artykuły

Asus ROG Zephyrus S GX502GV − test lekkiego, kompaktowego i wydajnego laptopa do gier

Czy bóg wiatru w nazwie gwarantuje dobrą wentylacje w tak kompaktowym urządzeniu?

16
1 września 2019, 10:32 Mariusz Kolmer

Asus ROG Zephyrus S (GX502GV) – nagrzewanie się obudowy

Jak już pisaliśmy, CPU podczas obciążenia utrzymuje bardzo wysoką temperaturę. Przekłada się to na temperatury obudowy. Jak widać na poniższym zdjęciu tuż nad procesorem panel roboczy miał aż 60 stopni Celsjusza! Trzeba jednak przyznać, że nawet podczas wielogodzinnego grania nie stanowi to dużego problemu, bowiem pod kluczowym dla graczy obszarem klawiszy WSAD  znajdują się dodatkowe wloty chłodnego powietrza do wentylatorów układu chłodzenia, zatem ten rejon pozostaje wyraźnie chłodniejszy.

Asus ROG Zephyrus S GX502GV temperatura obudowy

Nieco lepiej wygląda sytuacja na spodzie obudowy. Ruchomy panel dystansuje gorące elementy wewnątrz urządzenia od powierzchni obudowy dzięki czemu ta w najcieplejszym miejscu ma "jedynie" 46 stopni Celsjusza. Niestety mimo to trzymanie laptopa na kolanach może być mocno uciążliwe bowiem wydobywające się z tylnych wylotów układu chłodzenia powietrze jest naprawdę gorące. Odpowiada to na pytanie, które padło we wstępie recenzji. W tym przypadku imię boga ciepłego, zachodniego wiatru stanowi zły znak. Nomen omen.

Asus ROG Zephyrus S GX502GV temperatura obudowy

Asus ROG Zephyrus S (GX502GV) – głośność

Podczas lekkiego obciążenia Zephyrus S jest jednym cichszych testowanych przez nas laptopów gamingowych. Zarówno w trybie Silent jak i Performance generuje dźwięk na poziomie zaledwie 22,2 dBA. Również gdy laptop jest intensywnie wykorzystywany, w trybie Performance hałas dobiegający z układu chłodzenia ma jedynie 37,8 dBA co jak na gamingowe standardy jest świetnym wynikiem. Sytuacja zmienia się diametralnie, gdy aktywujemy tryb Turbo – wtedy poziom hałasu zwiększa się aż do
53,9 dBA! To najwyższa wartość wśród testowanych urządzeń.
Asus ROG Zephyrus S GX502GV głośność w spoczynku

Asus ROG Zephyrus S GX502GV głośność podczas obciążenia

Co ciekawe w oprogramowaniu Armour Crate, w którym zarządzamy profilami wydajności możemy podejrzeć między innymi aktualną szybkość obrotową wentylatorów wraz z przybliżoną wartością natężenia generowanego przez nie dźwięku. I trzeba przyznać, że wartości te są bardzo zbliżone do tych, jakie otrzymaliśmy mierząc natężenie hałasu profesjonalnym sprzętem w komorze bezechowej.

Asus ROG Zephyrus S GX502GV armour crate halas noise

Asus ROG Zephyrus S GX502GV armour crate halas noise

Asus ROG Zephyrus S (GX502GV) – czas działania

Czas działania Zephyrusa S na zasilaniu akumulatorowym prezentuje się bardzo dobrze. Ogniwo o pojemności 76 Wh pozwala na niemal 5,5 godziny przeglądania internetu przy jasności ekranu ustawionej na 180 cd/m2, a przy wyłączonej karcie bezprzewodowej na 5 godzin oglądania filmów w wysokiej rozdzielczości. To jedne z lepszych wyników wśród testowanych urządzeń, choć trzeba zauważyć, że pojemność akumulatora Zephyrusa S jest dużo większa niż np. Scar II czy Hero III (66 Wh), które mogą na zasilaniu działać od niego dłużej.

Asus ROG Zephyrus S GX502GV czas działania

Asus ROG Zephyrus S GX502GV czas działania

Asus ROG Zephyrus S GX502GV czas działania

7