artykuły

Asus Zenbook 13 (UX333FA) − test najmniejszego 13-calowca od Asusa

Asus Zenbook 13 (UX333FA) − mniejszy i lepszy?

8
15 maja 2019, 15:20 Mariusz Kolmer

Asus ZenBook 13 (UX333FA) – podsumowanie

ZenBooki to laptopy, którym nie można odmówić wdzięku. Potwierdza to nie tylko recenzowany wcześniej ZenBook Pro 15 czy ZenBook 14, ale też omawiany w tej recenzji model 13-calowy. Urządzenie to cechuje się charakterystycznym dla tej linii wyglądem, precyzyjnym wykonaniem i wysokiej jakości materiałami, z których zostało zrobione. To wraz z wyjątkowo kompaktowymi wymiarami i niewielką wagą sprawia, że jest to urządzenie bardzo poręczne, ale i solidne. Ogromną zaletą Trzynastki jest też ekran, który dzięki znacznemu pokryciu palety barwnej, dużemu kontrastowi i matowemu wykończeniu dobrze sprawdzi się w zastosowaniach graficznych czy podczas przeglądania internetu, a wraz z przyzwoitymi głośnikami pozwoli czerpać przyjemność z odtwarzanych multimediów. Natomiast komfort pracy na laptopie na przykład podczas pisania dłuższych tekstów zapewni bardzo wygodna klawiatura z przyjemnie działającymi przyciskami. Brak bloku numerycznego rekompensuje zintegrowany z responsywnym i dokładnym gładzikiem NumberPad. Laptop można też pochwalić za bardzo dobry czas działania na zasilaniu akumulatorowym oraz przyzwoitą liczbę i rodzaj złączy, co jest rzadko spotykane w tak małych urządzeniach. Wszystkie te zalety sprawiają, że ZenBook 13 jest urządzeniem mobilnym, które dzięki swoim cechom świetnie sprawdzi się nie tyko na co dzień, ale też w podróży, zarówno rekreacyjnej, jak i służbowej.

Asus ZenBook 13 UX333FA

Mimo wymienionych zalet ZenBook nie jest urządzeniem doskonałym. Choć nie ma wielu wad, dla wielu osób mogą one okazać się bardzo istotne. Jedną z nich jest przeciętna wydajność procesora wynikająca z bardzo rygorystycznego limitu energetycznego ustalonego przez producenta. To prowadzi do tego, że na dłuższą metę dużo tańsze laptopy oparte na starszych jednostkach, ale z wyższym TDP są od ZenBooka 13 dużo wydajniejsze. Łączy się to też z głośnym układem chłodzenia i tym, że podczas wymagających, ale krótkich zadań CPU potrafi osiągnąć ekstremalnie wysokie temperatury. Dla części osób wadą może okazać się też niewielka jasność maksymalna ekranu oraz „wycieki” podświetlenia. Jako minus trzeba także traktować zastosowanie przez Asusa własnego złącza ładowania zamiast portu USB typu C spotykanego już w większości ultramobilnych urządzeń.

Asus ZenBook 13 UX333FA

Jak widać, ZenBook 13 nie jest urządzeniem idealnym, zatem trudno polecić go każdemu. Tym bardziej, że na rynku jest kilka bardzo dobrych urządzeń o niedużych wymiarach, które pod wieloma względami są lepsze od omawianego laptopa. Jednym z nich jest opisywany przez nas ostatnio Huawei MateBook 13, którego już kilka razy przywoływaliśmy w tej recenzji. Huawei w konfiguracji z takim samym procesorem, choć z mniej pojemnym nośnikiem danych kosztuje niemal 1000 złotych mniej, a przy tym oferuje lepszy ekran, większą wydajność i równie przyzwoity czas pracy na baterii!

Z kolei osobom, które będą intensywniej wykorzystywać laptopa lub od czasu do czasu będą chciały pograć, można polecić… MateBooka 13 z dedykowaną kartą graficzną MX150. Ten model nie tylko będzie zdecydowanie bardziej wydajny, ale też ciągle tańszy od Asusa o około 400 złotych! W cenie ZenBooka uda się nawet kupić 14-calowego laptopa MSI PS42 z aluminiową obudową, świetnym ekranem i wagą 1,2 kilograma, który wyposażony jest w wyjątkowo wydajną jak na tak małe urządzenia kartę GTX 1050!

Komu zatem można polecić najnowszego ZenBooka? Wyłącznie osobom, które szukają sprzętu do bardzo podstawowych zadań, jak przeglądanie internetu czy oglądanie filmów, a ważne dla nich jest, żeby urządzenie było dobrze wykonane, prezentowało się elegancko i mieściło w wyjątkowo małej torbie.

Asus ZenBook 13 (UX333FA)
Zalety
 • jakość wykonania
 • małe wymiary
 • wygodna klawiatura
 • ekran o przyzwoitym pokryciu palety barwnej sRGB i dużym kontraście
 • długi czas pracy na baterii
 • przyzwoite głośniki
 • liczba złączy
Wady
 • throttling energetyczny
 • lub przegrzewanie procesora
 • niewydajny i głośny system chłodzenia
 • niska jasność maksymalna ekranu
 • wysoka cena na tle konkurencji
Do testów dostarczył:Asus
Cena w dniu publikacji (z VAT):4399 zł
Zobacz bieżące oferty:
MediaExpert
4399 zł
Electro.pl
4399 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
Strona:
MyfosZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Myfos2019.05.15, 16:23
Jak ustawić stary wygląd strony? Ten nowy jest bardzo nieczytelny. Chyba UX nie ogarnia roboty...

Edit. Tak fantastycznie stronę zmieniliście, że nie zauważyłem artykułu o zmianie strony...
Edytowane przez autora (2019.05.15, 16:49)
CentronixZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Centronix2019.05.15, 19:30
Ten ultrabook wg mnie jest zbyt drogi jak na takie komponenty, ekran glossy i zupełną niemożliwość rozbudowy...
szefonsZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
szefons2019.05.16, 00:08
No, ale panowie, spis na żółtym tle? Kto to wymyślił, zróbcie w kolorach reszty strony, a nie, że kłuje oczy, rozumiem, że kolory loga mają dominować, ale akurat ten żółtawy nie na wszystkim da się użyć z sensem.
TelkontarZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Telkontar2019.05.16, 08:32
Totalnie nieprzejrzysty ten nowy interfejs. Poprzedni o niebo lepszy.
SzogunastyZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Szogunasty2019.05.16, 08:43
-3#5
Jak dla mnie jest bomba, tak trzymać Pclab!
tomik23Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
tomik232019.05.16, 18:24
Myfos @ 2019.05.15 16:23  Post: 1203140
Jak ustawić stary wygląd strony? Ten nowy jest bardzo nieczytelny. Chyba UX nie ogarnia roboty...

Edit. Tak fantastycznie stronę zmieniliście, że nie zauważyłem artykułu o zmianie strony...


Zainstaluj https://userstyles.org/styles/171978/pclab trochę poprawia wygląd.
Kyle_PLZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Kyle_PL2019.05.17, 09:30
No i kolejne urządzenie przenośne, z matrycą IPS o fajnym kontraście ~1500:1. Natomiast przy monitorach stacjonarnych krucho z tak kontrastowymi matrycami IPS (istnieją jakieś EIZO, ale mało tych modeli, licząc od wszystkich producentów na całym rynku) - ruszyli by wreszcie ten kontrast do przodu w stacjonarnych IPS, do poziomu przynajmniej tych ~1500:1.
ja__Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
ja__2019.05.17, 16:01
ultrabook z jasnoscia 256,67 cd/m2? przeciez to kpina
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
7