artykuły

QNAP TS-251B - testujemy tani NAS ze złączem PCIe

19
8 listopada 2019, 14:33 Tomasz Kurzak

QNAP TS-251B – opis techniczny, konstrukcja

Testowany NAS może pochwalić się odświeżonym wzornictwem, w którym tajwański producent odbiega od kanciastych kształtów na rzecz zaokrąglonych krawędzi. Takie rozwiązanie nadaje urządzeniu nieco lekkości i przyjemniejszego wyglądu. Producent zadbał także o odpowiednią cyrkulację powietrza w środku obudowy. Na obu jej bokach oraz spodzie znajdziemy otwory wentylacyjne, przez które do wnętrza może wpadać chłodne powietrze z otoczenia.

Przedni panel modelu TS-251B podzielony został na dwie części. Na mniejszej wyróżniającej się szarym kolorem znalazło się miejsce dla przycisków zasilania (u góry) oraz szybkiego kopiowania z pamięci zewnętrznych ze złączem USB (na dole), jednego portu USB 3.0 oraz diod informujących o stanie pracy urządzenia i aktywności karty sieciowej, portów USB oraz dysków twardych/nośników SSD.

Drugą, większą część frontu można usunąć, przesuwając zabezpieczenie znajdujące się na lewym boku urządzenia. Daje to dostęp do tacek na pamięć masową. Panel został wyposażony dodatkowo w dwa magnesy sprawiające, że nawet jeśli nie jest zabezpieczony, to nie odpada do urządzenia.

Tacki wykonane zostały z plastiku, a przed ich przypadkowym wysunięciem chroni zatrzask. Dyski twarde o rozmiarze 3,5" można zamontować beznarzędziowo za pomocą bolców, przy których zostały umieszczone gumowe podkładki mające niwelować drgania. Mniejsze nośniki 2,5" trzeba już przykręcić śrubkami załączonymi w komplecie.

Na tylnym panelu znajdziemy wspomniane już wcześniej miejsce na karty rozszerzeń i znajdujący się pod nim wentylator (70 mm, 12 V). Obok niego umieszczono kolejno (od góry): przycisk reset, trzy gniazda liniowe mini jack 3,5 mm (2x wejście, 1x wyjście) oraz port HDMI 1.4b. Poniżej znalazło się miejsce dla 3 portów USB 2.0 i jednego USB 3.o oraz gniazda ethernet. W dolnym lewym rogu urządzenia umieszczono wejście zasilania. Poniżej wentylatora znajduje się gniazdo Kensington Lock oraz głośnik. Pozwala on NAS-owi na odtwarzanie różnego rodzaju komunikatów, np. o zakończeniu bootwania urządzenia. Jego domyślna głośność jest nieco zbyt duża (choć to bardzo osobiste odczucie), jednak można ją zmniejszyć w panelu sterowania QTS.

Zdjęcie plastikowej obudowy wymaga odkręcenia tylko dwóch śrubek. Takie rozwiązanie daje łatwy dostęp do umieszczonego w górnej części płyty głównej portu PCIe. Także wymiana pamięci RAM nie powinna stanowić większego problemu, bo do jej usunięcia przeznaczony jest otwór wycięty w korpusie.

 Po odkręceniu kilku śrubek można odłączyć płytę główną od szkieletu. W jej centralnej części znajduje się pasywnie chłodzony niewielkim radiatorem procesor Intele Celeron J3355. Poniżej jego znajdują się dwa gniazda na pamięci RAM SODIMM. Zastosowana w testowanym przez nas NAS-ie kość wyprodukowana została przez firmę Adata i jest to model DDR3 o taktowaniu 1866 MHz.

 

QNAP TS-251B-G  – dane techniczne

Procesor

Intel Celeron J3355, 2000–2500 MHz

64-bitowy, 2 rdzenie/ 2 wątki

Pamięć 2048 MB DDR3, 4096 MB flash
Liczba zatok i maksymalna pojemność nośników

2 × 3,5/2,5 cala (Hot Swap)

 2 × 16 TB HDD + 2 × 4 TB SSD

System operacyjny QNAP QTS 4.4
Obsługiwane macierze RAID 0, 1, JBOD
pojedynczy wolumin
Obsługiwane protokoły sieciowe

CIFS/SMB, AFP, NFS, FTP, TFTP, SFTP, WebDAV, Telnet, SSH, SNMP, SMCS, VPN, PPTP, iSCSI, VPN, OpenVPN, rsync

Obsługiwane systemy plików nośniki wewnętrzne – EXT4
nośniki zewnętrzne – EXT3, EXT4, NTFS, FAT32, HFS+, exFAT
Inne ciekawe funkcje

złącze PCIe Gen 2 x2, centrum monitoringu (obsługa teoretycznie do 128), hibernacja, zdalny dostęp myQNAPcloud/ QTS Desktop, harmonogramy zdarzeń, narzędzia do smartfonów, powiadomienia awaryjne, DLNA, szyfrowanie, Wake-on-LAN, cache z SSD dla macierzy RAID

Obsługiwane urządzenia zewnętrzne/ rozszerzenia pamięć USB, karty Wi-Fi USB, Bluetooth, współpraca z UPS-em, kamery IP, drukarki sieciowe/USB, karty dźwiękowe
Złącza

1 LAN 1 Gb (10/100/1000 Mb/s) 
2 USB 3.0 (tył 1 × USB-A, przód 1 × USB-A)
3 USB 2.0 (tył)
1 HDMI 1.4b (4K 30 Hz)
× wejście liniowe mini jack 3,5 mm
wyjście mikrofonowe mini jack 3,5 mm

Wymiary i waga 168 × 105 × 226 mm, 1,53 kg
Cena

ok. 1200 zł

2