artykuły

Tanie klawiatury mechaniczne – test popularnych modeli w cenach do 250 złotych

33
27 sierpnia 2019, 14:01 Damian Lejnert

Genesis RX85 (Kailh Red)

RX85 to produkt marki Genesis, w której ofercie możemy znaleźć również podkładki, zestawy słuchawkowe, myszy, a nawet fotele dla graczy. Konstrukcja ta jest jedną z ciekawszych w przedziale cenowym do 250 złotych ze względu na funkcjonalność oraz dobre przełączniki Kailh Red. Sprawdziliśmy, czy warta jest swojej ceny.

Genesis RX85 – dane techniczne według producenta
Przełączniki Kailh Red
Trwałość przełączników

50 mln kliknięć

Swobodnie spoczywająca masa potrzebna do aktywacji 55 g
Próg aktywacji 2 mm
Próbkowanie 1000 Hz
Waga 1009 g
Wymiary 449 mm × 210 mm × 36 mm
Antighosting pełna obsługa dla wszystkich klawiszy
Oświetlenie LED, białe, regulowane
Cena

249 zł

 

Genesis RX85 (Kailh Red) – jakość wykonania

Już na pierwszy rzut oka widać, że producent przyłożył się do wykonania urządzenia. Model RX85 to pełnowymiarowa klawiatura, którą zrobiono z naprawdę dobrych materiałów. Dominuje tu przede wszystkim dobrej jakości twardy plastik, metal, a także elementy pokryte gumą. Co więcej, niemal każda część urządzenia jest spasowana naprawdę świetnie. Wyjątkiem okazuje się jedynie niewielki przycisk znajdujący się obok plastikowego pokrętła. Wyraźnie kołysze się na boki, a jakość jego wykonania zauważalnie odstaje od reszty konstrukcji.

Model ten nie jest podatny na odkształcenia. Cienka plastikowa rama została dodatkowo usztywniona, co pozytywnie wpływa na komfort użytkowania. Nam podoba się również to, że model ten nie ugina się pod naciskiem. To bardzo ważna zaleta.

Nie mamy żadnych zastrzeżeń do spodu klawiatury. Znajdziemy tu dwie plastikowe stopki oraz cztery cienkie paski zapewniające stabilność urządzenia. Bardzo cieszy nas fakt, że dodatkową warstwą przeciwpoślizgowego materiału pokryto również powierzchnię stopek. Ich rozłożenie nie wpływa negatywnie na stabilność urządzenia, co dla wielu użytkowników okaże się bardzo dużym plusem.

O dbałości o detale świadczy również przewód. Mierzy on 1,6 m i jest średnio sztywny. Bez trudu udało się nam wyprostować wszelkie zagięcia po wyjęciu urządzenia z pudełka. Podoba nam się, że przewód nie jest zbyt cienki, a na dodatek pokryto go naprawdę solidnym oplotem. Nie zauważyliśmy żadnych oznak, które mogłyby świadczyć o niskiej jakości. Trochę szkoda, że nie jest odpinany ani że spodu urządzenia nie wyposażono w specjalny tunel, umożliwiający jego ułożenie. Mimo to jednak nie można mieć zastrzeżeń do jego jakości.

Pod względem wykonania urządzenie należy do najlepszych w przedziale cenowym do 250 złotych. Szkoda, że montaż dodatkowego przycisku obok pokrętła odbiega zauważalnie od jakości pozostałych elementów. Być może jest to jedynie wada naszego egzemplarza, jednak mimo wszystko musimy odnotować ten minus.

Genesis RX85 (Kailh Red) – przełączniki i nasadki

Model Genesis RX85 jest dostępny na rynku z trzema rodzajami przełączników Kailh: niebieskim, czerwonym oraz brązowym. Naszą wersję wyposażono w czerwone przełączniki, którymi z pewnością zainteresuje się wielu graczy. Jak sprawują się w praktyce? Nietrudno zgadnąć, że naprawdę dobrze.

Jakość przełączników Kailh Red, podobnie jak innych przełączników Kailh, zauważalnie się polepszyła. Nie są to ospałe i mało płynne przełączniki, z którymi mieliśmy do czynienia jeszcze dwa lata temu. Poprawiła się przede wszystkim ich płynność. Mechanizm działa bardzo miękko, równo i pod tym względem nie można mu niczego zarzucić. Wciska się wyjątkowo lekko i płynnie powraca do pozycji początkowej. Nie można też mieć zastrzeżeń do dynamiki. Klik jest bardzo przyjemny i bez dwóch zdań zadowoli nawet bardziej wymagających użytkowników. Nie zauważyliśmy też problemów z montażem. Przełączniki nie kołyszą się na boki, co bezpośrednio przekłada się na komfort użytkowania.

Nie mamy też większych zastrzeżeń do nasadek. Wykonano je ze znanego nam tworzywa ABS, które w praktyce okazuje się mniej wytrzymałe niż PBT. To standardowo wyprofilowane kapsle, które bez trudu zamontujemy w innych urządzeniach z przełącznikami w standardzie Cherry MX. Warto zaznaczyć, że zostały wykonane techniką łączenia tworzyw. Użytkownicy nie muszą więc obawiać się o wytrzymałość większości symboli. Wyjątek stanowią znaki funkcji dodatkowych. Podobnie jak w większości tego typu klawiatur nie zostały one nawet wycięte. Oznacza to, że ich trwałość pozostawia wiele do życzenia.

Genesis RX85 (Kailh Red) – wygoda 

Genesis RX85 to jedna z najwygodniejszych klawiatur w całym teście, głównie ze względu na dodatkową podkładkę pod nadgarstki. Została ona wykonana co prawda z plastiku, jednak producent pokrył ją dodatkową warstwą przeciwpoślizgowego materiału. Co więcej, przy jej budowie wykorzystano magnes, który pozwala na błyskawiczny montaż. Świetnie sprawdza się w trakcie wielogodzinnego pisania, co udało się nam potwierdzić w testach. Trudno mówić o jakimkolwiek dyskomforcie, czy to związanym z bólem palców lub nadgarstków, czy też z trudnościami w dostępie do klawiszy. Bardzo podoba nam się to, że model ten nie przesuwa się nawet w trakcie dynamicznego użytkowania. Nawet rozłożenie dodatkowych stopek nie wpływa negatywnie na stabilność ze względu na pokrycie ich dodatkowym materiałem przeciwpoślizgowym. Jesteśmy przekonani, że każdy doceni komfort użytkowania tej klawiatury.

Genesis RX85 (Kailh Red) – funkcjonalność

Mogłoby się wydawać, że Genesis RX85 to jeden z najbardziej funkcjonalnych modeli w naszym zestawieniu. Wystarczy spojrzeć na samą konstrukcję, aby zauważyć, że dostępnych jest tu aż 12 dodatkowych funkcji ukrytych pod klawiszami funkcyjnymi. Co więcej, dla wielu użytkowników bardzo przydatne okaże się też dodatkowe pokrętło, które pozwala na regulację poziomu głośności, a nawet całkowite wyciszenie dźwięku. Po lewej stronie od pokrętła znajdziemy również jeden długi klawisz wykonany z plastiku. Na pierwszy rzut oka wygląda on jak dwa osobne klawisze pokryte gumą, jednak w rzeczywistości jest to jeden spójny element. To dzięki niemu możliwa jest zmiana efektów oświetlenie czy wywołanie karty z ustawieniami.

Model RX85 wyposażono w dodatkowe oprogramowanie. Niestety, nie byliśmy jednak w stanie go sprawdzić, ponieważ jego uruchomienie okazało się niemożliwe. Każda z prób kończyła się wyświetleniem okna z komunikatem, że urządzenie nie zostało wykryte. Nie wykluczamy, że problem ten dotyczy jedynie naszego egzemplarza testowego, jednak sprawia, że pełna ocena funkcjonalności staje się niemożliwa.

Aktualizacja - 29.08.2019

Wspomnieliśmy, że nasz egzemplarz testowy nie pozwalał na uruchomienie dodatkowego narzędzia. Według informacji, które otrzymaliśmy od producenta, nie jest ono jednak potrzebne, ponieważ obsługę dodatkowej aplikacji oferuje jedynie model RX85 w wersji RGB. Klawiatury RX85 z przełącznikami Red oraz Blue nie wyposażono więc w dedykowaną aplikację i należy mieć to na uwadze.

Nie mamy zastrzeżeń do działania techniki antighosting. Podobnie jak w większości klawiatur mechanicznych do 250 złotych, tak i tutaj działa ona naprawdę dobrze.

Bardzo podoba nam się też białe oświetlenie. Bez trudu wyregulujemy jego jasność oraz efekty przejść.

Genesis RX85 – wyniki testów
Jakość wykonania 5,5/6 – bardzo dobra. Już na pierwszy rzut oka widać, że producent przyłożył się do wykonania urządzenia. Model RX85 to pełnowymiarowa klawiatura, którą wykonano z naprawdę dobrych materiałów. Dominuje tu dobrej jakości twardy plastik, metal, a także elementy pokryte gumą. Co więcej, niemal każda część jest spasowana naprawdę świetnie. Wyjątkiem okazuje się jedynie niewielki przycisk znajdujący się obok plastikowego pokrętła. Wyraźnie kołysze się na boki, a jakość jego wykonania zauważalnie odstaje od reszty konstrukcji
Jakość użytych materiałów 6/6 – wzorowa. Bardzo dobrej jakości plastik, guma przeciwpoślizgowa, metal, dobrej jakości przewód poprowadzony w oplocie
Trwałość oznaczeń na klawiszach / jakość kroju znaków

4,5/6 – dobra. Większych zastrzeżeń nie mamy również do nasadek. Są to standardowo wyprofilowane kapsle wykonane z ABS, które bez trudu zamontujemy w większości klawiatur wyposażonych w przełączniki standardu Cherry MX. Wykonano je w technice łączenia tworzyw, dzięki czemu nie trzeba martwić się o ich wytrzymałość. Oznaczenia dodatkowych funkcji klawiszy zostały na nich nadrukowane. Symbole mogą więc okazać się znacznie mniej wytrzymałe

Antighosting 6/6 – wzorowa. Pełna obsługa wszystkich klawiszy
Stabilność na biurku 6/6 – wzorowa. W trakcie testów nie spotkaliśmy się z negatywnym efektem pływania
Sztywność pod naciskiem 6/6 – wzorowa. Model ten nie jest podatny na odkształcenia. Cienka plastikowa rama została dodatkowo usztywniona, co pozytywnie wpływa na komfort użytkowania. Klawiatura nie ugina się pod naciskiem. To bardzo ważna zaleta
Wygoda ułożenia dłoni (bez podkładki)

4,5/6 – dobra. Użytkowanie klawiatury bez podkładki jest możliwe i nie sprawia większych problemów, jednak ze względu na wysoką ramę urządzenia nie jest tak wygodne, jak w przypadku użycia dołączonego do zestawu elementu

Wygoda ułożenia dłoni (z podkładką) 6/6 – wzorowa. Genesis RX85 to jedna z najwygodniejszych klawiatur w teście ze względu na dodatkową podkładkę pod nadgarstki. Podkładka jest co prawda z plastiku, jednak producent pokrył ją dodatkową warstwą przeciwpoślizgowego materiału. Co więcej, przy jej budowie wykorzystano magnes, który pozwala na błyskawiczny montaż. Podkładka świetnie sprawdza się w trakcie wielogodzinnego pisania, co udało się nam potwierdzić w testach. Trudno więc mówić o dyskomforcie czy to związanym z bólem palców lub nadgarstków, czy z trudnościami w dostępie do klawiszy. Bardzo podoba nam się to, że model ten nie przesuwa się nawet w trakcie dynamicznego użytkowania. Rozłożenie dodatkowych stopek nie wpływa negatywnie na stabilność ze względu na pokrycie ich dodatkowym materiałem przeciwpoślizgowym. Jesteśmy przekonani, że komfort każdy doceni użytkowania tej klawiatury
Możliwość zmiany kąta nachylenia Jest – mała (regulacja jednostopniowa)

Ogólna funkcjonalność

3/6 – dostateczna. Mogłoby się wydawać, że Genesis RX85 to jeden z najbardziej funkcjonalnych modeli w naszym zestawieniu. Wystarczy spojrzeć na samą konstrukcję, aby zauważyć, że dostępnych jest tu aż 12 dodatkowych funkcji ukrytych pod klawiszami funkcyjnymi. Co więcej, dla wielu użytkowników bardzo przydatne okaże się też dodatkowe pokrętło, które pozwala na regulację poziomu głośności, a nawet całkowite wyciszenie dźwięku. Po lewej stronie od pokrętła znajdziemy również jeden długi klawisz wykonany z plastiku. Na pierwszy rzut oka wygląda on jak dwa osobne klawisze pokryte gumą, jednak w rzeczywistości jest to jeden spójny element. To właśnie dzięki niemu możliwa jest zmiana efektów oświetlenia czy wywołanie karty z ustawieniami. Szkoda, że modelu RX85 nie wyposażono w dodatkowe oprogramowanie, ponieważ zauważalnie wpłynęłoby ono na ogólną funkcjonalność
Łatwość czyszczenia

6/6 – wzorowa. Wierzchnią część konstrukcji (ramę, nasadki) można bez większych trudności doczyścić. Wyciąganie okruszków z wnętrza urządzenia ułatwia też otwarta budowa (klawisze nie są zabudowane wewnątrz ramy)

Genesis RX85
Zalety
  • bardzo dobra jakość wykonania
  • wzorowa jakość użytych materiałów
  • wzorowe działanie przełączników Kailh Red
  • wygoda użytkowania i stabilność na biurku
  • świetna podkładka pod nadgarstki
  • pokrętło regulacji głośności oraz dodatkowe przyciski multimedialne
  • łatwość czyszczenia
  • cena
Wady
  • brak choćby prostego oprogramowania, które z pewnością pozytywnie wpłynęłoby na funkcjonalność
Do testów dostarczył:Genesis
Cena w dniu publikacji (z VAT):229 zł
Zobacz bieżące oferty:
Electro.pl
299 zł
MediaExpert
299 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
4