artykuły

Test monitora 32:9 - Acer Nitro EI1 (E491CR)

Acer Nitro EI1 (EI491CR) - ultrapanorama nie tylko dla graczy

33
27 października 2019, 13:53 Marek Kowalski

W Polskich sklepach znajdziecie zaledwie kilka monitorów o proporcjach ekranu wynoszących 32:9. To ekran wyróżniający się dwukrotnie większą szerokością w stosunku do tradycyjnych monitorów 16:9. Mieliśmy okazję przyjrzeć się bliżej jednemu przedstawicielowi tej rzadkiej grupy. Przed wami recenzja 49-calowego monitora Acer Nitro EI1, czy też Acer EI491CR - producent zamiennie stosuje nazwę tego modelu. Wyróżnia się? Z całą pewnością. Czy jest wart swojej ceny? To zależy do czego chcecie go wykorzystywać.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Spis treści

Monitor, z którym przyszło nam tym razem się zmierzyć to jeden z kilku zaledwie podobnych modeli dostępnych na naszym rynku. Już na wstępie warto wiedzieć, że wszystkie one mają pewną cechę wspólną: matrycę. Monitor Acer Nitro EI1, czy też Acer EI491CR (Acer promuje ten sam model używając tych dwóch nazw) to sprzęt wyposażony w 49-calową, 120-hercową matrycę ciekłokrystaliczną typu VA o rozdzielczości 3860 x 1080 pikseli. Matryca ta ma oznaczenie LSM490YP01, zatem znający się na rzeczy od razu rozpoznają, kto jest producentem panelu: koreański Samsung. Innymi słowy monitor ma rozdzielczość, a także rozmiary i proporcje ekranu jakie otrzymalibyśmy zestawiając obok siebie dwa zakrzywione (krzywizna 1800R) około 27-calowe monitory Full HD.

Napisałem wyżej, że jest to monitor 120-hercowy. Istotnie taka jest nominalna częstotliwość odświeżania ekranu w testowanym monitorze. Jednak Acer przewidział możliwość pracy swojego monitora również z odświeżaniem 144-hercowym, choć nie są to nominalne warunki pracy dla matrycy Samsunga, a sam producent monitora określa taką częstotliwość jako overclocked sygnalizując jednocześnie, że po przełączeniu w taki tryb odświeżania, obraz może być niestabilny zależnie od konfiguracji komputera z jakim monitor jest połączony - co to w praktyce oznacza, producent tego już nie ujawnił. W naszej konfiguracji testowej (sprzęt testowaliśmy podłączając go do karty z chipem AMD Radeon 5700) urządzenie pracowało stabilnie również w "podkręconej" częstotliwości odświeżania, niemniej warto już na wstępie pamiętać, że nie są to nominalne parametry pracy zastosowanej w tym urządzeniu matrycy VA Samsunga.

Po co w ogóle kupować taki monitor? Jedna podstawowa rzecz: immersja. Faktem jest, że miłośnicy gier znacznie lepiej odczują swoją "obecność" w świecie gry na monitorze o tak szerokim obrazie niż na klasycznym panelu o proporcjach 16:9. Do niuansów związanych z odświeżaniem ekranu czy percepcją tak szerokiego obrazu jeszcze wrócimy, tymczasem zacznijmy tradycyjnie - od tabelki ze specyfikacją techniczną testowanego modelu i wybranymi wynikami przeprowadzonych przez nas testów.

Acer Nitro EI1 (EI491CR) – dane techniczne

Model EI491CRPbmiiipx (nr seryjny: MMTFUEE001913000903Z01)
Ekran

49 cali (DFHD, 3840 × 1080 pikseli), LCD VA, zakrzywiony (1800R), matowy

Maksymalna częstotliwość
odświeżania obrazu / technika synchronizacji klatek
120 Hz (144 Hz Overclock) / FreeSync 2 HDR
Kąty widzenia: boki / góra / dół 178° / 178° (dane prod.)
Czas reakcji matrycy wg producenta / zmierzony / input lag 4 ms (gtg) / 17,6 ms / 13,4 ms
Zmierzona maksymalna luminancja bieli / temperatura bieli / nierównomierność podświetlenia matrycy / kontrast obrazu (tryb domyślny, 60 Hz) 420 cd/m2 / 7124 K / 8,98% / 4344 : 1
Wierność odwzorowania kolorów – zmierzony błąd delta E 2000: średni/maksymalny 5,05 / 9,44
Zmierzony zakres wyświetlanych kolorów (pokrycie popularnych przestrzeni barwowych)

sRGB – 99,7%, Adobe RGB – 91,4%, DCI-P3 – 91,5%

Wejścia − wyjścia 1 DisplayPort, 3 HDMI, 1 wejście audio
Dodatkowe funkcje wbudowane głośniki
Cena

3800 zł

  

Acer Nitro EI1 (EI491CR) − jakość wykonania i ergonomia

Pod względem wzornictwa, monitor Acera to kolejny przykład minimalistycznego stylu bezramkowego. 49-calowy ekran otoczony jest z góry i z obu boków wąską 3-milimetrową ramką, która przy takich rozmiarach po prostu jest niemal niewidoczna. Oczywiście jak w każdym modelu "bezramkowym" właściwy obszar aktywny panelu, czyli miejsce, w którym zaczyna być wyświetlany obraz, ma jeszcze dodatkowy margines. W efekcie faktyczny obraz zaczyna się centymetr od górnej i bocznych krawędzi. Dolna ramka jest dość wąska przy tych wymiarach i mierzy tylko 15 mm - tutaj dodatkowego marginesu w samym panelu już nie ma.

Acer Nitro EI1 (będę używać zamiennie obu nazw tego produktu) to monitor dla graczy. Jednak producent dość oszczędnie stylizuje obudowę monitora dla tej grupy odbiorców. Z przodu nie znajdziemy żadnych listw LED RGB czy innych podświetlanych bajerów, chyba że za taki uznamy niewielką, niebieską diodę zasilania umieszczoną w panelu z przyciskami kontrolnymi umieszczonymi pod dolną ramką ekranu.

Jedynie z tyłu monitora, u zwieńczenia kolumny monitora znajdziemy podświetlany kolorowymi diodami LED pierścień. Barwą tego pierścienia można sterować z poziomu menu OSD monitora, ale nie jest możliwe wyświetlenie np. efektu tęczy - może to być jedna z sześciu barw: RGBCMY i biały.

Montaż monitora jest dość prosty, choć z racji gabarytów niezbyt wygodny. Sam ekran osadza się na kolumnie monitora dzięki połączeniu zatrzaskowemu, co jest zdecydowanie dobrym rozwiązaniem. Podstawę tradycyjnie przykręcamy do kolumny. Sama podstawa wygląda niezbyt imponująco, ale jest solidnie wykonana i nadaje całej konstrukcji odpowiedniej stabilności. Obudowana jest sztucznym tworzywem dobrej jakości. Również ekran w znacznej części pokryty jest tworzywem o dużej sztywności, odpowiednio zmatowionym, dzięki czemu np. przenosząc ekran z miejsca na miejsce nie pozostawimy na nim odcisków palców. Powłoka pokrywająca ekran również jest matowa, skutecznie redukując odbicia oświetlenia zewnętrznego

Cały zestaw waży 11,4 kg, głębokość monitora wraz z podstawą to zaledwie 25 cm, zatem razem z klawiaturą monitor zmieści się bez większych problemów na biurku. Oczywiście biurko nie powinno być węższe niż 120 cm, bo tyle właśnie na szerokość zajmie testowany monitor marki Acer.

Pod względem ergonomii monitor Acera nie zachwyca, z drugiej strony trudno jednak wyobrazić sobie manipulowanie tak szerokim ekranem, a jego szerokość odpowiada mniej więcej szerokości ok. 50-calowego telewizora. Jedyna regulacja mechaniczna, to możliwość odgięcia ekranu w pionie, czyli jego wychylenia w dół o 5 stopni i w górę o 15 stopni. Podstawa nie ma regulowanej wysokości, nie można monitora odchylać na boki, ze zrozumiałych względów nie ma też funkcji pivot, czyli możliwości obrotu samego ekranu o 90 stopni, co przy takich proporcjach byłoby absurdem.

Monitor dysponuje trzema gniazdami HDMI (i jest to HDMI 2.0, a nie 1.4), jednym złączem DisplayPort oraz pojedynczym wejściem audio (standardowy minijack 3,5 mm). To ostatnie gniazdo ma sens o tyle, że monitor jest wyposażony w głośniki (2 x 3W). Brakuje wyjścia słuchawkowego, nie znajdziemy też gniazd sygnałowych innego typu, również o jakimkolwiek koncentratorze USB należy w tym przypadku zapomnieć.

Acer Nitro EI1 (EI491CR) − menu i obsługa monitora


Sterowanie funkcjami monitora Acer Nitro EI1 realizowane jest w klasyczny sposób, za pomocą zestawu przycisków. Każdy z przycisków ma taki sam kształt, co prawda są one oznaczone symbolami i pojedynczymi literami, tyle że użytkownik tych oznaczeń nie widzi, bo same przyciski ulokowano na spodniej stronie dolnej ramki. Co gorsza przycisk włącznika urządzenia również ma taki sam kształt, w efekcie często podczas manipulacji funkcjami monitora zdarzy się nam go przypadkowo wyłączyć. Generalnie obsługuje się to bardzo niewygodnie.

Sytuację ratuje fakt, że wraz z monitorem producent dodaje do zestawu pilot zdalnego sterowania. Trzeba tylko zadbać o to, by nie przesłonić sobie odbiornika podczerwieni umieszczonego w dolnej ramce monitora, w jej środkowej części (pod logo producenta).

Menu ekranowe monitora składa się z kilku elementów. Wciśnięcie któregokolwiek przycisku (poza włącznikiem) w dolnej ramce monitora skutkuje wyświetleniem widocznego powyżej menu nawigacyjnego pomagającego ustalić funkcje poszczególnych przycisków (których, jak wspomniałem, nie widać). Tego menu nie zobaczymy korzystając z pilota.

Zależnie od wybranego przycisku (czy to na monitorze, czy też na pilocie) możemy przejść od razu do wyboru aktualnego złącza (w przypadku, gdy monitor jest połączony tylko z jednym urządzeniem detekcja sygnału następuje automatycznie, ale tę automatykę można w razie potrzeby wyłączyć).

Jeden z przycisków to przycisk tzw. skrótu. Domyślnie pozwala on sterować jasnością ekranu, ale w głównym menu użytkownik ma możliwość wybrania innej funkcji, do której ten skrót ma prowadzić (np. zamiast jasności może to być kontrast, poziom cieni, głośność itp.).

Ponieważ mamy do czynienia z monitorem dla graczy, nie dziwi możliwość wyboru kilku predefiniowanych trybów wyświetlania, z czego trzy są przeznaczone właśnie dla graczy.

Główne menu OSD jest intuicyjnie uporządkowane i proste w obsłudze.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Strona:
buggeerZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
buggeer2019.10.27, 14:15
14#1
Standardowo, brak testów ghostingu. Szkoda, szczególnie że kilka lat temu były elementem recenzji.
Dominik HyżyZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Dominik Hyży2019.10.27, 15:27
-14#2
Czy da się zrobić glupszy format niż 21:9?
Acer: Potrzymaj mi piwo
wieloletniwyjadaczZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
wieloletniwyjadacz2019.10.27, 15:40
Jeden z redaktorów pod innym artykułem zapewniał mnie, że testy sterowania podświetleniem - PWM - są przeprowadzane. Parametr odpowiada, za REALNE migotanie obrazu.
Przepraszam, gdzie?
MaciemZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Maciem2019.10.27, 16:49
-1#4
Dominik Hyży @ 2019.10.27 15:27  Post: 1221139
Czy da się zrobić glupszy format niż 21:9?
Acer: Potrzymaj mi piwo

Głupszy ? Prosze bardzo 16:9 :) 21:9 to najlepsze co mnie spotkało, do pracy , do grania czy oglądania filmów.
NegratywZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Negratyw2019.10.27, 16:59
Dominik Hyży @ 2019.10.27 15:27  Post: 1221139
Czy da się zrobić glupszy format niż 21:9?
Acer: Potrzymaj mi piwo
łojojooj ból dupy bo cie nie stac na 21:9 ;[
Kyle_PLZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Kyle_PL2019.10.27, 17:31
Mam taki pomysł dla autora tego (i przyszłych) testów monitorów, pod rozważenie:
Monitor skalibrujcie nastawami R G B w OSD do 6500K (pełny gamut wyświetlacza i gamma w OSD najbliżej 2.2) i wygenerujcie profil. Taki profil udostępnijcie użytkownikom do pobrania, jak i nastawy R G B (i ew. gammy) przy których zostało osiągnięte 6500K (i gamma 2.2).

Teraz po co: po to, by potencjalny kupujący, co nie ma kolorymetru, a chce w miarę wiernie wyświetlane kolory, mógł sobie ten monitor jakoś ogarnąć (bo ustawianie temp. barwowej 'na oko' to bardzo zły pomysł).

Zdaję sobie sprawę, że jest rozrzut między egzemplarzami w danej serii, ale jakiegoś kosmicznego rozjazdu być nie powinno i taka kalibracja powinna bardziej przybliżać do standardu niż oddalać. Dodatkowo profile niektórych firm są na prawdę tragiczne, więc Wasz będzie lepszy.
VoxCordiZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
VoxCordi2019.10.27, 18:20
-1#7
Negratyw @ 2019.10.27 16:59  Post: 1221144
Dominik Hyży @ 2019.10.27 15:27  Post: 1221139
Czy da się zrobić glupszy format niż 21:9?
Acer: Potrzymaj mi piwo
łojojooj ból dupy bo cie nie stac na 21:9 ;[

Nie stać mnie na głupotę...
AvitrZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Avitr2019.10.27, 19:22
Jak już pozycjonujecie ten monitor do segmentu dla graczy to możecie odrazu zrobić test wydajności w porównaniu do 16:9. I to zarówno test GPU jak i CPU. Bo o ile obciążenie GPU będzie podobne co w monitorach 2560x1440 16:9 (podobna ilość pixeli do wyrenderowania) to ze względu na dwukrotnie większy FOV niż w 16:9 obciążenie CPU w części gier będzie znacznie większe na tym Acerze.
Edytowane przez autora (2019.10.27, 19:23)
Dominik HyżyZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Dominik Hyży2019.10.27, 23:02
-6#9
Maciem @ 2019.10.27 16:49  Post: 1221143
Dominik Hyży @ 2019.10.27 15:27  Post: 1221139
Czy da się zrobić glupszy format niż 21:9?
Acer: Potrzymaj mi piwo

Głupszy ? Prosze bardzo 16:9 :) 21:9 to najlepsze co mnie spotkało, do pracy , do grania czy oglądania filmów.


A te wielkie czarne pasy i malo miejsca w pionie to jak ukrywasz?
supervisorZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
supervisor2019.10.28, 04:20
Dominik Hyży @ 2019.10.27 23:02  Post: 1221186
Maciem @ 2019.10.27 16:49  Post: 1221143
(...)

Głupszy ? Prosze bardzo 16:9 :) 21:9 to najlepsze co mnie spotkało, do pracy , do grania czy oglądania filmów.


A te wielkie czarne pasy i malo miejsca w pionie to jak ukrywasz?

21:9 to format filmowy, jak idziesz do kina to oglądasz film w 21:9.
Dodatkowo, jest to format optymalny biorąc pod uwagę ludzkie pole widzenia.
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1