artykuły

Tanie klawiatury mechaniczne – test popularnych modeli w cenach do 250 złotych

32
27 sierpnia 2019, 14:01 Damian Lejnert

Tanie klawiatury mechaniczne – test popularnych modeli w kwocie do 250 złotych – podsumowanie i wnioski

Testy tanich klawiatur mechanicznych niemal zawsze wzbudzały w nas mieszane uczucia. Dlaczego? Ze względu na mieszankę w pełni przemyślanych rozwiązań z zupełnie niezrozumiałymi zabiegami producentów. Nierzadko świetna jakość wykonania oraz spasowania elementów łączyła się z przeciętną jakością przełączników oraz brakiem dobrze działających funkcji dla nieco bardziej zaawansowanych graczy. Mogłoby się wydawać, że i dzisiaj tanie klawiatury mechaniczne pozostają jedynie alternatywą dla osób z mniej zasobnym portfelem oraz początkujących użytkowników.

Nasze testy pokazują jednak zupełnie coś innego. Okazuje się, że na przestrzeni ostatnich dwóch lat zaszła zmiana dotycząca jakości klawiatur mechanicznych. Producenci dopasowują swoje modele do potrzeb bardziej wymagających użytkowników i w efekcie stały się one nie tylko dobrym zamiennikiem znacznie droższych urządzeń, ale w praktyce okazują się ich groźnym konkurentem. O wyborze taniej klawiatury mechanicznej mogą zacząć myśleć nawet wymagający gracze. 

Warto jednak zacząć od początku, a mianowicie od odpowiedzi na pytanie: co dokładnie zmieniło się w tanich klawiaturach mechanicznych w ciągu ostatnich dwóch lat? Bez chwili zastanowienia odpowiadamy: zmieniły się najważniejsze elementy tanich klawiatur mechanicznych, a mianowicie przełączniki. Wystarczy spojrzeć na test tanich klawiatur mechanicznych, który w naszym serwisie ukazał się ponad dwa lata temu. W teście tym na dziesięć testowanych modeli aż sześć wyposażono w przełączniki mechaniczne Outemu, które – nie da się ukryć – nie należały do najlepszych. Trzy pozostałe modele okazały się niegodnymi uwagi klawiaturami hybrydowymi, a tylko jeden model wyposażono w przełączniki Cyan AX, które podobnie jak mechanizmy Outemu, nie byłyby w stanie zadowolić nawet średnio zaawansowanych użytkowników.

Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku bohaterów naszego obecnego testu. Aż sześć dostępnych modeli wyposażono w przełączniki Kailh. Niektórzy stwierdzą, że to w dalszym ciągu tanie zamienniki oryginalnych Cherry MX. Warto jednak podkreślić, że ich jakość zauważalnie się poprawiła i nie sposób uznać ich za słabą imitację „wisienek”. Pokusimy się nawet o stwierdzenie, że mają swój unikalny i bardzo charakterystyczny sposób pracy, który różni się od działania mechanizmów niemieckiego producenta. Nie próbują udawać Cherry MX, co sprawia, że stają się ich bezpośrednim konkurentem, a nie zamiennikiem (jak było jeszcze do niedawna). Co więcej, w teście znalazła się również konstrukcja wyposażona w przełączniki Gateron, które ze względu na charakterystykę działania wybierane są przez bardzo zaawansowanych użytkowników. Widać więc doskonale, że tanie klawiatury mechaniczne faktycznie ewoluowały, a jakość ich przełączników dorównuje mechanizmom montowanym w najdroższych urządzeniach.

Inną dużą zmianą w tanich klawiaturach mechanicznych jest również funkcjonalność. Co prawda w dalszym ciągu nie każdy model wyposaża się w nieco bardziej zaawansowane funkcje, jednak oprogramowanie, możliwość zapisania do kilku profili oraz edytor makr to nie jest już coś egzotycznego. Wystarczy spojrzeć na ocenę funkcjonalności testowanych modeli. Tylko jeden model – HP Pavilion Gaming Keyboard 500 – uzyskał ocenę niższą niż dostateczna. Zdecydowana większość konstrukcji zapewnia poza podstawowymi funkcjami multimedialnymi również bardziej użyteczne opcje, które przydadzą się nie tylko w trakcie grania, ale i podczas pracy.

Tanie klawiatury mechaniczne
Ocena funkcjonalnościDodatkowe oprogramowanie
A4Tech Bloody B760 5 Jest
A4Tech Bloody B800 5 Jest
Genesis RX85 3 Jest
HP Pavilion Gaming Keyboard 500 2,5 Brak
Modecom Volcano Blade 5 Jest
Modecom Volcano Gamer 3,5 Brak
Patriot Viper V730 3 Brak
SPC Gear GK540 Magna RGB 5,5 Jest
Zalman ZM-K900M 4 Brak

Bardzo dużą wagę przywiązujemy również do jakości wykonania oraz materiałów użytych do budowy. Trzeba przyznać, że pod tym względem niewiele się zmieniło, jednak nie traktujemy tego jako wady. Dobrą jakość tanich mechaników zauważyliśmy już przy okazji poprzedniego testu. Zdecydowana większość klawiatur była wtedy wykonana z dobrej jakości plastiku i z metalu, a spasowanie poszczególnych elementów było naprawdę dobre. W niektórych przypadkach dorównywało ono nawet dużo droższym modelom. Nie inaczej jest w przypadku bohaterów obecnego testu. Pod tym względem naprawdę trudno im cokolwiek zarzucić. Na dziewięć testowanych modeli tylko jeden (A4Tech B800) otrzymał od nas ocenę niższą niż szkolne pięć.

Tanie klawiatury mechaniczne
Jakość wykonaniaJakość użytych materiałów
A4Tech Bloody B760 5 6
A4Tech Bloody B800 3,5 3,5
Genesis RX85 5,5 6
HP Pavilion Gaming Keyboard 500 6 5
Modecom Volcano Blade 6 5
Modecom Volcano Gamer 6 5
Patriot Viper V730 6 6
SPC Gear GK540 Magna RGB 6 6
Zalman ZM-K900M 6 5

Zdecydowana większość testowanych klawiatur doskonale wypada również pod względem wygody. Co więcej, producenci tanich klawiatur mechanicznych coraz częściej decydują się na dołączenie do zestawu dodatkowych elementów, takich jak podkładki pod nadgarstki czy też zapasowe nasadki klawiszy. I choć dodatkowe kapsle nie wyróżniały się w naszym teście lepszą, antypoślizgową fakturą czy unikalnymi wyprofilowaniami, to podkładki pod nadgarstki zauważalnie poprawiały komfort korzystania z klawiatury. Tego typu dodatków na próżno było szukać w tanich klawiaturach jeszcze jakiś czas temu. Tym bardziej cieszy nas to, że znaleźliśmy je w trzech testowanych modelach.

Tanie klawiatury mechaniczne
Wygoda użytkowania
A4Tech Bloody B760 3,5
A4Tech Bloody B800 3,5
Genesis RX85 6
HP Pavilion Gaming Keyboard 500 4
Modecom Volcano Blade 5,5
Modecom Volcano Gamer 5,5
Patriot Viper V730 6
SPC Gear GK540 Magna RGB 4,5
Zalman ZM-K900M 4,5

Patrząc na powyższe tabele, trudno oprzeć się wrażeniu, że tania klawiatura mechaniczna to naprawdę dobry wybór. Co więcej, większość z nich jest na tyle dobrze wykonana, wygodna oraz funkcjonalna, że sprawdzi się na biurku nawet bardziej wymagających użytkowników. Jest to również zasługa naprawdę dobrych przełączników Kailh, o których działanie czy wytrzymałość naprawdę nie trzeba się obawiać. Odnosimy również wrażenie, że ze względu na rosnącą funkcjonalność niektórych modeli różnice pomiędzy nimi a najdroższymi klawiaturami na rynku zaczynają się stopniowo zacierać. Co prawda najdroższe klawiatury mechaniczne wyposaża się w masę dodatków programowych, a i nierzadko sprzętowych. Jeśli jednak cenicie klasyczne rozwiązania, przesadna ilość funkcji dodatkowych nie jest dla was priorytetem, a liczy się przede wszystkim dobre działanie przełączników, wygoda i wykonanie, to trzeba się zastanowić nad tym, czy na zakup klawiatury naprawdę warto przeznaczyć więcej niż 250 złotych.

Tanie klawiatury mechaniczne – test popularnych modeli w cenach do 250 złotych: rekomendacje

Większość testowanych przez nas modeli zrobiła na nas naprawdę dobre wrażenie. Nie jest jednak łatwo wskazać najlepsze i najbardziej uniwersalne urządzenia, które przypadną do gustu każdemu, ze względu na to, że dla jednych osób znacznie ważniejsze okażą się przełączniki, a dla innych − funkcjonalność. A jeszcze inni będą woleli wyposażyć się w tanią klawiaturę mechaniczną, która zapewni maksymalną wygodę. To właśnie z tego powodu wytypowaliśmy trzech liderów, którzy szczególnie wyróżniają się w naszym teście:

SPC Gear GK540 Magna RGB to klawiatura wyjątkowa ze względu na bardzo dużą wygodę użytkowania, świetne przełączniki Kailh Brown, mistrzowskie wykonanie oraz funkcjonalność. Dodatkowe oprogramowanie zapewnia największe możliwości wśród narzędzi innych producentów w teście. Co więcej, jest wyjątkowo przejrzyste i nie brakowało nam w nim zbyt wielu funkcji. Możliwość konfiguracji oświetlenia, klawiszy, edytor makr oraz tworzenie profili to zestaw funkcji, który z pewnością zadowoli nawet wymagających graczy. Naszym zdaniem ta klawiatura jest doskonałym wyborem dla osób szukających klasycznej konstrukcji, która świetnie sprawdzi się w trakcie grania, będzie dobrze wyglądać, a przede wszystkim zapewni duży komfort podczas pracy i codziennego użytkowania. To właśnie z tego powodu otrzymuje nasz znaczek Rekomendacja.

Modecom Volcano Blade to jedyny model niskoprofilowy w teście i naprawdę trudno go nie polubić. Jest wyjątkowo wygodny i z całą pewnością bliżej mu do prawdziwych klawiatur wyspowych niż do typowych modeli mechanicznych wyposażonych jedynie w płaskie nasadki. Korzysta się z niego bardzo dobrze. Oprócz tego jest również świetnie wykonany. Wyposażono go też w dodatkowe oprogramowanie. Być może nie jest ono tak zaawansowane, jak w przypadku SPC Gear GK540 Magna RGB, jednak zarówno gracze, jak i użytkownicy korzystający z dodatkowych kombinacji będą z niego naprawdę zadowoleni. To godny uwagi model, który w pełni zasługuje na naszą rekomendację.

Model firmy Patriot jest godny uwagi z kilku względów. To prosta, wytrzymała i bardzo dobrze wykonana konstrukcja, która świetnie sprawdzi się na biurku tych osób, które nie wymagają ponadprzeciętnej funkcjonalności, ale oczekują bezkompromisowego działania. To również jedna z najwygodniejszych konstrukcji w naszym teście ze względu na naprawdę dobrą podkładkę pod nadgarstki. Jeśli więc podkładka jest dla was ważną częścią klawiatury, model ten spełni wasze oczekiwania.

Strona:
BelforZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Belfor2019.08.27, 14:28
13#1
Włosa łonowego macie na spacji Zalmana.
iwanmeZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
iwanme2019.08.27, 14:57
-1#2
Mogliście też dodać do testu Sharkoon PureWriter bardzo przyjemna klawiatura, jak chwile poklikałem u kumpla też sobie kupiłem - też w różnych wersjach do wyrwania w okolicach 250 zł.
Edit, teraz patrzę, że Modecom Volcano Blade to to samo tylko droższe, bo za 300 zł Sharkoon miał pełną wersje z blokiem numerycznym i z pełnym RGB
Edytowane przez autora (2019.08.27, 15:01)
Mar_SZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Mar_S2019.08.27, 15:01
-1#3
Niestety ale topowy model od SPC Gear po kilku miesiącach zaczął obłazić, aktualnie oblazła już połowa litery D oraz krawędź klawisza A.
forfunZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
forfun2019.08.27, 15:13
-4#4
Mam od dawna Modecom Volcano Blade i jest to kapitalna klawiatura. Kupiona w promocji za 199zł :). Jeżeli ktoś szuka cichego mechanika(ja mam na brownach i długo się przyzwyczajałem do szybkości działania w stosunku do scissors) z niskim skokiem to polecam.
VendeurZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Vendeur2019.08.27, 15:23
-6#5
Belfor @ 2019.08.27 14:28  Post: 1215554
Włosa łonowego macie na spacji Zalmana.


Nie da się poznać po takim zdjęciu jakiego pochodzenia jest ten włos, równie dobrze to może być włos (włókno) poliestrowe z jakiegoś taniego koca/narzuty, bo lubią je gubić.
irulaxZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
irulax2019.08.27, 16:09
-4#6
RX 85 wersja z brązowymi przełącznikami - użytkuję od dwóch lat. Jest wygodna do pisania. Klawisze są spore . Minus subiektywny - taki trochę 'klekot' z dużą bezwładnością klawiszy. Do szybkich gier średnio się nadaje. Przed zakupem proszę dokładnie poklikać.
vhp2019.08.27, 17:15
-4#7
Wszędzie enter jak shift.
KituZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Kitu2019.08.27, 17:37
-3#8
vhp @ 2019.08.27 17:15  Post: 1215578
Wszędzie enter jak shift.

Przynajmniej lewy shift duży.
mroczny sedesZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
mroczny sedes2019.08.27, 17:55
-1#9
vhp @ 2019.08.27 17:15  Post: 1215578
Wszędzie enter jak shift.

To efekt układu klawy, w wersji US. ;-)
geforcZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
geforc2019.08.27, 19:28
Mar_S @ 2019.08.27 15:01  Post: 1215559
Niestety ale topowy model od SPC Gear po kilku miesiącach zaczął obłazić, aktualnie oblazła już połowa litery D oraz krawędź klawisza A.


bo to szajsentium pc, tani szmelc z aliexprees z polska naklejka i sprzedawany 3 razy drożej
Zaloguj się, by móc komentować
11