artykuły

Alienware Area 51m − test kosmicznie wydajnego laptopa z desktopowym procesorem i wymienną kartą graficzną

Kosmiczna technologia czy zwykły skok na kasę?

33
20 sierpnia 2019, 18:42 Mariusz Kolmer

Alienware Area 51m – wygląd

Marka Alienware cechuje się bardzo charakterystycznym wzornictwem. Futurystyczne, geometryczne kształty od początku definiowały design produktów, których najbardziej rozpoznawalnym elementem jest symbol głowy kosmity na obudowie. Nie inaczej jest w przypadku modelu Area 51m. Grafitowoszare urządzenie ma organiczne, owalne elementy, unikatowy, podświetlany obwód okalający tył, przypominające plaster miodu wyloty powietrza z układu chłodzenia oraz surowy, bardzo prosty kształt panelu roboczego. Obudowa laptopa w większości wykonana jest z metalu, jednak wiele jej elementów wykończono tworzywem sztucznym, mimo to sprawia wrażenie bardzo solidnej. Wrażenie to potęguje fakt, że laptop ma prawie 5 cm grubości i waży aż 4 kilogramy.
Alienware Area 51m

Wyświetlacz w Area 51m osadzony jest kilka centymetrów przed tylną krawędzią urządzenia. Takie rozwiązanie sprawia, że klapa laptopa nie przysłania tylnych wylotów powietrza. Wizualnie redukuje też szerokość dolnej ramki ekranu, pod którą znalazło się jeszcze miejsce na dodatkowe czujniki podczerwieni. Panel roboczy jest sztywny i wytrzymały. Jedynym słabszym punktem jest plastikowa maskownica głośników stanowiąca frontowy brzeg korpusu.

Alienware Area 51m

Liczba portów jak na tak duże urządzenie jest bardzo skromna. Na lewym brzegu umieszczony jest pojedynczy port USB 3.1 Gen. 2 typu C z obsługą interfejsu Thunderbolt i jeden port USB 3.0 (3.1 Gen.1) typu A oraz osobno wejście i wyjście audio.

Alienware Area 51m

Z prawej strony znajdują się tylko dwa złącza USB 3.0 (3.1 Gen.1) typu A.

Alienware Area 51m

Z tyłu urządzenia natomiast umieszczono port HDMI (2.0), mini Display Port (1.4), złącze RJ-45, port dla urządzenia Alienware Graphics Amplifier (pozwalający na podpięcie zewnętrznej karty graficznej) oraz dwa gniazda zasilania.

Alienware Area 51m

 

Alienware Area 51m – klawiatura

W odróżnieniu od większości laptopów, również tych dla graczy, w laptopach Alienware na ogół nie stosuje się klawiatur wyspowych. Ta w Area 51m ma standardowy układ głównych klawiszy oraz blok numeryczny. Tak jak klawiatury we wcześniejszych modelach tej marki wyposażona jest też w dodatkowe, programowalne przyciski zarówno nad blokiem numerycznym, jak i w postaci wyodrębnionej kolumny po lewej stronie. Dla osób niekorzystających wcześniej z klawiatur o takim układzie może to być mylące − trzeba się przyzwyczaić. Same klawisze charakteryzują się dużym skokiem i bardzo wyraźnym momentem aktywacji. Warto wspomnieć, że zarówno działanie, jak i podświetlenie indywidualnych klawiszy można niemal dowolnie spersonalizować w dołączonym oprogramowaniu.

Alienware Area 51m

Również gładzik z wyodrębnionymi przyciskami działaniem i wyglądem nawiązuje do tego z wcześniejszych laptopów Alienware. Sprawdza się bardzo dobrze, a przyciski mają miły i wyraźny skok. Tak jak w starszych modelach, również w Area 51m touchpad jest podświetlany, a jego kolor (podobnie jak kolor logo zarówno na klapie ekranu, jak i nad klawiaturą oraz obwodu tylnej krawędzi wylotów powietrza) można dostosować w aplikacji od producenta.

Alienware Area 51m podświetlenie 

2