artykuły

Asus ZenBook Pro Duo UX581GV − gdy jeden wyświetlacz to za mało. Test laptopa z dwoma ekranami.

Podwójna recenzja laptopa z podwójnym ekranem.

8
23 października 2019, 14:30 Mariusz Kolmer

Asus ZenBook Pro Duo UX581GV – ScreenPad Plus funkcje

Niemal rok temu opisywaliśmy na PCLabie ZenBooka Pro 15. Najciekawszą cechą tego modelu był ScreenPad, czyli dodatkowy wyświetlacz zintegrowany z gładzikiem. Możliwości wykorzystania takiego rozwiązania jest wiele i zdecydowanie potrafi ono usprawnić korzystanie z laptopa, dlatego liczyliśmy, że Asus nie zrezygnuje z rozwijania tej funkcji i stanie są ona dostępna nawet w tańszych urządzeniach. ScreenPad Plus jest jednak dużo bardziej zaawansowaną zmianą i bardziej ingeruje w konstrukcję laptopa.

ScreenPad Plus działa przede wszystkim jak drugi monitor, a nie tak jak mniejszy Screen Pad jako wyświetlacz przeznaczony głównie do wyświetlania przeznaczonych mu widżetów. Dzięki temu możemy na przykład pracując w Photoshopie cześć okien interfejsu przenieść na dolny wyświetlacz, dzięki czemu obszar roboczy w programie jest dużo większy, a praca wygodniejsza.

Asus ZenBook Pro Duo UX581GV ScreenPad
Współpracę obu ekranów usprawnia dodatkowo oprogramowanie Asusa, które pozwala po złapaniu kursorem za belkę okna na kilka opcji: szybkie przerzucenie aplikacji na wyświetlacz ScreenPada, dodanie programu do wysuwanej na ekranie ScreenPada listy skrótów lub zmaksymalizowanie aplikacji, tak aby wyświetlana była na obu ekranach jakby stanowiły jeden monitor.

Asus ZenBook Pro Duo UX581GV

Okna aplikacji na ScreenPadzie Plus możemy układać tak, żeby zajmowały 1/3 lub połowę dodatkowego ekranu przeciągając je odpowiednio do bocznego brzegu lub jednego z trzech miejsc przy górnej granicy wyświetlacza. W menu ScreenPada możemy też przełączać aplikację między ekranami, włączyć podgląd wszystkich otworzonych okien, edytować listę skrótów do programów, a nawet tworzyć skróty do całych grup aplikacji, dzięki czemu otworzą się dokładnie w takim układzie w jakim z nich ostatnio korzystaliśmy.

Dodatkowo ScreenPad zaopatrzony jest w kilka programów przeznaczonym specjalnie do działania na dodatkowym wyświetlaczu. Jest to na przykład kalkulator, panel ręcznego wprowadzania tekstu i bardzo funkcjonalny widżet skrótów klawiszowych, które możemy samodzielnie edytować i dodawać, a sam moduł przypiąć jako pasek na dole ekranu, tuż nad fizyczną klawiaturą (co nieco przypomina rozwiązanie Apple z MacBooka Pro – Touch Bar).

Asus ZenBook Pro Duo UX581GV

 

Asus ZenBook Pro Duo UX581GV – ScreenPad Plus specyfikacja

Dodatkowy ekran (model BOE085F) niestety nie jest panelem OLED. Mimo to, choć jego parametry odbiegają sporo od tych podstawowego wyświetlacza, to jak na matrycę IPS w laptopie są całkiem przyzwoite. Dodatkowo matowe wykończenie ogranicza zbieranie odcisków palców oraz zapobiega odbijaniu obrazu z głównego ekranu.

Asus ZenBook Pro Duo UX581GV ScreenPad Plus – dane techniczne
Rozmiar i typ matrycy 14,0", IPS, 60 Hz, matowa
Rozdzielczość 3840 × 1100 pikseli
Maksymalna jasność 319,92 cd/m2

Pokrycie palety barwnej:
sRGB
Adobe RGB
DCI P3


94,1%
66,9%
69,0%

Luminancja koloru czarnego (przy 180 cd/m2) 0,19 cd/m2
Kontrast rzeczywisty (statyczny) 1 : 941
Temperatura barwowa bieli (idealnie: 6500 K) 6545 K
Delta E:
średnia
maksymalna

3,28
6,54

Asus ZenBook Pro Duo UX581GV gamut srgb ScreenPad Plus

W przeciwieństwie do matryc OLED-owych, panele IPS cechują się dłuższym czasem reakcji. W przypadku matrycy ScreenPada zmiana stanu pikseli czarny – biały – czarny trwa 25 ms. To zdecydowanie więcej niż potrzebuje główny ekran, ale w praktyce nie zaobserwowaliśmy żadnego smużenia czy powidoków. Dodatkowo jasność ScreenPada nie jest regulowana metodą PWM, a ekran nawet na najniższym poziomie jasności nie migocze.

Asus ZenBook Pro Duo UX581GV ScreenPad czas reakcji

Asus ZenBook Pro Duo UX581GV ScreenPad czas reakcji

4