artykuły

QNAP TS-251B - testujemy tani NAS ze złączem PCIe

19
8 listopada 2019, 14:33 Tomasz Kurzak

QNAP QTS 4.4.0 − możliwości, multimedia, obsługa, bezpieczeństwo

Testowany NAS działał pod kontrolą systemu operacyjnego QTS 4.4.1. Możliwości poprzedniej wersji (4.3.4) szczegółowo opisywaliśmy we wcześniejszych publikacjach, dlatego tym razem skupimy się na nowościach. QTS 4.4.1. Wprowadza kilka nowości jak aplikacja Multimedia Console ułatwiająca zarządzanie multimediami czy nowy album ze zdjęciami wspierany przez sztuczną inteligencję.

Przypominamy także, że można sprawdzić działanie tego oprogramowania przez internet, korzystając z interaktywnego demo dostępnego na stronie firmy QNAP. Osoby zainteresowane praktycznymi zastosowaniami NAS-ów oraz tym, jak można wykorzystać potencjał QTS, zapraszamy do naszego poradnika, w którym na przykładzie modelu QNAP TS-251 pokazujemy, do czego NAS może służyć, i tłumaczymy, dlaczego takie urządzenie przyda się w każdym domu oraz biurze.

QNAP TS-251 Turbo NAS – niezwykle przydatny, choć niedoceniany gadżet

QTS 4.4.1 to obecnie najnowsza stabilna wersja systemu operacyjnego przeznaczonego dla NAS-ów QNAP. Wśród wprowadzonych w niej nowości znajdziemy wiele funkcji ułatwiających zarządzenia dyskami sieciowymi:

  • Obsługa funkcji Health Management dla dysków twardych Seagate Iron Wolf i Iron Wolf Pro − oprogramowanie monitoruje wiele parametrów pracy HDD oraz czynników zewnętrznych (temperatura, wstrząsy, drgania, ciągłość połączeń i integralność sygnałów) w celu wczesnego wykrywania usterek i zapobiegania utracie danych.
  • Security Counselor − to aplikacja do kompleksowego zabezpieczenia dysku sieciowego przed złośliwym oprogramowaniem oraz nieautoryzowanym dostępem z zewnątrz. W jej skład wchodzą: program antywirusowy, narzędzie do usuwania złośliwego oprogramowania i moduł odpowiedzialny za skanowanie systemu operacyjnego i odnajdowanie jego słabych punktów mogących stanowić zagrożenie.
  • Ze względów bezpieczeństwa usunięto funkcję Wi-Fi ad hoc.
  • Wszystkie obsługujące QTS 4.4.1 NAS-y używają kernela 4.14.

To najważniejsze nowości w tej wersji oprogramowania. Warto jednak zwrócić uwagę także na obsługę karty sieciowej QNAP QNA-UC5G1T oraz adapterów QM2-2S10G1TA i QM2-2P10G1TA pozwalających dodawać do kompatybilnych NAS-ów nośniki SSD. Oprócz tego naprawiono wiele błędów. Pełną listę zmian znajdziecie na stronie producenta.

3