artykuły

LG Gram 17 17Z990 − test ultralekkiego laptopa z 17-calowym wyświetlaczem

Jak ważna jest waga

22
15 sierpnia 2019, 18:48 Mariusz Kolmer

LG Gram 17 – temperatura

LG Gram 17 17Z990 stress test

Intel Core i7-8565U ─ LG Gram 17
Taktowanie bazowe
[GHz]
Nominalne taktowanie turbo [GHz] Taktowanie CPU podczas testu [GHz] Wnioski
Jeden rdzeń Wszystkie rdzenie Maksymalne Minimalne Minimalne (jeden rdzeń) Średnie (5-30 min)

1,8

4,6 4,1 4,6 1,7 1,7 1,79

Taktowanie spada istotnie
poniżej turbo

 

Intel UHD Graphics 620 ─ LG Gram 17
Nominalne taktowanie GPU [MHz] Taktowanie GPU podczas testu [MHz] Wnioski
Bazowe
(referencyjne)
Maksymalne
(referencyjne)
Maksymalne Minimalne Średnie
(5-30 min) 

300 MHz

1150 MHz

1150 MHz 997 MHz 1071,8 MHz Taktowanie spada poniżej wartości maksymalnej

Powyższy wykres parametrów działania w grze Rise of the Tomb Raider jednoznacznie wskazuje przyczynę niskiej wydajności Grama. Już po kilkudziesięciu sekundach większego obciążenia taktowanie procesora jest drastycznie obniżane z „maksymalnych” 4,6 GHz do bazowej wartości 1,8 GHz. Jednak to nie koniec problemów, bo częstotliwość CPU sporadycznie spada jeszcze niżej, do poziomu 1,7 GHz, a w przypadku innych gier w jakich testowaliśmy Grama, na przykład w Skyrimie nawet do 1,4 GHz! To największy throttling energetyczny jaki obserwowaliśmy w testowanych do tej pory laptopach. Co gorsza, mimo obniżonego taktowania temperatura procesora utrzymywała się na bardzo wysokim poziomie, momentami sięgając nawet 92 stopni Celsjusza.

Marnym, ale pocieszeniem jest fakt, że częstotliwość układu graficznego pozostawała na w miarę stałym poziomie. Choć działo się to kosztem CPU, to pozwoliło na utrzymanie stałej (choć niskiej) wydajność w grze, w której moc obliczeniowa GPU jest kluczowa. W przypadku gier w większym stopniu wykorzystujących procesor lub innych zadań zależnych od częstotliwość CPU spadek wydajności będzie drastyczny.

LG Gram 17 – nagrzewanie się obudowy

Skromny system chłodzenia nie radzi sobie sprawnie z odprowadzaniem ciepła nawet od procesora o mocno obniżonym taktowaniu, a wysoka temperatura CPU znajduje swoje odzwierciedlenie na powierzchni korpusu urządzenia i w najcieplejszym obszarze panelu roboczego przekraczała 48 stopni Celsjusza. Spód urządzenia pozostawał nieco chłodniejszy, choć i tak temperatura zbliżała się do 40 stopni. Mimo, że temperatury mieszczą się w przedziałach spotykanych w ultramobilnych komputerach, to dłuższe korzystanie z laptopa podczas intensywnego obciążenia może być mało komfortowe, zwłaszcza podczas grania czy pisania ze względu na ciepłe rejony klawiatury.

LG Gram 17 temperatura obudowy

LG Gram 17 temperatura obudowy

 

LG Gram 17 – głośność

Pojedynczy ciepłowód i niewielki aluminiowy radiator nie radzą sobie z pasywnym odprowadzaniem ciepła z procesora nawet wówczas, gdy komputer nie jest intensywnie wykorzystywany. Dlatego, nawet podczas mniej wymagających zadań muszą być nierzadko wspierane pracą wentylatora, który działając na wolnych obrotach generuje dźwięk na poziomie 21,2 dBA. Natomiast podczas intensywnego obciążenia wentylator pracujący z maksymalną szybkością generuje hałas na poziomie 30,5 dBA. Nie są to najlepsze wyniki, a w obu testach zdarzało się, że lepiej wypadały ultramobilne laptopy nawet wyposażone w dedykowane karty graficzne. Osoby, dla których taki poziom dźwięku jest ciągle zbyt wysoki mogą włączyć w oprogramowaniu producenta Tryb Cichy. Skutkuje on rzadszym włączaniem wentylatora podczas niewielkiego obciążenia (i zapewne jeszcze większym spadkiem wydajności podczas obciążenia).

LG Gram 17 głośność spoczynek

LG Gram 17 głośność obciążenie

LG Gram 17 – czas działania

Najnowsze Gramy, zarówno omawiany 17-calowy jak i te mniejsze z ekranami o przekątnej 14 i 15 cali, wyposażone są w akumulatory o pojemności 72 Wh. Według zapewnień LG, w przypadku największego modelu tak pojemna bateria umożliwia nawet 19,5 godziny działania na zasilaniu akumulatorowym (MobileMark 2014; jasność min. 150 cd/m2). W naszych testach przy jasności ekranu ustawionej na nieco wyższym poziomie (180 cd/m2) mogliśmy przeglądać internet przez niemal 13 godzin, a przy wyłączonej karcie bezprzewodowej oglądać filmy w rozdzielczości FullHD przez ponad 15 godzin. To zdecydowanie jedne z najlepszych wyników spośród wszystkich testowanych przez nas do tej pory laptopów.

LG Gram 17 czas działania

LG Gram 17 czas działania

6