Nośniki danych: SSD, HDD i inne
Artykuł
Wojciech Koczyk, Niedziela, 10 lutego 2019, 14:01

Operacje na plikach

Zdecydowanie najistotniejsze dla większości Czytelników są praktyczne testy polegające na kopiowaniu plików. Zwłaszcza te oparte na zapisie szybko obnażają słabości urządzeń. Przestrzegamy jednak przed takim spojrzeniem na sprawę. W domowym użytkowaniu zdecydowanie częściej mamy do czynienia z odczytem, a nie zapisem danych, a na nośniki należy patrzeć całościowo.

Jak widać, dziwne sytuacje z testów syntetycznych, gdy zapełniony nośnik okazywał się szybszy od pustego, nie mają już miejsca.

Ręka w górę, kto spodziewał się CL100 na zaszczytnej, drugiej pozycji? Warto przy tym zauważyć, że zapełnienie go w 80% nie powoduje spadku wydajności o więcej niż kilka procent. ADATA SU650 240 GB traci około 30%!

Test zapisu jest znacznie bardziej wymagający. CL100 nadal radzi sobie zaskakująco dobrze. Wyróżnia się zaś nośnik ADATA SU650, ale tylko sformatowany. Wynik zapełnionego w 80% modelu o pojemności 480 GB zupełnie nas zaskoczył i zweryfikowaliśmy go na innej maszynie (aż dziwne, ile razy musimy zaznaczać to w tym teście).

W teście prędkości odczytu małych plików wygrywają te nośniki, po których się tego spodziewaliśmy na podstawie poprzednich testów. Zaskakująco dobrze radzi sobie WD Green.

Wszystko zmienia się w teście zapisu. ADATA SU650 po zapełnieniu znów okupuje ostatnie miejsce. Co ciekawe, nie dotyczy to modelu o mniejszej pojemności. On również traci dużo, ale zdecydowanie mniej.

Jednym z najtrudniejszych testów jest zapis jednego pliku mającego aż 24 GB. Operowanie takimi zbiorami danych należy raczej do zadań przynajmniej półprofesjonalnych, z jakimi bohaterowie tego testu raczej rzadko mają do czynienia w rzeczywistości. I całe szczęście, bo jak widać, większość z nich radzi sobie bardzo źle. Tylko kilka najszybszych urządzeń osiąga wyższe wartości niż HDD!

Ciekawy jest zwłaszcza wynik WD Green, warto go zapamiętać, bo wrócimy do niego na kolejnej stronie.

Odczyt bardzo dużego pliku przebiega bez tak dużych niespodzianek. Dziwi jedynie naprawdę kiepski wynik modelu Crucial BX500 240 GB i ponownie bardzo dobry CL100.

Ocena artykułu:
Ocen: 20
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane