Karty graficzne
Artykuł
Marek Chmielarz, Piątek, 1 listopada 2002, 11:45
Nawet osoby, które na codzień nie grają, lubią mieć nowoczesną kartę graficzną, która umożliwi w razie czego na w miarę komfortowe odpalenie najnowszych gier komputerowych. Nie każdego jednak stać na drogą kartę graficzną o bardzo wysokiej wydajności. Wielu użytkowników po prostu nie chce przeznaczać na ten cel fortuny. Z całą pewnością, dla takich osób, dobrym wyborem jest karta graficzna z układem RADEON 9000. Jednym z dostępnych modeli jest produkt sprzedawany pod nazwą Techmaster, który to produkt krótko dziś zaprezentujemy.
Karta graficzna Techmaster RADEON 9000 znajduje się w mało wyróżniającym się pudełku. Nie dziwi nas to jednak, gdyż producent pakuje różne karty graficzne do identycznych pudełek. Jest to bardzo podobna praktyka do tej, którą stosuje MiNt.Podobieństw do MiNta jest jednak więcej. Spójrzcie na spodnią część pudełka.Na wszelki wypadek powiększymy interesujący nas fragment (nieostry jest oryginał, a nie zdjęcie). Jak widać, widnieje tu napis "Made in China for Action, Poland".

No dobrze, ale co znajdziemy wewnątrz pudełka. Przede wszystkim samą kartę. Jak widać poniżej, posiada ono wyjście tylko na jeden monitor. Jest to oczywiście wyjście analogowe. Poza tym, dostępne jest jeszcze wyjście telewizyjne.Laminat karty jest koloru brązowego, natomiast radiator ma kolor niebieski. Nie ma natomiast wiatraczka, co należy w tej klasie kart uznać za plus. Zastosowanie chłodzenia pasywnego może co prawda ograniczać overclocking, ale moim zdaniem, ta niedogodność rekompensowana jest przez mniejszy hałas. Zresztą, skoro producent uznał, że wiatrak nie jest potrzebny, to zapewne ma rację.Co do pamięci, jest jej 64 MB. Tak jak w przypadku większości innych RADEONów 9000 (nie-PRO) taktowana jest zegarem 200 MHz. W trybie DDR daje to efektywne 400 MHz. Rdzeń natomiast pracuje z szybkością 250 MHz.A to zbliżenie specjalnie dla osób zainteresowanych szczegółami dotyczącymi zastosowanych kości pamięci. Na podstawie zdjęcia wnioskować można, że pamięci charakteryzują się czasem dostępu 4 ns.Jak już wspominaliśmy, na karcie dostępne jest wyjście telewizyjne. Do kompletu, w pudełku znajdziemy również kabelek cinch, pozwalający na podłączenie do telewizora. Brak niestety kabla S-Video.Ostatnim ze składników pudełka jest płytka ze sterownikami. Nie robi nadmiernie profesjonalnego wrażenia, gdyż jest to zwykła płyta CD-R, bez żadnego nadruku. Co gorsza, nasz egzemplarz był porysowany i nie nadawał się do użytku. Ratunkiem okazał się Internet i najnowsze sterowniki ze strony www.ati.com.

Co do wrażeń z eksploatacji. Na karcie uruchomiliśmy kilka nowych gier. Nie zauważyliśmy żadnych artefaktów, które zdarzają się czasami na wyjątkowo źle wykonanych kartach graficznych, które nie są w stanie znieść standardowego taktowania.

Jeśli chodzi o jakość wyświetlanego obrazu, nie mieliśmy większych zastrzeżeń. Przyznać jednak trzeba, że obraz mógłby być nieco ostrzejszy. Wszystko to dotyczy rozdzielczości 1280x1024 przy 85 Hz.

Techmaster RADEON 9000 64 MB TV-Out wydaje się być ciekawą propozycją. W chwili pisania tego tekstu kosztuje około 360 zł (cena z ENDOR). W tej klasie cenowej, trudno dostać cokolwiek ciekawszego od RADEONa 9000, a opisywany dziś egzemplarz sprawuje się całkiem poprawnie.

Uwaga! Celowo nie prezentujemy testów wydajnościowych karty, bowiem za jakiś czas opublikujemy obszerniejszy artykuł o rodzinie RADEON 9000 i RADEON 9000 Pro.

Zalety:Wady:
  • atrakcyjna cena,
  • stosunkowo niezła wydajność,
  • wyjście telewizyjne,
  • taktowanie zgodne z normami,
  • przyzwoita jakość obrazu.
  • brak wyjścia na drugi monitor,
  • tandetne pudełko i ubogie sterowniki,
  • brak kabla S-Video.
Ocena artykułu:
Brak ocen
Zaloguj się, by móc oceniać
*Konto usunięte* (2002.11.01, 21:45)
Ocena: 0
To jest właśnie idealna karta graficzna praktycznie dla wszystkich cena okoła 350 a wydajność przy normalnym procku 20 % niższa niż innych drogich kart. A jak ktoś potrzebuje to przetaktować to sobie dokupi wiatrak i przykręci do tego duzego radiatora i będzia miał najlepsze chłodzenie, duży radiator i wiatrak jaki potrzebuje. A poco komu 2 monitory albo mały panel 15'' zamiast 19'' i 500PLN w kieszeni.na PIWO.
poc (2002.11.01, 22:44)
Ocena: 0

0%
Jeśli ta karta jest serwisowana (w razie czego!) tak, jak produkty Minta (czytaj: w Action) to gratuluję niedrogiego zakupu...
*Konto usunięte* (2002.11.01, 22:56)
Ocena: 0
Gdy zobaczylem to zdjecie plyty, a jeszcze nie przeczytalem podpisu, to prawie z krzesla spadlem. Tego jeszcze nie bylo - CDRki w box'ach ROTFL
NimnuL (2002.11.02, 08:51)
Ocena: 0

0%
Śmiesznie wyglada ... dziwnie "ucieta" jest ... ale brak wiatraka to b.duzy plus .. ogolnie Radeony 9000 widze, ze robia furore i wypieraja GF4MX .. co mnie cieszy.

smilies/smile.gif
NimnuL (2002.11.02, 10:18)
Ocena: 0

0%
Wydaje mi sie, ze to tylko w egzemplarzu testowym tak jest ... a do seryjnych kart juz płyty tłoczone są ... bo nie wyobrzam sobie wypalaniea przez producenta kilku tys. sztuk płyt ...

w koncu tłocząc monza zrobic to znacznie taniej i za jedym machnięciem zrobic kilka tys CD smilies/wink.gif
*Konto usunięte* (2002.11.02, 10:37)
Ocena: 0
To chyba ktoś nie widział MAtroxa G400 z jednym wyjściem smilies/bigsmile.gif
jonasz (2002.11.02, 10:54)
Ocena: 0

0%
To nie jest żaden "sample". To zwykła karta prosto z półki sklepowej.
blustar (2002.11.02, 17:57)
Ocena: 0

0%
W tej chwili ATI 9000 to optymalne rozwiązanie cena/wydajność/jakość obrazu, ale w wydaniu Action... dopuki działa. I rzeczywiście to nie pierwsza karta z CD-R, aż wstyd coś takiego sprzedawać, bo myślą że zakoszono oryginalnego CD. A-fuj smilies/sad.gif(
*Konto usunięte* (2002.11.03, 08:13)
Ocena: 0
jak widzę takie "egzotyki " to zawsze mam duże wątpliwości , owszem układ ati baardzo fajny , ale z jakością obrazu to nie wiem , dla mnie godne uwagi to hercules , gigabayte i sapphire
*Konto usunięte* (2002.11.03, 12:33)
Ocena: 0
Z własnego doświadczenia wiem, że kupowanie produktów, których dystrybutorem jest Action jest chore. Kto raz miał do czynienia z serwisem tej firmy ten wie o czym mówię. Znacznie lepszym pomysłem jest zakup np. Sapphire Radeon 9000 Atlantis 64MB DDR TV za 375 zł. Lepszy producent, lepsza karta, lepszy dystrybutor.
Zaloguj się, by móc komentować
Artykuły spokrewnione
O autorze
Marek Chmielarz
Marek Chmielarz, absolwent Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. W branży IT pracuje od roku 2000, kiedy to przyjęty został do zespołu PC.com.pl. Po zamknięciu tego serwisu, od pierwszych chwil obecny na PCLab.pl, a teraz również na ITbiznes.pl.
Ostatnie publikacje:
Facebook
Ostatnio komentowane