artykuły

Z wizytą w TCL w Shenzhen

24
30 czerwca 2019, 22:06 Paweł Pilarczyk

Ostatnio mieliśmy okazję odwiedzić siedzibę główną i fabryki firmy TCL w Shenzhen (Chiny). Jeśli jeszcze nie kojarzycie tej marki, to warto mieć ją na oku. Ten chiński producent jest w chwili obecnej wolumenowo drugim producentem telewizorów na świecie (zaraz po Samsungu) i ma apetyt na więcej – nie tylko w obszarze telewizorów.

Firma powstała już blisko 40 lat temu w Chinach i na przestrzeni lat wprowadziła na rynek produkty w dziesiątkach różnych kategorii. TCL ma na swoim koncie telewizory, dyktafony, aparaty fotograficzne, telefony komórkowe, odtwarzacze DVD, a nawet kasety magnetofonowe. Obecnie wytwarza także sprzęt AGD (lodówki, pralki, okapy kuchenne, klimatyzatory, golarki, szczoteczki do zębów itd.), zestawy domu inteligentnego („inteligentne” gniazdka elektryczne, czujniki dymu, inteligentne klamki do drzwi), a także soundbary czy słuchawki. Choć to istotne produkty w palecie TCL, to jednak flagowym sprzętem są jednak wciąż telewizory.

Najnowszej generacji telewizor TCL z podświetleniem strefowym Mini-LED
- demonstracja pokazuje imponujący kontrast i poziomy czerni

Firma ma własne fabryki na południu Chin, w Shenzhen, czyli technologicznej stolicy Państwa Środka. Odwiedziliśmy je na zaproszenie TCL osobiście i mogliśmy na własne oczy przekonać się, jak powstają nowoczesne telewizory LCD od samego początku.

Wejście do fabryki paneli LCD CSOT

Najważniejszym elementem każdego telewizora jest oczywiście ekran. TCL wytwarza ekrany w fabryce CSOT (China Star Optoelectronics Technology), której jest większościowym udziałowcem (ma w spółce 90% udziałów). Fabryka podzielona została na kilka sekcji, w których wycinane są panele LCD. Najstarsza, „generacji 4,5” (Gen 4.5) operuje na taflach szkła o wymiarach 920 na 730 mm – z takich fafli wycinać można relatywnie nieduże ekrany typu 46” lub mniejsze. Ale fabryka CSOP jest już przystosowana do wycinania ekranów z paneli 1300x1100 mm (Gen 5), 1500x1300 mm (Gen 5.5), 1850 na 1500 mm (Gen 6), 2200x1870 mm (Gen 7), 2250x1950 (Gen 7.5), 2460x2160 mm (Gen 8), 2500x2200 mm (Gen 8.5) i wreszcie 3370x2940 mm (Gen 11) – zwróćcie uwagę, że w tym ostatnim przypadku mówimy o fafli szkła o wymiarach 3,4 na 2,9 metra!

Porównanie rozmiarów tafli szkła w skali 1:1

Najpopularniejsze ekrany wytwarzane w fabryce CSOP mają przekątną 55 lub 65 cali, ale przedstawiciele TCL sugerują, że już niedługo standardowy telewizor będzie miał ekran 75”, a fabryki firmy są gotowe do wytwarzania także większych telewizorów, których przekątne mogą dochodzić nawet do 110 cali.

TCL to firma, która skupia się na rozwoju standardu QLED, wspólnie z Samsungiem (który jest też udziałowcem w fabryce CSOT). Przedstawiciele TCL mają świadomość, że w chwili obecnej ekrany OLED zapewniają lepsze parametry kontrastu, ale mimo to uważają, że technologia WOLED (White OLED), stosowana w telewizorach, nie ma przyszłości. Firma rozwija teraz panele LCD (QLED) ze strefowym podświetleniem diodami LED, które umożliwiają dynamiczne podświetlanie tylko tych fragmentów ekranu, na których wyświetlane są jakieś obrazy (w dodatku siła podświetlenia jest też regulowana). W efekcie czarne czy ciemne fragmenty będą naprawdę czarne, co pozwoli ekranom QLED zbliżyć się poziomem kontrastu do ekranów OLED. W obecnie produkowanych ekranach wciąż widać lekką poświatę wokół wyświetlanych elementów, zwłaszcza gdy patrzy się na ekran pod kątem. Ale w kolejnych generacjach ekranów technologia ma być usprawniana, więc różnica między QLED a OLED ma się coraz bardziej zacierać.

Technika LCD ma za to kilka przewag nad OLED-em już teraz. To możliwość wyświetlenia znacznie jaśniejszego obrazu, sięgającego poziomem nawet 2000 nitów (dla WOLED to najwyżej 700 nitów), a także wyższa trwałość (OLED, nawet najnowszej generacji, wciąż ma tendencję do wypalania się).

Z tego względu TCL nigdy nie będzie mieć telewizorów OLED, ale doskonalić będzie modele LCD (QLED).

W przyszłości technologia LCD zastąpiona będzie przez Micro-LED, o której wszyscy już słyszeliście. Micro-LED polega na tym, że każdy piksel obrazu składa się de facto z mikroskopijnej wielkości diod LED (czerwonej, zielonej, niebieskiej). Ale mówimy to diodach o rozmiarach poniżej 100 μm. Przykładowo Samsung w swoich ekranach The Wall stosuje diody o rozmiarach 700-800 μm, a taki rozmiar formalnie pozwala nazywać technologię „Mini-LED”, a nie „Micro-LED”. Nazwa „Micro-LED” stosowana jest przez Samsunga jedynie marketingowo.

Prawdziwe telewizory Micro-LED zobaczymy nie wcześniej niż za 5-7 lat. Nie będą wymagały podświetlania z tyłu za ekranem, jak w przypadku telewizorów LCD. Ich obraz będzie super jasny, a jednocześnie kontrastem będzie dorównywał lub przewyższał OLED-y.

Obecne trendy w telewizorach

Trochę wyskoczyliśmy w przyszłość, ale wróćmy do teraźniejszości. Jakie jeszcze trendy panują w telewizorach? Jednym z silniejszych jest obecnie stosowane systemów sztucznej inteligencji (AI) w bardzo wielu aspektach. Od rozpoznawania głosu (telewizorom możemy wydawać komendy językiem naturalnym), poprzez rozpoznawanie wyświetlanych na ekranie scen i dynamiczne dopasowywanie parametrów obrazu, aż po uczenie się preferencji użytkownika i proponowanie mu treści, które najprawdopodobniej go zainteresują (takie algorytmy już od dawna stosuje np. Netflix).

Technologiczne trendy w telewizorach

Inny trend to oczywiście 5G, czyli technologia, która umożliwi super szybką łączność - także telewizorom. Możliwe zastosowania to nie tylko strumieniowanie filmów w najwyższej jakości (obecnie już nawet 8K), ale także wideokonferencje  (systemy „telepresence"), czy strumieniowanie gier z niezauważalnym dla gracza opóźnieniem – nie będzie nam potrzebny fizycznie komputer czy konsola do gier, aby grać nawet w bardzo dynamiczne strzelanki.

Następny trend to internet rzeczy (IoT) – telewizor stanowić może centralny panel sterujący inteligentnymi urządzeniami gospodarstwa domowego: robotami sprzątającymi, ekspresami do kawy, kamerami IP, elektronicznymi zamkami do drzwi, klimatyzacją, roletami, okapami i tak dalej.

W samych telewizorach widzimy dynamiczny rozwój technologii wyświetlaczy. Już teraz do sprzedaży wchodzą telewizory z ekranami 8K z podświetleniem Mini-LED. Mają panele LCD, a diody Mini-LED są białego koloru i służą tylko do podświetlania strefowego.

Dostępne są też ekrany Mini-LED, w których obraz wyświetlają już same diody. Ekrany te czasem mylnie zwane są „Micro-LED”, o czym pisaliśmy wyżej. Na razie są bardzo drogie i dostępne tylko do zastosowań profesjonalnych (nie ma jeszcze telewizorów Mini-LED). Producenci pracują ponadto nad dalszą poprawą jakości obrazu – zwiększeniem gamutu kolorów, kontrastu, kątów widzenia itd.

Wreszcie, istotnym trendem jest design telewizorów. Nowoczesny telewizor nie może już tylko dobrze wyglądać, ale najlepiej, by stanowił designerski mebel sam w sobie i świetnie komponował się z pozostałymi meblami w pomieszczeniu. Stąd też eksperymenty producentów nad tym, by telewizor był nawet centralnym elementem wystroju wnętrza. TCL ma nawet dedykowaną linię telewizorów XESS, chociaż sami nie jesteśmy do końca przekonani, czy taki design nam odpowiada.

Jeden z modeli telewizorów linii TCL XESS

Nie tylko telewizory

Na samym początku tego tekstu wspomnieliśmy, że TCL produkuje nie tylko telewizory. Firma wytwarza także ekrany do smartfonów - również OLED - dla siebie samej. TCL ma licencję na produkowanie smartfonów pod markami Alcatel i BlackBerry, chociaż na rynku chińskim sprzedaje też urządzenia pod własną marką. Smartfony TCL mają też we wrześniu trafić do Europy.

Smartfon TCL 950 z 2016 roku (ze Snapdragonem 820 i ekranem Full HD IPS)

Zapewne słyszeliście o ostatnim prototypie smartfona Oppo z kamerą schowaną pod wyświetlaczem. Technologię tego wyświetlacza też opracował TCL, który dostarcza Oppo ekrany.

TCL wytwarza także wyświetlacze elastyczne OLED (które trafią do wyginanych smartfonów), jak również ekrany do zastosowania w przestrzeni publicznej (na lotniskach, dworcach kolejowych czy przystankach autobusowych). Ma także interaktywne "tablice dotykowe" (to wyświetlacze z dotykowymi ekranami), po których można pisać palcami.

W Chinach sprzedawana jest też bogata paleta sprzętów AGD, także smart (z wbudowanym WiFi i możliwością sterowania głosem). Ciekawą linią produktów są też zestawy domu inteligentnego - na przykład zamki do drzwi, które dzięki wbudowanym kamerom rozpoznają osoby uprawnione do ich otwarcia (alternatywnie można użyć odcisku palca lub kodu PIN - lub zwykłego klucza, jeśli wszystkie metody zawiodą). Niestety produkty te nie są jeszcze dostępne poza Chinami.

Do Europy trafią natomiast produkty z kategorii audio - soundbary czy słuchawki. TCL ma w swojej ofercie kilkanaście różnych modeli, od prostych i niedrogich rozwiązań po takie dla bardziej wymagających użytkowników. 

RaVen01Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
RaVen012019.06.30, 23:35
TCL ma telewizory z bardzo niskim inputlagiem i dobrą jakością obrazu szkoda, że u nas ich nie ma, niby jest Philips, ale ciężko o testy. Chiny są już azjatyckim krajem wysokich technologii, pełno studentów na zachodnich uniwersytetach, niezależna polityka, ciekaw jestem jak będą wyglądać za 10 lat.
wahooZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
wahoo2019.07.01, 00:28
No tak, na nowej 'lepszej' stronie Laba nie ma linków do bloga i teraz będziemy musieli wpisy reklamowe Piły oglądać na głównej.

p.s. Nie oznaczyliście tekstu jako sponsorowanego.
deton24Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
deton242019.07.01, 00:45
Nie ma żadnego bloga. Jest archiwum wpisów blogowych, z których skasowano lwią część wpisów bez ostrzeżenia, i bez wiedzy głównych zainteresowanych, a ostatni wpis tam pojawił się w lutym.
Na prawdę nie wiem administracjo, za co wy macie ludzi na tym portalu.
Edytowane przez autora (2019.07.01, 21:20)
crushZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
crush2019.07.01, 01:14
Rozbijać się po fabrykach to jest komu ale popracować na stroną i forum to nie ma.
wahooZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
wahoo2019.07.01, 02:17
Czy twój komentarz to jakaś subtelna sugestia, jakoby coś na stronie i forum wymagało poprawy?

:E
Pawel1148Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Pawel11482019.07.01, 02:34
Nowy Layout PCLABa sugeruje, że pojawiają się 2 artykuły w tygodniu... Brawo PCLAB.
raisinZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
raisin2019.07.01, 07:53
TCL nie jest właścicielem marki Blackberry. Ma prawa (licencję) do używania nazwy BB w swoich telefonach, ale właścicielem jest samo Blackberry Ltd.
radekrp90Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
radekrp902019.07.01, 09:29
Od kiedy wymiary podaje się w Niutonometrach? :)
Majestic12Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Majestic122019.07.01, 09:32
Pawel1148 @ 2019.07.01 02:34  Post: 1209126
Nowy Layout PCLABa sugeruje, że pojawiają się 2 artykuły w tygodniu... Brawo PCLAB.

Przecież na pclabie od zawsze był taki 'intuicyjny' układ głównej strony.
Randall_MemphisZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Randall_Memphis2019.07.01, 10:40
TCL mialo swoje 5 minut w ktorymz z filmow o agencie 007, czy mnie pamiec myli?
Zaloguj się, by móc komentować
1