artykuły

Tanie klawiatury mechaniczne – test popularnych modeli w cenach do 250 złotych

33
27 sierpnia 2019, 14:01 Damian Lejnert

HP Pavilion Gaming Keyboard 500 (Gateron Red)

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć klawiatury marki HP, a konkretnie HP Pavilion Gaming Keyboard 500. Spośród innych klawiatur w naszym teście ten model wyróżnia się przede wszystkim przełącznikami. Nie wyposażono go w mechanizm Kailh czy Outemu, ale w przełączniki firmy Gateron. Sprawia to, że tej klawiatury nie możemy zaliczyć do najtańszych.

HP Pavilion Gaming Keyboard 500 – dane techniczne według producenta
Przełączniki Gateron Red
Trwałość przełączników

50 mln kliknięć

Swobodnie spoczywająca masa potrzebna do aktywacji 45 g
Próg aktywacji 2 mm
Próbkowanie 1000 Hz
Waga 830 g
Wymiary 445 mm × 137 mm × 38 mm
Antighosting pełna obsługa dla wszystkich klawiszy
Oświetlenie LED, wielokolorowe, regulowane
Cena

249 zł

 

HP Pavilion Gaming Keyboard 500 (Gateron Red) – jakość wykonania

Wystarczy zaledwie rzut oka, aby od razu stwierdzić, że konstrukcja modelu HP Pavilion Gaming Keyboard 500 nie odbiega znacząco od tych, z którymi mieliśmy styczność do tej pory. Oznacza to, że wykonana została w sposób standardowy. Znajdziemy tu więc ramę urządzenia wykonaną z grubego plastiku dobrej jakości, wierzchnią, metalową płytę oraz klasyczny układ klawiszy. Spasowanie poszczególnych elementów jest naprawdę dobre. Nie spotkamy tu nawet najmniejszych niedociągnięć, które mogłyby wpłynąć nie tylko na komfort użytkowania, ale również na ogólny odbiór urządzenia. Nie ma też mowy o uginaniu się konstrukcji czy podatności na odkształcenia. Chcielibyśmy, aby każdy z producentów przywiązywał taką wagę do wykonania.

Spód urządzenia jest raczej prosty, jednak widać, że stabilność klawiatury to jeden z priorytetów producenta. Wystarczy spojrzeć na liczbę dodatkowych elementów przeciwpoślizgowych. Jest ich aż pięć. Warto też zauważyć, że plastikowe stopki również pokryte zostały gumą. To bardzo dobre posunięcie, które zauważalnie wpływa na komfort użytkowania.

Ostatni godny uwagi element to przewód urządzenia. Mierzy 1,8 m, jest średniej grubości i nie ma oplotu. Nie sądzimy jednak, aby oplot był w tym wypadku koniecznością. Przewód sprawia bowiem wrażenie naprawdę solidnego. Początkowo brakowało nam jednak dodatkowego tunelu, który umożliwiłby jego wygodne schowanie − nie jest tak giętki, jak mogłoby się wydawać, i nie daje się go łatwo ułożyć. Zakończono go standardowym wtykiem USB.

Wykonaniu klawiatury naprawdę trudno cokolwiek zarzucić. To prosta, ale wyjątkowo solidna konstrukcja, która z pewnością zadowoli nawet tych, którzy zwracają szczególną uwagę na drobne niedociągnięcia. Bez cienia wątpliwości przyznajemy jej najwyższą notę za wykonanie.

HP Pavilion Gaming Keyboard 500 (Gateron Red) – przełączniki i nasadki

Wspomnieliśmy już, że model HP Pavilion Gaming Keyboard 500 to wyjątkowa konstrukcja w naszym zestawieniu. To jedyna klawiatura w całym teście, którą wyposażono w przełączniki mechaniczne Gateron. Większość graczy może uznać je za tanie zamienniki Cherry MX, jednak wielu zaawansowanych użytkowników uważa, że pod wieloma względami sprawdzają się nawet lepiej od oryginałów, dzięki czemu są zaliczane do najlepszych na rynku.

Nasz egzemplarz testowy wyposażony został w przełączniki Gateron w wersji Red. Trzeba przyznać, że na papierze są one łudząco podobne zarówno do czerwonych mechanizmów Kailh, jak i oryginalnych Cherry MX. Tak samo jak one wyróżniają się liniowym charakterem działania, który w praktyce okazuje się jednak zupełnie inny. To wciąż przełączniki liniowe, jednak ich użytkowanie zauważalnie różni się od pracy przełączników Kailh czy Cherry MX ze względu na płynne, jednak niebywale miękkie działanie. Wciskają się lekko i bardzo równo. Zachowują też doskonałą dynamikę. Naszym zdaniem są one szybsze od oryginalnych Cherry MX. O ile ich aktywacja następuje po bardzo delikatnym przyciśnięciu, to dociśnięcie klawisza wymaga nieco siły. Czuć, że na końcu stawiają większy opór. Dla wielu osób może być to spora zaleta ze względu na to, że są w stanie błyskawicznie oduczyć użytkownika wciskania klawiszy do końca (co ma znaczenie przede wszystkim dla graczy). W ogólnym rozrachunku wypadają naprawdę świetnie.

Nasadki klawiatury niczym nie zaskakują. Podobnie jak większość klawiszy w naszym teście, tak i one wykonane zostały z ABS. Nie mamy wątpliwości, że intensywne użytkowanie zetrze ich nieco chropowatą warstwę, a wtedy będą sprawiały wrażenie wypolerowanych. Warto jednak odnotować, że wykonano je w technice łączenia tworzyw. Nie mamy też większych zastrzeżeń do kroju znaków. Są czytelne nawet bez dodatkowego oświetlenia. Korzysta się z nich naprawdę dobrze. Wyprofilowano je w klasyczny sposób. Są lekko zagięte na krawędziach, co sprawia, że opuszka palca niemal od razu układa się na nich w odpowiedni sposób. W trakcie testów nie zdarzyło się nam omyłkowe wciśnięcie innego klawisza czy ślizganie palców. Trudno tu doszukać się jakichkolwiek minusów. Jedyne zastrzeżenia można mieć do znaków alternatywnych funkcji, które zostały nadrukowane.

HP Pavilion Gaming Keyboard 500 (Gateron Red) – wygoda

HP Pavilion to nieskomplikowana konstrukcja, która nie tylko okazuje się świetnie wykonanym modelem z bardzo dobrymi przełącznikami, ale również jest wygodna. Ze względu na charakterystyczną ramę oraz wysoki profil klawiszy komfort użytkowania jest duży, jednak podobnie jak w innych klawiaturach tego typu byłby on większy, gdyby model ten wyposażono w dodatkową podkładkę. Musimy jednak zaznaczyć, że mimo wszystko wygoda i tak jest większa niż w przypadku klawiatur A4Tech Bloody. Nadmiernego bólu nadgarstków nie dało się bowiem odczuć nawet po kilku godzinach pisania. A to z pewnością ucieszy osoby zainteresowane tym modelem.

Bardzo podoba nam się stabilność urządzenia. Co więcej, nie miało znaczenia to, czy model ten testowaliśmy na blacie szklanym, czy drewnianym. Na każdym z nich zachowywał bardzo dużą stabilność. Nawet najbardziej dynamiczne użytkowanie nie przesunęło urządzenia choćby o centymetr.

HP Pavilion Gaming Keyboard 500 (Gateron Red) – funkcjonalność

Nie tylko wykonanie klawiatury HP Pavilion Gaming Keyboard 500 cechuje prostota. Również pod względem funkcjonalności nie powinniśmy spodziewać się rewolucji. Co więcej, z funkcji dla graczy znajdziemy tu jedynie blokadę klawisza Windows. Pozostałe funkcjonalności to alternatywne działanie klawiszy funkcyjnych, dzięki którym możemy zarządzać multimediami (wyciszanie, regulacja głośności, przewijanie, pauza). Co prawda, wystarczy to do typowego użytkowania, jednak nieco bardziej zaawansowani użytkownicy z pewnością nie będą zadowoleni.

Sporym minusem okazuje się też działanie funkcji antighosting. W trakcie naszych testów udało nam się aktywować maksymalnie siedem przycisków naraz. Niektórym graczom liczba ta może nie wystarczać.

Bardzo podoba nam się dodatkowe oświetlenie urządzenia ze względu na to, że dostępne są aż cztery jednolite kolory. Bez trudu wyregulujemy jasność czy też całkowicie je wyłączymy.

HP Pavilion Gaming Keyboard 500 – wyniki testów
Jakość wykonania 6/6 – wzorowa. Wykonaniu klawiatury naprawdę trudno cokolwiek zarzucić. To prosta, ale wyjątkowo solidna konstrukcja, która z pewnością zadowoli nawet tych, którzy zwracają szczególną uwagę na drobne niedociągnięcia. Bez cienia wątpliwości przyznajemy jej najwyższą notę za wykonanie
Jakość użytych materiałów 5/6 – bardzo dobra. Dobrej jakości plastik, guma przeciwpoślizgowa, metal, standardowy gumowany przewód
Trwałość oznaczeń na klawiszach / jakość kroju znaków

4,5/6 – dobra. Podobnie jak większość klawiszy w naszym teście, tak i te zostały wykonane z ABS. Nie mamy wątpliwości, że ich intensywne użytkowanie zetrze ich nieco chropowatą warstwę i będą sprawiały wrażenie wypolerowanych. Wykonano je w technice łączenia tworzyw. Nie mamy też większych zastrzeżeń do kroju znaków. Są czytelne nawet bez dodatkowego oświetlenia. Korzysta się z nich naprawdę dobrze. Wyprofilowano je w klasyczny sposób. Są lekko zagięte na krawędziach, co sprawia, że opuszka palca niemal od razu układa się na nich w odpowiedni sposób. W trakcie testów nie zdarzyło się nam omyłkowe wciśnięcie innego klawisza czy ślizganie palców. Trudno doszukać się tu jakichkolwiek minusów. Jedyne zastrzeżenia można mieć do znaków alternatywnych funkcji, które zostały nadrukowane

Antighosting 3/6 – dostateczna. W trakcie naszych testów udało nam się aktywować maksymalnie siedem klawiszy naraz. Niektórym graczom liczba ta może nie wystarczać
Stabilność na biurku 6/6 – wzorowa. Bardzo podoba nam się stabilność urządzenia. Co więcej, nie miało znaczenia to, czy model ten testowaliśmy na blacie szklanym blacie, czy drewnianym. Na każdym z nich zachowywał bardzo dużą stabilność. Nawet najbardziej dynamiczne użytkowanie nie przesunęło urządzenia choćby o centymetr
Sztywność pod naciskiem 6/6 – wzorowa. Nie ma tu nawet najmniejszych niedociągnięć, które mogłyby wpłynąć nie tylko na komfort użytkowania, ale również na ogólny odbiór urządzenia. Nie ma też mowy o uginaniu się konstrukcji czy podatności na odkształcenia. Chcielibyśmy, aby każdy z producentów przywiązywał taką wagę do wykonania
Wygoda ułożenia dłoni (bez podkładki)

4/6 – dobra. Ze względu na charakterystyczną ramę oraz wysoki profil klawiszy komfort użytkowania jest duży, jednak podobnie jak w innych klawiaturach tego typu byłby on większy, gdyby model ten wyposażono w dodatkową podkładkę. Musimy jednak zaznaczyć, że mimo wszystko wygoda i tak jest większa niż w przypadku klawiatur A4Tech Bloody. Nadmiernego bólu nadgarstków nie dało się bowiem odczuć nawet po kilku godzinach pisania. A to z całą pewnością ucieszy osoby zainteresowane tym modelem

Wygoda ułożenia dłoni (z podkładką) Nie dotyczy
Możliwość zmiany kąta nachylenia Jest – mała (regulacja jednostopniowa)

Ogólna funkcjonalność

2,5/6 – mierna. Klawiatura HP Pavilion Gaming Keyboard 500 jest prosta nie tylko pod względem wykonania, ale również funkcjonalności. Co więcej, z funkcji dla graczy znajdziemy tu jedynie blokadę klawisza Windows. Pozostałe funkcjonalności to alternatywne działanie klawiszy funkcyjnych, dzięki którym możemy zarządzać multimediami (wyciszanie, regulacja głośności, przewijanie, pauza). Co prawda wystarczą one do typowego korzystania z klawiatury, jednak nieco bardziej zaawansowani użytkownicy z pewnością nie będą zadowoleni
Łatwość czyszczenia

6/6 – wzorowa. Wierzchnią część konstrukcji (ramę, nasadki) można bez większych trudności doczyścić. Wyciąganie okruszków z wnętrza urządzenia ułatwia też otwarta budowa (klawisze nie są zabudowane wewnątrz ramy)

HP Pavilion Gaming Keyboard 500
Zalety
  • wzorowa jakość wykonania
  • bardzo dobra jakość użytych materiałów
  • wzorowe działanie przełączników Gateron Red
  • wygoda użytkowania i stabilność na biurku
  • łatwość czyszczenia
  • przydatne, w pełni konfigurowalne oświetlenie RGB
Wady
  • bardzo ograniczona funkcjonalność
  • przeciętnie działająca technika antighosting
  • komfort użytkowania byłby lepszy, gdyby do zestawu dołączono dodatkową podkładkę pod nadgarstki
Do testów dostarczył:HP
Cena w dniu publikacji (z VAT):239 zł
Zobacz bieżące oferty:
MediaExpert
3999 zł
Electro.pl
4699 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
5