artykuły

Corsair Virtuoso RGB Wireless SE — test zaawansowanego zestawu dla wymagających graczy

Wirtuozerski zestaw dla graczy

4
13 października 2019, 17:52 Damian Lejnert

Corsair Virtuoso RGB Wireless SE — mikrofon

Zestaw słuchawkowy dla graczy to również mikrofon. Wiele osób wybiera zestawy słuchawkowe głównie ze względu na jego obecność. Nie wszyscy są jednak zadowoleni z jakości komunikacji, na którą pozwala. Co prawda w większości przypadków mikrofony umożliwiają bezproblemową rozmowę, jednak trudno w ich przypadku mówić o dobrej jakości. Warto więc bliżej przyjrzeć się mikrofonowi zestawu Virtuoso RGB Wireless SE.

Musimy przyznać, że to jeden z niewielu mikrofonów, który zrobił na nas dobre wrażenie niemal od razu po wyciągnięciu z pudełka. Wszystko ze względu na jego budowę. Co prawda jest on standardowym mikrofonem umieszczonym na grubym gumowym ramieniu, jednak pozostałe jego elementy wykonane zostały nie z plastiku, a tego samego metalu, którego użyto do budowy muszli. Warto zauważyć, że umieszczono na nim specjalny przycisk umożliwiający błyskawiczne wyciszenie. Do jakości jego wykonania nie można mieć nawet najmniejszych zastrzeżeń. Jak wypadł w praktycznych testach?

W trakcie naszych testów mikrofon był oddalony od ust o 10 cm. Przedstawiony poniżej materiał nie został poddany żadnej obróbce.

Biorąc pod uwagę ogólną jakość mikrofonów w zestawach słuchawkowych dla graczy oraz to, co prezentuje mikrofon Corsair Virtuoso RGB Wireless SE, musimy przyznać, że jesteśmy pod naprawdę sporym wrażeniem. To bez dwóch zdań jeden z najlepszych z mikrofonów w zestawach dla graczy, jaki testowaliśmy. Przekazywane komunikaty są czyste i klarowne. Co więcej, cechuje je bardzo dobra szczegółowość, brak szumów, a przede wszystkim — barwa. Jesteśmy przekonani, że jego jakość zadowoli nawet najbardziej wymagających.

Corsair Virtuoso RGB Wireless SE — funkcje dodatkowe i oprogramowanie

Dodatkowe funkcjonalności są często spotykane w przypadku zestawów słuchawkowych. Nie wszystkie jednak faktycznie przydają się w trakcie korzystania z zestawu. Szczególnie jeśli mowa o funkcjonalnościach sprzętowych, takich jak dodatkowe przyciski, czy pokrętła, w które wyposażony został również bohater naszego testu. W jego przypadku wiele dodatków ma jednak swoje praktyczne zastosowanie i korzysta się z nich naprawdę komfortowo. Dobrym tego przykładem jest choćby metalowe pokrętło głośności wbudowane w prawą muszlę zestawu. Widać, że umieszczenie go w tym miejscu było w pełni przemyślane, co w ostateczności przekłada się także na intuicyjną obsługę. 

Pod charakterystycznym pokrętłem głośności znalazł się również przełączniki trybu działania. To właśnie dzięki niemu możemy błyskawicznie przełączyć się między trybem bezprzewodowym a przewodowym. 

Model Virtuoso RGB Wireless SE to zestaw słuchawkowy, który współpracuje też z dodatkowym narzędziem producenta. Spotkaliśmy się z nim już niejednokrotnie. To Corsair iCUE — jedna z najbardziej zaawansowanych aplikacji sterujących, wzbogacająca sprzęt o funkcjonalności programowe.

Na jakie funkcje dodatkowe mogą liczyć posiadacze zestawu Corsair Virtuoso RGB Wireless SE? W oprogramowaniu znajdziemy ich co prawda niewiele, jednak nie sądzimy, aby ich większa ilość była potrzebna.

Pierwszym, a zarazem najważniejszym dodatkiem jest wbudowany korektor brzmienia. Pozwala on na zastosowanie fabrycznie zaprogramowanych ustawień bądź też stworzenie zupełnie nowych, wedle własnego uznania. Warto jednak pamiętać, że o ile jest on w stanie poprawić niektóre aspekty dźwiękowe, o tyle nie sprawi on, że Virtuoso RGB Wireless SE staną się zupełnie innymi słuchawkami.

Tworzenie własnych profili brzmieniowych nie miałoby większego sensu, jeśli nie moglibyśmy zapisać ich w odpowiednich profilach. I taką opcję znajdziemy w oprogramowaniu producenta. Cieszy nas, że lista profili jest wyjątkowo przejrzysta. Dzięki temu nawet początkujący użytkownicy nie będą mieli problemów z odnalezieniem się.

Dużą zaletą jest również to, że stworzone profile przypisać możemy do poszczególnych aplikacji, dzięki czemu aktywują się one automatycznie.

Jednym kliknięciem aktywujemy też wirtualny dźwięk przestrzenny. Co prawda nam jego jakość nie przypadła do gustu, jednak nie wątpimy, że może on znaleźć swoich zwolenników.

Szkoda, że nie w oprogramowaniu zabrakło zakładki pozwalającej na dobór ustawień mikrofonu. Jesteśmy przekonani, że skorzystałoby z niej wielu użytkowników, którzy chcieliby dodatkowo poprawić jakość i tak świetnego już brzmienia.

Ciekawa wydaje się również zakładka „Settings”. To właśnie tutaj znajdziemy wszystkie informacje na temat wersji firmware, a także skonfigurujemy działanie kilku opcji zestawu.

Corsair Virtuoso RGB Wireless SE — podsumowanie

Podsumowanie wielu zestawów słuchawkowych kończy się najczęściej w ten sam sposób. Wiele z nich wyróżnia się dobrym wykonaniem, dużą wygodą, ciekawymi dodatkami oraz przeciętną charakterystyką brzmienia, która w grach sprawdza się co prawda wyśmienicie, jednak okazuje się mało uniwersalna. Nie zachwycają także mikrofony, które nawet w najlepszych zestawach słuchawkowych są wyjątkowo słabej jakości. Rzadko kiedy zdarza się, aby któryś z nich był na tyle dobry, abyśmy przyznali mu notę wyższą niż szkolna „trójka”. Corsair Virtuoso RGB Wireless SE jest jednak zestawem specyficznym. Dlaczego? Już od samego początku widać, że nie jest to model wykonany z plastiku, który przeznaczony jest dla wszystkich. Jego doskonałe wykonanie oraz jakość użytych materiałów wskazuje, że mamy do czynienia z czymś, co sprawia wrażenie profesjonalnego zestawu stereo dla wymagających. Widać to już po samej stylistyce. Praktyka pokazuje jednak, że wygląd oraz wykonanie to nie wszystko. Liczy się przede wszystkim wygoda, uniwersalne brzmienie, a nawet funkcjonalność, która pozwoli korzystać z zestawu nie tylko przy komputerze.

Nasze testy zestawu marki Corsair ukazują co prawda, że w wielu aspektach jest on wyjątkowo udanym modelem. Weźmy pod uwagę wykonanie, całkiem niezłe brzmienie w grach, jeden z najlepszych mikrofonów, jakie mieliśmy testować, a także bezkompromisowe działanie bezprzewodowe. Okazuje się jednak, że nawet tak zaawansowany zestaw może mieć pewne braki, które także wyraźnie widać. Podstawowym z nich jest brzmienie, które w praktyce okazuje się mało uniwersalne. Nie oznacza to absolutnie, że muzyki odtwarzanej na tym zestawie nie da się słuchać. Należy jedynie podkreślić, że wielu konkurentów wypada pod tym względem lepiej, kosztując przy tym zauważalnie mniej. Problemem bezprzewodowego zestawu słuchawkowego okazują się także drobne mankamenty w postaci nieco twardego materiału skóropodobnego, czy braku łączności bezprzewodowej Bluetooth. Dlaczego o tym wspominamy? Choćby ze względu na obecność wielu ciekawych gier mobilnych, czy też zwyczajną chęć bezprzewodowego odtwarzania muzyki w podróży, ze smartfona, która w przypadku Virtuoso RGB Wireless SE jest zwyczajnie niemożliwa.

Problematyczna może okazać się również cena. Zdajemy sobie sprawę, że jakość wykonania zestawu jest jej warta, a bezkompromisowe działanie bezprzewodowe generuje kolejne koszty. Należy jednak pamiętać, że konkurencja nie śpi, a niektóre zestawy słuchawkowe oferują równie wiele, za znaczne mniejszą kwotę. 

Listę polecanych przez nas zestawów słuchawkowych znaleźć możecie poniżej. Wśród nich znalazły się jedynie najlepsze modele, które z powodzeniem mogą okazać się doskonałą, a nierzadko tańszą alternatywą dla bohatera naszego testu. Jeśli nasze testy choć raz pomogły Wam w wyborze odpowiedniego sprzętu dla siebie, będziemy wdzięczni, jeśli przy zakupie wybranego sprzętu skorzystacie z odnośników kierujących Was do ofert sprawdzonego sklepu x-kom.

 • HyperX Cloud Alpha — przewodowy zestaw uznanego producenta, który wyróżnia się doskonałym wykonaniem, wzorową wygodą oraz wyjątkowo uniwersalnym brzmieniem, które sprawdzi się w każdym zastosowaniu. To wciąż najlepszy zestaw słuchawkowy w kwocie do 400 złotych, na który bez dwóch zdań warto zwrócić uwagę.
 • Logitech G Pro X — najnowszy zestaw słuchawkowy marki Logitech, w którym zastosowano doskonałej jakości mikrofon. Na ten moment jest on modelem gwarantującym najlepszą jakość komunikacji, a wszystko to dzięki dodatkowej aplikacji Logitech G HUB, którą wyposażono w opcji sterujących. Oprócz tego wyróżnia go lekka, ale wytrzymała konstrukcja oraz szczegółowe i przestrzenne brzmienie.
 • HyperX Cloud Mix — bezprzewodowa wersja HyperX Cloud Alpha, którą wyposażono w technikę łączności Bluetooth. Jest ona najlepszą alternatywą dla zestawu Corsair Virtuoso RGB Wireless SE. Model ten okaże się bowiem bardziej uniwersalny, funkcjonalny, a przede wszystkim nieco tańszy.

Corsair Virtuoso RGB Wireless SE – wyniki testów

Szczegółowość brzmienia 4,5/6 – dobra. Smaczki związane z przeładowywaniem broni, przebieganiem przez zróżnicowane środowisko są wyjątkowo dobrze słyszalne. Podoba nam się również to, że w całym przekazie nie brakuje średnicy. Należy pamiętać, że również ona wpływa na szczegółowość
Przestrzenność 5/6 – bardzo dobra. Z łatwością da się wychwycić kroki przeciwnika oraz kierunek, z którego dobiegają. Podobnie jak w większość zestawów słuchawkowych dla graczy, taki i w Corsair Virtuoso niewielkim problemem wydaje się kierunkowość w pionie
Jakość odtwarzania muzyki 3,5/6 – dostateczna. Zestawowi Corsair Virtuoso RGB Wireless SE daleko do muzycznej neutralności i słychać to już niemal od samego początku. O ile brzmienie mniej skomplikowanych utworów może się podobać, o tyle bardziej złożone materiały nie wywołują efektu zdumienia. Wszystko ze względu na wcześniej wspomnianą separację. W trakcie odsłuchów byliśmy w stanie rozróżnić poszczególne instrumenty, jednak przychodziło nam to z trudem. Trudno było precyzyjnie określić ich miejsce na wirtualnej scenie. Nie oznacza to, że w Virtuoso RGB Wireless RGB nie czuć przestrzeni. Jest ona zwyczajnie węższa i nieco bardziej skurczona, aniżeli w modelach takich jak na przykład HyperX Cloud Alpha. Co prawda ogólne brzmienie można zmodyfikować nieco przy pomocy korektora dostępnego w oprogramowaniu. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie aspekty brzmienia da się w ten sposób poprawić
Jakość dźwięku w filmach 4,5/6 – dobra. Trudno przyczepić się do jakości brzmienia w trakcie oglądania ulubionych seriali. Wyraźnie brzmiące i czyste dialogi to pierwsze, na co w szczególności da się zwrócić uwagę. Podobnie jak w grach, tak i tutaj problemem może okazać się wyjątkowo dynamiczne kino akcji, które sprawi, że separacja poszczególnych składowych pasma nie będzie taka, jak można by się spodziewać. W wielu momentach we znaki daje się bowiem podbity, choć nieco „suchy” dół. Bas jest co prawda dynamiczny, jednak takie brzmienie może na dłuższą metę wydawać się nieco męczące. Nie mieliśmy jednak większych problemów z wychwyceniem poszczególnych detali
Jakość działania bezprzewodowego 5/6 – bardzo dobra.  trakcie użytkowania zestawu nie mieliśmy najmniejszych problemów z jego działaniem. Ani razu nie zdarzyło się, aby zestaw rozłączył się, zgubił sygnał, czy też działał ze słyszalnym opóźnieniem. Cieszy nas także zasięg maksymalny zestawu. Dopiero po oddaleniu się na około 10 metrów napotkaliśmy pierwsze problemy. Cieszy nas również fakt, że odległość w żaden sposób nie wpływała na brzmienie
Czas pracy na jednym ładowaniu 5/6 – bardzo dobra. Wiele testowanych przez nas zestawów było w stanie osiągnąć ponad 20 godzin ciągłej pracy. Corsair Virtuoso RGB Wireless SE możemy zaliczyć do czołówki. W trakcie testów udało nam się osiągnąć aż 25 godzin pracy na jednym ładowaniu. Co prawda wartość tę osiągnęliśmy dzięki dezaktywacji oświetlenia słuchawek. Włączenie oświetlenia zmniejszyło ten czas do około 19 godzin. Nie sądzimy jednak, aby dodatkowe oświetlenie zestawu było na tyle istotne, aby wielu graczy nie było w stanie z niego zrezygnować na rzecz dłuższego działania
Izolacja od otoczenia 5/6 – bardzo dobra. Dobrze przylegające nauszniki ze skóropodobnego materiału skutecznie izolują od dźwięków z zewnątrz
Jakość mikrofonu

6/6 – wzorowa. Biorąc pod uwagę ogólną jakość mikrofonów w zestawach słuchawkowych dla graczy oraz to, co prezentuje mikrofon Corsair Virtuoso RGB Wireless SE, musimy przyznać, że jesteśmy pod naprawdę sporym wrażeniem. To bez dwóch zdań jeden z najlepszych z mikrofonów w zestawach dla graczy, jaki testowaliśmy. Przekazywane komunikaty są czyste i klarowne. Co więcej, cechuje je bardzo dobra szczegółowość, brak szumów, a przede wszystkim — barwa. Jesteśmy przekonani, że jego jakość zadowoli nawet najbardziej wymagających

Wygoda noszenia słuchawek 4/6 – dobra. Do wygody użytkowania zestawu mamy co prawda dwa niewielkie zastrzeżenia. Pierwsze z nich to całkiem twardy materiał skóropodobny, z którego wykonano nauszniki, jak i obicie pałąka. Drugi to z kolei potliwość uszu (należy pamiętać, że jest ona jednak zależna od temperatury otoczenia). Oprócz dwóch wymienionych mankamentów trudno narzekać na wygodę
Wygoda sterowania działaniem słuchawek 6/6 – wzorowa. Dzięki dodatkowemu narzędziu producenta oraz dodatkowym przyciskom sterowanie w trybie przewodowym i w trakcie pracy bezprzewodowej jest szybkie i intuicyjne

Jakość wykonania

6/6 – wzorowa. Doskonałe spasowanie wszystkich elementów. Szkielet wykonany z metalu sprawia, że słuchawki Virtuoso RGB są bardzo wytrzymałe

Jakość użytych materiałów

6/6 – wzorowa: metal, materiał skóropodobny (nauszniki, wewnętrzna część pałąka)

Corsair Virtuoso RGB Wireless SE
Zalety
 • Wzorowe wykonanie
 • Dobra jakość materiałów użytych do budowy
 • Możliwość podłączenia zestawu przewodem USB, bądź 3,5 mm
 • Bardzo dobre działanie bezprzewodowe
 • Czas pracy na jednym ładowaniu
 • Obecność dodatkowego narzędzia iCUE
 • Wzorowa jakości odłączany mikrofon
 • Całkiem wygodne
 • Dobre brzmienie w grach
Wady
 • Które średnio sprawdza się w muzyce
 • Skóropodobny materiał mógłby być nieco mniej twardy
 • Brak techniki bezprzewodowej Bluetooth
 • Cena
Do testów dostarczył:Corsair
Cena w dniu publikacji (z VAT):699 zł
Zobacz bieżące oferty:
MediaExpert
749 zł
Mall.pl
899 zł
Electro.pl
921 zł
Amazon.de
252 €
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
Strona:
TinekZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Tinek2019.10.14, 11:23
Do artykułu mogę dodać, że jako użytkownik tych słuchawek (ale bez SE) sprawdziłem i da się je podłączyć do mojego telefonu (Huawei P20 Pro) przez kabel USB C do C. Działa od ręki i bez problemów, więc można ich używać także w ten sposób.

Czytałem także (acz nie sprawdzałem), że można przez przelotkę USB C do A podłączyć do telefonu dongla bezprzewodowego i używać ich bezprzewodowo z telefonem. Ale wtedy to już wygląda jak zmutowany potwór...

Dodatkowo, wersja bez SE ma (według wielu materiałów z internetu) lepszy mikrofon niż SE, a jest tańsza. I mikrofon działa lepiej po kablu USB aniżeli bezprzewodowo (zapewne większa przepustowość na dane).
Makavcio2Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Makavcio22019.10.15, 11:51
Od 700zł własnie zaczynają się dobre słuchawki, a nie 'wirtułozo rgb'. Fakt, że będą miały mniej światełek i nie zaoferują takiego bonusu do skila na hedszaty, a i mikrofonik trzeba będzie sobie inny skombinować, ale za to będzie zupełnie inna jakość dźwięku.
Rybaczek KoziołkaZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Rybaczek Koziołka2019.10.15, 13:02
heh, to całe RGB mi się najbardziej podoba. Powinni RGB montować zamiast głośników i mikrofonu :)
MarucinsZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Marucins2019.10.15, 14:21
Czy w przyszłości zamieścicie próbki dźwiękowe z mikrofonu?
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
3