artykuły

Asus ZenBook Pro Duo UX581GV − gdy jeden wyświetlacz to za mało. Test laptopa z dwoma ekranami.

Podwójna recenzja laptopa z podwójnym ekranem.

8
23 października 2019, 14:30 Mariusz Kolmer

Asus ZenBook Pro Duo UX581GV – wygląd

Wzornictwo Pro Duo mocno nawiązuje do wyglądu innych ZenBooków. Aluminiowa klapa matrycy w kolorze "Niebiańskiego Błękitu" ozdobiona jest szczotkowanymi okręgami ułożonymi koncentrycznie wokół logo producenta. Korpus urządzenia, również wykonany z metalu, jest gruby i sprawia wrażenie bardzo solidnego. Wrażenie to potęgowane jest przez niemałą masę (2,5 kg) urządzenia i grubość prawie 3 centymetrów.

Asus ZenBook Pro Duo UX581GV

Wyjątkowy wygląd Pro Duo można zobaczyć jednak dopiero po podniesieniu klapy ekranu. Pierwsze co oczywiście rzuca się w oczy to przesunięta ku użytkownikowi klawiatura oraz położony nad nią, zajmujący niemal połowę panelu roboczego, dodatkowy ekran o przekątnej 14 cali, przez producenta nazwany ScreenPadem Plus. Dopiero później wzrok kieruje się ku głównemu wyświetlaczowi. Ten okalają wąskie ramki o szerokości około 6 mm. W górnej, nieco grubszej znajduje się między innymi kamera na podczerwień umożliwiająca logowanie do systemu za pomocą funkcji Windows Hello. Dolna ramka jest zdecydowanie grubsza, ale sprytnie maskuje to rozwiązanie Asusa o nazwie ErgoLift. Klapa matrycy jest  zakrzywiona na tyle przez co jej podniesienie unosi tył panelu roboczego nieznacznie ponad powierzchnię biurka, a cześć klapy chowa się za korpusem urządzenia. Takie rozwiązanie zwiększa również komfort korzystania z nietypowo położonej klawiatury i (w teorii) poprawia dostęp chłodnego powietrza do układu chłodzenia.

Asus ZenBook Pro Duo UX581GV

Na lewym boku urządzenia poza złączem zasilania umieszczono jedynie port HDMI (2.0) oraz jedno złącze USB 3.1 Gen.2 typu A.

Asus ZenBook Pro Duo UX581GVZ prawej strony znajduje się złącze USB typu C z obsługą Thunderbolt, zintegrowane wejście wyjście audio oraz drugi port USB 3.1 Gen.2 typu A.

Asus ZenBook Pro Duo UX581GV

Trzeba przyznać, że jak na tak grubego laptopa rodzaj i ilość portów jest bardzo ograniczona. Brakuje nie tylko na przykład złącza RJ-45, ale nawet czytnika kart SD, co może być uciążliwe, szczególnie dla osób zajmujących się obróbką multimediów. 

Asus ZenBook Pro Duo UX581GV – klawiatura

Ogromny dodatkowy ekran u góry panelu roboczego wymusił oczywiście zmianę położenia klawiatury. Jednak w przypadku laptopów Asusa nie jest to nowością i z podobnym rozwiązaniem już spotkaliśmy się na przykład w Zephyrusie S GX701G. Względem wspomnianego, klawiatura w Pro Duo ma jednak bardziej stonowane wzornictwo i wyposażona jest w białe, a nie kolorowe podświetlenie. Klawisze mają standardowe rozmieszczenie i cechują się przyjemnym, sporym skokiem. Dodatkowo nad położoną z prawej strony płytką dotykową umieszczono 4 dodatkowe klawisze: odpowiedzialny za zmianę trybu pracy systemu chłodzenia, dwa powiązane z funkcjami ScreenPada oraz przycisk On/Off.

Umieszczenie klawiatury tak blisko (wysokiej) krawędzi laptopa nie jest zbyt ergonomiczne. Komfort pisania poprawia jednak dołączona podkładka pod nadgarstki. Dodatkowo umieszczony jest w niej niewielki dyfuzor światła emitowanego przez diody znajdujące się na przodzie urządzenia. Dzięki temu laptop może nas informować o trybie działania lub wizualnie komunikować rozmowę z asystentem głosowym.

Asus ZenBook Pro Duo UX581GV klawiatura

Również touchpad przypomina ten z GX701G. Jego powierzchnia nie stawia opuszkom palców oporu, bez problemu rozpoznawany jest dotyk oraz gesty i podobnie w tym przypadku może on zamienić się w dotykowy blok numeryczny. W Pro Duo zrezygnowano jednak z wyodrębnionych klawiszy myszy – te zostały zintegrowane z płytką dotykową, co usprawnia nawigowanie za pomocą gładzika. Trzeba przyznać, że do takiego położenia płytki dotykowej można się bardzo szybko przyzwyczaić i zalety takiego rozwiązania szybko dostrzegamy gdy wracamy do pracy na laptopie ze standardowo umieszczonym gładzikiem.

Asus ZenBook Pro Duo UX581GV numpad

Asus ZenBook Pro Duo UX581GV – głośniki

Seria ZenBook przyzwyczaiła nas do świetnej jakości dźwięku płynącego z przetworników audio laptopa. W Pro Duo ten trend jest kontynuowany. Brzmienie głośników jest ciepłe i przyjemne. Mimo, że dominują wysokie tony, to nie maskują one niższych rejestrów. Wokal jest wyraźny i przyjemny, nie zlewa się z innymi pasmami. Niestety w przypadku niskich tonów pozostaje lekki niedosyt. Całościowo jednak głośniki grają przyzwoicie, choć nieco im brakuje do tych z ZenBooka Pro 15 czy Zephyrusa S GX502GV.

Asus ZenBook Pro Duo UX581GV Harman Kardon

Asus ZenBook Pro Duo UX581GV – wnętrze

Dostanie się do wnętrza Pro Duo jest wyjątkowo łatwe. Wystarczy odkręcić 4 krótsze śrubki położone przy przedniej krawędzi, 4 dłuższe na tyle obudowy oraz dwie ukryte pod gumowymi zaślepkami. Prawdopodobnie jednak nie będziemy musieli tego często powtarzać, bo to co zobaczymy po podniesieniu dolnego panelu obudowy mocno rozczarowuje (i nasuwa kilka pytań).

Asus ZenBook Pro Duo UX581GV wnetrze

Laptop ma znikomą możliwość rozbudowy. Pamięć operacyjna jest wlutowana, na płycie jest tylko jedno (zajęte już) złącze M.2 na nośnik danych, a o miejscu na dysk 2,5 cala możemy przestać fantazjować. Wątpliwości dotyczące sprawnego odprowadzania ciepła budzi natomiast bardzo skromny, jak laptopa wyposażonego w tak wydajne podzespoły, system chłodzenia oraz to, że perforacje dolnego panelu zupełnie nie pokrywają się z umiejscowieniem wentylatorów, zatem dostęp do nich chłodnego powietrza jest bardzo ograniczony. Większe możliwości upgrade'u i bardziej rozbudowany układ chłodzenia oferuje nawet wyraźnie cieńszy i lżejszy, wspomniany wcześniej Zephyrus S GX502GV.

Asus ZenBook Pro Duo UX581GV soldered ram

2