artykuły

x-kom G4M3R 700: test bezkompromisowego peceta za 45000 złotych

67
6 września 2019, 15:48 Wojciech Koczyk, Arkadiusz Świostek

x-kom G4M3R 700 – wydajność w zastosowaniach naukowych

Mając dostęp do tak drogiego zestawu nie mogliśmy nie sprawdzić jak poradzi sobie w pożytecznej, obciążającej go w stu procentach, ciężkiej pracy. Był to sprawdzian nie tylko wydajności, ale także stabilności i kultury pracy, o której piszemy w podsumowaniu.

Pierwszym z dwóch testów był projekt Mapping Cancer Markers prowadzony przez naukowców z Princess Margaret Cancer Centre przy wsparciu firmy IBM. Więcej piszemy o nim w artykule BOINC, czyli superkomputer w każdym domu, konkretnie na siódmej stronie.

Jak widać podkręcony Intel Core i9-9980XE zapewnia bardzo wysoką wydajność. Niestety ma to swoją cenę. Podczas tego testu G4M3R 700 pobierał z gniazdka prąd o mocy 600W! Dla porównania wydajniejszy i tańszy Threadripper 2990WX niecałe 300W.

To jednak nie koniec możliwości tej konfiguracji. Oprócz procesora wykorzystać możemy także GPU. Posłużyliśmy się w tym celu projektem Folding@home służącym do symulowania procesów zwijania się białek. Ma to znaczenie medyczne — błędnie zwinięte białka występują w nowotworach, chorobach neurodegeneracyjnych takich jak Alzheimer, i innych. Więcej o projekcie w artykule Na co pozwoli koparka? Napisaliśmy tam, że cała, składająca się z pięciu Radeonów RX 480 koparka, osiąga nieco ponad 1,23 miliona punktów na dobę (oczywiście im więcej. tym lepiej). A ile G4M3R 700 mający tylko dwie karty graficzne? Nieco ponad 3,5 miliona! Jest to bez wątpienia imponujący wzrost wydajności na przestrzeni dwóch lat, ale mniejszy niż spodziewany. Dlaczego?

 

Odpowiedź widać powyżej. Obciążenie GPU nie przekracza 85%. Pojedynczy GeForce 2080 Ti powinien przekraczać 2 miliony punktów na dobę, a dwa oczywiście 4 miliony. Niestety są to bardzo mocne karty i żeby wykorzystać je w stu procentach potrzeba procesora o większej jednowątkowej wydajności niż ta zapewniona przez Intel Core i9-9980XE.

6