artykuły

HP Omen 800 − test przystępnego cenowo zestawu słuchawkowego dla graczy

Wygodnie i tanio, ale czy dobrze?

11
1 kwietnia 2019, 14:01 Damian Lejnert

HP Omen 800 – mikrofon

Warto pamiętać, że nieodłączną częścią słuchawek HP Omen 800 jest mikrofon. Podobnie jak w wielu innych zestawach słuchawkowych dla graczy umieszczono go na giętkim, gumowym ramieniu, co pozwala na łatwe dopasowanie jego pozycji. Podoba nam się to, że brak możliwości demontażu producent zrekompensował w taki sposób, że mikrofon łatwo jest wsunąć do wnętrza lewej muszli.

W opisach testów zestawów słuchawkowych dla graczy niejednokrotnie podkreślaliśmy, że wbudowane mikrofony to ich pięta achillesowa − nawet w najdroższych modelach sprawiają nie lada problemy. Od mikrofonu HP Omen 800 nie oczekujemy więc nieskazitelnego i bogatego w barwę przekazu, jednak powinien on umożliwić bezproblemową komunikację na przynajmniej dobrym poziomie.

Testy mikrofonu przeprowadziliśmy w warunkach typowych dla zwykłego użytkownika. Podczas testów główny mikrofon był oddalony od ust o 10 cm. W trakcie nagrywania materiałów próbnych nie stosowaliśmy żadnych ulepszaczy dźwięku. Przedstawione poniżej materiały to próbki, które nie zostały poddane żadnej obróbce.

Mikrofon zestawu HP Omen 800 pozytywnie nas zaskoczył. W trakcie rozgrywki online żaden z graczy nie skarżył się na jego jakość. Szczególnie dobrze wypada stosunkowo niski poziom zaszumienia, który pozwala na klarowne i bezproblemowe przekazywanie komunikatów. Jakość możliwą do uzyskania w jego wypadku trudno porównać do jakości, którą oferują znacznie bardziej zaawansowane mikrofony zewnętrzne, ze względu na to, że nie rejestruje tak wielu detali i jest przy tym pozbawiony barwy, jednak jak na mikrofon zestawu słuchawkowego sprawdza się naprawdę dobrze.

HP Omen 800 – funkcje dodatkowe

Funkcje dodatkowe w zestawach słuchawkowych dla graczy mogą nie tylko usprawnić użytkowanie zestawu, zwiększając wygodę oraz możliwości kontrolowania poszczególnych elementów, ale również sprawić, że dzięki wbudowanym korektorom dostosujemy charakterystykę brzmienia do własnych potrzeb.

W przypadku zestawu HP Omen 800 trudno liczyć na dodatkowe usprawnienia programowe. Zestaw pozbawiony jest dodatkowych narzędzi, a jedynym usprawnieniem, na jakie mogą liczyć użytkownicy, jest niewielki kontroler umieszczony na przewodzie głównym urządzenia. Jest on wyjątkowo prosty i pozwala jedynie na kontrolowanie poziomu głośności oraz aktywację bądź dezaktywację mikrofonu.

HP Omen 800 – podsumowanie

Zestawy słuchawkowe nie wzbudzają zaufania wielu graczy, szczególnie tych, którzy na pierwszym miejscu stawiają jakość dźwięku oraz wrażenia płynące z rozgrywki. Wymagający użytkownicy często zamiast kupować nawet droższe zestawy, decydują się na klasyczne słuchawki z oddzielnym mikrofonem. Dla wielu osób prawdziwym ograniczeniem jest również budżet. Czy dysponując kwotą około 230 złotych, warto zainteresować się zestawem słuchawkowym HP Omen 800? A może lepiej skupić się na wyszukaniu klasycznego zestawu stereo oraz dobrej jakości mikrofonu zewnętrznego?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, a każdy z przypadków należy analizować osobno. Z punktu widzenia gracza, który na nowe słuchawki ma do wydania około 230 złotych i zależy mu przede wszystkim na jak najlepszej jakości dźwięku, nawet kosztem wygody czy jakości wykonania, wybór jest raczej prosty. Ci gracze z pewnością zdecydują się na zakup dobrej jakości słuchawek klasycznych, które w połączeniu z zewnętrznym mikrofonem poradzą sobie doskonale. Należy jednak pamiętać, że wielu osobom wystarczy zaledwie przyzwoity mikrofon, który nie będzie zajmował dodatkowego miejsca na biurku. Takie osoby z pewnością zwrócą uwagę na takie zestawy słuchawkowe, jak HP Omen 800. Czy się zawiodą? To zależy.

HP Omen 800 to mieszanka zalet oraz wad. Do tych pierwszych z pewnością należy zaliczyć wytrzymałą konstrukcję, zastosowanie dobrej jakości materiałów i bardzo dobre spasowanie poszczególnych elementów. Gdyby nie dzwonienie metalowego pałąka, można by stwierdzić, że pod tym względem do zestawu nie można mieć zastrzeżeń. W porównaniu z wieloma innymi zestawami słuchawkowymi bardzo dobrze wypada też wbudowany mikrofon. Co więcej, sprawdził się lepiej od wbudowanego mikrofonu większości modeli z przedziału 350−650 złotych, a to niemała zaleta. Brzmienie urządzenia natomiast nie całkiem przypadło nam do gustu. Zestawy z basową charakterystyką dobrze sprawdzają się w trakcie rozgrywki, jednak pod warunkiem, że najniższe składowe są dobrze kontrolowane. Brzmienia zestawu HP Omen 800 nie można nazwać fatalnym, jednak braki w średnicy oraz nierzadko rozlewający się bas to coś, co z pewnością nie zadowoli osób poszukujących najlepszego brzmienia w przystępnej cenie. Tym bardziej że tylko nieco więcej kosztuje Corsair HS50 Stereo. Większość użytkowników zdecyduje się do niego dopłacić, ponieważ to znacznie bardziej uniwersalny zestaw, który świetnie sprawdzi się zarówno w grach, jak i muzyce czy filmach. Jest przy tym bardzo dobrze wykonany i równie wygodny jak bohater naszego testu. Doskonałym i nieco tańszym wyborem mogą okazać się również Somic V2 − popularne słuchawki klasyczne, które w połączeniu z zewnętrznym mikrofonem, takim jak na przykład Zalman ZM-MIC1, stworzą bardzo uniwersalny zestaw do grania. 

HP Omen 800 – wyniki testów

Szczegółowość brzmienia 4/6 – dobra. Nie jest tak dobra, jak zestawach pokroju HyperX Cloud Alpha, jednak w połączeniu z dobrze wyeksponowanymi tonami wysokimi tworzy całkiem detaliczny przekaz, który bez większych problemów pozwolił nam na lokalizację przeciwnika.
Przestrzenność

3,5/6 – O ile nie mieliśmy większego problemu z rozpoznaniem kierunku, z którego nadchodzą przeciwnicy, o tyle nie możemy powiedzieć, że scena jest napowietrzona tak, jak oczekiwaliśmy. Znacznie lepiej budowana jest w poprzek niż wzdłuż. Mimo wszystko słuchawki nie są pozbawione przestrzeni, którą da się wyczuć.

Jakość odtwarzania muzyki 3,5/6 – dostateczna. O ile w spokojniejszych grach nie nie można mieć zastrzeżeń do poziomu detali, o tyle w większości przypadków są one przytłumione dudniącymi i zbyt męczącymi tonami niskimi. Sytuację mogłaby poprawić dobrze słyszalna średnica, jednak w przypadku HP Omen 800 jest ona wyraźnie wycofana.
Jakość dźwięku w filmach 3,5/6 − dostateczna. W trakcie dynamicznych i widowiskowych akcji nie brakuje mu dociążenia, siły oraz odpowiedniego ocieplenia. Bas nie jest co prawda zbyt dynamiczny i w dalszym ciągu dominuje, jednak potrafi zejść nisko, co momentami robi naprawdę dobre wrażenie. Najgorzej wypadają dialogi. Co prawda nie mieliśmy problemów z ich zrozumieniem, jednak trudno mówić tu o ich pierwszoplanowej grze. Wiele sytuacji ratuje słyszalnie podkoloryzowana góra. Sprawia ona, że szczegółowość dźwięku wydaje się lepsza od przeciętnej.
Izolacja od otoczenia 5/6 – bardzo dobra. Dobrze przylegające nauszniki ze skóropodobnego materiału skutecznie izolują od dźwięków z zewnątrz.
Jakość mikrofonu

4,5/6 – dobra. Musimy przyznać, że mikrofon zestawu HP Omen 800 pozytywnie nas zaskoczył. W trakcie rozgrywki online żaden z graczy nie skarżył się na jego jakość. Warto podkreślić, że szczególnie dobrze wypada stosunkowo niski poziom zaszumienia, który pozwala na klarowne i bezproblemowe przekazywanie komunikatów. Jakość tego mikrofonu trudno porównać do jakości, którą oferują znacznie bardziej zaawansowane mikrofony zewnętrzne, ze względu na to, że nie rejestruje tak wielu detali i jest przy tym pozbawiony barwy, jednak jak na mikrofon zestawu słuchawkowego sprawdza się naprawdę dobrze.

Wygoda noszenia słuchawek 5/6 – bardzo dobra. Ma na nią wpływ naprawdę dobra jakość wykonania oraz przemyślana konstrukcja. W trakcie korzystania z zestawu ani razu nie zdarzyło nam się narzekać na żadną jego część. Pewnym zaskoczeniem okazuje się waga zestawu. Patrząc na dane techniczne, zestaw HP Omen 800 trudno nazwać lekkimi słuchawkami. W realnym użytkowaniu waga nie jest jednak wyczuwalna tak, jak można by się spodziewać. Sprawia to, że wielogodzinna rozgrywka nie stanowi większego problemu.
Wygoda sterowania działaniem słuchawek 5/6 – bardzo dobra. Dzięki dodatkowemu kontrolerowi umieszczonemu na przewodzie głównym można łatwo i szybko zmieniać głośność i sterować mikrofonem.

Jakość wykonania

4,5/6 – dobra. Dwuczęściowy pałąk wykonany z metalu ma jednak poważną wadę: nawet najdelikatniejsze dotknięcie powoduje dzwonienie. Wszystkie pozostałe elementy spasowano bardzo dobrze.

Jakość użytych materiałów

6/6 – wzorowa: metal, materiał skóropodobny (nauszniki, wewnętrzna część pałąka), plastik.  

HP Omen 800
Zalety
  • Bardzo dobre wykonanie 
  • Całkiem wygodne
  • Dobra jakość wbudowanego mikrofonu
  • Akceptowalna cena
  • Przyzwoite brzmienie...
Wady
  • ...które byłoby jeszcze lepsze, gdyby nie dudniące i często męczące tony niskie
  • Najmniejszy kontakt z pałąkiem powoduje dzwonienie
Do testów dostarczył:HP
Cena w dniu publikacji (z VAT):219 zł
Zobacz bieżące oferty:
MediaExpert
219 zł
Mall.pl
239 zł
Electro.pl
269 zł
Amazon.de
99 €
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
Strona:
Art385Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Art3852019.04.01, 15:24
11#1
prawie 0,5 kg na głowie i wygoda 5/6? well shit tego to się nie spodziewałem
VendeurZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Vendeur2019.04.01, 15:31
Warto zauważyć, że przewód nie jest odłączany, jednak trudno oczekiwać tego w zestawie tej klasy.


Bzdura, to powinna być ewidentna wada zestawu. Nawet w tańszych modelach znajdziemu odłączany przewód.
ALTONZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
ALTON2019.04.01, 17:17
Jak już zdejmujecie pady i robicie im zdjęcia to nie zapominajcie o zdjęciach samego przetwornika.
PutoutZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Putout2019.04.01, 17:21
Art385 @ 2019.04.01 15:24  Post: 1196866
prawie 0,5 kg na głowie i wygoda 5/6? well shit tego to się nie spodziewałem


chyba jakiś sponsoring wszedł zbyt mocno
tomangeloZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
tomangelo2019.04.01, 19:24
-1#5
Putout @ 2019.04.01 17:21  Post: 1196886
Art385 @ 2019.04.01 15:24  Post: 1196866
prawie 0,5 kg na głowie i wygoda 5/6? well shit tego to się nie spodziewałem


chyba jakiś sponsoring wszedł zbyt mocno


Albo udany 1 kwietnia
DuchuZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Duchu2019.04.02, 09:59
Panie Damianie, pomijając kilka drobnostek artykuł napisany dobrze. Bardzo by się przydał opis i zdjęcia przetworników, rozumiem że się tego nie dało fotografować.

Do redakcji - Takie testy powinny się pojawiać regularnie!

Pozdr.
LorDexZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
LorDex2019.04.02, 14:15

Szczegółowość brzmienia 4/5 – dobra.


Pozostale oceny sa x/6 - czy nie powinno byc i tak w tym przypadku? 4/6
DamyenozZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Damyenoz2019.04.02, 14:34
LorDex @ 2019.04.02 14:15  Post: 1196987

Szczegółowość brzmienia 4/5 – dobra.


Pozostale oceny sa x/6 - czy nie powinno byc i tak w tym przypadku? 4/6


Zgadza się. Wdarł się mały błąd. Zaraz poprawię :) Dzięki!
Edytowane przez autora (2019.04.02, 14:34)
sempron166Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
sempron1662019.04.03, 17:16
'Tanie zestawy słuchawkowe nie cieszą się zbyt dobrą opinią wśród graczy.'
- Szpitalne zestawy obiadowe nie cieszą się zbyt dobrą opinią wśród pacjentów...
nietopyrzZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
nietopyrz2019.04.04, 01:06
sempron166 @ 2019.04.03 17:16  Post: 1197168
'Tanie zestawy słuchawkowe nie cieszą się zbyt dobrą opinią wśród graczy.'
- Szpitalne zestawy obiadowe nie cieszą się zbyt dobrą opinią wśród pacjentów...

Dyskutowałbym. Superluxy czy obecnie ISK zaskarbiły sobie przychylność graczy. Nie trafi na nie tylko ten, kto jest na tyle leniwy, żeby nie przejrzeć przynajmniej paru list polecanych.
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
3