artykułysponsorowane

Zaplanuj budżet na 2019 – 5 aplikacji, które Ci w tym pomogą

0
24 stycznia 2019, 10:18 Materiał powstał przy współpracy z TAKTO

Skuteczne zarządzanie domowym budżetem to bardzo dobra umiejętność, która może uchronić nas przed wpadnięcie w problemy finansowe. Dziś nie trzeba już planować budżetu za pomocą kartki i długopisu. Pomagają w tym specjalne aplikacje. Oto 5 najlepszych.

Według danych Eurostatu stopa oszczędzania w Polsce jest na bardzo niskim poziomie i nie przekracza 5%. Inni Europejczycy są od nas lepsi - Czesi, Słoweńcy i Estończycy odkładają dwa razy więcej od nas. Najbardziej oszczędni są Niemcy, Szwedzi i Luksemburczycy – odkładają co miesiąc od 17 do 20% dochodu. 

- Oszczędzanie nie jest mocną stroną Polaków. Najczęściej wydajemy na bieżąco to, co zarobimy, a gdy potrzebujemy gotówki, nierzadko korzystamy z pożyczki – mówi przedstawiciel TAKTO Finanse. – Jednocześnie coraz więcej naszych rodaków zaczyna mieć świadomość, że posiadanie oszczędności to istotna kwestia dla bezpieczeństwa finansowego. Wiele osób tak stara się zarządzać budżetem, aby móc odłożyć chociaż niewielką sumę co miesiąc. Coraz częściej pomagają w tym nowe technologie i różne aplikacje – podkreśla specjalista TAKTO Finanse. 

Poniżej przygotowaliśmy zestawienie 5 najlepszych aplikacji, które pomagają w planowaniu budżetu. 

1. Kontomierz 

Kontomierz to zaawansowane narzędzie umożliwiające kontrolę nad wydatkami. Dzięki tej aplikacji możemy analizować wszystkie przychody oraz opłaty. Program ten daje się zsynchronizować z posiadanymi kontami w banku, co sprawia, że będziemy także otrzymywać rekomendacje produktów oszczędnościowych zachęcających do odkładania środków finansowych. 

Aplikacja mobilna jest uzupełnieniem serwisu. Aby ją pobrać na telefon, trzeba się zalogować w serwisie Kontomierz.pl. Program umożliwia przeglądanie statystyk w ujęciu miesięcznym, jednak każdą transakcję musimy przydzielić do jednej z kategorii, np. dzieci i edukacja, mieszkanie, dom i ogród itp. 

2. Mój Portfel – MyMoneyTracker 

Mój Portfel to prosta aplikacja umożliwiająca nadzór na przychodami i wydatkami, która dodatkowo pozwala monitorować, czy nie wydajemy za dużo pieniędzy na poszczególne kategorie. Program ma funkcję ustalania górnego limitu wydatków na konkretny cel i pomaga trzymać się wyznaczonej na dany miesiąc kwoty. Mój Portfel ma również funkcje alertów – wprowadzamy np. dane na temat opłat stałych, a aplikacja powiadamia nas o zbliżającym się terminie płatności. Aplikacja jest wsparciem dla rachunków w różnych bankach i walutach. Wskazuje aktualny budżet oraz saldo rachunku, a także ułatwia oszczędzanie. 

3. Moje Finanse 

Aplikacja Moje Finanse wyróżnia się prostą obsługą, intuicyjnym interfejsem i ciekawym wyglądem. Jej ogromną zaletą jest możliwość samodzielnej organizacji budżetu, ponieważ można tam tworzyć kategorie i podkategorie wydatków. Dodatkowo w programie można notować swoje przychody i wydatki, obsługiwać wiele kont, ustawiać przypomnienia o opłatach stałych. Moje Finanse umożliwiają również planowanie różnych operacji finansowych, dzięki czemu wiemy, ile przeznaczyć na konkretny cel. Aplikacja daje dostęp do statystyk i wykresów oraz historii operacji finansowych. Wskazuje, gdzie można znaleźć nadwyżki finansowe i odłożyć je na „czarną godzinę”. 

4. Szybki Budżet 

Aplikacja Szybki Budżet umożliwia podsumowanie wydatków w poszczególnych kategoriach i wybranych okresach, np. dziennie, tygodniowo, miesięcznie. Program ma także opcję obsługi kont w obcych walutach, przypisanie karty kredytowej do konta z określeniem limitu itd. Program pozwala tworzyć dowolną ilość kategorii wydatków i dochodów, edytować je, a także ustawiać je według własnej potrzeby. Aplikacja Szybki Budżet posiada stronę www z podsumowaniem, na której mamy dostęp do wszystkich niezbędnych informacji o swoim budżecie domowym. 

5. Kwitki 

Aplikacja Kwitki to bardzo użyteczne narzędzie do skanowania i kategoryzowania paragonów. Nie tylko umożliwia przechowywanie rachunków czy też kart lojalnościowych w jednym miejscu, ale także pozwala kontrolować wydatki. Aplikacja ma opcję katalogów, dzięki czemu wiadomo, czy zakupiony jakiś czas temu produkt podlega jeszcze gwarancji, czy też nie. Dodatkowo program podsumowuje nasze wydatki, co pozwala na analizę domowych finansów na koniec miesiąca. 

A co z nieplanowanymi wydatkami? 

Korzystanie z aplikacji ułatwiającej kontrolę wydatków i zarządzanie domowym budżetem ma wiele zalet. Jednak nawet najlepsze oprogramowanie może nie pomóc, gdy zaskoczą nas niespodziewane wydatki. W takim przypadku nieocenione są oszczędności. Gdy jednak jeszcze ich nie mamy, trzeba poradzić sobie w inny sposób. Jednym z rozwiązań może być pożyczka. 

Jeśli potrzebujemy pieniędzy szybko i chcemy uniknąć skomplikowanych formalności, warto wziąć pod uwagę ofertę firm pożyczkowych. Coraz częściej na rynku pozabankowym można zaciągnąć nie tylko krótkoterminowe chwilówki, ale także pożyczki na raty. Niektóre firmy pożyczają w ten sposób nawet 25 000 zł na kilka lat. 

Aplikacje finansowe ułatwiające planowanie budżetu są bardzo wygodne i mają wiele zalet. Aby jednak przynosiły wymierne korzyści i pomagały rzeczywiście oszczędzać, trzeba wykazać się dyscypliną i przestrzegać ich zaleceń. Warto też mieć pod ręką awaryjne rozwiązanie na wypadek nieprzewidzianych wydatków.

Zaloguj się, by móc komentować
1