artykuły

HP Omen 800 − test przystępnego cenowo zestawu słuchawkowego dla graczy

Wygodnie i tanio, ale czy dobrze?

11
1 kwietnia 2019, 14:01 Damian Lejnert

Tanie zestawy słuchawkowe nie cieszą się zbyt dobrą opinią wśród graczy. O ile jakość ich wykonania oraz wygoda korzystania z nich znacznie się poprawiły, o tyle trudno wymagać od nich najwyższej jakości brzmienia. Do naszej redakcji trafił jeden z przystępnych cenowo zestawów słuchawkowych dla graczy − HP Omen 800. Jak wypada w praktyce i czy warto zwrócić na niego uwagę? A może lepiej zainwestować w klasyczne słuchawki nauszne oraz osobny mikrofon? Odpowiadamy.

Spis treści

HP Omen 800 – wstęp

W ostatnim czasie przez nasze laboratorium testowe przewinęło się kilka ciekawych modeli bezprzewodowych zestawów słuchawkowych dla graczy. Każdy z nich wyróżniał się czymś na tle swoich konkurentów. W przypadku HyperX Cloud Mix była to uniwersalność, wielofunkcyjność, a przede wszystkim długi czas pracy na jednym ładowaniu. Równie ciekawe okazały się też słuchawki Astro A50, które producent wyposażył w dodatkową stację ładującą oraz jeden z lepszych trybów przestrzennych (jak na symulację) w słuchawkach dla graczy. Nie da się jednak ukryć, że ceny obu zestawów nie należą do najniższych, a w końcu to, że jest się graczem, nie oznacza, że ma się ochotę wydawać ciężko zarobione pieniądze na najdroższe akcesoria.

W ciągu kilkunastu ostatnich miesięcy zauważalnie poprawiła się jakość nie tylko klawiatur mechanicznych i myszy, ale również zestawów słuchawkowych dla graczy. Dziś w kwocie około 200 złotych można z powodzeniem znaleźć zestaw, który w praktyce powinien okazać się wygodny i dobrze wykonany, a to już połowa sukcesu. Drugą połowę stanowi brzmienie. Od tanich zestawów słuchawkowych dla graczy trudno wymagać reprodukcji dźwięku na poziomie, który zadowoli bardziej wymagających użytkowników. Warto jednak podkreślić, że dla wielu graczy oferowane przez nie brzmienie może okazać się wystarczające.

Realną jakość tanich zestawów dla graczy postanowiliśmy sprawdzić, wykorzystując jeden z modeli, który nie tak dawno temu trafił do naszej redakcji. Mowa o HP Omen 800 − zestawie słuchawkowym dla graczy za około 200 złotych. Czy takim modelom warto dać szansę? A może znacznie lepiej (i bezpieczniej) jest zdecydować się na klasyczne słuchawki oraz zewnętrzny mikrofon? Sprawdziliśmy.

HP Omen 800 – dane techniczne według producenta

Rodzaj Zamknięte, wokółuszne
Interfejs

Przewodowe

Pasmo przenoszenia 20–20 000 Hz

Impedancja

Brak danych
Poziom ciśnienia akustycznego (SPL) Brak danych
Całkowite zniekształcenia harmoniczne (THD) Brak danych
Masa 430 g
Kompatybilność Zgodny z komputerami PC i innymi urządzeniami obsługującymi wyjście audio 3,5 mm

 

HP Omen 800 – jakość wykonania

Już na wstępie należy podkreślić, że od zestawu za około 200 złotych trudno wymagać nowoczesnych rozwiązań. Szczególnie jeśli mowa o budowie. Od tego typu zestawów oczekuje się raczej sprawdzonej i solidnej konstrukcji, która zapewni wygodę, a także okaże się wytrzymała.

Trzeba przyznać, że w tym aspekcie zestaw Omen 800 nie rozczarowuje. Konstrukcja tego modelu jest nam już dobrze znana. Pierwsze wrażenie jest naprawdę dobre, jednak już na pierwszy rzut oka uwagę zwraca imponujący rozmiar zestawu − muszle są wyjątkowo duże, a pałąk dwuczęściowy.

Pałąk to w przypadku słuchawek jedna z najważniejszych części, toteż warto omówić go na samym początku. Jak już wspomnieliśmy, jest on dwuczęściowy. Jego zewnętrza część wykonana została z aluminium. Podstawową funkcją pałąka jest łączenie obu muszli. Zewnętrzny stelaż wykonany z aluminium widzieliśmy już niejednokrotnie, jednak podobnie jak w większości bliźniaczych konstrukcji, tak i tutaj nie udało się wyeliminować jednego, podstawowego problemu, który wiąże się z jego użyciem. Mowa o nieprzyjemnym dzwonieniu, które jest naprawdę dobrze słyszalne w trakcie użytkowania. Co więcej, powoduje je nawet najlżejsze otarcie dłoni o powierzchnię metalu, a przenoszony dźwięk jest na tyle nieprzyjemny, że efekt mikrofonującego przewodu wydawałby się przy nim niewielkim problemem. Trudno jednak odmówić konstrukcji wytrzymałości, na którą w dużej mierze wpływa zastosowanie właśnie takiego, a nie innego materiału.

Zupełnie inaczej prezentuje się druga część pałąka. To regulowana opaska, która od wewnątrz wykonana została z wyjątkowo miękkiej pianki. Górną część elementu dodatkowo usztywniono. Przypuszczamy, że za dodatkowe usztywnienie odpowiada umieszczony wewnątrz element wykonany najprawdopodobniej z plastiku. Całość obszyto materiałem skóropodobnym. Spodziewaliśmy się, że nie będzie on zbyt dobrej jakości, jednak jest wyjątkowo miły w dotyku oraz całkiem miękki, co zapewnia komfort w trakcie użytkowania. Należy też zauważyć, że przez wnętrze elementu poprowadzony został stosunkowo cienki przewód sygnałowy. Producent zabezpieczył go oplotem, aby w trakcie korzystania ze słuchawek nie sprawiał najmniejszych problemów.

Szczególną uwagę warto zwrócić również na system regulacji. W dwuczęściowych pałąkach nie jest on skokowy. Przez wnętrze miękkiej opaski przebiega szyna wykonana z plastiku. To właśnie dzięki niej zestaw sam dostosowuje się do wymiarów głowy użytkownika.

Wspomnieliśmy już, że głównym zadaniem aluminiowego stelażu jest spinanie obu muszli. Warto jednak zauważyć, że do metalowego fragmentu pałąka przymocowano je za pomocą dwóch niewielkich elementów. Wykonano je z plastiku i to właśnie dzięki nim możliwe jest ułożenie muszli pod odpowiednim kątem. Do sposobu ich montażu nie mamy najmniejszych zastrzeżeń. Całość wydaje się naprawdę solidna i nie mamy wątpliwości, że nie straszny jej niejeden upadek.

Najciekawszym elementem zestawu są bez wątpienia muszle. To jedne z największych muszli w zestawach słuchawkowych dla graczy, z jakimi mieliśmy styczność. W odróżnieniu od pozostałych części konstrukcji wykonano je niemal w całości z plastiku. Wyjątek stanowi cienka siatka, którą producent umieścił po zewnętrznej stronie. Pełni ona jedynie funkcję ozdobną. Muszle zestawu są bowiem bardzo szczelne i trudno w ich przypadku mówić o otwartej czy choćby półotwartej budowie komory przetwornika.

Innym ważnym elementem zestawu są nauszniki. Bardzo pozytywnie nas zaskoczyły. Wykonano je ze skóropodobnego materiału, który w praktyce okazuje się naprawdę miękki. Ich rozmiar oraz grubość sprawiają dobre wrażenie. Nie mamy również zastrzeżeń do wycięcia na małżowinę. Podobnie jak nauszniki, jest ono okrągłe. Jako zwolennicy owalnych muszli początkowo obawialiśmy się o to, że miejsca wewnątrz może najzwyczajniej nie starczyć, co mogłoby powodować na przykład gniecenie. W trakcie testów przekonaliśmy się, że to jedne z wygodniejszych nauszników, które zapewniają naprawdę duży komfort użytkowania. Jeśli ich jakość mielibyśmy porównać do wcześniej testowanych, to nasz wybór padłby na te, z którymi spotkaliśmy się przy okazji testów ISK HD-9999. Nauszniki, które znalazły się w modelu HP Omen 800 nie są aż tak miękkie, jednak ich ogólna jakość nie odbiega zanadto od poduszek chińskiej kopii AKG K271 Studio MK II.

Dobrej jakości nauszniki sprawiają, że możemy nie martwić się o konieczność ich wymiany. A w przypadku konstrukcji HP Omen 800 wymiana poduszek jest nie tyle utrudniona, ile wręcz niemożliwa ze względu na ich plastikową, wpinaną w muszlę bazę.

Ostatnim godnym uwagi elementem zestawu jest przewód. Należy pochwalić grubość oplotu, jakim zabezpieczono przewód główny urządzenia. Mogłoby się wydawać, że w zestawach słuchawkowych za około 200 złotych jest on już standardem, jednak wiele modeli w dalszym ciągu wyposaża się w prosty, gumowany przewód. Można spojrzeć na to z innej strony: klasyczna guma w wielu przypadkach okazuje się lepsza od niskiej jakości oplotu. W modelu HP Omen 800 oplot jest jednak naprawdę dobrej jakości. Przewód mierzy 2 m i jest przy tym bardzo giętki. W trakcie użytkowania nie zaobserwowaliśmy też negatywnego zjawiska skręcania. Całość zakończono dwoma wtykami 3,5 mm (dla słuchawek oraz mikrofonu). Na przewodzie zamontowano też niewielki plastikowy kontroler, który pozwala na kontrolę głośności, oraz suwak umożliwiający aktywację bądź dezaktywację mikrofonu.

Warto zauważyć, że przewód nie jest odłączany, jednak trudno oczekiwać tego w zestawie tej klasy.

Strona:
Art385Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Art3852019.04.01, 15:24
11#1
prawie 0,5 kg na głowie i wygoda 5/6? well shit tego to się nie spodziewałem
VendeurZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Vendeur2019.04.01, 15:31
Warto zauważyć, że przewód nie jest odłączany, jednak trudno oczekiwać tego w zestawie tej klasy.


Bzdura, to powinna być ewidentna wada zestawu. Nawet w tańszych modelach znajdziemu odłączany przewód.
ALTONZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
ALTON2019.04.01, 17:17
Jak już zdejmujecie pady i robicie im zdjęcia to nie zapominajcie o zdjęciach samego przetwornika.
PutoutZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Putout2019.04.01, 17:21
Art385 @ 2019.04.01 15:24  Post: 1196866
prawie 0,5 kg na głowie i wygoda 5/6? well shit tego to się nie spodziewałem


chyba jakiś sponsoring wszedł zbyt mocno
tomangeloZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
tomangelo2019.04.01, 19:24
-1#5
Putout @ 2019.04.01 17:21  Post: 1196886
Art385 @ 2019.04.01 15:24  Post: 1196866
prawie 0,5 kg na głowie i wygoda 5/6? well shit tego to się nie spodziewałem


chyba jakiś sponsoring wszedł zbyt mocno


Albo udany 1 kwietnia
DuchuZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Duchu2019.04.02, 09:59
Panie Damianie, pomijając kilka drobnostek artykuł napisany dobrze. Bardzo by się przydał opis i zdjęcia przetworników, rozumiem że się tego nie dało fotografować.

Do redakcji - Takie testy powinny się pojawiać regularnie!

Pozdr.
LorDexZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
LorDex2019.04.02, 14:15

Szczegółowość brzmienia 4/5 – dobra.


Pozostale oceny sa x/6 - czy nie powinno byc i tak w tym przypadku? 4/6
DamyenozZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Damyenoz2019.04.02, 14:34
LorDex @ 2019.04.02 14:15  Post: 1196987

Szczegółowość brzmienia 4/5 – dobra.


Pozostale oceny sa x/6 - czy nie powinno byc i tak w tym przypadku? 4/6


Zgadza się. Wdarł się mały błąd. Zaraz poprawię :) Dzięki!
Edytowane przez autora (2019.04.02, 14:34)
sempron166Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
sempron1662019.04.03, 17:16
'Tanie zestawy słuchawkowe nie cieszą się zbyt dobrą opinią wśród graczy.'
- Szpitalne zestawy obiadowe nie cieszą się zbyt dobrą opinią wśród pacjentów...
nietopyrzZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
nietopyrz2019.04.04, 01:06
sempron166 @ 2019.04.03 17:16  Post: 1197168
'Tanie zestawy słuchawkowe nie cieszą się zbyt dobrą opinią wśród graczy.'
- Szpitalne zestawy obiadowe nie cieszą się zbyt dobrą opinią wśród pacjentów...

Dyskutowałbym. Superluxy czy obecnie ISK zaskarbiły sobie przychylność graczy. Nie trafi na nie tylko ten, kto jest na tyle leniwy, żeby nie przejrzeć przynajmniej paru list polecanych.
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1