artykuły

Najlepszy monitor w cenie do 700 złotych

Testujemy niedrogie monitory i podpowiadamy, jaki wybrać

39
9 sierpnia 2019, 14:01 Marek Kowalski

AOC I2490VXQ

Trzeci i ostatni z monitorów marki AOC w naszym teście to sprzęt, który pod względem wzornictwa bardzo przypomina opisany na poprzedniej stronie model G2590VXQ, ale różni się zarówno wymiarem matrycy (tu: przekątna 23,8), jak i jej rodzajem (tu: IPS). Warto też pamiętać, że tym razem jest to model nie dla graczy, tylko do uniwersalnych zastosowań. Zobaczmy, co potrafi ten monitor.

AOC I2490VXQ – dane techniczne

Model I2490VXQ (nr seryjny: AMUH59A001166); data produkcji: maj 2018 r.
Ekran

23,8 cala (FHD, 1920 × 1080 pikseli), LCD IPS, prosty, matowy

Maksymalna częstotliwość
odświeżania obrazu / technika synchronizacji klatek
60 Hz / brak
Kąty widzenia: boki / góra / dół 178° / 178° (dane prod.)
Czas reakcji matrycy wg producenta / zmierzony / input lag 4 ms (gtg) / 16,4 ms / 12,5 ms
Zmierzona maksymalna luminancja bieli / temperatura bieli / nierównomierność podświetlenia matrycy / kontrast obrazu (tryb domyślny, 60 Hz) 238 cd/m2 / 7244 K / 5,53% / 1220 : 1
Wierność odwzorowania kolorów – zmierzony błąd delta E 2000: średni/maksymalny 3,83 / 6,83
Zmierzony zakres wyświetlanych kolorów (pokrycie popularnych przestrzeni barwowych)

sRGB – 92,2%, Adobe RGB – 66,5%, DCI-P3 – 69,5%

Wejścia−wyjścia 1 DisplayPort, 1 HDMI, 1 D-Sub, 1 gniazdo słuchawkowe, 1 wejście audio
Dodatkowe funkcje wbudowane głośniki 2 x 2W
Cena

550 zł

  

AOC I2490VXQ − jakość wykonania i ergonomia

Zarówno materiały wykorzystane w obudowie monitora, jak i jego wzornictwo są identyczne jak w przypadku modelu AOC G2590VXQ. Jedyna różnica to kolorystyka. Innej barwy jest tutaj kolumna monitora, a także dolna ramka okalająca „bezramkowy” ekran. 

Tworzywo jest matowe, dzięki czemu nie zostawimy na nim odcisków palców. Również ten monitor jest wyposażony w niewielkie głośniki (2 x 2 W), których kratownice widoczne są z tyłu monitora.

Mimo podobnego wyglądu i mniejszej przekątnej niż w przypadku opisywanego na poprzedniej stronie modelu G2590VXQ, ten monitor z podstawką zajmie minimalnie więcej miejsca na biurku. Głębokość zestawu to 20 cm.

Jedyna możliwa regulacja ekranu to jego wychylenie. Zakres odchylenia to 23 stopnie (w górę 19,5 stopnia).

AOC I2490VXQ to kolejny monitor, który można zamocować na uchwycie VESA 100x100. Punkty mocowania są widoczne po zdjęciu mocowanej na zatrzask, nieregulowanej na wysokość kolumny monitora.

Monitor AOC wyposażono w uniwersalny zestaw gniazd. Mamy DisplayPort 1.2, HDMI 1.4, analogowe gniazdko D-Sub (VGA) oraz możliwość podłączenia słuchawek lub zewnętrznego źródła audio.

AOC I2490VXQ − wygoda obsługi

Również w tym przypadku AOC zdecydował się na obsługę funkcji monitora za pomocą jednego, prostego w obsłudze wielokierunkowego manipulatora.

Niewielki joystick umieszczony jest z tyłu, po prawej stronie (od strony użytkownika siedzącego przed ekranem).

Główne menu OSD to interfejs znany już nam z innych monitorów AOC − charakterystyczny, poziomy układ opcji to wyróżnik monitorów tej marki.

Joystickiem wywołuje się też podręczne menu zmiany funkcji Clear Vision opisywanej już przy modelu AOC 24V2Q. 

Ostatnie ustawienie to możliwość zmiany źródła sygnału, niepotrzebne, gdy z monitorem jest połączone tylko jedno urządzenie − wtedy rozpoznanie źródła odbywa się automatycznie.

AOC I2490VXQ − jakość obrazu

AOC I2490VXQ to monitor uniwersalny (niepozycjonowany jako sprzęt dla graczy), charakteryzujący się odświeżaniem matrycy na poziomie 60 Hz. Sama matryca to konstrukcja typu IPS, co oznacza kontrast i czerń na podobnym poziomie jak w monitorach TN. Zaletą IPS jest natomiast dobra widoczność obrazu pod różnymi kątami, chodzi przede wszystkim o zachowanie właściwych barw. Pomiary zaczynamy od równomierności podświetlenia matrycy.

Pomiar podświetlenia matrycy

W tym modelu podświetlenie pracuje minimalnie gorzej niż w TN tej samej marki opisanym na poprzedniej stronie, ale lepiej niż w najtańszym AOC w naszym teście. Maksymalne średnie odchylenie jasności w stosunku do pomiaru w centrum ekranu wynosiło 5,53%. To piąty rezultat w teście. W żadnym obszarze nie został przekroczony 10-procentowy próg tolerancji zarówno jasności, jak i kontrastu. 

Czas reakcji i opóźnienie sygnału (input lag)

Dla panelu odświeżanego z częstotliwością 60 Hz optymalny jest czas reakcji nieprzekraczający 16,7 ms. W tym przypadku ta sztuka się udała. Czas reakcji panelu tego monitora wynosi 16,4 ms. To jedyny monitor z matrycą IPS, który wykazał się czasem reakcji krótszym od wymaganego dla pojedynczego cyklu odświeżenia ekranu. Co prawda monitor marki iiyama, również IPS, uzyskał nieznacznie krótszy czas, ale w tamtym przypadku mamy do czynienia z panelem o częstotliwości odświeżania wynoszącej 75 Hz. Generalnie rzecz biorąc, AOC I2490VXQ sprostał oczekiwaniom.

Zmierzony input lag w tym monitorze to 12,5 ms. Z jednej strony to wciąż niezły wynik, ale gdy porównamy go z wynikami pozostałych monitorów, okaże się, że to rezultat drugi od końca.

Tryb domyślny

Monitor ten nie ma tak dużej liczby predefiniowanych trybów roboczych jak wiele innych testowanych tu modeli. W zasadzie mamy do dyspozycji ustawienia fabryczne oraz tryb z obniżoną wartością światła niebieskiego. Opisywany tu model jest monitorem generującym barwy pokrywające głównie przestrzeń sRGB. Zmierzony rezultat to kolory zajmujące 92,2% tej przestrzeni. W wypadku Adobe RGB wartość jest oczywiście niższa − wynosi 66,5%. Pod względem liczby emitowanych barw monitor plasuje się w środku stawki. Jasność domyślna w opisywanym trybie fabrycznym wynosi 221 cd/m2. Nie jest to wiele. Niewiele większa jest jasność maksymalna, udało nam się zmierzyć 238 cd/m2. To nie jest co prawda najsłabszy wynik, ale raczej z końca stawki. 

Zmierzona temperatura barwowa w trybie fabrycznym wynosi 7244 K, co jest wartością nieco zawyżoną i oznacza nieco zimniejszą biel. Widać to zresztą na wykresie składowych RGB w bieli, gdzie zauważalnie przeważa składowa niebieska. Poziom czerni przy domyślnych ustawieniach to 0,18, to bardzo dobry wynik, również kontrast ANSI wynoszący 1221:1 to jedna z najwyższych wartości dla paneli IPS i TN. Tylko jeden monitor z tej grupy wykazał się wyższym poziomem kontrastu, zresztą był to model tej samej marki − AOC 24V2Q. Lepszy kontrast miały tylko monitory z panelami VA.

Monitor nie ma dedykowanego trybu do oglądania filmów, zatem liczba barw w odniesieniu do przestrzeni DCI-P3 zmierzyliśmy w trybie domyślnym. Wynik to 69,5% pokrycia DCI-P3, co oznacza, że model ten jest jednym z pięciu w naszym teście, którym nie udało się przekroczyć progu 70%. Jeżeli chodzi o wierność barw, to nie ma tragedii, średni błąd delta E jest poniżej 4 (dokładnie 3,83), a maksymalny 6,83. 

Ponieważ model ten nie ma również trybu dedykowanego graczom, to czy da się na nim grać? Bez najmniejszych problemów, ale pamiętajmy, że dotyczy to normalnego domowego użytkownika, a nie gracza z e-sportowymi ambicjami. Uwaga ta zresztą dotyczy wszystkich testowanych tu monitorów.

Tryby z ograniczonym kolorem niebieskim

Alternatywnym trybem pracy w opisywanym monitorze jest tryb o zredukowanej składowej niebieskiej. Jest on stopniowany, to znaczy że użytkownik ma do dyspozycji trzy nastawy redukcji światła niebieskiego. Jedno z tych ustawień ma zredukowaną barwę niebieską tylko z nazwy. Zobaczcie zresztą sami. 

W trybie nazwanym jasnon > słaby zmierzona jasność to 218 cd/m2, poziom czerni to 0,18 cd/m2, a kontrast jest równie wysoki jak w trybie fabrycznym i wynosi 1197:1. To, na co chciałbym zwrócić uwagę, to temperatura bieli, która w tym trybie jest wręcz idealna i wynosi 6488 K. Również redukcja składowej niebieskiej jest na tyle niewielka, że zamiast przesadnie ciepłej bieli uzyskuje się biel idealną. Składowa niebieska w znacznie lepszym stopniu pokrywa się w jednej linii ze składowymi R i G. Również średni błąd odwzorowania kolorów jest najmniejszy i wynosi 3,4. Maksymalny błąd delta E to 4,6. Co to znaczy? Jeżeli użytkownikowi tego monitora zależy na możliwie najwyższej wierności barw bez przeprowadzania kalibracji, powinien skorzystać właśnie z trybu o nazwie jasnon > słaby.

Z kolei powyższe wykresy odnoszą się do drugiego skrajnego ustawienia trybu z obniżoną składową niebieską. Tryb ten nazywa się jasnon > silny (przemilczę jakość tego tłumaczenia). W tym przypadku zarówno po temperaturze bieli (5538 K), jak i po wykresie składowych RGB w bieli widać wyraźnie, że ilość barwy niebieskiej została znacznie zmniejszona. Jasność, poziom czerni czy kontrast pozostały na podobnym poziomie (pomiary to odpowiednio: 214 cd/m2, 0,18 cd/m2 i 1176:1). Jeżeli zależy nam na ochronie wzroku przed światłem błękitnym, to właśnie z tego nastawu należy korzystać. O wierności barw w tym trybie nie ma co pisać. Średni błąd delta E = 7,19, maksymalny: 14,1, ale tego należało się spodziewać. W takich przypadkach to nie wierność barw jest priorytetem.

Pobór energii

Monitor AOC I2490VXQ przy maksymalnej jasności pobiera 15,9 W energii. Po zmniejszeniu luminancji do 200 cd/m2 zapotrzebowanie na moc spadło do 13,9 W. W stanie uśpienia miernik wskazał 0,3 W, a po wyłączeniu (bez wyciągania wtyczki z gniazdka) − 0,2 W. Z jednej strony zużycie przy maksymalnej jasności to czwarty wynik w teście, sęk w tym, że maksymalna luminancja w tym monitorze jest jedną z najniższych w teście. Wynik przy jasności ustawionej na 200 cd/m2 pokazuje, że mamy do czynienia ze średnio efektywnym energetycznie sprzętem.

AOC I2490VXQ
Zalety
  • dobry kontrast statyczny obrazu
  • bardzo dobry czas reakcji (jak na IPS)
  • wygodne sterowanie funkcjami monitora
  • dość równomierne podświetlenie matrycy
Wady
  • dość niska jasność maksymalna
  • niewielka elastyczność ustawień luminancji
  • wysoka temperatura bieli przy nastawach fabrycznych
  • niezbyt dobra wierność barw
  • wąski zakres ustawień ergonomicznych
Do testów dostarczył:AOC
Cena w dniu publikacji (z VAT):550 zł
Zobacz bieżące oferty:
Avans.pl
525 zł
Electro.pl
525 zł
Neo24.pl
528 zł
zadowolenie.pl
536 zł
mediaexpert.pl
539 zł
Amazon.de
133 €
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
4