artykuły

LG Gram 17 17Z990 − test ultralekkiego laptopa z 17-calowym wyświetlaczem

Jak ważna jest waga

22
15 sierpnia 2019, 18:48 Mariusz Kolmer

LG Gram 17 – wygląd

Design Grama cechuje się skrajnym minimalizmem. Obudowa została wykonana w całości ze stalowoszarego stopu karbonowo-magnezowego, a jedynym akcentem jest cienki, błyszczący napis „gram” na środku klapy laptopa. Jednak nie tylko wzornictwo jest minimalne. Również waga i wymiary zostały maksymalnie zredukowane, a Gram cechuje się rekordowo niską jak na 17-calowe urządzenie wagą, zaledwie 1,3 kilograma oraz rozmiarami bliskimi urządzeniom z ekranami o przekątnej 15 cali.

LG Gram 17 17Z990

Niestety, tak ekstremalna redukcja wagi niosła za sobą spore konsekwencje. Zarówno pokrywa jak i sam panel roboczy mocno się uginają i sprawiają wrażenie, choć solidnych i dobrze spasowanych, to wykonanych z plastiku. Mimo to, laptop może pochwalić się certyfikatem MIL-STD-810G potwierdzającym odporność na pył, wysokie i niskie temperatury, ciśnienie oraz upadki. Jednak tym ostatnim laptop poddawany był będąc w pudełku, zatem w codziennym życiu „militarny standard” może nie być przydatny (o ile nie lubimy przypadkowo upuszczać swoich zapakowanych sprzętów).

LG Gram 17 17Z990

Jak na tak cienkie urządzenie laptop wyposażony jest w przyzwoitą ilość i rodzaj złącz. Na lewym brzegu Grama umieszczono złącze USB 3.0 (3.1 Gen. 1) typu A, pełnowymiarowy port HDMI (1.4) oraz USB 3.1 Gen. 2 typu C obsługujące Thunderbolt 3, dzięki któremu można znacznie zwiększyć możliwości urządzenia, na przykład podłączając dodatkowy monitor 4K czy nawet zewnętrzną kartę graficzną.

LG Gram 17 17Z990

Z prawej strony znajduje się czytnik kart microSD, zintegrowane wejście/wyście audio oraz dwa kolejne złącza USB 3.0 (3.1 Gen. 1) typu A. 

LG Gram 17 17Z990

 

LG Gram 17 – klawiatura i touchpad

Do tej pory nie mieliśmy okazji testować wielu laptopów od LG, zatem nie wiedzieliśmy czego możemy oczekiwać po klawiaturze stosowanej w Gramach. Na szczęście ta ma bardzo standardowy układ, dwustopniowe podświetlenie, a same przyciski cechują się sporym skokiem i wyraźnym punktem aktywacji. Dzięki temu klawiatura nie wymaga przyzwyczajenia, a pisanie jest komfortowe.

Na osobny akapit zasługuje czytnik linii papilarnych zintegrowany ze znajdującym się w prawym, górnym rogu klawiatury przyciskiem On/Off. Ten działa fenomenalnie. Błyskawicznie rozpoznaje odcisk palca i momentalnie odblokowuje urządzenia. Co jeszcze bardziej cieszy, to nawet gdy komputer jest całkowicie wyłączony, naciśnięcie przycisku odpowiednim palcem nie tylko uruchomi urządzenie, ale też zaloguje do systemu bez konieczności dodatkowego celowego przykładania palca. Jest to doskonałe rozwiązanie, dużo lepsze od osobnych czytników spotykanych w innych urządzeniach.

LG Gram 17 17Z990 klawiatura

Świetnie spisuje się też gładzik. Jego powierzchnia jest duża i nie stawia palcom zbędnego oporu. Touchpad też dobrze radzi sobie z rozpoznawaniem dotyku jak i gestów, nawet na samych brzegach i w rogach, a zintegrowane z płytką przyciski mają bardzo przyjemny "klik" dzięki czemu nawigowanie w systemie czy przeglądarce internetowej jest bardzo przyjemne i łatwo pozwala zrezygnować z myszki. 

LG Gram 17 – budowa

Jak wspomnieliśmy wcześniej, Gram daje pewne możliwości rozbudowy. Dostanie się do środka laptopa na szczęście nie jest trudne, ale wymaga cierpliwości, bowiem wszystkie śruby zostały ukryte pod zaślepkami lub mocno przyklejonymi, gumowymi nóżkami. Dopiero po usunięciu tych elementów i okręceniu wkrętów można w łatwy sposób zdjąć dolny panel. Pierwsze, co większości zapewne rzuci się w oczy (poza ogromną ilością pustego miejsca), to biały akumulator z ogromnym oznaczeniem pojemności. Mimo wielu watogodzin, bateria zajmuje jednak bardzo mało przestrzeni. Podobnie jak podzielona na dwie części (co za pewne umożliwia stosowanie takiej samej we wszystkich wariantach Grama) płyta główna. Na niej znajduje się wspomniany, pusty slot na dodatkowy moduł pamięci oraz dwa złącza M.2 na nośniki danych. Warto zaznaczyć, że oba obsługują interfejs PCI-e 3.0 (x4 i x2) oraz standard NVMe, przez co decyzja LG o zastosowaniu SSD SATA wydaje się irracjonalna. Wątpliwości budzi również układ chłodzenia składający się z pojedynczego ciepłowodu, niewielkiego i bardzo cienkiego wentylatora o niewielkiej liczbie łopatek oraz ekstremalnie cienkiego aluminiowego radiatora, którego żeberka mają zaledwie 3 mm wysokości. Trzeba przyznać, że w wielu innych, lekkich laptopach widzieliśmy rozwiązania lepiej dopasowane do zastosowanych podzespołów.

LG Gram 17 17Z990

LG Gram 17 17Z990 ssd

LG Gram 17 17Z990 ssd pci express nvme

LG Gram 17 17Z990

LG Gram 17 17Z990

2