Nośniki danych: SSD, HDD i inne
Artykuł
Wojciech Koczyk, Niedziela, 10 lutego 2019, 14:01

Szyfrowanie danych

Kilkakrotnie spotkaliśmy się już z komentarzami, że ten test jest najważniejszy i właściwie mówi wszystko o jakości nośnika. Dlaczego? Bo z uwagi na ilość zapisywanych danych wynik zależy tylko od wydajności kości pamięci. A ta jest przecież najważniejsza, prawda? Nie.

Wydajność SSD zależy zarówno od kości pamięci, jak i od kontrolera, oprogramowania czy cache'u. Mamy tu jaskrawy (zielony ;-) ) przykład. W większości testów WD Green zajmuje ostatnie miejsce. W niektórych jego wyniki są po prostu fatalne. A kości pamięci?

Jak widać, całkiem niezłe na tle konkurentów! Nic szczególnego z tego jednak nie wynika, bo kontroler nie jest w stanie tej wydajności wykorzystać. Jedyne sytuacje, gdy odnosimy z tego korzyść, to te, w których zapisujemy bardzo dużo danych, tak jak w ostatnim z testów na poprzedniej stronie.

Test w Vera Crypt pozwala nam także odpowiedzieć na pytanie, dlaczego wydajność nośników jest tak nierówna i mocno zależna od konkretnego testu. Wyniki osiągnięte tutaj są oczywiście znacznie niższe niż w innych zastosowaniach. To efekt działania cache'u SLC, a więc pracy kontrolera. Zależy ona od wielu czynników i może dawać czasem lepsze, a czasem gorsze efekty.

Zawsze jednak wyniki są w tym wypadku tym słabsze, im bardziej zapełniony jest nośnik, gdyż możliwości rozkładania obciążenia na poszczególne komórki są tym mniejsze, im mniej tych komórek mamy do dyspozycji. Szczególnie wyraźnie widać to na przykładzie SU650. Agresywnie ustawione algorytmy buforowania pozwalają temu nośnikowi wygrywać wiele testów, ale tym bardziej jego wydajność spada po zapełnieniu.

Ocena artykułu:
Ocen: 20
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane