artykuły

Najlepszy monitor w cenie do 700 złotych

Testujemy niedrogie monitory i podpowiadamy, jaki wybrać

39
9 sierpnia 2019, 14:01 Marek Kowalski

iiyama ProLite XUB2493HS

Jedyny przedstawiciel popularnej i raczej lubianej w Polsce japońskiej marki iiyama to sprzęt klasy budżetowej wyposażony w ciekłokrystaliczny panel typu IPS. Model ten na tle innych wyróżnia się ergonomią i elastycznością ustawień. Czym jeszcze? Szczegóły poniżej.

iiyama ProLite XUB2493HS – dane techniczne

Model XUB2493HS-B1 C (nr seryjny: 11648M9400028); 
Ekran

23,8 cala (FHD, 1920 × 1080 pikseli), LCD IPS, prosty, matowy

Maksymalna częstotliwość
odświeżania obrazu / technika synchronizacji klatek
75 Hz / brak
Kąty widzenia: boki / góra / dół 178° / 178° (dane prod.)
Czas reakcji matrycy wg producenta / zmierzony / input lag 4 ms (gtg) / 15,36 ms / 10,8 ms
Zmierzona maksymalna luminancja bieli / temperatura bieli / nierównomierność podświetlenia matrycy / kontrast obrazu (tryb domyślny, 75 Hz) 233 cd/m2 / 7081 K / 7,56% / 1156 : 1
Wierność odwzorowania kolorów – zmierzony błąd delta E 2000: średni/maksymalny 4,43 / 7,17
Zmierzony zakres wyświetlanych kolorów (pokrycie popularnych przestrzeni barwowych)

sRGB – 89%, Adobe RGB – 64,8%, DCI-P3 – 69,4%

Wejścia−wyjścia 1 DisplayPort, 1 HDMI, 1 D-Sub, 1 gniazdo słuchawkowe, 1 wejście audio
Dodatkowe funkcje wbudowane głośniki 2 x 2 W
Cena

690 zł

 

iiyama ProLite XUB2493HS − jakość wykonania i ergonomia

Japoński monitor pod względem ergonomii i zakresu ustawień monitora to konstrukcja w testowanej grupie niemal wzorcowa.

 

Kolumna monitora pozwala na regulację wysokości umieszczenia ekranu. Zakres tej regulacji to 130 mm. Monitor można również przekręcać w lewo i w prawo na częściowo obrotowej podstawie w zakresie 90 stopni (po 45 stopni w lewo i w prawo). Monitor jest kolejnym urządzeniem wpisującym się w „bezramkowy” trend stylistyczny. Grubość ramki górnej i bocznych to 2 mm, dolna ramka jest większa i ma 16 mm. Pamiętajmy o dodatkowym marginesie na samej matrycy − właściwy obraz zaczyna się 6 mm od górnej i bocznych krawędzi.

 

Mamy tu funkcję pivot, czyli możliwość obrócenia ekranu o 90 stopni.

 

Zestaw iiyamy zajmuje minimalnie więcej miejsca na biurku w stosunku do wielu pozostałych zawodników w naszym teście. W tym przypadku głębokość całej konstrukcji to 23 cm.

 

Ekran można również wychylać w płaszczyźnie pionowej. Zakres regulacji to 27 stopni (z tego 22 stopnie w górę).

 

Materiał obudowy to − podobnie jak w pozostałych modelach − tworzywa sztuczne. W większości matowe, jedynie z tyłu, w centralnej części producent zastosował efekt, który na zdjęciu może wyglądać jak czarny, szlifowany metal. Wygląda to nieźle, ale to również tworzywo sztuczne.

 

Kolumnę monitora zwieńczoną wytłoczonym logo producenta można odkręcić, otrzymując w ten sposób możliwość zawieszenia samego ekranu na uchwycie ściennym lub ramieniu (punkty montażowe są zgodne ze standardem VESA o rozstawie 100 x 100).

Liczba i typ gniazd są odpowiednie. Znajdziemy tu DisplayPort (1.2), HDMI (1.4), D-Sub (VGA) oraz gniazda audio: wejście (monitor ma wbudowane głośniki 2 x 2 W) i wyjście na słuchawki.

iiyama ProLite XUB2493HS − wygoda obsługi

Sterowanie wbudowanymi funkcjami monitora iiyama odbywa się za pośrednictwem klasycznego zestawu przycisków kontrolnych. Nie byłoby w tym nic strasznego, gdyby nie ich lokalizacja w opisywanym urządzeniu. Przyciski są tutaj oznaczone, co nie bardzo ma sens, zważywszy na ich rozmieszczenie − umieszczone są z tyłu monitora. Siedząc przed nim, nie widzimy ich w ogóle i sterujemy „na czuja”. To najgorszy pomysł w całej stawce.

 

Na dodatek przycisk zasilania monitora ma taki sam kształt jak pozostałe, w efekcie podczas próby wywołania menu i wybierania z niego określonych funkcji niejednokrotnie zdarzyło się nam wyłączyć monitor. Irytujące, bezsensowne rozwiązanie.

Wciśnięcie przycisku Auto wywołuje menu wyboru źródła. Podobnie jak inne modele monitor automatycznie wykrywa właściwy sygnał, gdy jest do niego podłączone jedno urządzenie.

 

Oprócz tego za pomocą przycisków możemy regulować głośność...

 

...czy uaktywnić tryb eko o obniżonej jasności.

 

Główne menu uruchamiane jest dwuetapowo − najpierw pojawia się pasek wyboru kategorii opcji.

 

Następnie po wskazaniu kategorii na ekranie wyświetla się główne okno menu OSD. Takie dwuetapowe włączanie to niepotrzebna komplikacja, ponieważ zmiany kategorii można dokonać również z poziomu głównego okna. 

iiyama ProLite XUB2493HS − jakość obrazu

Pod względem jakości parametrów obrazu monitor iiyama jest, niestety, pełen sprzeczności: słaba jasność, ale o szerokim zakresie regulacji, niezbyt równomierne podświetlenie, ale niezły czas reakcji. Przyjrzyjmy się zatem dokładniej wynikom.

Pomiar podświetlenia matrycy

Maksymalne średnie odchylenie jasności względem pomiaru w centralnej części ekranu nie było najgorsze w teście, wynosiło 7,56% (czwarty wynik od końca), ale jak widać na powyższej ilustracji, w górnym lewym rogu egzemplarza testowego podświetlenie wyraźnie niedomagało, odchylenie jasności przy maksymalnej bieli przekraczało 10-procentowy próg tolerancji. W tym miejscu, dla pełnej (100%) bieli jasność była słabsza aż o 15,43% od luminancji bieli w centrum ekranu.

Czas reakcji i opóźnienie sygnału (input lag)

Monitor iiyama jest wyposażony w panel IPS. Zgodnie z wynikami pomiarów był to najszybszy panel w całym teście. Zmierzony czas reakcji wynosi tylko 15,36 ms, to najlepszy rezultat wśród wszystkich paneli IPS, jakie znalazły się w naszym teście. Zatem można byłoby powiedzieć: doskonały wynik. W istocie to bardzo dobry rezultat, ale... nie do końca wystarczający. W tym przypadku mamy bowiem do czynienia z monitorem o częstotliwości odświeżania ekranu wynoszącej 75 Hz. Zatem optymalny czas reakcji powinien być niższy od 13,3 ms (1/75 s), a jak widać ten warunek nie został spełniony. Niemniej i tak rezultat osiągnięty przez ten monitor jest − jak na tani panel IPS − bardzo dobry. Przyjrzyjmy się pomiarom wykonanym w poszczególnych trybach roboczych dostępnych w tym monitorze.

Jeżeli chodzi o opóźnienie sygnału, czyli input lag, monitor uzyskał przyzwoity wynik, 10,8 ms to rezultat ze środka stawki.

Tryb domyślny

Monitor japońskiego producenta oferuje sześć trybów pracy, które możemy wybrać za pośrednictwem menu OSD. Oprócz tego ma domyślne nastawy fabryczne − od nich zaczniemy.

Wykres gamutu (zakresu generowanych przez panel barw) pokazuje, że mamy tu do czynienia z monitorem klasy sRGB. Monitor pokrywa tę przestrzeń w 89%, co jest niestety ostatnim wynikiem w naszym teście. Monitor marki iiyama był jedynym produktem, któremu nie udało się przekroczyć progu 90% pokrycia przestrzeni sRGB. Podobnie jest w przypadku przestrzeni Adobe RGB, którą ten monitor pokrywa w 64,8%, co również jest ostatnim wynikiem.

Krzywa jasności ma poprawny przebieg, zbliżony do krzywej wzorcowej. Domyślna luminancja w tym trybie wynosi 232 cd/m2, co w zasadzie odpowiada wartości maksymalnej (najlepszy uzyskany przez nas wynik to 233 cd/m2). To z kolei oznacza, że to jeden z ciemniejszych paneli w naszym teście. Taki wynik maksymalnej luminancji to trzeci rezultat od końca. Z drugiej strony nastawy luminancji w tym modelu są elastyczne. Po obniżeniu jasności na minimum zmierzona luminancja wynosiła tylko 18,1 cd/m2, co jest najniższym wynikiem w teście. Na tym monitorze możemy zatem pracować w zupełnych ciemnościach, nie ryzykując, że ekran nas będzie oślepiał. Poziom czerni przy domyślnych ustawieniach to 0,2 cd/m2, a zmierzony kontrast statyczny ANSI to 1156:1, co jest trzecim wynikiem wśród testowanych paneli IPS, a szóstym w całej stawce. Temperatura bieli jest domyślnie nieco zbyt wysoka i wynosi 7081 K, a sama biel charakteryzuje się przewagą składowej niebieskiej. Z wiernością barw jest nie najlepiej, średni błąd delta E na poziomie 4,43 to drugi wynik od końca. Tak samo jest z maksymalnym błędem delta E wynoszącym 7,17.

Tryb Sport

W tym trybie gamut pozostaje bez zmian, krzywa jasności jest teraz nieco nad krzywą wzorcową. Zmierzona luminancja i poziom czerni są takie same jak w fabrycznych ustawieniach (odpowiednio: 232 cd/m2 i 0,2 cd/m2). Temperatura bieli jest jeszcze wyższa niż poprzednio (7176 K), kontrast również (1186:1). Odwzorowanie barw gorsze niż domyślnie, średni błąd delta E wynosił 4,95, a maksymalny 9,32.

Tryb Film

Gamut nie uległ zmianie, krzywa jasności jest podobna jak w trybie Sport, natomiast sama jasność jest tutaj nieco obniżona, zmierzyliśmy 225 cd/m2 przy poziomie czerni 0,2 cd/m2. Kontrast to 1154:1. Z wiernością kolorów gorzej − średni błąd delta E 7,86, a maksymalny: 11,96. Temperatura bieli jeszcze wyższa niż w dwóch poprzednich trybach − wyniosła 7635 K.

Ponieważ nazwa tego trybu sugeruje jego przeznaczenie do filmów, zestawiliśmy też gamut w odniesieniu do kinematograficznej przestrzeni barw DCI-P3. Tym razem iiyama nie uzyskała ostatniego, lecz trzeci od końca rezultat. Monitor ten pokrywa przestrzeń DCI-P3 w 69,4%.

Tryb Gry

Kolejny tryb wyróżnia się przede wszystkim najwyższą temperaturą bieli spośród wszystkich ustawień w tym monitorze (7831 K). Gamut bez zmian, krzywa jasności również, a sama jasność na poziomie 205 cd/m2. Poziom czerni bez zmian (0,2 cd/m2), kontrast nieco niższy (1056:1), a kolory przekłamane (średni błąd delta E: 8,11, maksymalny 12,3).

Tryb Internet

Tryb ten charakteryzuje się zauważalnie niższą jasnością w stosunku do poprzednio opisywanych trybów pracy. Zmierzona luminancja to 149 cd/m2. Poziom czerni 0,14 cd/m2, kontrast 1087:1, a temperatura bieli 7831 K. Średni błąd delta E: 5,29, maksymalny 8,36.

Tryb Tekst

Najciemniejszy tryb. Tu luminancja to tylko 105 cd/m2. Poziom czerni wynosi 0,1 cd/m2, a kontrast 1084:1. Temperatura bieli niezmiennie wysoka (7794 K), a odwzorowanie barw nieco lepsze, ale wciąż dalekie od doskonałości. Średni błąd delta E: 5,2, maksymalny: 8,06

Tryb Standard

Ostatni z dostępnych w tym monitorze trybów pracy nazywa się Standard, ale nie jest to tryb domyślnie ustawiony po wyjęciu monitora z pudełka i podłączeniu zasilania. Zmierzone parametry są jednak bardzo podobne do trybu fabrycznego. Temperatura bieli wyniosła 7156 K. Jasność niemal maksymalna (231 cd/m2), poziom czerni 0,19 cd/m2. Kontrast najwyższy spośród wszystkich trybów (1195:1), wierność kolorów taka jak w fabrycznych nastawach. Średni błąd delta E 4,42, a maksymalny 7,11.

Pobór energii

Monitor iiyama ProLite XUB2493HS przy maksymalnej jasności pobiera 15,1 W, co jest drugim wynikiem w teście, ale wynika to stąd, że tu maksymalna jasność jest niższa od roboczej w wielu innych monitorach. Po zrównaniu jasności do 200 cd/m2, miernik pokazał 13,5 W, co jest szóstym wynikiem w teście. Przełączenie w tryb uśpienia zmniejsza pobór do 0,2 W, a wyłączenie − bez odłączania z gniazdka sieciowego − do 0,1 W.

iiyama ProLite XUB2493HS
Zalety
 • bardzo szeroki zakres ustawień ergonomicznych
 • solidna konstrukcja obudowy
 • bardzo dobry czas reakcji matrycy (jak na panel IPS)
 • bardzo elastyczne ustawienia jasności
 • przyzwoity kontrast statyczny
 • przyzwoity input lag
 • niski pobór mocy
Wady
 • absurdalne rozmieszczenie przycisków sterujących funkcjami monitora
 • nierównomierności w podświetleniu matrycy
 • słaba jasność maksymalna panelu
 • słabe odwzorowanie kolorów
 • słaby gamut (liczba emitowanych barw)
Do testów dostarczył:iiyama
Cena w dniu publikacji (z VAT):690 zł
Zobacz bieżące oferty:
Electro.pl
670 zł
Avans.pl
670 zł
Neo24.pl
670 zł
mediaexpert.pl
689 zł
Neonet.pl
689 zł
Amazon.de
159 €
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
7