artykuły

Tanie klawiatury mechaniczne – test popularnych modeli w cenach do 250 złotych

33
27 sierpnia 2019, 14:01 Damian Lejnert

Patriot Viper V730 (Kailh Brown)

Wybierając najciekawsze modele do zestawienia, nie mogliśmy pominąć jednej z najbardziej obiecujących klawiatur na rynku, a mianowicie Patriot Viper V730. Dlaczego zwróciliśmy na nią uwagę? Wyposażona jest w świetne przełączniki Kailh i podkładkę pod nadgarstki oraz wydaje się naprawdę znakomicie wykonana. Co więcej, jest atrakcyjnie wyceniona, co z pewnością zwróci uwagę wielu użytkowników.

Patriot Viper V730 – dane techniczne według producenta
Przełączniki Kailh Brown
Trwałość przełączników

50 mln kliknięć

Swobodnie spoczywająca masa potrzebna do aktywacji 55 g
Próg aktywacji 2 mm
Próbkowanie 1000 Hz
Waga 1120 g
Wymiary 458 mm × 220 mm × 44 mm
Antighosting pełna obsługa dla wszystkich klawiszy
Oświetlenie LED, czerwone, regulowane
Cena

229 zł

 

Patriot Viper V730 (Kailh Brown) – jakość wykonania

Od pierwszych sekund użytkowania czuć, że Viper V730 to model dla wymagających użytkowników. Widać to przede wszystkim po jego wykonaniu. To jedna z najlepiej wykonanych klawiatur w teście ze względu na zastosowanie materiałów bardzo dobrej jakości. Podobnie jak w innych modelach, tak i tutaj ramę wykonano z plastiku. Nie jest to jednak tani i cienki plastik. Jest wyjątkowo gruby i bardzo twardy, co sprawia naprawdę dobre wrażenie. Nie mogło też zabraknąć wierzchniej płyty wykonanej z metalu. Każdy z elementów spasowano ze sobą naprawdę starannie. W konstrukcji nie doszukaliśmy się żadnych nieprawidłowości, ani poważniejszych, wpływających na jakość użytkowania, ani drobnych, które mają znaczenie jedynie dla estetyki urządzenia.Nie zaobserwowaliśmy też uginania się ramy, podatności na odkształcenia ani trzasków czy skrzypnięć. Wszystko jest tu w jak najlepszym porządku. Co więcej, model ten dorównuje wykonaniem nawet dwa razy droższym urządzeniom.

Nie mamy też żadnych zastrzeżeń do spodu klawiatury. Jest tu aż pięć elementów przeciwpoślizgowych oraz dodatkowe stopki umożliwiające regulację kąta nachylenia. Podobnie jak w testowanym przez nas modelu HP, tak i tutaj zostały one pokryte dodatkową warstwą materiału przeciwpoślizgowego. Sprawia to, że na stabilność urządzenia naprawdę nie można narzekać.

Pewnym minusem okazuje się jednak montaż podkładki. Wystarczy zerknąć, by zrozumieć, że jej demontaż jest niemożliwy. Odczują to przede wszystkim osoby, które na biurku nie mają zbyt wiele miejsca.

Nie rozczarował nas przewód klawiatury. Mierzy 1,8 m i jest dość giętki. Nie mieliśmy nawet najmniejszych problemów z jego ułożeniem. Zabezpieczony został dodatkowym czarno-czerwonym oplotem, który jest naprawdę solidny. Nie doszukaliśmy się żadnych oznak, które mogłyby sugerować niską jakość. Zakończony został pozłacanym wtykiem USB.

Patriot Viper V730 (Kailh Brown) – przełączniki i nasadki

Model Patriot Viper V730 to jedna z najciekawszych klawiatur na rynku nie tylko ze względu na świetne wykonanie. Ma również uznane i cenione przełączniki Kailh w wersji Brown, z którymi spotkaliśmy się już przy okazji testów modelu Modecom Volcano Gamer.

Musimy przyznać, że podobnie jak w klawiaturze Modecom, tak i tutaj sprawdzają się one wyśmienicie. Już od pierwszych sekund użytkowania da się wyczuć łagodny i charakterystyczny próg aktywacji. Duży plus to również dynamika oraz płynność działania. Ich praca jest dokładnie taka sama jak w konstrukcji Modecom Volcano Gamer. Oznacza to, że użytkownicy mogą liczyć na świetnie działające, uniwersalne mikroprzełączniki, które sprawdzą się nie tylko w trakcie grania, ale również w pracy i typowym, codziennym użytkowaniu. Nie mamy wątpliwości, że zostawiają one w tyle wszystkie inne brązowe przełączniki, które możemy spotkać w tanich klawiaturach mechanicznych.

Na wszelki wypadek postanowiliśmy też sprawdzić jakość ich montażu. Nie doszukaliśmy się żadnych luzów czy też braków, które mogłyby negatywnie wpłynąć na jakość wykonania. Przełączniki zamontowano z bardzo dużą dbałością o detale.

Jednym z największych atutów klawiatury są nasadki klawiszy. Są charakterystycznie wyprofilowane i naprawdę dobrze wykonane. Bardzo podoba nam się też krój znaków. Co więcej, nawet alternatywne znaki na klawiszach funkcyjnych zostały precyzyjnie wycięte. To miła odmiana, która sprawia, że użytkownicy nie będą musieli martwić się ich zdzieraniem. Krój znaków, choć dobrze dobrany, może dla niektórych okazać się mało czytelny, szczególnie po dezaktywacji czerwonego oświetlenia klawiatury. Całość oceniamy jednak na szkolną czwórkę.

Patriot Viper V730 (Kailh Brown) – wygoda

Nietrudno zgadnąć, że ze względu na dodatkową podpórkę pod nadgarstki oraz świetne wykonanie model V730 okazuje się jedną z najwygodniejszych klawiatur w naszym zestawieniu. Korzystanie z niej to czysta przyjemność. Nie ma tu mowy o bólu palców, nadgarstków czy innych niedogodnościach towarzyszących użytkowaniu. Nie ulega wątpliwości, że świetna jakość wykonania również przekłada się na wygodę. Warto podkreślić, że to jeden z najstabilniejszych modeli w teście. Nawet w trakcie najbardziej dynamicznego użytkowania nie spotkaliśmy się z efektem pływania”. Należy jednak pamiętać, że model ten jest naprawdę duży ze względu na wbudowaną podkładkę, co może się okazać problemem dla niektórych użytkowników mających małe biurka. Wolelibyśmy, aby była odpinana. Jeśli jednak mielibyśmy wybierać między takim stanem rzeczy a brakiem podkładki, nie zrezygnowalibyśmy z niej.

Patriot Viper V730 (Kailh Brown) – funkcjonalność

Funkcjonalność to w gruncie rzeczy jedyna wada modelu V730. Klawiatura ta nie została wyposażona w choćby najprostsze oprogramowanie. Co więcej, nie znajdziemy tu wielu ukrytych funkcji, które mogłyby okazać się użyteczne. Co prawda bez trudu wyregulujemy głośność czy przewiniemy odtwarzanie do następnego utworu, jednak to trochę za mało, aby móc mówić o wygodnej kontroli narzędzi, z których aktualnie korzystamy.

Nie mamy zastrzeżeń do techniki antighosting. Działa bez zarzutu.

Bardzo podoba nam się możliwość personalizacji oświetlenia. Można stworzyć do pięciu profili z własnymi ustawieniami. Cieszy nas, że możliwe jest wybranie nawet kilku przycisków, które mają być podświetlane. Możemy też liczyć na wbudowane zestawy oraz bez trudu skonfigurujemy własne za pomocą specjalnych kombinacji.

Patriot Viper V730 – wyniki testów
Jakość wykonania 6/6 – wzorowa. Viper V730 to model dla wymagających użytkowników przede wszystkim ze względu na wykonanie. To jedna z najlepiej wykonanych klawiatur w teście ze względu na zastosowanie materiałów bardzo dobrej jakości. Podobnie jak w innych modelach, tak i tutaj ramę wykonano z plastiku. Nie jest to tani i cienki plastik, ale wyjątkowo gruby i bardzo twardy, co sprawia naprawdę dobre wrażenie. Nie mogło też zabraknąć wierzchniej płyty wykonanej z metalu. Każdy z elementów spasowano ze sobą naprawdę starannie. W konstrukcji nie doszukaliśmy się żadnych nieprawidłowości, ani poważnych braków wpływających na użytkowanie, ani drobnostek, które mają znaczenie tylko dla estetyki urządzenia
Jakość użytych materiałów 6/6 – wzorowa. Bardzo dobrej jakości plastik, guma przeciwpoślizgowa, metal, przewód poprowadzony w oplocie
Trwałość oznaczeń na klawiszach / jakość kroju znaków

4/6 – dobra. Jednym z największych atutów klawiatury są również nasadki klawiszy. Są charakterystycznie wyprofilowane i naprawdę dobrze wykonane. Bardzo podoba nam się też krój znaków. Nawet alternatywne znaki na klawiszach funkcyjnych zostały precyzyjnie wycięte. To miła odmiana, która sprawia, że użytkownicy nie będą musieli martwić się ich zdzieraniem. Krój znaków, choć dobrze dobrany, może dla niektórych okazać się mało czytelny po dezaktywacji czerwonego oświetlenia klawiatury. 

Antighosting 6/6 – wzorowa. Pełna obsługa wszystkich klawiszy
Stabilność na biurku 6/6 – wzorowa. W trakcie testów nie spotkaliśmy się z negatywnym efektem pływania
Sztywność pod naciskiem 6/6 – wzorowa. Pomimo plastikowej ramy całość jest bardzo sztywna i nie ugina się pod mocnym naciskiem
Wygoda ułożenia dłoni (bez podkładki)

Nie dotyczy

Wygoda ułożenia dłoni (z podkładką) 6/6 - wzorowa. Ze względu na dodatkową podpórkę pod nadgarstki oraz świetne wykonanie model V730 okazuje się jedną z najwygodniejszych klawiatur w zestawieniu. Korzystanie z niej to czysta przyjemność. Nie ma mowy o bólu palców, nadgarstków czy innych niedogodnościach
Możliwość zmiany kąta nachylenia Jest – mała (regulacja jednostopniowa)

Ogólna funkcjonalność

3/6 – dostateczna. Funkcjonalność to w gruncie rzeczy jedyna wada modelu V730. Klawiatura nie została wyposażona w choćby najprostsze oprogramowanie. Co więcej, nie znajdziemy tu wielu ukrytych funkcji, które mogłyby okazać się naprawdę użyteczne. Bez trudu wyregulujemy głośność czy przewiniemy odtwarzanie do następnego utworu, jednak to trochę za mało, aby móc mówić o wygodnej kontroli narzędzi, z których aktualnie korzystamy
Łatwość czyszczenia

6/6 – wzorowa. Wierzchnią część konstrukcji (ramę, nasadki) można bez większych trudności doczyścić. Wyciąganie okruszków z wnętrza urządzenia ułatwia otwarta budowa (klawisze nie są zabudowane wewnątrz ramy)

Patriot Viper V730
Zalety
  • wzorowa jakość wykonania
  • wzorowa jakość użytych materiałów
  • wzorowe działanie przełączników Kailh Brown
  • wygoda użytkowania i stabilność na biurku
  • dobra podkładka pod nadgarstki
  • łatwość czyszczenia
  • dobrze wyceniona
Wady
  • podkładki nie sposób zdemontować
  • mogłaby być bardziej funkcjonalna
Do testów dostarczył:Patriot
Cena w dniu publikacji (z VAT):229 zł
8