artykuły

Tanie klawiatury mechaniczne – test popularnych modeli w cenach do 250 złotych

33
27 sierpnia 2019, 14:01 Damian Lejnert

Zalman ZM-K900M (Kailh Blue)

W ofercie Zalmana są dwa modele klawiatur mechanicznych. Jedna z nich to Zalman ZM-K900M, którą można kupić za nieco ponad 200 złotych. Model ten wyposażono w programowalne funkcje dodatkowe oraz oryginalne przełączniki Kailh. Czy okaże się ona lepsza od dotychczas testowanych urządzeń?

Zalman ZM-K900M – dane techniczne według producenta
Przełączniki Kailh Blue
Trwałość przełączników

50 mln kliknięć

Swobodnie spoczywająca masa potrzebna do aktywacji 50 g
Próg aktywacji 2 mm
Próbkowanie 1000 Hz
Waga 1250 g
Wymiary 440 mm × 140 mm × 35 mm
Antighosting pełna obsługa dla wszystkich klawiszy
Oświetlenie LED, wielokolorowe, regulowane
Cena

219 zł

 

Zalman ZM-K900M (Kailh Blue) – jakość wykonania

Model ZM-K900M różni się nieco od większości klawiatur w naszym teście ze względu na charakterystyczną ramę urządzenia. Przełączniki są zabudowane wewnątrz konstrukcji. Rozwiązanie to nie jest co prawda złe, jednak czyszczenie klawiatury z pewnością okaże się znacznie bardziej czasochłonne niż w przypadku konstrukcji otwartych.

Warto zauważyć, że ze względu na tego typu budowę nie ma wierzchniej ramy wykonanej z aluminium, w którą w innych modelach wmontowane są przełączniki. Całość wykonana jest więc z twardego plastiku. Materiał ten sprawdza się jednak nie gorzej od metalu. Co prawda w razie upadku z pewnością okaże się od niego mniej wytrzymały, jednak w typowym użytkowaniu naprawdę trudno dostrzec różnice.

Gruba i wysoka rama sprawia wrażenie wytrzymałej, jednak nas cieszy przede wszystkim to, że została dodatkowo usztywniona od wewnątrz. Nie zauważyliśmy więc uginania się pod silnym naciskiem, strzelania plastiku ani podatności na odkształcenia. Wykonanie jest naprawdę staranne i trudno mieć do niego zastrzeżenia.

Podoba nam się również spód urządzenia ze względu na dodatkowy kanał, dzięki któremu bez trudu zapanujemy nad dość sztywnym przewodem. Pozytywne wrażenie zrobiły na nas dodatkowe elementy przeciwpoślizgowe. Początkowo obawialiśmy się, że są nieco za małe, aby zapewnić klawiaturze stabilność. Cieszymy się jednak, że nasze obawy się nie potwierdziły. Bez względu na rodzaj powierzchni wykorzystanej w testach model ten zachowywał pełną stabilność.

Warto zwrócić uwagę na to, że guma znajduje się również na dwóch plastikowych stopkach.

Istotny jest też przewód klawiatury. Mierzy on 1,7 m i jest naprawdę sztywny. Jego ułożenie nie okazało się tak łatwe, jak przypuszczaliśmy, jednak pomógł w tym wcześniej wspomniany kanał. Przewód poprowadzono w dobrej jakości oplocie, który zabezpiecza go przed uszkodzeniami mechanicznymi. Jest naprawdę dobrej jakości i nic nie wskazuje na to, aby mógł zacząć się strzępić. Zakończono go pozłacanym wtykiem USB.

Zalman ZM-K900M (Kailh Blue) – przełączniki i nasadki

ZM-K900M to kolejny model w teście, który wyposażono w przełączniki Kailh. W naszym egzemplarzu zamontowano ich niebieską odmianę, a mianowicie Kailh Blue. Podobnie jak niebieskie przełączniki innych producentów, tak i one działają nieliniowo. Mamy więc do czynienia z wyraźnie słyszalnym i świetnie wyczuwalnym klikiem, który naprawdę może się podobać.

Jesteśmy też zadowoleni z jakości ich działania, chociaż różnią się od oryginalnych przełączników Cherry MX. Niemal od razu czuć, że są mniej gładkie. Wciskają się płynnie, jednak jedną z ich charakterystycznych cech jest wyczuwalne działanie sprężyny umieszczonej wewnątrz. Nie doszukaliśmy się różnic pomiędzy poszczególnymi przyciskami. Każdy z nich wciska się dokładnie tak samo, bardzo równo. Nie odnieśliśmy wrażenia, że działają wolniej, mniej dynamicznie. Powrót do pozycji początkowej wydaje się co prawda nieco bardziej ospały niż w przypadku Cherry MX Blue, jednak różnice są marginalne. Jako ostatnią różnicę należy wskazać dźwięk. Kailh Blue to przełączniki znacznie ostrzejsze. Słyszalny klik jest mniej stłumiony, bardzo wyrazisty. Cherry MX Blue wydają się przy nich nieco cichsze.

Niczym specjalnym nie zaskoczyły nas nasadki klawiszy. Podobnie jak w większości testowanych modeli wykonano je z ABS. Zostały starannie polakierowane, a znaki precyzyjnie wycięte. Nie mamy żadnych zastrzeżeń do ich kroju. Znaki są wyraźne nawet bez aktywnego oświetlenia. Trudno jednak mówić o ich trwałości. Podobnie jak w wypadku innych polakierowanych klawiszy farba z czasem może zacząć się zdzierać. Warto też wspomnieć, że zostały standardowo wyprofilowane. Są to typowe kapsle, które bez trudu zamontujemy również na innych przełącznikach w standardzie Cherry MX.

Zalman ZM-K900M (Kailh Blue) – wygoda

Nie mamy większych zastrzeżeń do wygody użytkowania. Pomimo wysokiego profilu ramy i klawiszy oraz braku dodatkowej podkładki komfort jest naprawdę wysoki. W trakcie korzystania z urządzenia ani razu nie dał się nam we znaki ból nadgarstków czy palców. Nie mieliśmy też problemów ze ślizganiem się palców ani z omyłkową aktywacją klawiszy. Jak już wspomnieliśmy, początkowo obawialiśmy się, że niewielkie elementy przeciwpoślizgowe nie pozwolą na zachowanie stabilności urządzenia. W praktyce sprawdzają się jednak doskonale i to bez względu na to, czy korzystamy z klawiatury z rozłożonymi stopkami, czy też bez. Nawet najbardziej dynamiczne użytkowanie nie przemieściło jej nawet o centymetr.

Zalman ZM-K900M (Kailh Blue) – funkcjonalność 

Model Zalman ZM-K900M nie został wyposażony w dodatkowe oprogramowanie. Nie oznacza to jednak, że nie wyposażono go w opcje, które mogłyby okazać się przydatne w trakcie grania i codziennego użytkowania. Dzięki odpowiednim kombinacjom uruchomimy przeglądarkę, kalkulator, pocztę. Będziemy też w stanie kontrolować multimedia. Co więcej, model ten wyposażony został w standardowy tryb gaming. Jego aktywacja pozwoli uniknąć niechcianego przyciśnięcia klawisza Windows czy innych kombinacji, które mogłyby przeszkodzić w rozgrywce. 

Jednym z ciekawszych rozwiązań jest edytor makr. Pozwala na nagrywanie kombinacji, przypisywanie ich do określonego klawisza, a nawet wybór liczby powtórzeń, szybkości czy opóźnień pomiędzy akcjami. A mogłoby się wydawać, że tak zaawansowanych opcji konfiguracji nie znajdziemy w modelu bez oprogramowania.

Większość graczy tego typu konstrukcje ceni za prostotę. A musimy przyznać, że opanowanie dodatkowych funkcji w ZM-K900M nie jest proste. Łatwo się wśród nich pogubić, a nagrywanie skomplikowanych kombinacji okazuje się wyjątkowo mało intuicyjne i czasochłonne. 

Technika antighosting działa bez zarzutu.

Nie sposób nie docenić dodatkowego oświetlenia. Jest funkcjonalne i w pełni konfigurowalne. Nie mamy wątpliwości, że znajdzie ono zwolenników szczególnie wśród tych użytkowników, którzy z komputera korzystają również w nocy.

Zalman ZM-K900M – wyniki testów
Jakość wykonania 6/6 – wzorowa. Cała konstrukcja wykonana jest z twardego plastiku. Materiał ten sprawdza się nie gorzej od metalu. Co prawda w razie upadku z pewnością okaże się od niego mniej wytrzymały, jednak w typowym użytkowaniu różnice trudno dostrzec. Wykonanie jest naprawdę staranne 
Jakość użytych materiałów 5/6 – bardzo dobra. Bardzo dobrej jakości plastik, guma przeciwpoślizgowa, dobrej jakości przewód poprowadzony w oplocie
Trwałość oznaczeń na klawiszach / jakość kroju znaków

3,5/6 – dostateczna. Nasadki nie zaskoczyły nas niczym specjalnym. Podobnie jak w większości testowanych modeli wykonano je z ABS. Zostały starannie polakierowane, a znaki precyzyjnie wycięte. Nie mamy zastrzeżeń do ich kroju. Są wyraźne nawet bez aktywnego oświetlenia. Trudno jednak mówić o ich trwałości − farba z czasem może zacząć się zdzierać. Zostały standardowo wyprofilowane. Są to typowe kapsle, które bez trudu zamontujemy na innych przełącznikach w standardzie Cherry MX

Antighosting 6/6 – wzorowa. Pełna obsługa wszystkich klawiszy
Stabilność na biurku 6/6 – wzorowa. W trakcie testów nie spotkaliśmy się z negatywnym efektem „pływania”
Sztywność pod naciskiem 6/6 – wzorowa. Pomimo plastikowej ramy całość jest bardzo sztywna i nie ugina się pod mocnym naciskiem
Wygoda ułożenia dłoni (bez podkładki)

4,5/6 – dobra. Nie mamy większych zastrzeżeń do wygody użytkowania. Pomimo wysokiego profilu ramy i klawiszy oraz braku dodatkowej podkładki komfort jest naprawdę wysoki. W trakcie korzystania z urządzenia ani razu nie dał się nam we znaki ból nadgarstków czy palców. Nie mieliśmy też problemów ze ślizganiem się palców ani omyłkową aktywacją klawiszy. Niewielkie elementy przeciwpoślizgowe w praktyce sprawdzają się doskonale i to bez względu na to, czy korzystamy z klawiatury z rozłożonymi stopkami, czy też bez. Nawet najbardziej dynamiczne użytkowanie nie przemieściło jej nawet o centymetr

Wygoda ułożenia dłoni (z podkładką) Nie dotyczy
Możliwość zmiany kąta nachylenia Jest – mała (regulacja jednostopniowa)

Ogólna funkcjonalność

4/6 – dobra. Model Zalman ZM-K900M nie został wyposażony w dodatkowe oprogramowanie. Nie oznacza to jednak, że nie wyposażono go w funkcje, które mogłyby okazać się przydatne w trakcie grania i codziennego użytkowania. Dzięki odpowiednim kombinacjom uruchomimy przeglądarkę, kalkulator, pocztę. Będziemy też w stanie kontrolować multimedia. Model został wyposażony w standardowy tryb gaming. Jego aktywacja pozwoli uniknąć niechcianego przyciśnięcia klawisza Windows czy też innych kombinacji, które mogłyby przeszkodzić w rozgrywce. Jednym z ciekawszych rozwiązań jest edytor makr. Pozwala na nagrywanie kombinacji, przypisywanie ich do określonego klawisza, a nawet wybór liczby powtórzeń, szybkości czy opóźnień pomiędzy akcjami. Mogłoby się wydawać, że tak zaawansowanych opcji konfiguracji nie znajdziemy w modelu bez oprogramowania. Opanowanie dodatkowych funkcji w ZM-K900M nie jest proste. Łatwo się wśród nich pogubić, a nagrywanie skomplikowanych kombinacji okazuje się wyjątkowo nieintuicyjne i czasochłonne
Łatwość czyszczenia

3/6 – dostateczna. Żeby dokładnie wyczyścić urządzenie, należy zdemontować wszystkie nasadki

Zalman ZM-K900M (Kailh Blue)
Zalety
  • wzorowa jakość wykonania
  • bardzo dobra jakość użytych materiałów
  • bardzo dobre działanie przełączników Kailh Blue
  • wygoda użytkowania i stabilność na biurku
  • funkcjonalność
  • akceptowalna cena
Wady
  • obsługa niektórych funkcjonalności mogłaby być bardziej czytelna
  • podkładka pod nadgarstki zauważalnie poprawiłaby komfort użytkowania
  • czyszczenie urządzenia nie jest najłatwiejsze
Do testów dostarczył:Zalman
Cena w dniu publikacji (z VAT):219 zł
Zobacz bieżące oferty:
Electro.pl
119 zł
MediaExpert
129 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
10