artykuły

Asus ROG Zephyrus S GX502GV − test lekkiego, kompaktowego i wydajnego laptopa do gier

Czy bóg wiatru w nazwie gwarantuje dobrą wentylacje w tak kompaktowym urządzeniu?

16
1 września 2019, 10:32 Mariusz Kolmer

Asus ROG Zephyrus S (GX502GV) – wygląd

Wygląd jest zdecydowanie ogromną zaletą Zephyrusa S. Ciemna, graniasta bryła z wyraźnymi krawędziami i grubymi brzegami urzeka prostotą i geometrycznym designem. Jedynie logo ROG na garfitowoszarej, szczotkowanej klapie laptopa może zdradzać gamingowy rodowód urządzenia. Kanciasty, ale kompaktowy kształt laptopa wraz z jakością wykorzystanych materiałów sprawia, że notebook wydaje się solidny i wytrzymały.

Asus ROG Zephyrus S GX502GV

Prostota dominuje także po podniesieniu pokrywy. Górna i boczne ramki ekranu są bardzo wąskie, jedynie dolna pozostaje szeroka. Również panel roboczy charakteryzuje się surowym wzornictwem. Jego górna część jest drobno perforowana, zaś pozostała powierzchnia pokryta jest gumowanym, matowym tworzywem. Prosty design szybko jednak schodzi na dalszy plan gdy tylko uruchomimy laptopa. Kolorowe podświetlenie RGB bowiem nie ogranicza się wyłącznie do klawiatury, ale „wylewa się” również po bokach urządzenia z dodatkowych wlotów powietrza jakie tworzy charakterystyczny zawias podnoszący tył Zephyrusa.

Asus ROG Zephyrus S GX502GV

Po lewej stronie znajduje się złącze RJ-45, pełnowymiarowe HDMI (2.0b), jedno złącze USB 3.1 Gen 2 typu A oraz osobne wyjście i wejście audio.

Asus ROG Zephyrus S GX502GV porty

Na prawym boku umieszczono natomiast jedno złącze USB 3.1 Gen 2 typu C z obsługą DisplayPort 1.4 oraz dwa złącza USB 3.1 Gen 1 typu A.

Asus ROG Zephyrus S GX502GV porty

Mimo zaledwie 2 cm grubości Zephyrus S wyposażony jest zatem w przyzwoitą ilość i rodzaj portów. Niestety zabrakło czytnika kart pamięci, a to dla wielu może być sporą i uciążliwą wadą.

Asus ROG Zephyrus S GX502GV

 

Asus ROG Zephyrus S (GX502GV) – klawiatura

Klawiatura Zephyrusa S bardzo przypomina tą z Hero III. Układ przycisków jest standardowy, choć w odróżnieniu od większości 15-calowych urządzeń, brakuje w niej bloku numerycznego, a po prawej stronie znalazło się miejsce jedynie dla pięciu klawiszy odpowiedzialnych za przewijanie stron. Dodatkowe cztery przyciski na górze panelu roboczego odpowiadają natomiast za regulację głośności, działanie mikrofonu oraz uruchamianie aplikacji Armour Crate, w której możemy między innymi konfigurować tryb i intensywność podświetlenia klawiatury. Same klawisze cechują się sporym skokiem, wyraźnym punktem aktywacji oraz mają bardzo przyjemną, matową powierzchnię.

Asus ROG Zephyrus S GX502GV klawiatura

W porównaniu do Hero III sporej zmianie uległ natomiast touchpad. Ten w Zephyrusie S nie ma wyodrębnionych przycisków myszy oraz nie ma możliwości wyświetlania bloku numerycznego. Mimo to korzystanie z gładzika jest wyjątkowo przyjemne. Powierzchnia nie stawia opuszkom palców zbędnego oporu, dotyk i gesty są rozpoznawane bezbłędnie, a zintegrowane przyciski myszy mają przyjemny klik. Dzięki tym cechom wielogodzinne pisanie tekstu, nawigowanie po stronach internetowych czy granie w gry jest bardzo wygodne.

Asus ROG Zephyrus S (GX502GV) – głośniki

Rzadko kiedy w recenzjach laptopów poświęcamy tyle uwagi systemowi audio. Na ogół, w większości urządzeń są to bardzo skromne przetworniki będące w stanie jedynie marnie reprodukować wyłącznie wysokie dźwięki. Zupełnie inaczej jest w przypadku Zephyrusa S. Dźwięk płynący z jego głośników jest naprawdę bardzo dobry. Tony wysokie są mocno zarysowane, ale nie dominują ani nie zagłuszają średnich rejestrów. Wokale są wyraźne, klarowne, przyjemne i ciepłe. W odtwarzanym dźwięku nie brakuje też niższych tonów. Choć na niskie basy nie możemy liczyć, tak te, które są obecne są intensywne i w zupełności wystarczające do komfortowego odsłuchu ulubionych utworów. Pochwalić też trzeba szerokość sceny i świetną przestrzenność dźwięku. Dodatkowo w dołączonym Sonic Studio można wybrać i spersonalizować profil odtwarzanego dźwięku czy podbić wybrane pasma w korektorze graficznym. Dzięki wszystkim tym cechom system audio w Zephyrusie S jest jednym z najlepszych (o ile nie najlepszym) z jakimi spotkaliśmy się w laptopach, a słuchanie muzyki, czy oglądanie filmów jest wyjątkowo przyjemne.

Asus ROG Zephyrus S GX502GV sonic studio 3

Asus ROG Zephyrus S (GX502GV) – wnętrze

Dostęp do wnętrza laptopa jest dużo łatwiejszy niż w przypadku Zephyrusa S GX701GX, a wszystkie kluczowe podzespoły znajdują się standardowo, po spodniej stronie urządzenia. Pierwszym elementem, który należy zdemontować jest ruchoma plastikowa podstawka. Aby to zrobić należy odkręcić cztery krótkie śruby, a następnie po podniesieniu klapy ekranu zsunąć podstawkę z dwóch wysuniętych zawiasów.

Asus ROG Zephyrus S GX502GV inside

Po tym wystarczy jedynie odkręcić 13 śrub (uwaga, kilka dłuższych od pozostałych) i podważyć zatrzaski wzdłuż krawędzi obudowy. Oto co zobaczymy po zdjęciu dolnego panelu.

Asus ROG Zephyrus S GX502GV inside disassembly

Jak widać rozbudowany układ chłodzenia tylko nieznacznie różni się od tego, jaki zamontowany był w Zephyrusie S GX701GX, ale też bardzo przypomina ten z Hero III. W tym przypadku jednak dwie grube, niezależne rurki cieplne CPU i GPU zastąpiono kolejnym pojedynczym i długim ciepłowodem połączonym z tylnymi radiatorami oraz dodano samodzielną rurkę cieplną dla CPU korzystającą z bocznego radiatora, tak jak ma to miejsce w GX701GX. Jednak w przeciwieństwie do starszego Zephyrusa, w GX502GV, na wzór rozwiązania z Hero III, ciepłowód sekcji zasilania ciągnie się wokół GPU i odprowadza ciepło również z kości pamięci układu grafiki.

Kolejnym spostrzeżeniem jest wolne złącze M.2 na dodatkowy nośnik danych tuż nad pojedynczym slotem SO-DIMM na moduł pamięci. Ciekawym, choć wątpliwie skutecznym rozwiązaniem jest gruby na 5 mm termopad przytwierdzony nie bezpośrednio do nośnika danych, ale do "kieszonki", w której umieszczony jest podstawowy SSD. Tuż obok pierwszego złącza M.2 można też zauważyć na stałe wlutowaną kartę sieciową.

Asus ROG Zephyrus S GX502GV inside disassembly ssd thermalpad

2