artykuły

Tania i popularna pamięć z Ryzenem 3000

18
19 października 2019, 14:01 Mateusz Brzostek

Eksponat A: Patriot Viper 4 Blackout DDR-3200 (Hynix CJR)

Wśród najtańszych i najpopularniejszych zestawów pamięci o fabrycznym taktowaniu DDR-3000 lub większym bardzo wiele jest podobnych do zestawu Patriot Viper 4 Blackout 2 × 8 GB DDR-3200. Ten i podobne zestawy o pojemności 16 GB można kupić za około 400 zł. Już na pudełku wita nas logo Ryzen. W środku są dwa moduły i dwie paskudne naklejki, których nie zechce nawet największy wróg minimalistycznie wyglądających i nieozdobionych komputerów.

Radiatory składają się z trzech części; jedna strona jest przyklejona do kości pamięci, druga – do laminatu, a grzbiet przykręcony śrubami.

Parametry fabryczne i profil XMP

Osiągnięcie nominalnych parametrów wymaga wczytania profilu XMP. W zależności od płyty głównej działa to lepiej lub gorzej:

  • Asus Crosshair VIII Formula: parametry XMP działają od razu po wczytaniu
  • Asus Prime B450-Plus: napięcie VSOC trzeba ustawić ręcznie na 1,05-1,10 V
  • Gigabyte B450 Aorus Elite: napięcie zasilania pamięci trzeba ręcznie podnieść do ok. 1,39-1,41 V

Zwiększenie napięcia zasilania RAM-u powyżej wyznaczonego przez producenta będzie konieczne na bardzo wielu płytach z chipsetami serii 300 i 400. Z kolei zwiększenie napięcia zasilania kontrolera pamięci może być automatyczne, jeśli w UEFI płyty głównej zamieszczono odpowiednią regułę. Zdziwiło nas to, że tańsza płyta Asusa tego nie robi. Co prawda profil XMP zapisany w module pamięci może zawierać informację o pożądanym napięciu kontrolera pamięci, ale ponieważ na rynku jest wiele różnych platform o różnej charakterystyce, większość producentów RAM-u nie programuje tego parametru – nie ma jednego rozwiązania pasującego do wszystkich rodzin procesorów.

Możliwości podkręcania

Najwyższe taktowanie, jakie udało nam się osiągnąć na wszystkich trzech płytach odpowiadało jednocześnie najwydajniejszym parametrom: DDR-3733 w trybie synchronicznym z opóźnieniami 16-21-20-38 1N z wyłączonym GDM przy napięciu zasilania 1,40 V (Crosshair VIII) lub 1,42 V (B450-Plus i B450 Aorus Elite).

Kliknij aby powiększyć lub pobierz profil Ryzen Master.

Dokładne ustawienia możecie ozbaczyć na zrzucie ekranu powyżej. Jeśli w waszej maszynie te ustawienia nie będą możliwe do uruchomienia albo ustabilizowania przy napięciu zasilania poniżej 1,45 V, warto skorzystać z trybu GDM, przestawić command rate na 2N lub wydłużyć CL do 18 zanim zrezygnujecie z taktowania DDR-3733.

2