artykuły

Asus ZenBook Pro Duo UX581GV − gdy jeden wyświetlacz to za mało. Test laptopa z dwoma ekranami.

Podwójna recenzja laptopa z podwójnym ekranem.

8
23 października 2019, 14:30 Mariusz Kolmer

Asus ZenBook Pro Duo UX581GV – nagrzewanie się obudowy

Przegrzewające się podzespoły przekładają się w pewnym stopniu na temperatury obudowy. Górny panel w najcieplejszym miejscu miał 43 stopnie Celsjusza. Klawiatura, szczególnie w rejonie przycisków WSAD, jak i sam ScreenPad pozostawały nieznacznie chłodniejsze. Dużo bardziej niestety nagrzewały się boki obudowy oraz... biurko w miejscu wylotu ekstremalnie gorącego powietrza z układu chłodzenia.

Asus ZenBook Pro Duo UX581GV temperatury obudowy

Podobne temperatury zanotowaliśmy na spodzie obudowy. W najgorętszym miejscu było to 46 stopni Celsjusza. W tym miejscu warto przypomnieć o nieprzemyślanym systemie chłodzenia. Jak widać na poniższym zdjęciu perforacje dolnego panelu są zlokalizowane na środku, przy tylnej krawędzi laptopa, a nie nad położonymi wyżej wentylatorami. To zupełnie nierozsądne rozwiązanie zdecydowanie pogarszające wydajność i stabilność pracy laptopa.

Asus ZenBook Pro Duo UX581GV temperatury obudowy

Asus ZenBook Pro Duo UX581GV – głośność

Pro Duo jest zdecydowanie jednym z najciszej działających wydajnych laptopów jakie mieliśmy okazję testować. Mimo, że w spoczynku laptop nie jest chłodzony pasywnie, to w przypadku obu sprawdzanych modeli poziom dźwięku generowanego przez układ chłodzenia nie przekracza 20 dBA. Równie dobrze Asus wypada podczas intensywnego wykorzystywania. Nawet gdy wentylatory pracują w trybie Turbo, maksymalny poziom hałasu to zaledwie 43,8 dBA. To oczywiście zasługuje na pochwałę, ale trzeba pamiętać jak negatywnie ten niewydolny system chłodzenia wpływa na wydajność i temperatury podzespołów.

Asus ZenBook Pro Duo UX581GV hałas głośność

Asus ZenBook Pro Duo UX581GV hałas głośność

Asus ZenBook Pro Duo UX581GV – czas działania

Oba testowane modele Pro Duo wyposażono w akumulator o pojemności 71 Wh (na stronie Asusa jest informacja również o wariancie z 62-watogodzinowym akumulatorem), który przy jasności ekranu i ScreenPada ustawionej na 180 cd/m2 pozwala  na urządzeniu z Core i7 na około 4 godziny przeglądania internetu, i co może zaskakiwać, pół godziny dłużej w przypadku modelu z Core i9. Takie wyniki są raczej przeciętne na tle konkurencji, jednak trzeba pamiętać, że duży, dodatkowy ekran konsumuje sporo energii.

Asus ZenBook Pro Duo UX581GV czas działania

W przypadku oglądania filmów drugi wyświetlacz raczej nie będzie wykorzystywany, dlatego sprawdziliśmy czas działania urządzenia przy wyłączonym ScreenPadzie. Przy jasności ekranu ustawionej na 180 cd/m2 i wyłączonej karcie sieciowej, w trybie oszczędzania energii laptop z i7 zapewnia niemal 6 godzin działania, natomiast wariant z i9 ponownie działa o pół godziny dłużej. To bardzo dobre wyniki, jedne z najlepszych spośród wydajnych laptopów. Oczywiście gdy podczas seansu nie wyłączymy ScreenPada, czas oglądania znacznie się skróci, odpowiednio do około 4 i 4,5 godziny.

Asus ZenBook Pro Duo UX581GV czas działania

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku grania. Tym razem to model ze słabszym procesorem okazuje się zapewniać nieznacznie dłuższe działanie. Przy wydajności ustawionej na najwyższy poziom i włączonym dodatkowym wyświetlaczu, np. żeby przeglądać nasz portal podczas wczytywania mapy ;) czas gry na laptopach działających na zasilaniu akumulatorowym to około godziny i 15 minut.

Asus ZenBook Pro Duo UX581GV czas działania

9