artykuły

Tanie klawiatury mechaniczne – test popularnych modeli w cenach do 250 złotych

32
27 sierpnia 2019, 14:01 Damian Lejnert
A4Tech Bloody B800
Cena od 198.60 zł do 269.00 zł

A4Tech Bloody B800 (Light Strike Blue)

Kolejny testowany przez nas model to również produkt A4Tech z serii Bloody − B800. W odróżnieniu od poprzednika został wyposażony w zupełnie inne przełączniki. Co prawda w dalszym ciągu są to autorskie konstrukcje Light Strike, jednak ich działanie zauważalnie różni się od pomarańczowych odpowiedników. Warto zauważyć, że model ten dostępny jest w niemal takiej samej cenie co B760. Który z nich sprawdzi się lepiej?

A4Tech Bloody B800 – dane techniczne według producenta
Przełączniki Light Strike Blue
Trwałość przełączników

100 mln kliknięć

Swobodnie spoczywająca masa potrzebna do aktywacji 40 g
Próg aktywacji 1,5 mm
Próbkowanie 1000 Hz
Waga 730 g
Wymiary 439 mm × 132 mm × 35 mm
Antighosting pełna obsługa dla wszystkich klawiszy
Oświetlenie LED, zielone, regulowane
Cena

199 zł

 

A4Tech Bloody B800 (Light Strike Blue) – jakość wykonania

A4Tech Bloody B800 już na pierwszy rzut oka przypomina testowany przez nas model B760. Warto jednak podkreślić, że dokładniejsze oględziny ujawniają pewne różnice i nie mówimy tu jedynie o zastosowanych przełącznikach.

Niemal od pierwszych sekund widać, że jakość wykonania modelu B800 jest nieco gorsza niż B760 ze względu na materiały, których użyto do produkcji. Co prawda rama także jest wykonana z tego samego, twardego plastiku, jednak wierzchnia część to tanie, połyskujące tworzywo, które nie tylko łatwo zabrudzić, ale też zarysować. Co więcej, wierzchnia płyta nie przylega do ramy tak dobrze jak powinna. W niektórych miejscach widać nieco niedokładne spasowanie. 

Początkowo obawialiśmy się, że zauważalnie wpłynie to na komfort korzystania z klawiatury, jednak nie było tak źle, jak się spodziewaliśmy. Na plus należy policzyć przede wszystkim to, że w trakcie użytkowania czy też prób skręcania konstrukcji nie słychać żadnych niepokojących dźwięków, takich jak trzaski plastiku czy też skrzypienie. Jesteśmy też pozytywnie zaskoczeni ramą urządzenia − została ona dodatkowo usztywniona od wewnątrz, dzięki czemu nie ugina się nawet pod silnym naciskiem. To bardzo duża zaleta.

Spód urządzenia nie różni się praktycznie niczym od spodu modelu B760. Oznacza to, że znajdziemy tu cztery przeciwpoślizgowe elementy oraz dwie stopki. Tu także rozkładane stopki nie zostały pokryte dodatkową warstwą materiału przeciwpoślizgowego, co niekorzystnie wpływa na stabilność urządzenia.

Pozytywnie zaskakuje z kolei przewód urządzenia. Mierzy 1,8 m i jest nieco cieńszy niż przewód B760, jednak zabezpieczono go dobrej jakości oplotem. Jest całkiem giętki, więc nie mieliśmy problemów z wyprostowaniem wszelkich zagięć. Zakończono go standardowym wtykiem USB.

Ostateczną jakość klawiatury oceniamy więc na trójkę z plusem ze względu na niedokładne spasowanie niektórych fragmentów oraz zastosowane materiały.

A4Tech Bloody B800 (Light Strike Blue) – przełączniki i nasadki 

Wspominaliśmy już, że model B800 wyposażono w inne przełączniki niż model B760. Także są to jednak autorskie przełączniki Light Strike i nie różnią się bardzo od pomarańczowych odpowiedników. Podobnie jak one, także niebieska wersja aktywuje się pod wpływem położonego na nasadce ciężarka o masie 40 gramów. Aktywacja następuje po przyciśnięciu na około 1,8 mm, a towarzyszy jej wyczuwalny i wyraźnie słyszalny klik. Różnica między nimi jest taka, że z wersji Blue korzysta się znacznie lepiej ze względu na mniejszą ospałość, lepszą dynamikę oraz płynniejszą pracę. Oba rodzaje różni też charakterystyczny dźwięk. Niebieska wersja Light Strike jest nieco cichsza od wersji Orange. Co prawda nie można powiedzieć, że przełączniki te są ciche, jednak poziom generowanego hałasu jest podobny jak w wypadku tradycyjnych przełączników Cherry MX Blue.

Mamy niewielkie zastrzeżenia do montażu przełączników. W trakcie użytkowania klawiatury zauważyliśmy też, że delikatnie się kołyszą. To spory minus, ponieważ luzy w montażu przełączników wpływają na komfort użytkowania.

Nasadki klawiszy są takie same jak w modelu B760 − są to kapsle wykonane z ABS. Zostały lekko wyprofilowane, a ich charakterystyczne rogi nieco ścięte. Nie zauważyliśmy problemów ze ślizganiem się palców czy też omyłkowym wciskaniem klawiszy sąsiednich. Znaki są całkiem czytelne, jednak jest to ten sam charakterystyczny krój. Nie musimy przesadnie martwić się o ich wytrzymałość, ponieważ zostały wykonane techniką łączenia tworzyw. Po raz kolejny zastrzeżenia można mieć jedynie do znaków funkcji multimedialnych, które naniesiono na klawisze funkcyjne. Symbole te z czasem mogą ulec przetarciu.

Podobnie jak model B760, tak i B800 wyposażono w dodatkowe nasadki, które pod względem wykonania nie różnią się zanadto od standardowych kapsli. Mają jedynie charakterystyczny, pomarańczowy kolor.

A4Tech Bloody B800 (Light Strike Blue) – wygoda

Konstrukcja B800 przypomina konstrukcję modelu B760, a zatem wygoda również jest na podobnym poziomie. Tu także brakuje choćby plastikowej podkładki pod nadgarstki, która umożliwiłaby ich wygodne ułożenie. Wielogodzinne pisanie z pewnością doprowadzi do ich bólu. Nie jesteśmy też do końca zadowoleni ze stabilności urządzenia. Model ten spoczywa na biurku stabilnie dopóty, dopóki nie rozłożymy plastikowych stopek pozwalających na regulację kąta nachylenia.

A4Tech Bloody B800 (Light Strike Blue) – funkcjonalność

B800 pod względem funkcjonalności nie różni się niemal niczym od wcześniej testowanego B760 ze względu na oprogramowanie, które współpracuje zarówno z jednym, jak i z drugim modelem. Znajdziemy w nim dokładnie te same funkcje, z których powinni być zadowoleni również bardziej zaawansowani użytkownicy.

Nie mamy żadnych zastrzeżeń do techniki antighosting, która i w tym modelu działa bezbłędnie.

Do zalet zdecydowanie należy oświetlenie tego modelu. Nie jest ono wielokolorowe jak w modelu B760, ale zielone, w pełni jednolite. Bez trudu wyregulujemy jego jasność czy też całkowicie je wyłączymy.

A4Tech Bloody B800 – wyniki testów
Jakość wykonania 3,5/6 – dostateczna. Niemal od pierwszych sekund widać, że jakość wykonania modelu B800 jest nieco gorsza niż B760 ze względu na materiały, których użyto do produkcji. Co prawda rama także jest wykonana z tego samego, twardego plastiku, jednak wierzchnia część to tanie, połyskujące tworzywo, które nie tylko łatwo zabrudzić, ale też zarysować. Co więcej, wierzchnia płyta nie przylega do ramy tak dobrze, jak można by się tego spodziewać. W niektórych miejscach widać nieco niedokładne spasowanie
Jakość użytych materiałów 3,5/6 – dostateczna. Dobrej jakości plastik (rama urządzenia), guma przeciwpoślizgowa, dobrej jakości przewód poprowadzony w oplocie
Trwałość oznaczeń na klawiszach / jakość kroju znaków

4/6 – dobra. Tu także mamy do czynienia z kapslami wykonanymi z ABS. Są lekko wyprofilowane, a ich charakterystyczne rogi zostały lekko ścięte. Nie zauważyliśmy problemów ze ślizganiem się palców czy też omyłkowym wciskaniem klawiszy sąsiednich. Znaki są całkiem czytelne, jednak jest to ten sam charakterystyczny krój co w modelu B760. Nie musimy martwić się o ich wytrzymałość, ponieważ wykonane zostały techniką łączenia tworzyw. Po raz kolejny zastrzeżenia można mieć jedynie do znaków funkcji multimedialnych, które naniesiono na klawisze funkcyjne. Symbole z czasem mogą ulec przetarciu

Antighosting 6/6 – wzorowa. Pełna obsługa wszystkich klawiszy
Stabilność na biurku 4/6 – dobra. Nie jesteśmy do końca zadowoleni ze stabilności urządzenia. Model ten spoczywa na biurku stabilnie dopóty, dopóki nie rozłożymy plastikowych stopek pozwalających na regulację kąta nachylenia
Sztywność pod naciskiem 6/6 – wzorowa. Pomimo plastikowej ramy całość jest bardzo sztywna i nie ugina się pod mocnym naciskiem
Wygoda ułożenia dłoni (bez podkładki)

3,5/6 – dostateczna. Konstrukcja B800 nie różni się zanadto od konstrukcji modelu B760, zatem wygoda jest na podobnym poziomie. W dalszym ciągu brakuje choćby plastikowej podkładki pod nadgarstki, która umożliwiłaby ich wygodne ułożenie. Wielogodzinne pisanie z pewnością doprowadzi do ich bólu

Wygoda ułożenia dłoni (z podkładką) Nie dotyczy
Możliwość zmiany kąta nachylenia Jest – mała (regulacja jednostopniowa)

Ogólna funkcjonalność

5/6 – bardzo dobra. Model B800 pod względem funkcjonalności nie różni się niemal niczym od poprzednio testowanego B760 ze względu na oprogramowanie, które współpracuje zarówno z jednym, jak i z drugim modelem. Znajdziemy w nim dokładnie te same funkcje, z których powinni być zadowoleni również bardziej zaawansowani użytkownicy
Łatwość czyszczenia

6/6 – wzorowa. Wierzchnią część konstrukcji (ramę, nasadki) można bez większych trudności doczyścić. Wyciąganie okruszków z wnętrza urządzenia ułatwia też otwarta budowa (klawisze nie są zabudowane wewnątrz ramy)

A4Tech Bloody B800
Zalety
  • zaawansowane funkcje programowe oraz dedykowane narzędzie
  • zadowalająca jakość przełączników
  • łatwość czyszczenia
  • akceptowalna cena
Wady
  • jakość wykonania oraz wykorzystane do budowy materiały mogłyby być lepsze
  • dodatkowa podkładka zauważalnie poprawiłaby komfort użytkowania
  • oprogramowanie mogłoby być bardziej intuicyjne
  • stabilność na biurku (po rozłożeniu dodatkowych stopek)
Do testów dostarczył:A4Tech
Cena w dniu publikacji (z VAT):199 zł
Zobacz bieżące oferty:
SFERIS.pl
199 zł
MediaMarkt.pl
269 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
3