artykuły

Asus Zenbook 13 (UX333FA) − test najmniejszego 13-calowca od Asusa

Asus Zenbook 13 (UX333FA) − mniejszy i lepszy?

8
15 maja 2019, 15:20 Mariusz Kolmer

Asus ZenBook 13 (UX333FA) – temperatura

W celu sprawdzenia stabilności obciążyliśmy laptopa grą Rise of the Tomb Raider. Podczas tego testu obciążenia CPU pracowało z częstotliwością od 800 MHz do 3,9 GHz; średnio było to zaledwie 1757 MHz, czyli tylko trochę powyżej częstotliwości bazowej. Jak zwykle najwyższe taktowanie utrzymywane było zaledwie przez kilka minut od wczytania gry. Podobnie jak już to opisywaliśmy w przypadku długotrwałych testów wydajności, po upływie krótkiego czasu podwyższonych wartości TDP i częstotliwości pracy CPU ze względu na niski limit energetyczny drastycznie obniżało swoje taktowania. Jedynym pozytywnym skutkiem tak agresywnego throttlingu było utrzymywanie relatywnie niskich temperatur procesora. Tylko na początku testu, gdy obowiązywały zegary trybu Turbo, temperatura wzrastała z 52 do 72 stopni. Jednak ponieważ gra jest mniej obciążająca niż syntetyczne benchmarki, temperatura nie zdążyła przez krótki czas dobić do tak skrajnych wartości, jak wspominaliśmy wcześniej. Po skończeniu czasu Turbo, gdy częstotliwość taktowania CPU spadała, obniżała się również temperatura. Dzięki temu średnia z całego testu to zaledwie 66 stopni Celsjusza.

Asus ZenBook 13 UX333FA stress test throttling

W przypadku gier, których płynność zależy w większej mierze od GPU, spadek częstotliwości pracy procesora nie mia dużego wpływu na liczbę klatek animacji generowanych przez zintegrowany układ graficzny. Tym samym w teście mogliśmy obserwować od 8,8 do 10,4 kl./s, średnio było to natomiast 9,8 kl./s. W przypadku starszych i mniej obciążających gier, których płynność opiera się na wydajności procesora, jak pokazaliśmy na poprzedniej stronie, spadek wydajności jest zdecydowanie większy.

Asus ZenBook 13 UX333FA stress test

 

Asus ZenBook 13 (UX333FA) – nagrzewanie się obudowy

Niestety, mimo że po podniesieniu klapy ekranu tył laptopa podnosi się o kilka dodatkowych milimetrów, wcale nie poprawia to dostępu chłodnego powietrza do wnętrza urządzenia. Perforacja na spodzie ZenBooka 13 została bowiem niemal na całej szerokości zasłonięta od środka nieprzepuszczalną taśmą, a chłodne powietrze w pewnym stopniu jest jedynie zasysane szczelinami między środkowymi klawiszami górnego rejonu klawiatury. To oczywiście przekłada się na temperaturę obudowy. W najcieplejszym miejscu, czyli w rejonie klawiszy 1, 2, Q, W pirometr wskazał 43,4 stopnia Celsjusza. Gładzik był wyraźnie chłodniejszy  – tu odczyt wynosił „tylko” 31,6 stopnia.

Asus ZenBook 13 UX333FA temperatura

Rozkład temperatury na spodzie Asusa wygląda bardzo podobnie. Najwyższa temperatura to 45 stopni Celsjusza w lewy dolnym rogu laptopa. Tym samym trzeba przyznać, że na tle innych urządzeń, na przykład wyposażonej w wydajniejszy procesor Lenovo Yogi C930-13, temperatury odbudowy ZenBooka są nieznacznie wyższe. Jak widać też na zdjęciu termowizyjnym, przez otwory w dolnej pokrywie praktycznie w ogóle nie jest zasysane chłodne powietrze.

Asus ZenBook 13 UX333FA temperatura

Asus ZenBook 13 (UX333FA) – głośność

Podczas mało wymagających zadań ZenBook pracuje bezgłośnie. Niestety, sytuacja mocno się zmienia, gdy zostaje obciążony. Układ chłodzenia ZenBooka nie radzi sobie dobrze z odprowadzaniem ciepła od mocno grzejących się komponentów, co doskonale widać podczas krótkich testów wydajności, nim osiągnięty zostanie maksymalny okres Turbo i limit energetyczny wróci do bazowej wartości. Przez tę krótką chwilę, jak już wspominaliśmy, CPU potrafi rozgrzać się niemal do 100 stopni Celsjusza, mimo że w tym czasie pojedynczy wentylator układu chłodzenia pracuje z maksymalną prędkością, generując przy tym hałas na poziomie 37,9 dBa. Głośniej pod obciążeniem pracowały tylko trzy urządzenia, z czego dwa wyraźnie wydajniejsze od ZenBooka! Bezpośredni konkurent, MateBook 13, mimo dużo większej wydajności był natomiast cichszy od Asusa aż o 7,7 dBa. To ogromna różnica!

Asus ZenBook 13 UX333FA głośność chłodzenia w spoczynku

Asus ZenBook 13 UX333FA głośność chłodzenia podczas obciążenia

 

Asus ZenBook 13 (UX333FA) – czas działania

Pojemność akumulatora w najnowszym ZenBooku 13 to 50 Wh, czyli tyle samo co w modelu 14-calowym. Akumulatory o zbliżonej pojemności są często spotykane w urządzeniach tych rozmiarów, tym samym (i jak pokazało już wiele naszych testów) czas pracy poszczególnych urządzeń na zasilaniu akumulatorowym w większym stopniu zależy od optymalizacji zużycia energii niż od samej pojemności ogniw. W tym przypadku Asus radzi sobie doskonale – większy ZenBook zapewniał ponad 10 godzin ciągłej pracy z dala od gniazdka elektrycznego, co plasowało go w czołówce czasu pracy na zasilaniu akumulatorowym. Trzynastka wyposażona w niżej taktowany procesor i pozbawiona dedykowanej karty graficznej (choć ta i tak nie powinna mieć wpływu na czas pracy w sprawdzanych zastosowaniach) potrafi działać praktycznie tak samo długo, co oczywiście dalej jest świetnym, ale nie rewelacyjnym wynikiem.

Asus ZenBook 13 UX333FA czas pracy na baterii

6