artykuły

Tanie klawiatury mechaniczne – test popularnych modeli w cenach do 250 złotych

32
27 sierpnia 2019, 14:01 Damian Lejnert
SPC Gear GK540 Magna RGB
Cena od 239.00 zł do 239.00 zł

SPC Gear GK540 Magna RGB (Kailh Brown)

W naszym zestawieniu nie mogło też zabraknąć modelu marki SPC Gear. Jest nim model GK540 Magna RGB, który wśród graczy cieszy się naprawdę dużym uznaniem. Co więcej, to jedna z najlepiej wycenionych klawiatur pełnowymiarowych w teście. Czy wykonanie z dobrej jakości materiałów oraz przełączniki Kailh są w stanie uplasować ją na podium zestawienia? Przekonajmy się.

SPC Gear GK540 Magna RGB – dane techniczne według producenta
Przełączniki Kailh Brown
Trwałość przełączników

50 mln kliknięć

Swobodnie spoczywająca masa potrzebna do aktywacji 55 g
Próg aktywacji 2 mm
Próbkowanie 1000 Hz
Waga 1180 g
Wymiary 444,5 mm × 133,5 mm × 22,5 mm
Antighosting pełna obsługa dla wszystkich klawiszy
Oświetlenie LED, wielokolorowe, regulowane
Cena

239 zł

 

SPC Gear GK540 Magna RGB (Kailh Brown) – jakość wykonania

Model SPC Gear GK540 Magna RGB przez wielu graczy uważany jest za jedną z najlepiej wykonanych konstrukcji w kwocie do 250 złotych i w gruncie rzeczy trudno się temu dziwić. Od razu po wyjęciu z pudełka czuć, że to solidny i ciężki model. Jest też bardzo wytrzymały ze względu na materiały użyte do jego budowy − gruby i twardy plastik (wykonano z niego ramę urządzenia) oraz grubą metalową płytę na wierzchu urządzenia, na której zamontowano przełączniki.

Podoba nam się to, jak dużą uwagę przywiązano do dbałości o detale. Wystarczy spojrzeć na sposób łączenia ramy z wierzchem. Nie znajdziemy tu odstających, niedoszlifowanych elementów, które mogłyby wpłynąć na komfort użytkowania. W trakcie testów klawiatura nie uginała się nawet pod silnym naciskiem. Nie jest też podatna na żadne odkształcenia. Nie spotkaliśmy się ze skrzypieniem klawiszy ani strzelaniem plastiku, z którego wykonano ramę. Podobnie jak Patriot Viper V730, tak i model GK540 nie ma się czego wstydzić na tle nawet znacznie droższej konkurencji. Chcielibyśmy, aby każda klawiatura mechaniczna w kwocie do 250 złotych była tak dokładnie wykonana.

Tył urządzenia również odbiega od tego, co do tej pory widzieliśmy w tanich klawiaturach mechanicznych, ze względu na charakterystyczny kanał, który pozwala na wygodne ułożenie przewodu. Podoba nam się to, że jest on bardzo przemyślany − nie wychodzi na prawy ani lewy bok urządzenia, co mogłoby przeszkadzać w korzystaniu z myszy.

Bardzo ciekawym elementem konstrukcji jest też specjalne miejsce na klucz do kapsli. Pozwala on na szybki demontaż nasadek, a dodatkowe miejsce przyda się, aby go nie zgubić.

Jednymi z najważniejszych elementów spodu urządzenia są jednak paski materiału przeciwpoślizgowego, które zapobiegają przemieszczaniu się urządzenia w trakcie użytkowania. W modelu GK540 Magna RGB znajdziemy cztery tego typu elementy. Na pochwałę zasługują dodatkowe stopki, które również zostały pokryte gumą. To bardzo dobre posunięcie, które zapewni stabilność bez względu na to, czy postanowimy z nich skorzystać.

Bardzo dużą zaletą modelu GK540 Magna RGB jest również przewód. Mierzy 1,8 m i jest średniej grubości. Poprowadzony został w solidnym, twardym oplocie. Przewód nie należy do zbyt giętkich, jednak bez trudu udało się nam ułożyć go tak, aby nie przeszkadzał w trakcie użytkowania. Nie ma tu mowy o strzępiących się nitkach czy też przecieraniu. Zakończony został pozłacanym wtykiem USB.

SPC Gear GK540 Magna RGB (Kailh Brown) – przełączniki i nasadki

Model SPC Gear GK540 Magna RGB wyposażono w przełączniki Kailh. Egzemplarz testowy dotarł do nas  z przełącznikami Kailh w wersji Brown, które testowaliśmy już w innych urządzeniach. Czy brązowe przełączniki w tej klawiaturze różnią się działaniem od przełączników Kailh Brown montowanych w innych modelach? Naszym zdaniem tak, jednak wynika to przede wszystkim z jakości nasadek oraz tego, jak zostały wykonane. Same mechanizmy działają dokładnie tak samo. Są więc płynne, a ich aktywacja nie jest wyczuwalna tak dobrze, jak w przypadku Cherry MX Brown. Podobnie jak w innych modelach, tak i tutaj pracują naprawdę cicho − sprawdzą się w trakcie nocnych rozgrywek.

Bardzo spodobały nam się też nasadki SPC Gear GK540 Magna. Zostały bardzo starannie wykonane. To jednak w dalszym ciągu ten sam materiał, z którym spotkaliśmy się w innych klawiaturach, a mianowicie ABS. Po długim czasie użytkowania nasadki z pewnością stracą swoją gładką, lekko matową powłokę. Doceniamy jednak to, że znaki widoczne na ich powierzchni zostały precyzyjnie wycięte. Podoba nam się ich krój. Są bardzo czytelne nawet bez zastosowania dodatkowego podświetlenia. Nie spotkamy tu również nadrukowanych oznaczeń funkcji alternatywnych. To bardzo duża zaleta, która sprawia, że nie będziemy musieli martwić się o ich przecieranie.

SPC Gear GK540 Magna RGB (Kailh Brown) – wygoda

Klawiatura SPC Gear GK540 Magna RGB jest również bardzo wygodna. Wpływa na to przede wszystkim świetne wykonanie.

Jest to model o wysokim profilu klawiszy, co w połączeniu z ramą daje wysokość 38 mm (w najwyższym punkcie). Co prawda w specyfikacji producenta możemy przeczytać, że wysokość to 22,5 mm, jednak jest to wysokość najwyższego punktu ramy bez uwzględnienia klawiszy. Komfort użytkowania klawiatury z pewnością poprawiłaby dobrej jakości podkładka. ZJest ona dostępna w modelu GK550 Omnis, jednak model ten jest droższy od bohatera naszego testu o około 40 złotych. 

Mimo wszystko nawet bez dodatkowej podkładki pod nadgarstki z urządzenia korzysta się bardzo dobrze. Podczas testu nawet długie godziny użytkowania nie powodowały bólu palców ani nadgarstków. To bardzo istotne, szczególnie dla graczy, którzy lubią wielogodzinne maratony.

SPC Gear GK540 Magna RGB (Kailh Brown) – funkcjonalność

SPC Gear GK540 Magna zaskakuje nie tylko dobrą jakością wykonania, ale również funkcjonalnością. Model ten wyposażono w wiele funkcji dodatkowych, które choć nie należą do najbardziej zaawansowanych, z całą pewnością okazują się użyteczne. Znajdziemy tu przede wszystkim klasyczne funkcje multimedialne (głośniej, ciszej, przewiń, pauza). Co więcej, model ten współpracuje z dedykowanym oprogramowaniem, które pozwala na konfigurację wybranych przycisków, a nawet nagrywanie makr. 

Oprogramowanie jest wyjątkowo przejrzyste i spośród narzędzi innych tanich klawiatur mechanicznych działa najlepiej. Każda z funkcji w oprogramowaniu działa bez zarzutu. Możliwa jest konfiguracja i zapisanie maksymalnie trzech profili.

Nie mamy też żadnych zastrzeżeń co do działania funkcji antighosting. Technika ta wspiera działanie wszystkich klawiszy.

Jednym z największych plusów jest w pełni konfigurowalne podświetlenie. Użytkownik może wybrać sposób oświetlenia spośród 16 dostępnych efektów. Możliwe jest ustawienie oświetlenia jedynie wybranych klawiszy.

SPC Gear GK540 Magna RGB – wyniki testów
Jakość wykonania 6/6 – wzorowa. Model SPC Gear GK540 Magna RGB przez wielu graczy uważany jest za jedną z najlepiej wykonanych konstrukcji w kwocie do 250 złotych i w gruncie rzeczy trudno się temu dziwić. Od razu po wyjęciu z pudełka czuć, że to solidny i ciężki model. Jest też bardzo wytrzymały ze względu na materiały użyte do jego budowy − gruby i twardy plastik (wykonano z niego ramę urządzenia) oraz grubą metalową płytę na wierzchu urządzenia, na której zamontowano przełączniki
Jakość użytych materiałów 6/6 – wzorowa. Bardzo dobrej jakości plastik, guma przeciwpoślizgowa, metal, przewód poprowadzony w oplocie
Trwałość oznaczeń na klawiszach / jakość kroju znaków

4/6 – dobra. Podobały nam się nasadki SPC Gear GK540 Magna. Zostały bardzo starannie wykonane. To jednak w dalszym ciągu ten sam materiał, z którym spotkaliśmy się w innych klawiaturach − ABS. Po długim czasie użytkowania z pewnością stracą swoją gładką, lekko matową powłokę. Doceniamy, że znaki widoczne na ich powierzchni zostały precyzyjnie wycięte. Bardzo podoba nam się ich krój. Są bardzo czytelne nawet bez dodatkowego podświetlenia. Nie ma tu nadrukowanych oznaczeń funkcji alternatywnych. To duża zaleta, która sprawia, że nie będziemy musieli martwić się o ich przecieranie

Antighosting 6/6 – wzorowa. Pełna obsługa wszystkich klawiszy
Stabilność na biurku 6/6 – wzorowa. W trakcie testów nie spotkaliśmy się z negatywnym efektem „pływania”
Sztywność pod naciskiem 6/6 – wzorowa. Pomimo plastikowej ramy całość jest bardzo sztywna i nie ugina się pod mocnym naciskiem
Wygoda ułożenia dłoni (bez podkładki)

4,5/6 – dobra. Klawiatura SPC Gear GK540 Magna RGB jest bardzo wygoda. Wpływa na to przede wszystkim świetnie wykonanie. To model o wysokim profilu klawiszy, co w połączeniu z ramą daje wysokość 38 mm (w najwyższym punkcie). W specyfikacji producenta możemy przeczytać, że wysokość to 22,5 mm, jednak jest to najwyższy punkt ramy bez uwzględnienia klawiszy. Komfort użytkowania klawiatury z pewnością poprawiłaby dobrej jakości podkładka. Jest ona dostępna w modelu GK550 Omnis, który jest droższy od bohatera testu o około 40 złotych

Wygoda ułożenia dłoni (z podkładką) Nie dotyczy
Możliwość zmiany kąta nachylenia Jest – mała (regulacja jednostopniowa)

Ogólna funkcjonalność

5,5/6 – bardzo dobra. SPC Gear GK540 Magna zaskakuje nie tylko dobrą jakością wykonania, ale również funkcjonalnością. Model ten wyposażono w funkcje dodatkowe, które, choć nie należą do najbardziej zaawansowanych, to z całą pewnością okazują się użyteczne. Znajdziemy tu przede wszystkim klasyczne funkcje multimedialne (głośniej, ciszej, przewiń, pauza). Model ten współpracuje z dedykowanym oprogramowaniem, które pozwala na konfigurację wybranych przycisków, a nawet nagrywanie makr
Łatwość czyszczenia

6/6 – wzorowa. Wierzchnią część konstrukcji (ramę, nasadki) można bez większych trudności doczyścić. Wyciąganie okruszków z wnętrza urządzenia ułatwia otwarta budowa (klawisze nie są zabudowane wewnątrz ramy)

SPC Gear GK540 Magna RGB
Zalety
  • wzorowa jakość wykonania
  • wzorowa jakość użytych materiałów
  • wzorowe działanie przełączników Kailh Brown
  • wygoda użytkowania i stabilność na biurku
  • funkcjonalność
  • łatwość czyszczenia
  • przydatne, w pełni konfigurowalne oświetlenie RGB
  • cena
Wady
  • brak dodatkowej podkładki pod nadgarstki
Do testów dostarczył:SPC Gear
Cena w dniu publikacji (z VAT):239 zł
Zobacz bieżące oferty:
mediaexpert.pl
235 zł
Avans.pl
236 zł
Electro.pl
236 zł
zadowolenie.pl
239 zł
Komputronik.pl
239 zł
MediaMarkt.pl
239 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
9