artykuły

Asus TUF Gaming FX505DY: AMD niczym Feniks z popiołów?

42
9 kwietnia 2019, 15:01 Przemysław Juraszek

ASUS TUF Gaming FX505DY – klawiatura, płytka dotykowa, głośniki oraz matryca

Zastosowana klawiatura wyspowa jest taka sama jak w Asus TUF Gaming FX705GD. Mamy więc klawiaturę z czerwonym nadrukiem oraz także trzystopniowym czerwonym podświetleniem. Klawiatura pracuje cicho i jest dość twarda jak na klawiaturę z membraną. Wadą jest uginanie się, zjawisko to występuje również w wypadku większego modelu. 

ASUS TUF Gaming FX505DY klawiatura

Płytka dotykowa o gładkiej powierzchni jest wystarczającej wielkości. Bardzo dobrze wykrywa ruch palców, nawet tuż przy krawędziach. Obsługa gestów również nie sprawiała nam problemu. Na osobne omówienie zasługują zintegrowane z touchpadem przyciski − a w zasadzie przycisk. Funkcja lewego i prawego przycisku jest realizowana programowo i działa to dobrze. Niestety, w testowanym egzemplarzu mieliśmy zastrzeżenia do mechanizmu przycisku, w którym głębokość wciśnięcia różni się w zależności od miejsca kliknięcia. Odnieśliśmy też wrażenie, że praca mechanizmu nie była płynna, wyczuwalne są dwa stopnie wciśnięcia. Najprawdopodobniej jest to problem konkretnego testowanego modelu, który wędruje pomiędzy redakcjami, jednak trzeba go odnotować. Sądzimy, że jego przyczyną jest nierówne zamontowanie płytki dotykowej. 

Na przedniej krawędzi ASUS TUF Gaming FX505DY umieszczono parę głośników. Dźwięk przez nie generowany ma − naszym zdaniem − zbyt dużo agresywnie brzmiących wysokich tonów i nic poza tym. Manipulacje w oprogramowaniu dts Studio Sound tylko pogarszają sytuację. Maksymalna zmierzona przez nas głośność wynosi 73,4 dBA.

 

ASUS TUF Gaming FX505DY – ekran

Asus wyposażył swojego laptopa w 15,6-calowy panel LM156LF-GL od chińskiego producenta Panda Display. Są to matryce technologicznie takie same jak znane i cenione ekrany IGZO japońskiego Sharpa. Warto tu przypomnieć, że IGZO nie jest rodzajem matryc jak TN, IPS bądź VA, tylko technologią produkcji tranzystorów TFT wykorzystującą ind, gal, cynk oraz tlen zamiast amorficznego krzemu. Skutkiem tego jest gęstsze upakowanie elementów sterujących poszczególnymi pikselami, co pozwala panelom wykonanym w tej technologii osiągać wyższą rozdzielczość, lepszą czułość warstwy dotykowej i pobierać mniej energii. W tym przypadku mamy do czynienia z matrycą IPS wykonaną w tej technice, dzięki czemu kontrast i kąty widzenia są na dobrym poziomie.

Ekran charakteryzuje się maksymalną jasnością na poziomie 302,81 cd/m2, co w połączeniu z matowym wykończeniem jest dobrym wynikiem. Pokrycie palety barw sRGB oraz Adobe RGB wypada kolejno na poziomie 58,20% oraz 40,50%, wartości te, niestety, nie zachwycają, podobnie jak kalibracja fabryczna − biel jest lekko zaniebieszczona (temperatura bieli 7331 K). Dla odmiany mamy jednak bardzo dobry kontrast statyczny wynoszący 1292:1 oraz odświeżanie 120 Hz występujące zazwyczaj w znacznie droższych konstrukcjach. 

Dane techniczne (egzemplarz testowy)
Rozmiar i typ matrycy 15,6"/IGZO/matowa
Rozdzielczość 1920 × 1080 pikseli
Maksymalna jasność 302,81 cd/m2

Pokrycie palety barwnej:

sRGB

Adobe RGB

58,20%
40,50%
Luminancja koloru czarnego (przy 180 cd/m2) 0,14 cd/m2
Kontrast rzeczywisty (statyczny) 1292:1
Temperatura barwowa bieli (idealnie: 6500 K) 7331 K
Delta E:
średnia
maksymalna

3,58

7,02

ASUS TUF Gaming FX505DY pokrycie sRGB

Co ciekawe, laptop ten wykorzystuje też FreeSync, a więc technikę adaptacyjnej synchronizacji od AMD. Dotychczas konkurencyjne rozwiązanie Nvidia G-Sync bywało stosowane w znacznie droższych konstrukcjach. FreeSync nie ma LFC, dlatego w przypadku spadku liczby kl./s poniżej 48 występuje tearing bądź duży Input-lag. Powyżej tej granicy nie ma już problemu Free-Sync.

ASUS TUF Gaming FX505DY FreeSync

Czas reakcji zastosowanego panelu to 17,60 ms pomiędzy przejściami czarny-biały-czarny, co przypadku panelu 120 Hz jest już słabym wynikiem. Optymalnie dla 120-hercowych paneli czas reakcji powinien być nie wyższy niż 8,3 ms. Producenci starają się zniwelować tę słabość, stosując różne rozwiązania, jak overdrive bądź inne sposoby sterowania podświetleniem znane z monitorów gamingowych. Mimo wszystko na kontrastowych elementach widoczne są powidoki. Panel działa w technice flicker-free.

ASUS TUF Gaming FX505DY czas reakcji

ASUS TUF Gaming FX505DY czas reakcji

2