artykułysponsorowane

QNAP NAS – klasyczne podejście do tematu centrów multimediów

4
24 czerwca 2019, 12:41 materiał we współpracy z firmą QNAP

Mogłoby się wydawać, że w dobie serwisów streamingowych i video-on-demand zrezygnujemy z posiadania własnych zbiorów multimediów – bibliotek filmów, muzyki czy zdjęć. 

Praktyka pokazuje jednak, że nic takiego się nie dzieje, i to z wielu różnych powodów: część użytkowników po prostu lubi „posiadać” (choćby w postaci cyfrowej) własne multimedia, części nie podoba się fakt, że określone płyty czy filmy potrafią ot tak bez zapowiedzi znikać z oferty serwisów, jeszcze inni „produkują” tak dużo własnych zdjęć i wideo, że domowe centrum  multimediów jest dla nich jednym skutecznym sposobem na zapanowanie na tymi wszystkimi plikami. Wszyscy oni potrzebują do tego celu urządzenia, które nie tylko przechowa wszystkie te multimedia, ale również pozwoli nimi wygodnie zarządzać, wygodnie udostępniać, kontrolować dostęp do treści, przesyłać do wielu różnych urządzeń multimedialnych… a także efektywnie chronić wszystkie dane. Innymi słowy, potrzebują serwera QNAP NAS. 

Czasy, w których serwery NAS były po prostu „sieciowymi dyskami” dawno minęły – nowoczesny QNAP NAS to de facto wydajny serwer wyposażony we w pełni funkcjonalny system operacyjny, komplet interfejsów sieciowych i multimedialnych, pilota zdalnego sterowania (opcjonalnie) i ogromną przestrzeń na dane. Wszystko to czyni z niego wymarzone rozwiązanie dla użytkowników chcących stworzyć nie tyle własną bibliotekę multimediów, co domowe centrum multimedialne, łączące cechy owej biblioteki, a także kompleksowego systemu udostępniania i przesyłania muzyki, filmów i zdjęć do dowolnych urządzeń i aplikacji.

Co istotne – wszystkie te zadania realizowane są niejako obok innych funkcji NAS-a firmy QNAP, co oznacza, że podstawowym zadaniem naszego urządzenia może być klasyczne „NAS-owe” zastosowanie takie jak backup danych czy serwer plików… a niezależnie od tego urządzenie może pełnić funkcję domowego centrum multimediów. To czyni z QNAP NAS rozwiązania bardzo atrakcyjne cenowo – bo funkcje multimedialne otrzymujemy niejako w pakiecie, bez dodatkowych opłat.

W pełni funkcjonalne centrum multimediów

Użytkownikom przyzwyczajonym do współczesnych serwisów streamingowych czy wideo na żądanie mogłoby się wydawać, że lokalna biblioteka multimediów będzie od nich odstawać pod względem możliwości czy wygody użytkowania. Ale nic bardziej mylnego – QNAP opracował bowiem zestaw aplikacji multimedialnych za sprawą których urządzenia oferuje absolutną większość funkcji znanych nam z usług online. Przechowywane na NAS-się multimedia możemy odtwarzać na wielu różnych urządzeniach – komputerach, telewizorach, projektorach, zestawach audio, tabletach, smartfonach, konsolach, etc. Co więcej, to NAS – dzięki wydajnym podzespołom – w wielu przypadkach bierze na swoje barki zadanie transkodowania wideo do postaci, która będzie optymalna dla danego urządzenia i pozwoli na ultra płynne odtwarzanie np. wideo HD. QNAP NAS może też obsługiwać wideo z napisami, oferuje kontrolę dostępu do plików (dzięki czemu możemy np. skonfigurować dane tak, by dzieci miały dostęp tylko do przeznaczonych dla nich bajek czy muzyki), a także wznawianie odtwarzania (również pomiędzy różnymi urządzeniami).

Dodajmy do tego fakt, iż QNAP obsługuje większość popularnych standardów udostępniania multimediów w sieci (np. DLNA/PLEX), co sprawia, że do biblioteki multimediów przechowywanych na NAS-ie bez problemu uzyskamy dostęp z dowolnego urządzenia obsługującego te standardy. Ale korzystanie z nich nie zawsze jest konieczne – większość modeli QNAP NAS oferuje bowiem wyjście HDMI, przez które NAS-a można wygodnie podłączyć do telewizora, amplitunera czy projektora.

Pełna wszechstronność

Z myślą o zastosowaniach multimedialnych QNAP oferuje cały zestaw aplikacji i narzędzi, z pomocą których każdy użytkownik może w kilka chwil stworzyć idealnie skrojone pod siebie centrum multimediów:

Cinema28 – aplikacja zmieniająca serwer QNAP NAS w centrum multimedialne, oferując wspólny interfejs do zarządzania wszystkimi zdjęciami, plikami muzycznymi i filmami. Pliki multimedialne można przesyłać strumieniowo do każdego z podłączonych urządzeń w różnych pomieszczeniach domu.

HD Station – aplikacja, dzięki której serwer QNAP NAS zmienia się w odtwarzacz multimedialny. Pozwala wygodnie zarządzać i przeglądać kolekcje wideo, muzyki oraz zdjęć, przechowywane na urządzeniu, przeglądać Internet, etc. Można nią wygodnie sterować pilotem lub smartfonem.

Plex Media Server – pozwala wygodnie przesyłać strumieniowo filmy i obrazy wideo na inne urządzenia, porządkować biblioteki multimediów i wygodnie wyszukiwać pliki audio, wideo i zdjęcia.

Qnap plex

Roon Server – aplikacja dla amatorów muzyki, rozpoznaje wszystkie utwory z biblioteki muzycznej zapisane na serwerze QNAP NAS, gromadząc je w cyfrowej połączonej bibliotece Roon. Pozwala przeglądać i odtwarzać muzykę przy użyciu interfejsu Roon, z obsługą odtwarzania wielostrefowego.

Qnap roon

Music Station, Video Station i Photo Station – wszechstronne aplikacje do obsługi poszczególnych typów multimediów.

Qnap photo

Qmusic, Qvideo oraz Qphoto – aplikacje mobilne, dostępne dla systemów Apple iOS oraz Google Android, pozwalające na wygodne odtwarzanie multimediów z NAS-a na smartfonie czy tablecie. Co istotne, Qmusic bez problemu współpracuje z Apple CarPlay i Android Auto, dzięki czemu możemy odtwarzać muzyką z NAS-a również w aucie.

Warto też zaznaczyć, że w ofercie QNAP znajdziemy ogromny wybór serwerów NAS idealnie nadających się do takich zastosowań – aczkolwiek warto tu wymienić jedną konkretną nowość, czyli model
HS-453DX, wyróżniający się dyskretną, elegancką obudową (która sprawia, że urządzenie wygląda jak element zestawu audio-wideo) oraz z zastosowaniem pasywnego chłodzenia, dzięki któremu NAS pracuje absolutnie bezgłośnie.

Ten konkretny model już w standardowej konfiguracji zapewnia użytkownikowi ogromną przestrzeń na dane oraz niesamowitą wydajność. W QNAP HS-453DX można zamontować dwa dyski 3,5” i dwa moduły M.2, co może przełożyć się nawet na ponad 20 TB (w zależności od tego, jakie HDD/M.2 SSD wybierze użytkownik) na pliki i multimedia. Co więcej – połączenie tradycyjnych, pojemnych HDD z ultraszybkimi dyskami M.2 SSD pozwala na efektywne korzystanie z automtycznego tieringu Qtier™, czyli technologii optymalizującej wykorzystanie przestrzeni dyskowej. Dzięki niej najczęściej wykorzystywane dane zapisywane są na najszybszych nośnikach SSD, a dane, które odczytywane są rzadziej – na wolniejszych, ale za to pojemnych HDD. Takie rozwiązanie zapewnia maksymalnie efektywne wykorzystanie posiadanych napędów.

Gdyby zaś zdarzyło się, że użytkownik zdoła zapełnić zamontowane w modelu HS-453DX dyski, to zawsze może w łatwy sposób rozszerzyć pojemność NAS-a, korzystając z jednej z wielu dostępnych obudów rozszerzających QNAP (np. nowej 4-zatokowej obudowy RAID TR-004).

Multimedia skutecznie chronione

Dodajmy, że oprócz wszystkich opisanych powyżej funkcji i narzędzi multimedialnych, QNAP NAS to jednocześnie pełnoprawny, klasyczny NAS, oferujący zaawansowane funkcje ochrony i backupu danych - w tym również backupu migawkowego, skutecznie chroniącego użytkownika przed konsekwencjami ataku oprogramowania ransomware. To ostatnie rozwiązanie jest niezwykle wygodną, bezpieczną i użyteczną metodą ochrony naszych danych – pozwala bowiem zapisywać wiele wersji (migawek) backupu użytkownika i łatwo wrócić do odpowiedniej z nich w przypadku awarii, ataku ransomware czy przypadkowej skasowania. Warto dodać, że do niedawno obsługę migawek oferowały jedynie najbardziej zaawansowane (i najdroższe) modele NAS-ów na rynku – jednak obecnie mogą z nich korzystać użytkownicy większości produktów QNAP. Wszystko to oznacza, że na QNAP NAS nasze multimedia są nie tylko łatwo dostępne i wygodne do organizowania… ale również absolutnie bezpieczne i zapisane na lata. A to coś, czego popularne abonamentowe usługi multimedialne nie są w stanie nam zagwarantować.

Więcej informacji o rozwiązaniach QNAP do obsługi multimediów można znaleźć na stronie firmy

obcyZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
obcy2019.06.25, 07:15
Małe deja vu na początku tekstu ;-)
Amidamaru1410Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Amidamaru14102019.06.25, 11:27
'...oraz z zastosowaniem pasywnego chłodzenia, dzięki któremu NAS pracuje absolutnie bezgłośnie.'
Sam NAS i owszem. Należy pamiętać, że dyski do ciągłej pracy raczej bezgłośne nie są . No chyba że mówimy o konfiguracji AF ;)
raisinZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
raisin2019.07.01, 07:55
Amidamaru1410 @ 2019.06.25 11:27  Post: 1208427
'...oraz z zastosowaniem pasywnego chłodzenia, dzięki któremu NAS pracuje absolutnie bezgłośnie.'
Sam NAS i owszem. Należy pamiętać, że dyski do ciągłej pracy raczej bezgłośne nie są . No chyba że mówimy o konfiguracji AF ;)

jeśli SSD to bezgłośnie
AshiZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Ashi2019.07.01, 17:46
No jasne, na co Freenas, ZFS i ECC skoro wystarczy taki QNAP aby dane były 'absolutnie bezpieczne i zapisane na lata'. :D
Papier wszystko przyjmie, wiadomo, szczególnie jak sponsorowany ;)
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1