artykuły

Najlepszy monitor w cenie do 700 złotych

Testujemy niedrogie monitory i podpowiadamy, jaki wybrać

39
9 sierpnia 2019, 14:01 Marek Kowalski

Philips 278E8QJAB

Ostatni z testowanych przez nas modeli marki Philips to jeden z dwóch monitorów o wygiętej matrycy. Drugim jest opisywany na kolejnej stronie model Samsunga. Oba wygięte monitory mają tę samą przekątną − 27 cali − i ten sam typ matrycy − LCD VA. Czym zatem wyróżnia się model opisywany na tej stronie? Zobaczmy.

Philips 278E8QJAB – dane techniczne

Model 278E8QJAB/00 (nr seryjny: AU0A1702006951); data produkcji: styczeń 2017 r.
Ekran

27 cala (FHD, 1920 × 1080 pikseli), LCD VA, zakrzywiony (1800R), matowy

Maksymalna częstotliwość
odświeżania obrazu / technika synchronizacji klatek
75 Hz / brak
Kąty widzenia: boki / góra / dół 178° / 178° (dane prod.)
Czas reakcji matrycy wg producenta / zmierzony / input lag 4 ms (gtg) / 18,56 ms / 10,8 ms
Zmierzona maksymalna luminancja bieli / temperatura bieli / nierównomierność podświetlenia matrycy / kontrast obrazu (tryb domyślny, 75 Hz) 301 cd/m2 / 7013 K / 4,54% / 4114 : 1
Wierność odwzorowania kolorów – zmierzony błąd delta E 2000: średni/maksymalny 3,58 / 5,77
Zmierzony zakres wyświetlanych kolorów (pokrycie popularnych przestrzeni barwowych)

sRGB – 99,4%, Adobe RGB – 88,8%, DCI-P3 – 88,6%

Wejścia−wyjścia 1 DisplayPort, 1 HDMI, 1 D-Sub, 1 gniazdo słuchawkowe, 1 wejście audio
Dodatkowe funkcje wbudowane głośniki 2 x 3 W, koncentrator USB 2.0 (4 gniazda)
Cena

680 zł

  

Philips 278E8QJAB − jakość wykonania i ergonomia

O ile monitor z przodu wygląda przyzwoicie, to z tyłu trudno będzie uniknąć zarysowań i odcisków palców na błyszczącym, czarnym tworzywie. Łukowata podstawa może wydawać się nieco rachityczna, zwłaszcza przy tym rozmiarze panelu (27 cali), ale jest metalowa i daje radę. Uwaga! Tego monitora, niestety, nie zawiesimy na ścianie czy dodatkowym ramieniu. Podstawka dodawana przez producenta to jedyna opcja.

Jak na rozmiary ekranu, monitor jest wyjątkowo smukły. Cały zestaw zajmuje na biurku zaledwie 18,9 cm. Sam ekran nie jest tu jednak bezramkowy. Ramki górna i boczne mają 10 mm szerokości, ale za to obraz zaczyna się od razu przy ramce. Dolna ramka ma 19 mm.

Pod względem ergonomii mamy tu minimalizm. Monitor można tylko wychylać w pionie, w zakresie 25 stopni (20 stopni w górę).

 

Monitor ten nie ma wbudowanego zasilacza. Jest on dostarczany w zestawie i podłączany do stosownego gniazdka w obudowie monitora. Oprócz tego monitor dysponuje złączem DisplayPort (1.2), HDMI (1.4), D-Sub (VGA), wejściem audio i wyjściem słuchawkowym. Monitor jest ponadto wyposażony w dwa głośniki o mocy 3 W każdy − największej w teście. Oczywiście, to nie zestaw Hi-Fi, ale jest różnica pomiędzy głośnikami 3 W w tym monitorze a 1 W w monitorze BenQ.

Philips 278E8QJAB − wygoda obsługi

Do sterowania funkcjami monitora dostępnymi za pośrednictwem menu OSD służy niewielki wielokierunkowy manipulator − rozwiązanie podobne do tego w poprzednio opisywanym modelu tej samej marki. 

Inna jest tu jednak lokalizacja tego joysticka. Znajduje się on w centralnej części dolnej ramki, bezpośrednio pod logo producenta.

Menu to znane nam już rozwiązanie z innych modeli Philipsa. Mamy możliwość szybkiego wyboru trybu pracy...

... czy źródła sygnału.

Można regulować głośność podłączonych do monitora słuchawek.

Główne menu jest po polsku, a jego rozkład jest identyczny jak w innych monitorach Philipsa.

Philips 278E8QJAB − jakość obrazu

Ten monitor wyposażony jest w matrycę nie tylko zagiętą, ale też typu LCD VA, a nie IPS. Jest to również jeden z dwóch monitorów typu WCG (Wide Color Gamut), czyli generujący poszerzony zakres kolorów. Opis pomiarów zaczynamy tradycyjnie − od równomierności podświetlenia.

Pomiar podświetlenia matrycy

Sporo żółtych kafelków na powyższym grafie mogłoby sugerować, że nie jest dobrze. To niezupełnie tak. Średnie maksymalne odchylenie jasności w stosunku do tej mierzonej w centralnej części ekranu jest tu nieduże i wynosi zaledwie 4,54%, co jest drugim wynikiem w teście. Gorzej jest, niestety, z równomiernością kontrastu, stąd przekroczenie rekomendowanych parametrów w niektórych obszarach.

Czas reakcji i opóźnienie sygnału (input lag)

Czas reakcji matrycy na poziomie 18,56 ms w monitorze, którego ekran jest odświeżany z częstotliwością 75 Hz, wydaje się trochę za mały, jednak w praktyce to wartość podobna jak większości monitorów IPS w naszym teście. Jeżeli tylko nie mamy ambicji e-sportowych, nie będzie nam to w niczym przeszkadzać. Również input lag na poziomie 10,8 ms jest dobrym wynikiem.

Tryb Standardowy

Monitor domyślnie pracuje w trybie nazywanym Standardowy. Po wykresie gamutu widać, że mamy tu do czynienia z monitorem typu WCG (Wide Color Gamut). Zakres pokrycia przestrzeni sRGB wynosi 99,4% (drugi rezultat). Jeszcze lepiej jest w przypadku Adobe RGB − 88,8%, co jest najlepszym wynikiem w tym teście.

Domyślna luminancja bieli w tym trybie wynosi 276 cd/m2, a maksymalna, jaką udało nam się zmierzyć, to 301 cd/m2. Po ustawieniu jasności na minimalny poziom zmierzyliśmy przyzwoite 66 cd/m2. Poziom czerni jest nieporównywalnie lepszy niż w monitorach TN czy IPS i wynosi 0,09 cd/m2. Oznacza to też wysoki kontrast statyczny. Jak wysoki? Bardzo. Uzyskaliśmy pomiar 4114:1, co jest wynikiem nie tylko dużo lepszym niż w wypadku monitorów IPS i TN (co jest oczywiste), ale lepszym również od wyniku drugiego w teście, także zagiętego panelu VA Samsunga.

Temperatura bieli jest nieco zbyt wysoka (7013 K), a wierność kolorystyczna raczej średnia (średni błąd delta E to 3,58, a maksymalny to 5,77).

Ponieważ monitor ten nie ma dedykowanego trybu do filmów, zakres generowanych barw w odniesieniu do przestrzeni DCI-P3 zmierzyliśmy w trybie domyślnym. Monitor pokrywa kinematograficzną przestrzeń w 88,6%, co jest drugim wynikiem w teście.

Tryb Internet

Pierwszy z wybieralnych trybów pracy ma podobny gamut, jak tryb domyślny. Uległa zmianie krzywa luminancji, która teraz przesunięta jest w górnych rejestrach nieco wyżej od krzywej wzorcowej. Zmierzona luminancja bieli to 257 cd/m2, poziom czerni to 0,06 cd/m2, a kontrast to 4128:1. Wierność kolorów jest tu gorsza niż w trybie ustawionym fabrycznie. Średni i maksymalny błąd delta E wynoszą odpowiednio 4,63 i 6,82. Temperatura bieli zasadniczo nie uległa zmianie, zmierzyliśmy 6996 K.

Tryb Gry

Tryb gry wyróżnia przede wszystkim wysoki poziom jasności (298 cd/m2). Poziom czerni wynosił 0,07 cd/m2. Temperatura barwowa bieli była w tym trybie nieco wyższa niż poprzednio (zmierzyliśmy wartość 7206 K), za to kontrast statyczny był rekordowy i wynosił aż 4612:1. Wierność barw jest gorsza niż w poprzednich trybach. Średni błąd delta E to 5,56, a maksymalny 8,19.

Tryb LowBlue

Ostatni z trybów roboczych, które możemy wybrać za pośrednictwem menu OSD wygiętego monitora Philipsa, to tryb o obniżonej składowej niebieskiej. Temperatura bieli jest tu oczywiście niższa i wynosi 5357 K. Jasność domyślna to 282 cd/m2, poziom czerni 0,07 cd/m2, a kontrast statyczny ANSI to 4227:1. O wierności barw trudno mówić. Średni błąd delta E wynosi 9,75, a maksymalny 18,7. W takich trybach nie chodzi o wierność barw, lecz o faktyczną redukcję światła niebieskiego i to zadanie monitor wykonuje tu właściwie.

Pobór energii

Monitor Philips 278E8QJAB/00 przy ustawieniu maksymalnej jasności pobiera 29 W, co jest najwyższą wartością w całym teście. Oczywiście bezwzględnie jest to najwyższa wartość, ale weźmy pod uwagę, że mamy do czynienia z dużym ekranem (27 cali, a nie 23,8 cala czy 24 cale), a po drugie z ekranem o relatywnie dużej jasności (około 300 cd/m2). Gdy luminancję ustawiliśmy na poziomie 200 cd/m2, pobór mocy spadł do poziomu 21,6 W, co okazało się wynikiem odrobinę lepszym od wyniku 25-calowego ultrapanoramicznego monitora LG.

Philips 278E8QJAB
Zalety
  • minimalistyczna stylistyka
  • łatwe sterowanie funkcjami monitora
  • dobry input lag
  • szeroki gamut
  • wysoka jasność panelu (w tej klasie cenowej)
  • bardzo wysoki kontrast statyczny
Wady
  • brak mocowania VESA
  • ograniczone ustawienia ergonomiczne
  • błyszczący i dający się łatwo pobrudzić materiał obudowy
Do testów dostarczył:Philips
Cena w dniu publikacji (z VAT):680 zł
Zobacz bieżące oferty:
Avans.pl
958 zł
Electro.pl
958 zł
mediaexpert.pl
959 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
13