzi w nawyk.

Lenovo Yoga C940

Lenovo Yoga C940-14 – głośniki

Tak jak C930, omawiana Yoga również wyposażona jest w bufory antywibracyjne oraz wysokotonowe przetworniki audio umieszczone w obracanym zawiasie, dzięki czemu niezależnie od trybu korzystania z urządzenia dźwięk bez przeszkód dociera do odbiorcy. Poza tym na froncie urządzenia umieszczone są dwa skierowane w dół głośniki niskotonowe. Taki zestaw audio sprawia, że dźwięk płynący z Yogi jest nie tylko bogaty w bardzo szczegółowe i nieco dominujące górne rejestry, przyjemne i ciepłe wokale, ale też i w miarę przyzwoite jak na tak małe urządzenie, tony niskie. Docenić też można przestrzenność dźwięku. Dodatkowo w oprogramowaniu Dolby Atmos możemy wybrać jeden z kilku predefiniowanych profili audio lub samodzielnie spersonalizować charakterystykę dźwięku, jednak ten brzmi najlepiej, gdy aplikacja pozostaje nieaktywna.

Lenovo Yoga C940-14 – wydajność i temperatury 

Lenovo Yoga C940-14 – tryb wydajny

Na wykresie poniżej możemy zobaczyć z czego wynika wysoka wydajność nowego i7. Relatywnie wysokie taktowanie, średnio około 2,8 GHz, utrzymywane jest bowiem przez cały czas testu. Oczywiście w przypadku układu o TDP CPU na poziomie 15W jest ono dużo niższe niż 3,5 GHz obiecywane przez Intela i nie jest utrzymywane stale na jednym poziomie. Jednak w tym przypadku nie jest tak drastycznie obniżane jak w Dellu, czy większości procesorów 8. generacji po przekroczeniu limitu energetycznego.
Niestety utrzymywanie wysokiego taktowania wiąże się ze znacznym nagrzewaniem procesora, zwłaszcza w tak małym laptopie jak Yoga. Podczas trwania testu maksymalna temperatura rdzeni dochodziła do 99 stopni Celsjusza, zaś średnia między 5. a 30. minutą testu to 93,2 stopnie Celsjusza.

Lenovo Yoga C940-14 Intel Ice Lake i7-1065G7 CPU stress test

Intel Core i7-1065G7 ─ Lenovo Yoga C940-14
Taktowanie bazowe
[GHz]
Nominalne taktowanie turbo [GHz] Taktowanie CPU podczas testu [GHz] Wnioski
Jeden rdzeń Wszystkie rdzenie

Maksymalne
(średnia 4 rdzeni)

Minimalne
(średnia 4 rdzeni)
Minimalne (jeden rdzeń) Średnie (5-30 min)

1,3

3,9 3,5 3,7 1,8 0,6 2,84 Średnie taktowanie poniżej maksymalnego

Również taktowanie iGPU utrzymywało wysoką częstotliwość. Średnio między 5. a 30. minutą obciążenia było to 1029 MHz i jedynie sporadycznie spadało do poziomu 950 MHz. Niestety także w tym przypadku wiązało się to z osiąganiem wysokiej temperatury. Maksymalnie wynosiła ona 97° C, a po upływie pierwszych 5 minut testu stabilizowała się na średnim poziomie 94,5 stopnia Celsjusza.

Lenovo Yoga C940-14 Intel Ice Lake i7-1065G7 Iris Plus 940 GPU stress test

Intel Iris Plus Graphics 940 ─ Lenovo Yoga C940-14
Nominalne taktowanie GPU [MHz] Taktowanie GPU podczas testu [MHz] Wnioski
Bazowe
(referencyjne)
Boost (referencyjne) Maksymalne Minimalne Średnie
(5-30 min)

300 MHz
(300 MHz)

1100 MHz
(1100 MHz)

1100 MHz 950 MHz 1029 MHz Taktowanie spada nieznacznie poniżej maksymalnego

Płynność animacji w grze Rise of the Tomb Raider, którą wykorzystaliśmy do obciążenia Yogi, zależy w większym stopniu od wydajności GPU. To, co widać na poniższym wykresie, to wahania częstotliwości pracy CPU, zwłaszcza w ostatnich 10 minutach, nie miały istotnego wpływu na wydajność laptopa w grze. Dużo wyraźniej natomiast widać związek między taktowaniem GPU, a ilością generowanych na sekundę klatek. W trakcie całego testu minimalna ilość fps-ów to 24, maksymalna 27, zaś średnia wynosi 25,7 klatki na sekundę.

Lenovo Yoga C940-14 Intel Ice Lake i7-1065G7 Iris Plus 940 GPU stress test

Lenovo Yoga C940-14 – tryb inteligentny

Zupełnie inaczej wygląda zapis działania i7-1065G7 w trybie inteligentnego chłodzenia. Już po pierwszej minucie taktowanie jest mocno obniżane i między 5. a 30. minutą testu wynosi średnio zaledwie 1,74 GHz. Niższe taktowanie skutkuje oczywiście niższą temperaturą pracy. Obserwowana na początku testu temperatura 99° C stopniowo się obniżała, aż po 5. minucie ustabilizowała się na średnim poziomie 79,1 stopnia Celsjusza. Tym samym, mimo utrzymywania nieco wyższego taktowania procesora niż to w Inspironie, temperatura CPU była zauważalnie niższa. Poza potwierdzeniem, że system chłodzenia w Dellu jest wyjątkowo marny, świadczy to o tym, że Lenovo w najnowszej Yodze lepiej niż Dell wykorzystało możliwości optymalizacji nowych układów w zależności od faktycznego zapotrzebowania na moc obliczeniową.

Lenovo Yoga C940-14 Intel Ice Lake i7-1065G7 CPU stress test

Intel Core i7-1065G7 ─ Lenovo Yoga C940-14
Taktowanie bazowe
[GHz]
Nominalne taktowanie turbo [GHz] Taktowanie CPU podczas testu [GHz] Wnioski
Jeden rdzeń Wszystkie rdzenie

Maksymalne
(śr. rdzeni)

Minimalne
(śr. rdzeni)
Minimalne (jeden rdzeń) Średnie (5-30 min)

1,3

3,9 3,5 3,8 1,6 0,5 1,74 Średnie taktowanie dużo poniżej maksymalnego

Obniżenie częstotliwości miało miejsce również w przypadku iGPU, jednak nie było ono tak już znaczące. Średnie taktowanie z ostatnich 25 minut testu wynosiło 997 MHz, a więc nie wiele mniej niż w trybie wydajnym. Dużo niższa była natomiast temperatura układu graficznego. Z maksymalnych 95 stopni na początku testu już po 5 minutach obniżyła się i oscylowała w okolicy 84,2 stopni Celsjusza. To niemal 10 stopni mniej niż w trybie wydajnym.

Lenovo Yoga C940-14 Intel Ice Lake i7-1065G7 Iris Plus 940 GPU stress test

Intel Iris Plus Graphics 940 ─ Lenovo Yoga C940-14
Nominalne taktowanie GPU [MHz] Taktowanie GPU podczas testu [MHz] Wnioski
Bazowe
(referencyjne)
Boost (referencyjne) Maksymalne Minimalne Średnie
(5-30 min)

300 MHz
(300 MHz)

1100 MHz
(1100 MHz)

1100 MHz 900 MHz 997 MHz Taktowanie spada nieznacznie poniżej maksymalnego

Jak można było zauważyć na powyższych wykresach, w trybie inteligentnego chłodzenia charakterystyka działania procesora i układu graficznego znacząco różni się od pracy w trybie wydajnym. Taktowanie procesora jest dużo niższe, ale bardziej stabilne, natomiast średnia częstotliwość iGPU jest jedynie nieznacznie niższa, ale zdecydowanie mniej stała. Ma to wyraźne przełożenie na płynność gry, w której choć średnia 25,4 kl./s jest niemal identyczna jak w trybie wydajnym, to ich liczba waha się dużo bardziej, od 22 do 28 klatek na sekundę. Tym samym trzeb przyznać, że Lenovo dobrze zoptymalizowało działanie trybu inteligentnego chłodzenia bo jedynie nieznacznie wpływa on na wydajność, za to zdecydowanie obniża temperatury procesora i układu grafiki.

Lenovo Yoga C940-14 Intel Ice Lake i7-1065G7 Iris Plus 940 GPU stress test

 

Lenovo Yoga C940-14 – nagrzewanie się obudowy

Podczas mniej wymagających zdań Yoga pozostaje chłodna. Jednak małe wymiary laptopa uniemożliwiły zastosowanie układu chłodzenia adekwatnego do ilości ciepła wydzielanej przez mocno obciążony procesor. Skutkiem tego jest niestety znaczne nagrzewanie się obudowy Yogi, gdy intensywnie korzystamy z urządzenia. Maksymalna temperatura zanotowana na powierzchni panelu roboczego to aż 52,7 stopnia Celsjusza w jego górnym, środkowym obszarze. Przy takich temperaturach klawiatury, nawet gdy urządzenie stoi na biurku korzystanie z Yogi nie jest komfortowe.

Lenovo Yoga C940 temperatura

Co gorsze, spód laptopa podczas wymagających zadań nagrzewa się jeszcze bardziej. W najgorętszym miejscu jest to niemal 54 stopnie Celsjusza. To skutecznie zniechęca do trzymania lap-topa na kolanach.

Lenovo Yoga C940 temperatura

 

Lenovo Yoga C940-14 – głośność

Yoga gdy nie jest intensywnie wykorzystywana chłodzona jest pasywnie, zatem układ chłodzenia w ogóle nie generuje dźwięku.

Lenovo Yoga C940 głośność

Sytuacja zmienia się gdy, na urządzeniu uruchomimy bardziej wymagające gry czy aplikacje. Wtedy poziom hałasu powodowanego przez wentylatory działające w trybie Inteligentnego chłodzenia sięga 33,1 dBA, a w trybie Wydajność  nawet 39,2 dBA. To całkiem sporo jak na ultramobilny laptop bez dedykowanej karty graficznej.

Lenovo Yoga C940 głośność

Lenovo Yoga C940-14 – czas działania

Czas działania to zdecydowanie jedna z najmocniejszych stron Yogi. Akumulator o pojemności 60 Wh pozwala na niemal 11 godzin ciągłego przeglądania internetu przy jasności ekranu ustawionej na 180 cd/m2 lub po wyłączeniu karty sieciowej na 15,5 godzin oglądania filmów w rozdzielczości FullHD. To zdecydowanie jedne z najlepszych wyników spośród wszystkich testowanych przez nas do tej pory laptopów.

Lenovo Yoga C940 czas działania

Lenovo Yoga C940 czas działania

Lenovo Yoga C940-14
Zalety
 • wysoka wydajność CPU
 • wysoka wydajność iGPU
 • fenomenalny czas działania na zasilaniu akumulatorowym
 • szybka i pojemna pamięć RAM DDR-3733
 • szybki i pojemny nośnik SSD
 • matryca o bardzo dobrych parametrach
 • dotykowy ekran
 • konwertowalny
 • rysik chowany i ładowany w obudowie
 • wygodna klawiatura i płytka dotykowa
 • solidna, metalowa konstrukcja
 • małe wymiary i masa
 • bardzo dobry system audio
 • złącze USB typu C z Thunderboltem
 • fizyczna zasłonka kamery
 • pasywne chłodzenie gdy nie jest mocno obciążony
 • inteligentny tryb chłodzenia
Wady
 • ograniczone możliwości rozbudowy
 • ograniczona ilość portów i brak dedykowanych przycisków głośności
 • nagrzewanie się obudowy
 • głośny podczas intensywnego obciążenia system chłodzenia
 • cena
5