artykuły

Tanie klawiatury mechaniczne – test popularnych modeli w cenach do 250 złotych

33
27 sierpnia 2019, 14:01 Damian Lejnert

Modecom Volcano Blade (Kailh Red Low Profile)

Z pewnością większość czytelników kojarzy firmę Modecom oraz jej gamingową markę Volcano. Wśród należących do niej produktów dużą popularnością cieszą się klawiatury mechaniczne, a konkretnie niewielkie modele TKL z serii Lanparty. W naszym zestawieniu znalazł się jednak inny model, który został wyposażony w niskoprofilowe przełączniki Kailh Red Low Profile. Warto dodać, że to jedna z najdroższych klawiatur mechanicznych w naszym zestawieniu.

Modecom Volcano Blade – dane techniczne według producenta
Przełączniki Kailh Red Low Profile
Trwałość przełączników

50 mln kliknięć

Swobodnie spoczywająca masa potrzebna do aktywacji 45 g
Próg aktywacji 1,5 mm
Próbkowanie 1000 Hz
Waga 520 g
Wymiary 354 mm × 127,5 mm × 22,5 mm
Antighosting pełna obsługa dla wszystkich klawiszy
Oświetlenie LED, czerwone, regulowane
Cena

249 zł

 

Modecom Volcano Blade (Kailh Red Low Profile) – jakość wykonania

Modecom Volcano Blade to prosta i kompaktowa konstrukcja, która dzięki swoim niewielkim wymiarom zmieści się na każdym biurku. W odróżnieniu od pozostałych klawiatur w teście nie ma bloku numerycznego, co dla graczy może być sporą zaletą. 

Klawiaturę wykonano z plastiku, ale nie znajdziemy go tu zbyt wiele ze względu na to, że rama jest bardzo cienka. Plastik nie jest tak gruby i twardy jak w przypadku innych modeli, przez co może wydawać się mniej wytrzymały. W trakcie testów nie zauważyliśmy jednak problemów, które mogłyby wynikać z zastosowania tego typu materiału. Nie spotkaliśmy się również z żadnym skrzypieniem czy trzeszczeniem. Co więcej, cienka konstrukcja nie jest podatna na odkształcenia ani nie ugina się pod silnym naciskiem − ma dodatkowe usztywnienie od wewnątrz, a przełączniki zamocowano na solidnej stalowej płycie.

Nie mamy też większych uwag do spodu modelu Volcano Blade. Jest on wyjątkowo prosty. Znajdziemy tam jedynie dwie niewielkie stopki pokryte przeciwpoślizgowym materiałem oraz dwa elementy przeciwpoślizgowe umieszczone na samym dole. Mamy do nich jednak niewielkie zastrzeżenia. W trakcie korzystania z klawiatury na drewnianym blacie nie sprawdzały się tak dobrze, jak powinny. Nietrudno zgadnąć, że bezpośrednio przełożyło się to na stabilność. Naszym zdaniem powinny być większe. Przydałyby się też dwa dodatkowe takie elementy w górnej części konstrukcji (na przykład obok stopek).

Przewód jest średniej grubości i mierzy 1,5 m.  Producent nie zdecydował się na zabezpieczenie go dodatkowym oplotem. Osoby, które martwią się o wytrzymałość przewodu, z pewnością ucieszą się, że jest on wypinany. To duża zaleta, która może okazać się przydatna także w podróży. Przewód jest zakończony pozłacanym wtykiem USB.

Nie mamy zastrzeżeń do jakości wykonania i spasowania elementów. Pod tym względem naprawdę trudno cokolwiek zarzucić modelowi Modecom Volcano Blade.

Modecom Volcano Blade (Kailh Red Low Profile) – przełączniki i nasadki

Modecom Volcano Blade to jeden z nielicznych modeli poniżej 300 złotych wyposażonych w nowoczesne przełączniki niskoprofilowe. Zarówno z nimi, jak i z oryginalnymi Cherry MX Low Profile spotykaliśmy się już niejednokrotnie. Pozwala to na dokładny opis jakości ich działania − nie można mieć do niej żadnych zastrzeżeń. 

Podobnie jak ich pełnowymiarowe odpowiedniki, tak i Kailh Red Low Profile są przełącznikami liniowymi. A w odróżnieniu od pełnowymiarowych Kailh Red próg ich aktywacji zmniejszono do 1,5 mm. Zmianie uległa też siła potrzebna do aktywacji. W przypadku wysokoprofilowych Kailh Red aktywację powodował spoczywający na klawiszu ciężarek o masie 55 gramów. W przypadku Kailh Red Low Profile jest to o 10 gramów mniej. Sprawia to, że przełączniki wciskają się wyjątkowo lekko. W trakcie testów zauważyliśmy też, że są bardzo dynamiczne. Charakterystyka ich dynamiki oraz jakość odbicia przypomina nam nieco Cherry MX Black, które „sprężynują” bardzo szybko. Co prawda nieniskoprofilowe przełączniki Kailh nie stawiają takiego oporu, jednak są tak samo płynne w użytkowaniu. Nie mamy wątpliwości, że to jedne z najlepszych przełączników niskoprofilowych, z jakimi mieliśmy do czynienia. Bez cienia wątpliwości można też stwierdzić, że spodobają się osobom, które poszukują naprawdę cichych przełączników mechanicznych.

Kilka słów należy też poświęcić nasadkom. Już na pierwszy rzut oka widać, że różnią się one od kapsli, z którymi spotkaliśmy się przy okazji oględzin takich modeli, jak Volcano Lanparty RGB. I nie chodzi nam tu jedynie o to, że te są od nich znacznie niższe. Różnicę stanowią też znaki, które okazują się bardzo czytelne i przyjemniejsze dla oka. Klawisze wykonano z typowego tworzywa ABS. Nie mamy co do nich większych zastrzeżeń, jednak podobnie jak w większości tego typu klawiszy częste użytkowanie może sprawić, że będą wyglądały na „wypolerowane”. Warto też zwrócić uwagę na spód kapsli. Ze względu na charakterystyczną budowę przełącznika Kailh Low Profile nie będą one kompatybilne z klawiaturami wyposażonymi w niskoprofilowe przełączniki Cherry MX.

Modecom Volcano Blade (Kailh Red Low Profile) – wygoda

W przypadku Modecom Volcano Blade nie możemy liczyć na dodatki w postaci podkładek pod nadgarstki czy też inne usprawnienia, które mogłyby zwiększyć komfort użytkowania klawiatury. Nie sądzimy jednak, aby były one potrzebne, ponieważ z urządzenia korzysta się naprawdę wyśmienicie. Niskoprofilowe konstrukcje zawsze słynęły z wygody, to dlatego wiele osób wybiera je do pracy. Nie inaczej jest w przypadku modelu Blade. W trakcie użytkowania nie odczuliśmy zmęczenia ani dłoni, ani palców. Jedynym minusem, jeśli chodzi o komfort pracy, jest stabilność urządzenia, jednak rozłożenie dodatkowych stopek poprawia nieco sytuację.

Modecom Volcano Blade (Kailh Red Low Profile) – funkcjonalność

Model z niskoprofilowymi przełącznikami to jedna z nielicznych klawiatur w naszym teście, które pod względem funkcjonalności niewiele odbiegają od droższych modeli. Wyposażono ją w dedykowane oprogramowanie.

Cieszymy się, że producent zdecydował się na taki krok, ponieważ zauważalnie wpływa on na funkcjonalność urządzenia. Dodatkowe oprogramowanie pozwala na programowanie klawiszy wedle własnego uznania, blokowanie klawisza Windows, aktywację trybu gaming oraz udostępnia znacznie bardziej zaawansowane opcje, takie jak nagrywanie kombinacji makro oraz tworzenie profili. 

Dedykowane narzędzie nie może się co prawda równać z najbardziej zaawansowanym oprogramowaniem takich producentów, jak Corsair czy Logitech, jednak znajdujące się w nim funkcje działają poprawnie. Początkujący użytkownicy nie będą mieli problemów, aby się w nim odnaleźć. Całość jest całkiem czytelna, choć wykonanie mogłoby być jeszcze lepsze.

Standardowo już dodatkowym testom poddaliśmy też technikę antighosting.

Działa ona bez zarzutu. Gracze korzystający z wielu klawiszy naraz nie mają się więc czego obawiać.

Modecom Volcano Blade – wyniki testów
Jakość wykonania 6/6 – Volcano Blade został wykonany z plastiku, ale nie znajdziemy go tu zbyt wiele ze względu na bardzo cienką ramę klawiatury. Plastik nie jest tak gruby i twardy jak w przypadku innych modeli, przez może wydawać się mniej wytrzymały. W trakcie testów nie zauważyliśmy jednak problemów, które mogłyby wynikać z zastosowania tego typu materiału. Model ten wyposażono w metalową płytę oraz zadbano o dodatkowe usztywnienie od wewnątrz
Jakość użytych materiałów 5/6 – bardzo dobra. Dobrej jakości plastik, guma przeciwpoślizgowa, metal, standardowy gumowany przewód
Trwałość oznaczeń na klawiszach / jakość kroju znaków

5/6 – bardzo dobra. Już na pierwszy rzut oka widać, że różnią się one od kapsli, z którymi spotkaliśmy się przy okazji oględzin takich modeli jak Volcano Lanparty RGB. I nie chodzi nam tu jedynie o to, że są od nich znacznie niższe. Różnicę stanowią też znaki, które okazują się bardzo czytelne i przyjemniejsze dla oka. Klawisze wykonano z typowego tworzywa ABS. Nie mamy co do nich większych zastrzeżeń, jednak podobnie jak w większości tego typu klawiszy częste użytkowanie może sprawić, że będą one wyglądały na „wypolerowane”

Antighosting 6/6 – wzorowa. Pełna obsługa wszystkich klawiszy
Stabilność na biurku 3,5/6 – dostateczna. Podczas dynamicznego użytkowania klawiatura przemieszcza się po powierzchni. Według nas elementy przeciwpoślizgowe umieszczone na spodzie powinny być większe. Producent powinien pomyśleć też o umieszczeniu dwóch dodatkowych w górnej części konstrukcji (na przykład obok stopek)
Sztywność pod naciskiem 6/6 – wzorowa. Pomimo plastikowej ramy całość jest bardzo sztywna i nie ugina się pod mocnym naciskiem
Wygoda ułożenia dłoni (bez podkładki)

5,5/6 – bardzo dobra. W przypadku Modecom Volcano Blade nie możemy liczyć na dodatki w postaci podkładek pod nadgarstki czy też inne usprawnienia, które mogłyby zwiększyć komfort użytkowania. Nie sądzimy jednak, aby było one potrzebne, ponieważ z urządzenia korzysta się naprawdę wyśmienicie. Niskoprofilowe konstrukcje niemal zawsze słynęły z wygody, dlatego wiele osób wybierała je do pracy. Nie inaczej jest w przypadku modelu Blade. W trakcie użytkowania nie odczuliśmy zmęczenia ani dłoni, ani palców

Wygoda ułożenia dłoni (z podkładką) Nie dotyczy
Możliwość zmiany kąta nachylenia Jest – mała (regulacja jednostopniowa)

Ogólna funkcjonalność

5/6 – bardzo dobra. Model z niskoprofilowymi przełącznikami to jedna z nielicznych klawiatur w naszym teście, które pod względem funkcjonalności niewiele odbiegają od zauważalnie droższych modeli. Wyposażono ją w dedykowane oprogramowanie, które pozwala na programowanie klawiszy wedle własnego uznania, blokowanie klawisza Windows, aktywację trybu gaming oraz ma bardziej zaawansowane opcje, takie jak nagrywanie kombinacji makro czy tworzenie profili
Łatwość czyszczenia

6/6 – wzorowa. Wierzchnią część konstrukcji (ramę, nasadki) można bez większych trudności doczyścić. Wyciąganie okruszków z wnętrza urządzenia ułatwia też otwarta budowa (klawisze nie są zabudowane wewnątrz ramy)

Modecom Volcano Blade
Zalety
  • wzorowa jakość wykonania
  • bardzo dobra jakość użytych materiałów
  • wzorowe działanie przełączników Kailh Red Low Profile
  • wygoda użytkowania
  • zaawansowane funkcje programowe oraz dedykowane narzędzie
  • łatwość czyszczenia
  • odpinany przewód
  • akceptowalna cena...
Wady
  • ...która mimo wszystko mogłaby być odrobinę niższa
  • stabilność na biurku
Do testów dostarczył:Modecom
Cena w dniu publikacji (z VAT):260 zł
Zobacz bieżące oferty:
mediaexpert.pl
299 zł
Electro.pl
299 zł
Avans.pl
299 zł
MediaMarkt.pl
319 zł
Vobis.pl
348 zł
Komputronik.pl
359 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
6