artykuły

AOC 24G2U - test 23,8-calowego, 144-hercowego monitora dla graczy z panelem IPS

Dla graczy, którzy lubią dobre barwy

30
21 października 2019, 14:27 Marek Kowalski

Model AOC 24G2U to jeden z najnowszych monitorów dla graczy w portfolio marki AOC. Na "papierze" sprzęt prezentuje się bardzo dobrze. Mamy tu matrycę LCD typu IPS o rozdzielczości Full HD, odświeżanie obrazu z częstotliwością 144 Hz, deklarowany czas reakcji na poziomie 1 ms oraz obsługa techniki FreeSync niwelującej ewentualne przycięcia obrazu podczas grania. Do tego wszystkiego producent deklaruje "wspaniałe" kolory. A wszystko to w cenie oscylującej pomiędzy 799 zł a 1000 zł. Warto? Naszym zdaniem zdecydowanie tak, poniżej wyjaśniam dlaczego.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Spis treści

Z monitorami gamingowymi jest pewien problem. Z jednej strony od tego typu urządzeń większość z nas oczekuje szybkiego odświeżania obrazu, płynnych animacji pozbawionych przycięć czy rozdzierania klatek (tearing), aż po brak jakiegokolwiek smużenia w dynamicznych scenach. Z drugiej jednak strony najliczniejsza grupa graczy to nie zawodnicy, lecz zwykli amatorzy, którzy w domu grają w ulubione tytuły, ale też wykorzystują monitor do innych, typowo domowych zadań, jak oglądanie filmów, amatorska obróbka zdjęć, czy proste prace biurowe.

Tymczasem, jak dowodzi nasz wcześniejszy, przekrojowy test monitorów 144 Hz (odsyłam zainteresowanych do tego materiału), najszybszy monitor niekoniecznie nadaje się do oglądania kolorowych zdjęć właśnie ze względu na przekłamania barw czy niedostateczną ich liczbę generowaną przez matrycę. Posłużę się tu analogią ze sportami motorowymi. Wszyscy jesteśmy zgodni co do tego, że bolidy Formuły 1 to jedne z najszybszych aut, ale zgodzimy się też, że daleko im do komfortu jakiego oczekujemy np. podczas podróży na działkę pod miastem.

W zastosowaniach domowych, a nie e-sportowych, od monitora gamingowego większość graczy będzie oczekiwała również komfortu, a nie tylko osiągów, czy płynności. Przy czym komfort ten rozumiem jako szeroki gamut, dobre kąty widzenia czy przyzwoita wierność emitowanych przez panel monitora barw. Wiele wskazuje na to, że w modelu 24G2U firma AOC wypracowała umiejętny kompromis tworząc tani i jednocześnie naprawdę dobry monitor dla graczy. Pamiętajmy: dla graczy, ale nie e-sportowców. Zacznijmy tradycyjnie, od tabeli ze specyfikacją testowanego sprzętu i częścią wyników przeprowadzonych przez nas pomiarów.

AOC 24G2U – dane techniczne

Model 24G2U/BK (nr seryjny: HDN1TU2BACABDIM)
Ekran

23,8 cala (FHD, 1920 × 1080 pikseli), LCD IPS, prosty, matowy

Maksymalna częstotliwość
odświeżania obrazu / technika synchronizacji klatek
144 Hz / FreeSync
Kąty widzenia: boki / góra / dół 178° / 178° (dane prod.)
Czas reakcji matrycy wg producenta / zmierzony / input lag 1 ms (mprt) / 10,72 ms / 11,7 ms
Zmierzona maksymalna luminancja bieli / temperatura bieli / nierównomierność podświetlenia matrycy / kontrast obrazu (tryb domyślny, 60 Hz) 362 cd/m2 / 6549 K / 6,12% / 1490 : 1
Wierność odwzorowania kolorów – zmierzony błąd delta E 2000: średni/maksymalny 2,21 / 3,58
Zmierzony zakres wyświetlanych kolorów (pokrycie popularnych przestrzeni barwowych)

sRGB – 99,7%, Adobe RGB – 82,4%, DCI-P3 – 91%

Wejścia − wyjścia 1 DisplayPort, 2 HDMI, 1 D-Sub, 1 gniazdo słuchawkowe, 1 wejście audio
Dodatkowe funkcje wbudowane głośniki, koncentrator USB 3.0 (4 gniazda)
Cena

1100 zł

  

AOC 24G2U − jakość wykonania i ergonomia

Pod względem wzornictwa, nowy monitor dla graczy marki AOC to kolejny przykład minimalistycznego stylu bezramkowego. 23,8-calowy ekran otoczony jest z góry i obu boków bardzo wąską 2-milimetrową ramką. W dolnej części ramka jest szersza, ma 20 mm. Oczywiście jak w każdym "bezramkowym" modelu monitora z jakim dotychczas mieliśmy do czynienia, właściwy obraz (obszar aktywny panelu) ma jeszcze dodatkowy margines, który w przypadku opisywanego tu modeli dokłada 4 mm do 2-milimetrowych ramek z góry i po bokach.

Ponieważ mamy tu do czynienia z produktem dla graczy nie mogło zabraknąć elementów stylistycznych charakterystycznych dla tej grupy monitorów. Jednak AOC podszedł do tematu gamingowej stylizacji dość oszczędnie. W przedniej części monitora w oczy rzucają się jedynie: czerwone zakończenie dolnej ramki ekranu oraz czerwony pierścień umieszczony u nasady pionowej kolumny monitora.

Do jakości wykonania tego relatywnie niedrogiego monitora dla graczy nie mamy żadnych zastrzeżeń. Wszystkie elementy zestawu wykonane są solidnie, przeważającym materiałem są oczywiście tworzywa sztuczne, ale są one dobrze spasowane. Podstawa monitora, jak i rdzeń kolumny są metalowe, jedynie obleczone sztucznym tworzywem.

W tylnej części monitora mamy nieco więcej "gamingowych" akcentów stylistycznych. Nie ma w tym monitorze dodatkowego podświetlenia LED w obudowie, ale też w tej klasie cenowej trudno oczekiwać takich bajerów. Za to nie zabrakło przelotki na kable w kolumnie monitora, co pozwoli nieco ograniczyć ich plątaninę na biurku.

Montaż urządzenia dzięki wkrętom na stałe zamocowanym w łapkę podstawy jest banalnie prosty. Sam ekran mocowany jest na zatrzaski, co również jest najlepszym tego typu rozwiązaniem. Cała konstrukcja po ustawieniu jej na biurku jest stabilna, a sam ekran nie chybocze się, jak to niekiedy bywa z tańszymi modelami monitorów. Głębokość zestawu to 227 mm, zatem monitor AOC zmieści się praktycznie na każdym biurku razem z pełnowymiarową klawiaturą peceta.

Producent nie oszczędzał na szczęście na ergonomii, oprócz widocznego na powyższym zdjęciu trybu portretowego (pivot), ekran monitora jest wychylany na boki (w płaszczyźnie pionowej) w zakresie 60 stopni (po 30 stopni w lewo i w prawo).

Kolumna monitora AOC 24G2U jest oczywiście regulowana na wysokość. Zakres tej regulacji wynosi 130 mm, co jest wartością w zupełności wystarczającą przy przekątnej 23,8 cala.

Zamykając temat ustawień ergonomicznych dodam, że monitor ma również ekran wychylany w górę i w dół, zakres tego wychylenia to 25 stopni, z tego 21,5 stopnia w górę. W efekcie mamy tu do czynienia ze sprzętem, który bez względu na to w jakim miejscu zostanie ustawiony, można optymalnie dopasować do własnych potrzeb, by nawet wielogodzinna sesja z grami nie była szczególnie męcząca.

Również pod względem ilości i rodzajów dostępnych złączy sygnałowych testowany monitor AOC nie zawiedzie oczekiwań użytkownika. Do dyspozycji są dwa gniazda HDMI (1.4), jedno złącze DisplayPort (1.2) oraz analogowe gniazdko D-Sub (VGA). Ponadto monitor wyposażono w gniazdo słuchawkowe (standardowy minijack 3,5 mm) oraz wejście audio (monitor jest wyposażony w niewielkie głośniki o mocy 2 x 2 W).

Uzupełnieniem zestawu gniazd połączeniowych jest wbudowany czteroportowy koncentrator USB 3.0, a jedno z tych czterech gniazd nadaje się do ładowania np. urządzeń mobilnych.

AOC 24G2U − menu i obsługa monitora

W przypadku tego modelu AOC stawia na klasyczne rozwiązanie: funkcjami monitora sterujemy za pomocą zestawu przycisków kontrolnych umieszczonych w dolnej ramce ekranu, po prawej stronie patrząc z perspektywy użytkownika siedzącego przed ekranem.

Przyciski te oznaczone są piktogramami wytłoczonymi w przedniej ramce bezpośrednio nad nimi. Obok pierwszego przycisku po prawej stronie (przycisk zasilania monitora) producent umieścił jeszcze niewielką diodę kontrolną, to jedyny świecący poza ekranem element w obudowie testowanego monitora.

Menu OSD w testowanym monitorze to doskonale nam znany układ opcji z innych monitorów tego producenta. Wizualnie menu trąci nieco myszką, ale też jest ono dość przejrzyste i czytelne. Menu może być oczywiście wyświetlane w języku polskim. W górnej części mamy kategorie ustawień, poniżej funkcje dotyczące aktualnie wybranej kategorii. Jak widać, monitor oferuje graczom funkcje podbicia cieni, tryb z ograniczoną emisją światła niebieskiego.

Zakres podstawowych ustawień obrazu jest dość standardowy, mamy tu regulację kontrastu, jasności, predefiniowane nastawy gammy, a także funkcję DCR (Dynamic Contrast Ratio), z której... lepiej nie korzystać, jeżeli zależy nam na jakości obrazu. Statyczny kontrast uzyskiwany przez testowany monitor jest aż nadto wystarczający jak na panel typu IPS. Ciekawostką jest funkcja HDR Effect, warto jednak wyjaśnić, że nie może być tu mowy o prawdziwym obrazie HDR - nie w tej klasie cenowej. Aktywacja tej funkcji zauważalnie zmienia nasycenie barw, co jest zmianą z całą pewnością odnotowywalną przez użytkownika, ale z faktyczną szeroką dynamiką tonalną ma niewiele wspólnego.

Oprócz głównego menu OSD, za pomocą przycisków możemy aktywować szybkie menu podręczne, jedno z nich dotyczy przełączania monitora w różne tryby "gamingowe". Jest ich sześć: FPS, RTS, Wyścigi oraz trzy personalizowane tryby dla graczy.

Kolejnym menu skrótowym, które możemy wywołać za pomocą przycisków kontrolnych monitora, jest menu wyboru źródła sygnału - korzystanie z tego menu ma sens wyłącznie w sytuacji, gdy do monitora jest podłączonych więcej niż jedno urządzenie przesyłające obraz. W przypadku pojedynczego sprzętu właściwy sygnał jest rozpoznawany automatycznie i monitor przełącza się sam na stosowne źródło.

Oprócz tego możemy także uaktywnić celownik sprzętowy ustawiany w centralnym punkcie ekranu. Dodatkowo producent dodaje to testowanego monitora oprogramowanie na płycie CD, są to programy Screen+ (umożliwia podzielenie przestrzeni roboczej na kilka części), G-menu (możliwość sterowania funkcjami monitora z poziomu aplikacji, a nie menu OSD) oraz e-Saver (aplikacja pozwalająca zmniejszyć zużycie energii przez monitor).

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Strona:
kedlyZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
kedly2019.10.21, 14:44
-6#1
Trochę za ciemna matryca jak na gaming. W ciągu dnia lub przy nasłonecznionym ustawieniu pomieszczenia granie będzie utrudnione. Przyzwoita jasność zaczyna się od 300 Kandela na metr.
taranssj4Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
taranssj42019.10.21, 14:56
kedly @ 2019.10.21 14:44  Post: 1220600
Trochę za ciemna matryca jak na gaming. W ciągu dnia lub przy nasłonecznionym ustawieniu pomieszczenia granie będzie utrudnione. Przyzwoita jasność zaczyna się od 300 Kandela na metr.

A ja się nie zgodzę - gdy za oknem słońce to opuszczam rolety i jest w porządku. Za to w nocy porażką jest dla mnie gdy obniżam jasność i kontrast do 0, a ekran nadal świeci po oczach.
MultiPhantomZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
MultiPhantom2019.10.21, 15:37
Zakupiłem miesiąc temu AOC 24G1 i po 2 dniach do zwrotu poleciał... Tak mnie oczy bolały, że jak powróciłem do Samsunga 2433BW (swoją drogą działa tyle lat i nie chce paść) to zacząłem się zastanawiać czy aby na pewno zmieniać monitor. Jak w odniesieniu do 24G1 wypada ten model jeżeli chodzi o komfort korzystania?
PS. Super praca!

EDIT: Na Yt MoreleTV jest ukazana w menu monitora opcja overdrive.
Edytowane przez autora (2019.10.21, 15:45)
blue.Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
blue.2019.10.21, 16:48
MultiPhantom @ 2019.10.21 15:37  Post: 1220616
Zakupiłem miesiąc temu AOC 24G1 i po 2 dniach do zwrotu poleciał... Tak mnie oczy bolały, że jak powróciłem do Samsunga 2433BW (swoją drogą działa tyle lat i nie chce paść) to zacząłem się zastanawiać czy aby na pewno zmieniać monitor. Jak w odniesieniu do 24G1 wypada ten model jeżeli chodzi o komfort korzystania?
PS. Super praca!

EDIT: Na Yt MoreleTV jest ukazana w menu monitora opcja overdrive.


Nawet sami dali zdjęcia z OSD, gdzie ten tryb po polsku nazywa się 'Przyspieszenie' ktoś nie ogarnia :)
stark2991Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
stark29912019.10.21, 17:31
-1#5
kedly @ 2019.10.21 14:44  Post: 1220600
Trochę za ciemna matryca jak na gaming. W ciągu dnia lub przy nasłonecznionym ustawieniu pomieszczenia granie będzie utrudnione. Przyzwoita jasność zaczyna się od 300 Kandela na metr.

Bajki pan opowiadasz. Żaden szanujący się gracz nie będzie grał ze słonkiem świecącym prosto w monitor ani tym bardziej w oczy :) Po to są rolety albo zasłony. Nigdy nie musiałem korzystać z monitora ustawionego na pełną jasność, nawet jak słońce świeciło prosto w okno.
Oczywiście w pewnych sytuacjach może się przydać więcej niż te 350 nit, ale to jest monitor za 750 zł i robi wszystko dobrze, na litość Boską :)

BTW ten AOC ma overdrive, jak również tryb strobo :)
MatticzekZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Matticzek2019.10.21, 19:17
Killer wśród monitorów. Biorę od razu 3.
BaadmZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Baadm2019.10.21, 19:44
'O ile jednak parametr dotyczący czasu reakcji ze skrótem MPRT ma pewne realne odniesienie w przypadku monitorów ze stroboskopowym podświetleniem, to niektórzy producenci wykorzystują skrót MPRT kompletnie bez żadnych fizycznych podstaw! Tak niestety jest w przypadku testowanego monitora AOC 24G2U, który w ogóle jest pozbawiony techniki stroboskopowego podświetlenia.'

Autorze, funkcja MBR polega właśnie na 'technice stroboskopowego podświetlenia'. Dobrze byłoby też podać dla jakiego ustawienia funkcji przyspieszenie/overdrive był mierzony czas reakcji.
Edytowane przez autora (2019.10.21, 20:31)
GromitekZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Gromitek2019.10.21, 20:01
Testują monitor i podają nieprawdę, że nie ma overdrive i stroboskopa, amatorka.
PeterQZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
PeterQ2019.10.21, 23:00
Test amatorski. Overdrive jest w tym modelu. Po drugie dziwnym trafem zawsze monitory AOC wypadają dobrze w testach na pclabie. Nic nie mam do tej firmy, ale pachnie to materiałami sponsorowanymi. Przesadą jest też czas reakcji podany w teście. Na pewno ten monitor nie jest najszybszy ze wszystkich dotychczas testowanych IPS'ów na pclab. Ten AOC ma matrycę od Pandy 7,5 ms gtg, więc jest wolniejszy od EIZO FS2735 czy Acer Predator XB271HK bmiprz i innych monitorów na matrycy AUO starszej generacji.

Po tym teście przestałem ufać pclabowi w kwestii monitorów. Wolę jednak rzetelne testy zagraniczne. Po drugie cały czas czekamy na test LG 27GL850, ale po tym teście już zwątpiłem w rzetelność...
Edytowane przez autora (2019.10.21, 23:01)
MisterMasterZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
MisterMaster2019.10.21, 23:46
Baadm @ 2019.10.21 19:44  Post: 1220669
'
Autorze, funkcja MBR polega właśnie na 'technice stroboskopowego podświetlenia'. Dobrze byłoby też podać dla jakiego ustawienia funkcji przyspieszenie/overdrive był mierzony czas reakcji.


Skoro oni testowali w trybie domyslnym to overdrive był wyłączony - no tak w każdym razie było u mnie na wersji 27 calowej tego monitora. Wg. pcmonitors optymalny do 144fps jest wysoki a poniżej 80fps medium którego ja właśnie używam.

PeterQ @ 2019.10.21 23:00  Post: 1220693
Test amatorski. Overdrive jest w tym modelu. Po drugie dziwnym trafem zawsze monitory AOC wypadają dobrze w testach na pclabie. Nic nie mam do tej firmy, ale pachnie to materiałami sponsorowanymi. Przesadą jest też czas reakcji podany w teście. Na pewno ten monitor nie jest najszybszy ze wszystkich dotychczas testowanych IPS'ów na pclab. Ten AOC ma matrycę od Pandy 7,5 ms gtg, więc jest wolniejszy od EIZO FS2735 czy Acer Predator XB271HK bmiprz i innych monitorów na matrycy AUO starszej generacji.

Po tym teście przestałem ufać pclabowi w kwestii monitorów. Wolę jednak rzetelne testy zagraniczne. Po drugie cały czas czekamy na test LG 27GL850, ale po tym teście już zwątpiłem w rzetelność...


Taaa, 7.5ms gtg...opieraj się na specyfikacjach producenta to będziesz zimą w sandałach chodził. Test na pcmonitors potwierdza zajebistość tego monitorka także skończ pitolić bo nie ma o czym. Jak na tą cenę to rzeczywiście jest taki jak go malują a do tej pory nie ma testu który by go bardzo nie chwalił.
Edytowane przez autora (2019.10.21, 23:50)
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1