artykuły

Najlepszy monitor w cenie do 700 złotych

Testujemy niedrogie monitory i podpowiadamy, jaki wybrać

39
9 sierpnia 2019, 14:01 Marek Kowalski

Samsung S24E650PL

Monitor Samsunga to typowy ekran do biura, charakteryzujący się względną uniwersalnością zastosowań. W naszym porównaniu model S24E650PL wyróżnia się przede wszystkim matrycą. Opisywany tu monitor Samsunga jest jedynym modelem w teście, który wyposażono w panel PLS (Plane-to-Line Switching), czyli opracowany właśnie przez firmę Samsung odpowiednik paneli IPS. Zacznijmy od tabeli z parametrami.

Samsung S24E650PL – dane techniczne

Model S24E650PL
Ekran

24 cale (FHD, 1920 × 1080 pikseli), LCD PLS, prosty, matowy

Maksymalna częstotliwość
odświeżania obrazu / technika synchronizacji klatek
60 Hz / brak
Kąty widzenia: boki / góra / dół 178° / 178° (dane prod.)
Czas reakcji matrycy wg producenta / zmierzony / input lag 4 ms (gtg) / 14,24 ms / 10 ms
Zmierzona maksymalna luminancja bieli / temperatura bieli / nierównomierność podświetlenia matrycy / kontrast obrazu (tryb domyślny, 60 Hz) 274 cd/m2 / 6890 K / 6,92% / 939 : 1
Wierność odwzorowania kolorów – zmierzony błąd delta E 2000: średni/maksymalny 2,41 / 4,39
Zmierzony zakres wyświetlanych kolorów (pokrycie popularnych przestrzeni barwowych)

sRGB – 97%, Adobe RGB – 76%, DCI-P3 – 79,9%

Wejścia−wyjścia 1 DisplayPort, 1 HDMI, 1 D-Sub, 1 gniazdo słuchawkowe, 1 wejście audio
Dodatkowe funkcje wbudowane głośniki, koncentrator USB 2.0 (2 gniazda)
Cena

630 zł

  

Samsung S24E650PL − jakość wykonania i ergonomia

Pod względem ergonomii model S24E650PL to jeden z bardziej funkcjonalnych monitorów w naszym teście.

Oprócz funkcji pivot, czyli możliwości obrotu ekranu do proporcji portretowych, mamy tu dość masywną podstawę monitora o regulowanym zakresie obrotu (90 stopni, po 45 stopni w lewo i w prawo). Ekran nie jest tym razem bezramkowy. Górna i dolna ramka mają po 17 mm, boczne 15 mm każda. 

Ekran można również wychylać w płaszczyźnie pionowej w zakresie 28 stopni (z tego 25 stopni w górę). Głębokość całego zestawu nie jest jednak tak duża, jak sugeruje spora powierzchnia podstawki. Sprzęt zajmie 22,4 cm na biurku biurku, na którym go postawimy.

Również jeżeli chodzi o zakres pochylenia ekranu, jest on przyzwoity. Monitor można odchylać w górę lub w dół w zakresie 30 stopni (około 5 stopni w dół i 25 stopni w górę).

Po odkręceniu kolumny monitora, której wysokość jest dodatkowo regulowana w zakresie 130 mm, możemy sam ekran zawiesić na ścianie lub uchwycie VESA o rozstawie punktów mocowania 100 x 100.

Materiał obudowy to matowe, niebrudzące się i niegromadzące odcisków palców tworzywo sztuczne. Jedynymi ozdobnikami są wytłoczone z tyłu logo producenta oraz nadruk na dolnej ramce z przodu monitora.

Monitor ma wbudowany zasilacz, z tyłu mamy typowe gniazdko na kabel zasilający.

Zestaw gniazd jest skromny, ale w zupełności wystarczający. Oprócz złącza DisplayPort (1.2) mamy HDMI (1.4) i analogowe gniazdo D-Sub (VGA). Ponadto jest tu wejście audio i wyjście na słuchawki. Monitor ma wbudowane w obudowę ekranu dwa głośniki o mocy 2 W każdy.

Uzupełnieniem zestawu gniazd jest wbudowany w podstawę monitora dwuportowy koncentrator USB 2.0.

Samsung S24E650PL − wygoda obsługi

W przypadku tego modelu producent postawił na klasyczne rozwiązanie − zestaw przycisków kontrolnych umieszczonych w dolnej części ramki ekranu po prawej stronie (patrząc z perspektywy użytkownika siedzącego przed ekranem). Przyciski te są oznaczone nadrukowanymi piktogramami naniesionymi bezpośrednio na nie. 

Przyciśnięcie dowolnego przycisku wyświetla na ekranie dodatkowe menu podręczne pokazujące, jaką funkcję lub jakie menu wywołamy konkretnym przyciskiem.

Zaletą jest przycisk − skrót prowadzący do szybkich ustawień podstawowych parametrów obrazu.

Menu główne jest polskojęzyczne, podobne do opisywanego już na poprzedniej stronie menu drugiego modelu koreańskiej marki. Czytelność i intuicyjność obsługi nie pozostawiają wątpliwości.

Samsung S24E650PL − jakość obrazu

Model S24E650PL to jedyny monitor w naszym teście wyposażony w rzadko spotykaną matrycę LCD typu PLS. Generalnie opracowana właśnie przez Samsunga matryca PLS to rozwiązanie alternatywne w stosunku do paneli IPS (te są z kolei produkowane głównie przez LG Display), ale czy lepsze? To już zależy od konkretnych modeli monitorów. Dodam tylko, że panele typu PLS można spotkać nie tylko w monitorach Samsunga, z tej konstrukcji korzystały też firmy NEC, Eizo czy HP. Jak wypada monitor Samsunga? Zobaczmy.

Pomiar podświetlenia matrycy

Maksymalne średnie odchylenie jasności w stosunku do wartości zmierzonej na wprost ekranu wynosiło w tym przypadku 6,92 cd/m2. To wynik lepszy niż w poprzednio opisywanym modelu Samsunga, ale ze względu na zmiany kontrastu tym razem w niektórych obszarach diagramu mamy żółte ramki, gdzie parametry przekroczyły rekomendowaną tolerancję, ale wciąż są nominalnie właściwe.

Czas reakcji i opóźnienie sygnału (input lag)

W internecie można znaleźć informacje, że jedną z najpoważniejszych wad paneli typu PLS są długie czasy reakcji matrycy. Nasz pomiar temu przeczy. Owszem, do osiągów uzyskiwanych przez szybkie matryce TN temu monitorowi daleko, ale w stosunku do monitorów IPS monitor Samsunga okazał się lepszy. Zmierzony czas reakcji to 14,24 ms, co jest wynikiem gorszym tylko i wyłącznie od wyników dwóch monitorów z matrycami TN. Warto też zauważyć, że uzyskany czas jest niższy od wymaganego dla matrycy odświeżanej z częstotliwością 60 Hz (16,7 ms). Zatem przy maksymalnie kontrastowych obrazach nie zaobserwujemy tu jakichkolwiek negatywnych efektów w obrazie wynikających z tego, że monitor nie nadąża za odświeżaniem. Czas opóźnienia wprowadzanego przez elektronikę także jest bardzo krótki. Zmierzony input lag to zaledwie 10 ms.

Tryb domyślny

Zakres barw generowanych przez ten monitor w zauważalnym stopniu jest większy od przestrzeni sRGB, którą ten monitor pokrywa w 97% (czwarty wynik w teście). Pokrycie przestrzeni Adobe RGB wynosiło 76% (trzeci rezultat w teście). Zakres barw nie jest co prawda tak wysoki jak w przypadku dwóch monitorów Philipsa, ale wyższy niż w wielu pozostałych modelach. Temperatura barwowa bieli jest tu  w miarę dobra − pomiar wykazał 6890 K, co jest wartością ze środka stawki. Składowe RGB w bieli są dość dobrze skorelowane, a krzywa luminancji przebiega blisko krzywej wzorcowej.

Jasność domyślna w tym trybie to 264 cd/m2, co jest bliskie zmierzonej przez nas wartości maksymalnej (274 cd/m2). Zakres ustawień luminancji jest szeroki, po maksymalnym zmniejszeniu jasności zmierzyliśmy tylko 33,3 cd/m2. Poziom czerni przy ustawieniach domyślnych to 0,29 cd/m2, a kontrast 939:1.

Ponieważ monitor ten nie ma trybu dedykowanego do filmów, to również w trybie domyślnym zmierzyliśmy pokrycie kinematograficznej przestrzeni DCI-P3. Rezultat 79,9% jest trzecim wynikiem w teście. Wierność kolorystyczna jest bardzo dobra, średni błąd delta E na poziomie 2,41 to drugi rezultat w teście. Nieco gorzej jest w przypadku maksymalnego błędu delta E. Rezultat 4,39 stawia ten model Samsunga na czwartej pozycji, jednak ogólnie rzecz biorąc, to jeden z najlepiej odwzorowujących barwy monitorów w naszym teście. Do pracy z kolorem zalecamy tu właśnie ustawienia fabryczne, w pozostałych trybach dostępnych w tym monitorze jest już gorzej.

Tryb Gry

Jasność w tym trybie to 269 cd/m2, poziom czerni 0,29 cd/m2, temperatura bieli − 6907 K, a kontrast 943:1. Niestety, wierność kolorystyczna jest w tym przypadku kiepska, średni i maksymalny błąd delta E to odpowiednio 13,65 oraz aż 20,75.

Tryb Oszczędzanie oczu

Ostatni tryb pracy to teoretycznie nastawy ze zredukowaną składową niebieską. Niestety, jak widać na wykresie zbieżności składowych RGB w bieli, ta redukcja światła niebieskiego jest w istocie znikoma. Temperatura barwowa bieli jest tylko nieznacznie niższa od 6500 K i wynosi 5906 K. Sposobem Samsunga na oszczędzanie naszych oczu jest obniżenie kontrastu i to kolejny monitor, który to potwierdza. Zmierzony statyczny kontrast ANSI w tym trybie to zaledwie 61:1. Wierność barw średnia, błędy delta E (średni i maksymalny) to odpowiednio 4,43 i 8,02.

Pobór energii

Monitor Samsung S24E650PL przy ustawieniu maksymalnej jasności pobiera 22,2 W. Gdy luminancję ustawiliśmy na poziomie 200 cd/m2, pobór mocy spadł do poziomu 17,9 W, co okazało się największym zużyciem wśród monitorów o przekątnej nieprzekraczającej 24 cali. W trybie uśpienia i po wyłączeniu monitor pobiera na tyle mało energii, że nasz miernik wyświetlił wartość 0,0 W.

Samsung S24E650PL
Zalety
  • szeroki zakres ustawień ergonomicznych
  • solidna obudowa
  • bardzo dobry czas reakcji matrycy (lepszy od monitorów IPS)
  • dość szeroki gamut
  • dobra wierność barw
  • wbudowany koncentrator USB
  • brak mierzalnego poboru energii w trybie uśpienia
Wady
  • koncentrator UBS bez gniazd USB 3.0
  • nieco siermiężna stylistycznie obudowa
Do testów dostarczył:Samsung
Cena w dniu publikacji (z VAT):630 zł
Zobacz bieżące oferty:
Mall.pl
749 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
15